Szczególnie dynamiczne są prace rysunkowe Wróblewskiego. Szkicowe, szybkie, tworzone z rozmachem mocną kreską, z użyciem intensywnych kolorów, są albo szkicem do przyszłych obrazów, albo zapisem chwili, projektem tego, czym będzie zajmował się w niedalekiej przyszłości, a może notatka malarska z aktualnego stanu ducha.
W jego malarstwie zauważa się ten sam temperament. Tworzy z rozmachem jak pod presją chwili, jak by chciał w pośpiechu zatrzymać nastrój, chwilę która trwa, myśl nie dającą spokoju. Jest znakomicie barwny – to jedna z kapitalnych cech jego malarstwa. Kolorem pobudza do żywego odbioru swoich prac, wyraża się nim, a w połączeniu z dynamiczną techniką daje to efekt kapitalny.
Walenty Wróblewski poprzez zmieszanie gipsu, piasku morskiego, farby uzyskuje niezwykłą fakturę obrazów. Stają się one strukturą przyciągającą uwagę, wyzwalającą emocje, wciągającą odbiorcę w grę barw, poruszającą. Malarstwo tego artysty nikogo nie pozostawi obojętnym, a wystawę jego prac można oglądać w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) w Lublinie.