Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

0 0 A A

Międzynarodowy Festiwal "Najstarsze Pieśni Europy”, Studio Koncertowe Polskiego Radia Lublin, 26–28.11.09

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Muzyka tradycyjna ma się bardzo dobrze. Nie dość że ma znakomitych wykonawców, to jeszcze ma liczną publiczność, przynajmniej w Lublinie. To podstawowa, najważniejsza refleksja, jakiej dostarczyło tegoroczne wydanie festiwalu Najstarsze Pieśni Europy.

Przez trzy wieczory – od czwartku do soboty – przez scenę Studia Koncertowego Polskiego Radia Lublin przewinęli się artyści z Litwy, Islandii, Serbii, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy, Autonomii Palestyńskiej, Kazachstanu i Polski. Byli wśród nich ludowi muzycy oraz etnomuzykolodzy rekonstruujący i wykonujący archaiczne pieśni.

Wszyscy wykonywali pieśni epickie, bo one były głównym nurtem dziesiątej edycji festiwalu. Zabrzmiały islandzkie eposy rimur sięgające czasów wikingów, miłosne i obyczajowe pieśni beduińskie, starodawne rosyjskie byliny, pieśni z czerkieskich eposów, batalistyczne pieśni serbskie, ballady ukraińskie oraz pieśni nabożne z kilku regionów Polski.

Większość wykonawców zaprezentowała się w tradycyjnych strojach charakterystycznych dla ich rodzinnych stron albo odpowiadających charakterowi śpiewanych utworów. W tle mieli wystawę "Żywoty świętych” Magdaleny Dudek, składającą się z batików rozwieszonych na wielkiej płachcie zwisającej z wysokiego sufitu studia.

Ekspozycja o katolickiej tematyce oczywiście najlepiej komponowała się z polskimi pieśniami nabożnymi. Była idealną ilustracją czwartkowego koncertu Adama Struga, Ewy Grochowskiej i Krzysztofa Butryna, którzy właśnie te utwory wykonywali. Doskonale pasowała też do niektórych pieśni prezentowanych tego dnia przez Zespół Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji "Muzyka Kresów”.

Jednak takie tło nie raziło też, kiedy artyści pochodzący z kręgu prawosławnego śpiewali pieśni religijne. Wraz z katolicyzmem należy on bowiem do wspólnej rodziny chrześcijańskiej. Nie przeszkadzało nawet podczas koncertu Palestyńczyka, bo przecież jego ojczyzna jest kolebką chrześcijaństwa.

Pieśni epickie są zwykle długie i oparte na niespiesznym rytmie. Zachodziła więc obawa, że koncerty nie będą się cieszyły specjalnym zainteresowaniem publiczności, a pod ich koniec widownia może wręcz świecić pustkami. Stało się zupełnie inaczej.

Niemal codziennie od początku do końca wszystkie krzesła były zajęte. Niekiedy spóźnialscy musieli stać albo siadać na podłodze (w zależności od preferencji). Tłok był tak duży, że w związku z brakiem klimatyzacji w sali panowała okropna duchota.

Duże zainteresowanie słuchaczy występami, niesłabnące w trakcie trzygodzinnych koncertów, było przede wszystkim wynikiem dobrego doboru artystów. Wielu z nich było z założenia atrakcyjnymi dla publiczności. Jedni przyjeżdżali po raz pierwszy do Lublina i reprezentowali kultury, z którymi mamy u nas bardzo rzadko do czynienia. Inni to ulubieńcy lubelskich fanów.

Wszyscy tak ułożyli programy swoich występów, by były jak najbardziej zajmujące, na przykład dzięki rozmaitości tematycznej. Wszyscy promieniowali pasją, z jaką wykonywali swoją muzykę. Wielu bardzo ciekawie opowiadało o prezentowanych utworach, a zapowiedzi tłumaczyli translatorzy, więc wszystko było jasne. No, prawie wszystko, bo w sobotę podczas występu zespołu Russkaya Muzyka tłumaczka zawiodła.

Ale ta wpadka i duchota na sali (zawiniona raczej przez PRL, wynajmujące organizatorom pomieszczenie) to jedyne minusy imprezy. Trzeba ją zatem uznać za udaną. I życzyć Fundacji "Muzyka Kresów”, działającej od ubiegłego roku wespół z Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”, co najmniej dziesięciu kolejnych wydań tego bardzo cennego i sympatycznego festiwalu.

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna