Przewodnik ukazał się tuż przed rocznica Powstania Warszawskiego i z pewnością wiele osób sięgnęło po niego. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, rekomendujemy tę ważną książkę.
A my, tak jak byśmy rozłożyli na stole plan Warszawy, wyruszamy powstańczym szlakiem przez kolejne dzielnice – Starówkę, Śródmieście, Powiśle, Powązki, Ochotę, wolę etc. Widzimy na fotografiach, jak było wtedy. Patrzymy na to co ocalało i jak wygląda dziś.
Przyglądamy się poranionym skarbom kultury i poranionym ludziom. Widzimy zrównane z ziemią domy, ulice i zabitych powstańców. Czytamy niezwykłe historie – wspomnienia tych, którzy jeszcze dziś są w stanie wspominać.
Ze zdumieniem czytamy to, co przeżył jeden walczących – o tym, jak Niemcy uratowali rannych w szpitalu przed bandyckim napadem własowców, którzy mordowali rannych. Życie Warszawy przez 63 dni Powstania kryło masę tragedii, ale też wiele niespodzianek.
To świetne kompendium, z mnóstwem starych i nowych fotografii, z informacjami podanymi niemal encyklope-dycznie, z opowieściami niezwykłych ludzi. To lektura podana w pigułce o tych, którzy walczyli z bronią w ręku i tych, którzy byli na to za starzy. O żołnierzach i cywilach, o matkach z małymi dziećmi, cierpieniach i chwilach triumfu.
Warto, naprawdę warto tę książkę mieć.