Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łuków

8 września 2021 r.
9:27

Co łączy latawiec z Afganistanem? "Chcemy włączać, wzmacniać i integrować uchodźców i uchodźczynie"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Ewa Kozdraj
Ewa Kozdraj (fot. Archiwum prywatne )

– Latawiec jest też symbolem Afganistanu, wolności, ale też zakazów. Bo Talibowie w Kabulu od razu po przejęciu władzy zakazali puszczania latawców i słuchania muzyki – Rozmowa z Ewą Kozdraj z Bratnika w powiecie lubartowskim, prezeską Stowarzyszenia Dla Ziemi, nominowaną przez Fundację im. Stefana Batorego do Nagrody im. Olgi Kersten-Matwin za działania na rzecz uchodźców i uchodźczyń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak pani przyjęła wiadomość o nominacji?

– Cieszę się, bo to uznanie dla całego zespołu osób, z którymi pracuję. To tym bardziej ważne, że dostrzeżono nas, stowarzyszenie spoza wielkiego ośrodka miejskiego. W miastach chyba takie organizacje bardziej widać. A my na Lubelszczyźnie już od 13 lat pracujemy na rzecz uchodźców i uchodźczyń.

  • Czym dokładnie zajmuje się pani stowarzyszenie?

– Działamy na rzecz osób starających się o nadanie statusu uchodźcy, które trafiają do ośrodków na Lubelszczyźnie. Kiedyś było takich miejsc więcej. W 2016 roku, mierząc siły na zamiary, skierowałyśmy aktywność głównie na Ośrodek dla Cudzoziemców w Łukowie, w którym najdłużej jesteśmy obecne. Jesteśmy małą organizacją, nie mamy sztabu ludzi, ani wielkich zasobów finansowych, dlatego w dużej mierze to praca wolontariacka. Ale jesteśmy konsekwentne. 

  • Jaki cel wam przyświeca w tym działaniu?

– Chcemy włączać, wzmacniać i integrować uchodźców i uchodźczynie, to nasz główny cel. A robimy to na przykład poprzez prowadzenie pracowni artystyczno-rzemieślniczej. Mamy też sklep internetowy z produktami zrobionymi w tej pracowni. Poza tym, panie cudzoziemki prowadzą w różnych miejscach warsztaty rzemieślnicze. W sklepie są też T-shirty z grafikami podarowanymi nam przez znane artystki i artystów, m.in. Martę Frej i Janka Kozę. Do tego jeszcze ubrania z drugiej ręki. A cały dochód ze sprzedaży przeznaczamy na działania związane z naszą misją. Zależy nam, aby uchodźcy czuli się u nas bezpiecznie. Aby dzieci miały zajęcia dodatkowe. To nie jest ich wina, że z powodu sytuacji geopolitycznej musieli opuścić swoje domy i znaleźli się w Polsce, w województwie lubelskim.

  • Ktoś wam w tym wszystkim pomaga?

– Zgłaszają się do nas różne instytucje. Na przykład, przez ostatni rok akademicki ponad 60 studentek Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie uczyło dzieci cudzoziemskie z Łukowa języka polskiego w formie online, w ramach praktyk studenckich. To były lekcje „jeden na jeden”. Promocja u nas kuleje, bo ciągle pracujemy i mamy mało czasu, by się tym profesjonalnie zająć. Ale staramy się działać kreatywnie, bo większość osób w stowarzyszeniu to artyści i artystki. Pracujemy z osobami w procedurze uchodźczej często właśnie poprzez kulturę i sztukę. Na przykład języka polskiego uczymy również poprzez przygotowania do spektakli teatralnych. W 2019 roku wystąpiłyśmy podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

  • Teraz pomagacie cudzoziemcom z Afganistanu?

– Obecnie cały dochód ze sprzedaży rzeczy ze sklepu internetowego przeznaczamy na pomoc cudzoziemcom docierającym z Afganistanu. Tutaj liczy się czas, bo często te osoby przybywają do nas w letniej odzieży, bez żadnego dobytku. Rano w Kabulu było ponad 20 stopni, a u nas tylko 5. Dlatego uruchomiłyśmy zbiórkę internetową. Za zebrane środki chcemy zakupić artykuły higieniczne, bieliznę oraz naczynia.

  • A co ma do tego wszystkiego latawiec?

– Symbolem naszej zbiórki jest latawiec. Organizowaliśmy wiele warsztatów robienia latawców dla dzieci cudzoziemskich. Latawiec jest też symbolem Afganistanu, wolności, ale też zakazów. Bo Talibowie w Kabulu od razu po przejęciu władzy zakazali puszczania latawców i słuchania muzyki. A my właśnie również poprzez muzykę staramy się pracować z cudzoziemcami, na przykład nagrywając piosenki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium