Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

5 czerwca 2008 r.
17:27
Edytuj ten wpis

Dziś w Lublinie startuje Performance Art Meeting

Tegoroczna edycja festiwalu organizowanego przez Ośrodek Sztuki Performance będzie miała tylko jednego bohatera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale za to wyjątkowego. Trzydniową imprezę zagospodaruje legendarna Akademia Ruchu z Warszawy.

A.R. - grupa lubi skracać swoją nazwę na plakatach - to jedno z najważniejszych zjawisk ostatnich czterech dekad w polskim życiu publicznym. Zespół, założony w 1973 roku przez Wojciecha Krukowskiego i do dziś przez niego prowadzony, ma na koncie wiele realizacji, które były przełomowe artystycznie i doniosłe społeczno-politycznie.

Zaproponował przedstawienia z pogranicza teatru, performance'u i akcji plastycznej. Wyeksponował w nich znak wizualny i gest (ale nie steatralizowany, tylko codzienny), a zrezygnował z literackiego dialogu i fabuły oraz tradycyjnych postaci posiadających własny charakter i indywidualne cechy. Wypracował formę, którą można nazwać teatrem plakatowej metafory.

Swoje spektakle grupa prezentowała zarówno na scenie, jak i w przestrzeni miejskiej, a także w prywatnych mieszkaniach, np. "Dom I” w Lublinie (1978).
Wiele działań "akademików” było ostrą krytyką peerelowskiej rzeczywistości.

Np. "Autobus II” prowadzony przez "niewidomego” kierowcę, "Lektorat II. Głód” obśmiewający oficjalne rytuały władzy czy "Wykład” dezawuujący nie sprawdzającą się w praktyce ideologię socjalizmu, mający formę akademickiego wystąpienia (wywodu) ilustrowanego przez aktorów plakatowymi sytuacjami.

Po trzydziestu latach od premiery ostatniego z wymienionych spektakli, grupa Krukowskiego zaprezentuje w Lublinie "Wykład II. O władzy gry. O grach władzy”, w którym krytycznie analizuje obecną rzeczywistość społeczno-polityczną naszego kraju.

To działanie jest bliższe akcji plastycznej, której materiał stanowią ogromne ilości ścinków różnorodnych druków będących efektem pracy niszczarki, a także fragmenty eseju Simone Weil "Świat wartości a życie społeczne”, którego tekst pokrywa w całości pole akcji.

"Wykład II. O władzy gry. O grach władzy” zobaczymy w piątek o 18 w "Chatce Żaka”. Pierwszego dnia o godz. 18 w Centrum Kultury zostanie zaprezentowana "Chińska lekcja”. To cykl krótkich, 5-10 minutowych performance'ów na temat wolności, solidarności i demokracji. Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z artystami.

W sobotę o godz. 23 na stadionie Lublinianki, już w ramach Nocy Kultury, warszawscy artyści pokażą kolejną wersję przedstawienia "Wyraźnie. W milczeniu”. Po raz pierwszy taka plenerowa akcja została przeprowadzona w 2006 roku w Warszawie.

Na dwóch przeciwległych brzegach Wisły (Czerniaków i Saska Kępa) działały dwie grupy wykonawców, z których każda, realizując własny proces "budowy” stanowiła zarazem widownię akcji widocznej na drugim brzegu.

W fazie wstępnej przedsięwzięcia zapalono światła we wnętrzach kilkuset kubików z matowego tworzywa, które stawały się w ten sposób widocznymi w półmroku z daleka lampionami. Sześciany, świecące migotliwym światłem umieszczonych w ich wnętrzu świec, stawały się budulcem zmiennych konfiguracji świetlistych form łączonych i demontowanych na przemian.

W finale akcji jej uczestnicy wypełniali rusztowanie 20x4 m początkowo abstrakcyjnymi, geometrycznymi układami sześcianów, które stopniowo zaczynały przybierać kształt liter ułożonych w monumentalne napisy. W realizacji warszawskiej użyto słów w jakiś sposób wpisanych w kontekst historii tego miasta. Na brzegu czerniakowskim skierowano za Wisłę wezwanie "PATRZ”. Na brzegu Pragi napis tworzył odpowiedź "PAMIĘTAJ”.

W przypadku dwóch akcji z tego cyklu, zrealizowanych na obydwu brzegach jeziora maltańskiego w Poznaniu, budowane w podobny sposób napisy odnosiły się bardziej do współczesnego kontekstu politycznego. Zwieńczeniem pierwszej akcji była relacja słów "POZNAJ - WYBIERAJ”, zaś drugiej "NIE RÓWNAJ - PORÓWNUJ”. Ciekawe, jakie hasła "akademicy” wymyślili dla lublinian.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Kalendarz
lipiec 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31