To spektakl – wspomnienie. Osobista historia cioci reżysera przeplata się wspomnieniami innych ocalałych z warszawskiego getta
– Najpierw spotkały się z entuzjazmem: To świetnie, że się tym zajmujecie! Potem ruszyła lawina odmów: Po co wam to wszystko? Po co wam ta wiedza? – opowiada reżyser Paweł Passini.
Tak powstał spektakl, który zabiera widzów do tytułowej kryjówki. Nie tylko swoją treścią, ale i czysto fizycznie. W Warszawie sceną było mieszkanie, pełne starych rupieci, oplecione wełną na tyle szczelnie, by samo wejście do środka wymagało wysiłku. W Lublinie Passini pokazuje spektakl w Sali Czarnej Centrum Kultury. Tu też jest ciasno, duszno, pełno wełny.
To tu wielka polska aktorka Irena Solska ukrywa żydowskie dziewczyny.
– Jak wszyscy artyści na początku wojny dostała gratyfikację w spirytusie. Spirytus sprzedała i kupiła wełnę. Miała jej w mieszkaniu mnóstwo. Dziewczyny z getta, ufarbowane, na fałszywych aryjskich papierach, rozwoziły tę wełnę po Warszawie. Do generałowych, różnych innych pań, które zostały same w pustych domach i zaczęły przymierać głodem. Solska wymyśliła system: dziewczyny przywoziły wełnę, panie dziergały swetry, a ona je sprzedawała – opowiada Passini.
To opowieść o strachu, przerażającej machinie wojennej i ...o milczeniu.
– Opowiadamy o Polakach, którzy nagle w czasie wojny zostali oddzieleni od innych Polaków, bo byli Żydami. To oddzielenie pokutuje do dziś. Z jakiegoś powodu w odniesieniu do bycia Żydem mówi się "przyznać się”. A nasi rozmówcy często mówili: a ja jeszcze nie wyszedłem w szafy… – tłumaczy reżyser.
Spektakl w centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) w sobotę, niedzielę i poniedziałek (14-16.02) o godz. 19. Bilety: 20/30 zł
KRYJÓWKA/ HIDE OUT
reżyseria: Paweł Passini; scenariusz: Patrycja Dołowy; projekcje: Maria Porzyc; scenografia: Zuzanna Srebrna; kostiumy: El Bruzda; światło: Maria Porzyc/ Damian Bakalarz; występują: Patrycja Dołowy, Joanna Kaczmarek, Daniel Moński, Beata Passini, Paweł Passini, Maria Porzyc, Katarzyna Tadeusz, Judy Turan; plakat: Michał Jadczak
Spektakl to część przedsięwzięcia "Pieśni naszych sąsiadów”. Artyści z Cypru, Włoch i Polski opowiadają o sytuacji kiedy współżycie grupy zostaje nagle przerwane. Sąsiedzi stają się wrogami, albo jeden drugiego ukrywa.