Maciej Radziwiłł, potomek magnackiego rodu, który władał kiedyś Białą Podlaską, po raz pierwszy udostępni swoją kolekcję dzieł sztuki i pamiątek rodzinnych. Wszystko będzie można zobaczyć na wystawie „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie” w Muzeum Południowego Podlasia.
A będą to liczne portrety i rodzinne pamiątki wchodzące w skład unikatowej kolekcji Macieja Radziwiłła, przedstawiciela jednego z potężniejszych magnackich rodów Wielkiego Księstwa Litewskiego i dawnej Rzeczypospolitej.
– Wystawa „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie” to niewątpliwe jedno z ważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych w mieście i regionie – podkreśla Małgorzata Nikolska, dyrektor muzeum.
Maciej Radziwiłł, syn Alberta Hieronima Mikołaja Radziwiłła i Anny z Czartoryskich, polski finansista, działacz społeczny i biznesmen, od lat gromadzi dzieła sztuki i pamiątki historyczne związane z dziejami swojej słynnej rodziny.
– Jego kolekcja zostanie po raz pierwszy w udostępniona w kraju przed szeroką publicznością. Znamiennym jest, że miejscem tej ekspozycji będzie właśnie Biała Podlaska i nowe sale bialskiego muzeum, które mieszczą się w zachodniej oficynie dawnego pałacu, ufundowanego przez Aleksandra Ludwika Radziwiłła. Jego syn Dominik Mikołaj, kanclerz litewski i ordynat klecki, zapoczątkował najżywotniejszą w domu Radziwiłłów linię, której potomkiem jest także Maciej Radziwiłł – wskazuje Nikolska.
Co zobaczymy? Na przykład wizerunki protoplastów rodu, począwszy od Mikołaja Radziwiłła „Starego” i Jana „Brodatego”, poprzez słynne postacie, m.in. Mikołaja Radziwiłła Rudego, Barbarę Radziwiłłówną, czy też Bogusława Radziwiłła. Znaczna część ekspozycji poświecona jest właścicielom Białej, od Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki”, po zmarłego w 1813 r., napoleońskiego pułkownika, księcia Dominika Radziwiłła. Będą to prawdziwe dzieła sztuki portretowej autorstwa m.in. Bacciarellego czy też Jana Chrzciciela Lampi.
– Wystawę uzupełniają medale portretowe, ryciny z przedstawieniami dawnych rezydencji, starodruki, mapy i tkaniny pochodzące z manufaktur radziwiłłowskich, oraz wykonane współcześnie, tablice przedstawiające genealogię rodu, od czasów najdawniejszych po współczesne – zaznacza dyrektor muzeum.
Poza tym, bialska placówka pokaże pięć cennych płócien ze zbiorów Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku na Białorusi.
– Będzie to m.in. portret królowej Marii Kazimiery Sobieskiej, spowinowaconej z rodziną Radziwiłłów i goszczącej często na bialskim zamku – precyzuje pani dyrektor.
Wernisaż tej wystawy odbędzie się 27 maja o godz. 18 jako punkt Nocy Muzeów. Wystawa będzie czynna do 5 listopada.