Nowe prawo, na które czeka ok. 38 tys. rodzin w naszym regionie, wchodzi w życie 31 lipca. Mowa o nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych
- Z niecierpliwością czekałam na tę ustawę, bo to przecież oczywiste, że każdy woli zapłacić za przekształcenie mniejsze pieniądze - mówi pani Katarzyna, mieszkanka lubelskiego osiedla Czuby. - 31 lipca składam w spółdzielni wniosek o przekształcenie i mam nadzieję, że, mimo wielu kontrowersji wokół tej ustawy, zostanie rozpatrzony pozytywnie. Wtedy będę mogła powiedzieć, że to mieszkanie jest moje.
Lokatorskie na odrębną własność
- To koniec bogacenia się spółdzielni kosztem mieszkańców. Lokatorom kazano wpłacać horrendalne sumy za mieszkania, które przecież już spłacili, wnosząc w całości wkład budowlany. Dopiero teraz możemy mówić o sprawiedliwości - komentuje Gabriela Masłowska z Ruchu Ludowo-Narodowego, która współtworzyła ustawę.
Jednak nie wszyscy lokatorzy za przekształcenie zapłacą kilkanaście złotych. Jeżeli wkład budowlany nie został wniesiony w całości, by rozpocząć procedurę przekształcenia należy go wcześniej spłacić. Osoby mające zaległości z tytułu opłat za mieszkanie również muszą je wyrównać. Nie trzeba natomiast dopłacać za modernizację i kredyty, które spółdzielnia zaciągnęła na remonty.
Dla tych, którzy już przekształcili
Nowelizacja przewiduje również zwolnienie z opłat tych osób, które należności z tytułu przekształceń wpłacają do spółdzielni w ratach. Z dniem 31 lipca 2007 r. niespłacone raty zostaną umorzone z mocy prawa. Chyba, że dotychczas wpłacone kwoty nie pokrywają całkowicie kosztów budowy lokalu - wtedy umorzenie nastąpi po wpłaceniu w całości wkładu budowlanego.
Mieszkania zakładowe
O przekształcenie mieszkania zakładowego w odrębną własność będą mogły się starać również osoby bliskie najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego. Są to zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (ojciec, dziadek), rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, osoby przysposabiające i przysposobione, małżonek, który nie pozostaje we wspólności ustawowej, oraz osoba, która pozostaje z najemcą faktycznie we wspólnym pożyciu.