Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

4 września 2018 r.
22:17

"Kresem czarów jest rozczarowanie". Spektakl „Burza” na podstawie dramatu Szekspira w CK [zdjęcia]

18 0 A A

Co Gdzie Kiedy. W Centrum Kultury w Lublinie trwają próby „Burzy” na podstawie dramatu Williama Szekspira. Premiera w piątek, 9 września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prospero, prawowity książę Mediolanu, zostaje pozbawiony tronu przez swego brata Antonia i wraz z 3-letnią córką Mirandą wyprawiony na morze. Wygnańcy trafiają na wyspę. Spędzą tu 12 lat. Nie są sami. Towarzyszy im dziki mieszkaniec wyspy Kaliban oraz bezcielesny duch Ariel, który staje się sługą i niewolnikiem. Akcja „Burzy” rozpoczyna się w momencie, gdy w pobliżu wyspy przepływa statek. Prospero używając swoich magicznych mocy wywołuje tytułową burzę. I tak staje oko w oko z przeszłością.

– To ostatni tekst Szekspira, próba uporządkowania pewnych spraw, rodzaj testamentu. Próba, z której Szekspir się ostatecznie wycofuje. W finałowym monologu mówi Prospero, ale słyszymy samego Szekspira – mówi Paweł Passini, reżyser spektaklu.

Teatr w kaplicy

Sceniczną opowieść „o kresie magii, o porzuceniu czarów, a przede wszystkim o przebaczeniu” Passini przenosi na scenę teatru, który kiedyś był kaplicą. – Usiłujemy o tym widzom przypomnieć. I zamknąć ich w tej przestrzeni. 

Na scenie wysoka na kilka metrów drewniana konstrukcja, częściowo umazana w czerwonej farbie. Płot, mur, granica. Symboliczny początek cywilizacji.

– Nie wiem czy nadal są bezludne wyspy, ale na pewno istnieją zasieki – stwierdza Passini. – Dość często oglądamy dziś w mediach obrazy ludzi przeskakujących przez wysokie ogrodzenia.

W finałowej scenie Kaliban na tym płocie zostaje.

Albo magia, albo szaleństwo

 – Bez magii świat wiat traci kolory, ale to jedyny sposób, by demon nas nie pożarł. Albo magia, albo szaleństwo – tłumaczy reżyser i cytuje Szekspira: – „Kresem czarów jest rozczarownie”. Mój Prospero to zombie wyżarty przez swoje przeżycia. Ani się spostrzegł, a zrobił sobie na wyspie swoje własne piekło.

W tę rolę wcieli się żona reżysera – Beata Passini. Jest więc odwrotnie niż w teatrze szekspirowskim gdzie mężczyźni grali role kobiet. Jak tłumaczy reżyser, to zabieg celowy.

– Nie chodzi o gender, ale o duszę. W moim odczuciu dusza nie ma płci. Poza tym zabawa z płciami otwiera zupełnie nowe przestrzenie.

Różne aktorskie światy

Na scenie spotykają się „różne aktorskie światy”. Jest reżyser teatralny (Łukasz Witt-Michałowski), doświadczeni aktorzy (Bonaszewski, Tomica, Jeż), tegoroczni absolwenci wrocławskich lalek (Mieszała, Zachciał, Michalczuk) i najmłodsza w obsadzie Ola Karpiuk.

Mariusz Bonaszewski siedzi na widowni – jak król w teatrze szekspirowskim, jak William Szekspir na próbach, jak widz. Z koroną na głowie i latarką w ręku recytuje teksty z Otella, Króla Leara, Hamleta.

– Wiele razy grałem Szekspira, często go czytam. I zawsze się wzruszam, wciąż mi się śni. Chciałem powyjmować te głosy ze swojej głowy jeszcze raz – przyznaje Bonaszewski. – Mam tyle tego w głowie, że za każdym razem mogę wyciągać inny tekst. Nie ma mowy o zakończeniu tego premierą. Ten spektakl ciągle będzie się zmieniać.

Burza

reżyseria: Paweł Passini

muzyka: Daniel Słomiński

kostiumy: El Bruzda

scenografia: Miro Nordyk Jurczuk

światło: Grzegorz Polak

dźwięk: Jakub Dziewa

wizualizacje: Anna Struk

ruch sceniczny: Wojciech Kaproń

Plakat: Michał Jadczak

premiera: 7 września, godz. 19, Sala Widowiskowa CK

kolejne spektakle: 8, 9, 14,15, 16 września, godz. 19,

bilety: 15/20/ 30 zł.

 

Pozostałe informacje

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie
NASZ PATRONAT

„Na początku był Twaróg…” – czyli święto serowarstwa już w ten weekend w Lublinie

O tym jak powstaje ser i produkty mleczarskie, będzie można dowiedzieć się w najbliższą niedzielę.

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

Zagrają by pomagać. W sobotę III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast

11 maja na boisku piłkarskim przy ul. Wacława Moritza odbędzie III Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizowany przez Fundację Grupy Aliplast. Celem tegorocznej edycji będzie zebranie funduszy na wsparcie dzieci  z niepełnosprawnościami ruchowymi

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”
Dzień Wschodzi
film

Lekarze muszą się szkolić, ale kosztuje to „majątek”

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zorganizował dla młodych specjalistów i lekarzy w trakcie specjalizacji z ortopedii „Trauma Days”. To pierwszy z tego typu dni, ale z pewnością nie ostatni.

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Motor gra dzisiaj ze Zniczem Pruszków. Pora w końcu wygrać u siebie

Trzy mecze do końca i obecnie tylko punkt straty do miejsca w strefie barażowej. Motor Lublin podobnie, jak przed rokiem nadal liczy się w walce o awans. Już w piątek podopieczni Mateusza Stolarskiego zagrają u siebie ze Zniczem Pruszków. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Matury 2024. Poziom podstawowy już z głowy

Uczniowie przystępują do egzaminów dojrzałości. W dniach 7-9 maja zmierzyli się już z rozprawkami, testami historycznymi, wzorami i działaniami matematycznymi, a także z testem z języka obcego. Następnym etapem są wybrane rozszerzenia oraz matury ustne z języka angielskiego i polskiego.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 10-12 maja

Już w piątek kolejny mecz o punkty zagra Motor Lublin. Tym razem Piotr Ceglarz i spółka zmierzą się u siebie ze Zniczem Pruszków (godz. 18).

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania
Lublin

20- lecie Polski w UE. Szpital zaprasza na darmowe badania

Dziś jubileuszowa edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 oferują dziś darmowe badania i porady.

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja
10 maja 2024, 19:00

Klubowy weekend w Lublinie - 10-11 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna