Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Międzynarodowy Festiwal "Najstarsze Pieśni Europy”, Studio Koncertowe Polskiego Radia Lublin, 26–28.11.09

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Muzyka tradycyjna ma się bardzo dobrze. Nie dość że ma znakomitych wykonawców, to jeszcze ma liczną publiczność, przynajmniej w Lublinie. To podstawowa, najważniejsza refleksja, jakiej dostarczyło tegoroczne wydanie festiwalu Najstarsze Pieśni Europy.

Przez trzy wieczory – od czwartku do soboty – przez scenę Studia Koncertowego Polskiego Radia Lublin przewinęli się artyści z Litwy, Islandii, Serbii, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy, Autonomii Palestyńskiej, Kazachstanu i Polski. Byli wśród nich ludowi muzycy oraz etnomuzykolodzy rekonstruujący i wykonujący archaiczne pieśni.

Wszyscy wykonywali pieśni epickie, bo one były głównym nurtem dziesiątej edycji festiwalu. Zabrzmiały islandzkie eposy rimur sięgające czasów wikingów, miłosne i obyczajowe pieśni beduińskie, starodawne rosyjskie byliny, pieśni z czerkieskich eposów, batalistyczne pieśni serbskie, ballady ukraińskie oraz pieśni nabożne z kilku regionów Polski.

Większość wykonawców zaprezentowała się w tradycyjnych strojach charakterystycznych dla ich rodzinnych stron albo odpowiadających charakterowi śpiewanych utworów. W tle mieli wystawę "Żywoty świętych” Magdaleny Dudek, składającą się z batików rozwieszonych na wielkiej płachcie zwisającej z wysokiego sufitu studia.

Ekspozycja o katolickiej tematyce oczywiście najlepiej komponowała się z polskimi pieśniami nabożnymi. Była idealną ilustracją czwartkowego koncertu Adama Struga, Ewy Grochowskiej i Krzysztofa Butryna, którzy właśnie te utwory wykonywali. Doskonale pasowała też do niektórych pieśni prezentowanych tego dnia przez Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji "Muzyka Kresów”.

Jednak takie tło nie raziło też, kiedy artyści pochodzący z kręgu prawosławnego śpiewali pieśni religijne. Wraz z katolicyzmem należy on bowiem do wspólnej rodziny chrześcijańskiej. Nie przeszkadzało nawet podczas koncertu Palestyńczyka, bo przecież jego ojczyzna jest kolebką chrześcijaństwa.

Pieśni epickie są zwykle długie i oparte na niespiesznym rytmie. Zachodziła więc obawa, że koncerty nie będą się cieszyły specjalnym zainteresowaniem publiczności, a pod ich koniec widownia może wręcz świecić pustkami. Stało się zupełnie inaczej.

Niemal codziennie od początku do końca wszystkie krzesła były zajęte. Niekiedy spóźnialscy musieli stać albo siadać na podłodze (w zależności od preferencji). Tłok był tak duży, że w związku z brakiem klimatyzacji w sali panowała okropna duchota.

Duże zainteresowanie słuchaczy występami, niesłabnące w trakcie trzygodzinnych koncertów, było przede wszystkim wynikiem dobrego doboru artystów. Wielu z nich było z założenia atrakcyjnymi dla publiczności. Jedni przyjeżdżali po raz pierwszy do Lublina i reprezentowali kultury, z którymi mamy u nas bardzo rzadko do czynienia. Inni to ulubieńcy lubelskich fanów.

Wszyscy tak ułożyli programy swoich występów, by były jak najbardziej zajmujące, na przykład dzięki rozmaitości tematycznej. Wszyscy promieniowali pasją, z jaką wykonywali swoją muzykę. Wielu bardzo ciekawie opowiadało o prezentowanych utworach, a zapowiedzi tłumaczyli translatorzy, więc wszystko było jasne. No, prawie wszystko, bo w sobotę podczas występu zespołu Russkaya Muzyka tłumaczka zawiodła.

Ale ta wpadka i duchota na sali (zawiniona raczej przez PRL, wynajmujące organizatorom pomieszczenie) to jedyne minusy imprezy. Trzeba ją zatem uznać za udaną. I życzyć Fundacji "Muzyka Kresów”, działającej od ubiegłego roku wespół z Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”, co najmniej dziesięciu kolejnych wydań tego bardzo cennego i sympatycznego festiwalu.

Pozostałe informacje

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia