Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

1 listopada 2009 r.
8:48
Edytuj ten wpis

Schulz Babickiego w Osterwie

0 0 A A

Pierwszą premierą Teatru Osterwy w tym sezonie będzie "Noc wielkiego sezonu” według prozy Brunona Schulza. Spektakl poznamy 14.11.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Adaptacja prozy drohobyskiego pisarza na język teatru to zadanie niezwykle trudne. Niektórzy badacze, np. Jerzy Ficowski, uważają wręcz, że niemożliwe. Dlaczego?

Schulz patrzy na świat oczami poety, baśniopisarza, wizjonera i mistyka, odrealniając go, czyniąc onirycznym, migotliwym i surrealistycznym. W mocno zdeformowanej przestrzeni pojawiają się reprezentanci przyrody ożywionej i nieożywionej oraz przedmioty, potraktowane animizacyjnie i personalistycznie.

Język Schulza jest pełen metafor, układających w całe ciągi. Jego teksty opierają się na narracji i prawie nie zawierają dialogów. Jeśli takowe się zdarzą, to szybko przechodzą w monologi wewnętrzne.

Autobiograficzne "Sklepy cynamonowe”, jeden z dwóch zbiorów opowiadań pisarza, kończą się "Nocą wielkiego sezonu”. Schulz cofa się do swego dzieciństwa i z perspektywy zauroczonego chłopca opisuje sklep tekstylny swojego ojca niczym świątynię piękna.

Stary Jakub zgromadził w nim dziesiątki materiałów w rozmaitych kolorach i ułożył tak, że tworzyły wielką symfonię jesiennych barw. "Był to rejestr olbrzymi wszelakich kolorów jesieni, ułożony warstwami, usortowany odcieniami, idący w dół i w górę, jak po dźwięcznych schodach, po gamach wszystkich oktaw barwnych” – pisze Schulz.

Ale nadszedł sezon zakupów przedświątecznych i teraz tę misterną układankę niszczą klienci. "Tak wylewały się zapasy szaf, wymiotowały gwałtownie, płynęły szerokimi rzekami. Wypływała barwna treść półek, rosła, mnożyła się i zalewała wszystkie lady i stoły” – czytamy w "Nocy wielkiego sezonu”.

Cała sytuacja została przedstawiona w wymiarze wielkiej zmitologizowanej tragedii z wyidealizowanym ojcem, który niczym kustosz chciałby bronić swych zbiorów, i tylko splot nieszczęśliwych wypadków sprawia, że ulega odrażającemu tłumowi, widzącemu w sklepowych skarbach zaledwie towar.

Schulz sięga też do symboliki biblijnej: "A u dołu, u stóp tego Synaju, wyrosłego z gniewu ojca, gestykulował lud, złorzeczył i czcił Baala, i handlował. Nabierali pełne ręce miękkich fałd, drapowali się w kolorowe sukna, owijali się w zaimprowizowane domina i płaszcze i gadali bezładnie a obficie”.

Kiedy klienci odchodzą, na niebie pojawiają się niezwykłe, kolorowe ptaki o dziwnych kształtach. Tłum, który przedtem zniszczył poezję sklepu, mimo protestów ojca, obrzuca je kamieniami, nieczuły na ich walory estetyczne.

"Noc wielkiego sezonu” w lubelskiej adaptacji Schulzowskiej prozy będzie rodzajem klamry spajającej elementy kilku opowiadań połączonych w całość. Autorem opracowania jest Krzysztof Babicki, który pracował nad nim parę lat. On też reżyseruje przedstawienie.

Bardzo liczna jest obsada spektaklu. Wystąpi aż 29 osób, w tym Krzysztof Olchawa, Andrzej Golejewski, Hanka Brulińska, Mikołaj Roznerski, Jerzy Rogalski, Jan Wojciech Krzyszczak, Szymon Sędrowski, Roman Kruczkowski, Anna Torończyk, Andrzej Redosz, Kinga Waligóra, Henryk Sobiechart, Przemysław Gąsiorowicz, Witold Kopeć i Teresa Filarska.

Za scenografię odpowiada Marek Braun, za kostiumy Sławomir Smolorz, za muzykę Marek Kuczyński, za światło Maria Machowska, za choreografię Jacek Tomasik. Przygotowanie wokalne aktorów – Urszula Plis.

Spektakl będzie przeznaczony tylko dla widzów dorosłych. Czas trwania: 95 minut. Premierę zaplanowano na 14 listopada na godz. 19. Kolejne przedstawienia 15 listopada i od 17 do 22 listopada o godz. 18.

Bilety kosztują od 12 do 30 zł. Do kupienia w kasie Teatru Osterwy, ul. Narutowicza 17.

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna