Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Co czuje zdrowy, doświadczony w bojach żołnierz pozbawiony broni i umieszczony w miejscu odosobnienia? Sytuacja wydaje się dość naturalna, jeśli jest jeńcem przetrzymywanym przez wroga. Liczy na uwolnienie lub ucieczkę. I albo chce znowu ruszyć na front, albo wojenne przejścia tak dały mu w kość, że myśli tylko o przeżyciu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

A jak jest w sytuacji kiedy karabinu pozbawia żołnierza jego własny kraj? Za prawdziwe lub urojone „przewinienia”. Bo jeśli żołnierz przed wojną wspierał niewłaściwą opcję polityczną mógł się znaleźć właśnie w takim położeniu. Tak się stało z żołnierzami, którzy w trakcie II wojny światowej, będąc na emigracji, zamiast walczyć zostali zesłani na wyspę Bute w Szkocji.

„Ponieważ nie wiem za co i z jakich powodów zostałem zesłany do obozu izolacyjnego a sumienie moje wskazuje mi na to, że nie mam żadnych przewinień względem Ojczyzny i Służby, proszę gorąco o rozpatrzenie mojej sprawy, i jeżeli nadaję się do służby czynnej o przeniesienie mnie do jednego z oddziałów liniowych, gdyż nie po to przybyłem do Francji i Anglii, by wegetować w obozie izolacyjnym, lecz by walczyć o wolność Ojczyzny.” – to tylko jedna z cytowanych skarg. Ta autorstwa podporucznika Mieczysława Lasoty.

Wszystko zaczyna się od rodzinnej zagadki, za której rozwikłanie zabiera się znakomita reporterka Małgorzata Szejnert. Skrywany los kapitana Ignacego Raczkowskiego, który został w 1943 roku pochowany na cmentarzu w Rothesay na wyspie Bute. Dlaczego wuj znalazł się akurat tam, jak potoczyły się jego wojenne losy? Dzięki tej rodzinnej zagadce powstała książka będąca pasjonującym historycznym śledztwem prowadzonym ponad 70 lat później.

Książka przedstawia polityczne tło walki o Polskę w trakcie II wojny światowej. Podejrzenia, wzajemne obarczanie się winą za klęskę wrześniową 1939 r. i zemsta za wydarzenia z przeszłości. Można powiedzieć, że do dziś nic się nie zmieniło, nadal nie umiemy się jednoczyć w obliczu ważnej sprawy. Właśnie w takiej atmosferze Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysław Sikorski i jego bliski współpracownik gen. Izydor Modelski szukają winy w oficerach, przez których Polska sromotnie przegrała wojnę obronną z Niemcami. Wycinają i odsuwają ich na boczny tor - do obozów odosobnienia najpierw we Francji, a potem w Szkocji na tytułową Wyspę Węży. Ale czy to może dziwić? Zarówno Sikorski jak i Modelski byli przed laty zasłużonymi żołnierzami, ale po przewrocie majowym 1926 r. opowiedzieli się po stronie opozycji do Józefa Piłsudskiego, przez co zostali zepchnięci na margines życia wojskowego i politycznego.

Oni teraz rządzą, ale i oni są cały czas krytykowani. Sikorski jest np. atakowany za bezgraniczną wiarę we Francję w pierwszej części wojny i jednocześnie ucieczkę stamtąd w chwili jej poddania się. Potem za podpisanie układu z ambasadorem ZSRR w Londynie Iwanem Majskim o nawiązaniu ponownych stosunków dyplomatycznych z Rosją.

„Domniemanie niewinności i dobrej woli nie wchodzi w grę. Jest wielkie zapotrzebowanie na cudzą winę - tchórzostwo, krótkowzroczność, pychę, partactwo.” – pisze Małgorzata Szejnert, a zdanie to doskonale odzwierciedla to jak zachowują się oficerowie po obu stronach politycznego sporu.

Wytykając wady obu stronom Małgorzata Szejnert zachowuje też jednak ważną równowagę. Autorka spotyka lokalną archiwistkę, która jest po lekturze książki „British Concentration Camps. A Brief History from 1900-1975” Simona Webba. Kobieta jest zaskoczona i przejęta, bo tytuł jednego z rozdziałów książki brzmi „Polskie obozy koncentracyjne w Wielkiej Brytanii”. Jest tam też zdjęcie generała Władysława Sikorskiego i podpis głoszący, że to on był za nie odpowiedzialny. Ale w Rothesay na wyspie Bute nie było polskiego obozu koncentracyjnego – odpowiadają jej goście z Polski. Bo tytuł rozdziału to nadużycie. Na Bute był owszem obóz, ale nie koncentracyjny tylko odosobnienia dla polskich oficerów, którzy byli obarczani słusznie lub niesłusznie za klęskę wrześniową, za nieprawomyślność, za krytykę obecnych polskich władz emigracyjnych.

Z drugiej strony na pewno na Bute nie było nic czym chciano by się chwalić. To wyjaśnia problemy z dotarciem do jakichkolwiek szczegółowych informacji o losach polskich żołnierzy, którzy tam trafili. Bo wszyscy chcieli zapomnieć o pobycie w tym miejscu. „To było wstydliwe. Polski oficer więźniem Wojska Polskiego. Tego się nie opowiada dzieciom i wnukom” – mówi Piotr Pietrzak, który podczas reporterskiego śledztwa pomagał Małgorzacie Szejnert w Szkocji.

Pozostałe informacje

Uroczysta sesja Rady Miasta w Trybunale Koronnym
galeria

Uroczysta sesja Rady Miasta w Trybunale Koronnym

W Lublinie rozpoczęły się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uroczystości rozpoczęła uroczysta sesja Rady Miasta z udziałem prezydenta miasta Krzysztofa Żuka, wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego oraz miejskich radnych, przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, konsulów oraz lubelskich posłów, senatorów oraz służb mundurowych.

Prawie 6 kg narkotyków zabezpieczyli lubelscy policjanci

Prawie 6 kg narkotyków zabezpieczyli lubelscy policjanci

Lubelscy kryminalni zatrzymali mężczyznę, który w wynajmowanej piwnicy przechowywał hurtowe ilości narkotyków. Wśród znalezionych rzeczy była marihuana, mefedron, grzybki halucynogenne oraz tabletki ekstazy.

Ciężki czas dla strażaków. Potrzebny był samolot gaśniczy
ZDJĘCIA
galeria

Ciężki czas dla strażaków. Potrzebny był samolot gaśniczy

Słoneczna i ciepła pogoda sprzyja spacerom i przebywaniu na świeżym powietrzu. Niestety to także czas gdy o pożar w lesie czy na łące nie trudno.

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska jadą w delegacje po zwycięstwa

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska jadą w delegacje po zwycięstwa

W 29. serii spotkań dwaj przedstawiciele naszego regionu wystąpią na boiskach rywali

To one powalczą o tytuł najpiękniejszej. I będą reprezentować Lubelszczyznę na finale Miss Polski

To one powalczą o tytuł najpiękniejszej. I będą reprezentować Lubelszczyznę na finale Miss Polski

Dwie dziewczyny z województwa lubelskiego będą reprezentować Lubelszczyznę i powalczą o tytuł najpiękniejszej w konkursie Miss Polski 2024.

Odmień być! Czyli przedmaturalny quiz z języka angielskiego
QUIZ
film

Odmień być! Czyli przedmaturalny quiz z języka angielskiego

Matura coraz bliżej i do egzaminu z języka angielskiego pozostał już niecały tydzień.

Sygnał Lublin umacnia się na prowadzeniu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Sygnał Lublin umacnia się na prowadzeniu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Sygnał Lublin pokonał POM Iskra Piotrowice i umocnił się na prowadzeniu. Podopieczni Przemysława Drabika są już bardzo blisko zapewnienia sobie awansu do IV ligi

Górnik Łęczna gra dzisiaj z Odrą Opole. Nie ma miejsca na błąd

Górnik Łęczna gra dzisiaj z Odrą Opole. Nie ma miejsca na błąd

Na otwarcie 31. kolejki Fortuna I Ligi Górnik Łęczna podejmie u siebie Odrę Opole, która w minionej serii gier przegrała u siebie z Motorem Lublin

Lublinalia dzień pierwszy - zobacz jak bawiła się młodzież na koncertach
ZDJĘCIA
galeria

Lublinalia dzień pierwszy - zobacz jak bawiła się młodzież na koncertach

Pierwszy dzień koncertów za nami. Lublinianie na terenach zielonych perły bawili się do późnego wieczora.

Święto Konstytucji 3 Maja na starych zdjęciach
foto
galeria

Święto Konstytucji 3 Maja na starych zdjęciach

Święto Narodowe 3 Maja ustanowiono w 1919 r. i ponownie w 1990 r. na cześć Konstytucji 3 Maja. Obchody tego Święta miały niezwykle uroczysty charakter. Zobaczmy, jak wyglądały obchody tego Święta przed wojną, jak i w latach 80-tych ubiegłego wieku.

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna