Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lipca 2024 r.
9:40

Dziś 75. rocznica "cudu lubelskiego". Będą utrudnienia w ruchu

Autor: Zdjęcie autora rs ic
(fot. PeeM/archiwum)

Kościół nie uznaje tego za cud, ale lubelscy wierni mają inne zdanie. Według nich 75 lat temu w archikatedrze z obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej popłynęły krwawe łzy. Dzisiaj odbędą się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. Wieczorem ulicami Lublina przejdzie procesja różańcowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do tego tajemniczego zdarzenia doszło 3 lipca 1949 roku. Wierni modlący się wtedy w lubelskiej archikatedrze mieli zobaczyć czerwone łzy płynące z oka Matki Boskiej Częstochowskiej. Jako pierwsza zauważyła je siostra szarytka, Barbara Sadkowska. Zjawisko zaobserwowali następnie inni zgromadzeni w budynku. Wieść o cudzie szybko obiegła Lublin i cały kraj. Wszyscy chcieli to zobaczyć. Do tego stopnia, że w kolejną niedzielę, 10 lipca, do lubelskiej świątyni przybyło prawie 40 tysięcy pielgrzymów.

Coś niezwykłego

– Widziało to wielu ludzi, którzy modlili się w świątyni. Wszyscy mieli wrażenie, że dzieje się coś niezwykłego, czemu dały wyraz tysiące lublinian przychodzących do katedry. W zasobach Instytutu Pamięci Narodowej mamy dokumenty świadczące o tym, że doszło do kilkudziesięciu uzdrowień – mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ówczesne komunistyczne władze miasta próbowały zatrzymać napływ wiernych blokując dojazd do Lublina. Inspirowano również wiece przeciwko celebrowaniu "cudu" nazywając je nakręcaniem przez kościół antykomunistycznej propagandy wśród ludzi. Na Placu Litewskim milicjanci i ormowcy w roli tzw. aktywu robotniczego słuchali antykościelnych przemówień oraz intonowali rewolucyjne pieśni. Te zabiegi na niewiele się jednak zdały.

Rozmodlony tłum i "cudaki" na zamku

– Na przekór komunistom ludzie coraz liczniej przybywali do katedry. Działy się cuda fizyczne w postaci uzdrowień, a wielu spowiadało się i nawracało. Pamiętajmy, że już wtedy część Polaków była zaczadzona komunizmem. Cud lubelski był szansą na ich przebudzenie - ocenia prof. Derdziuk.

Władze nie dawały za wygraną. Doszło do aresztowań. – Więźniów umieszczano na Zamku Lubelskim, gdzie nazywano ich "cudakami". Kilkadziesiąt osób zostało skazanych. Część była potem inwigilowana, część została złamana i poszła na współpracę - przypomina teolog. Wśród aresztowanych znalazł się m.in. gwardian lubelskiego klasztoru, gdzie w trakcie komunistycznego wiecu zaśpiewano "Boże coś Polskę". Duchownego komuniści zarzucili podburzanie ludu pracującego.

Przyczyny zjawiska nieznane

Samo zjawisko badali naukowcy. Płyn pobrany z płótna obrazu trafił do analizy. Kierownik laboratorium analitycznego Akademii Medycznej w Lublinie dr Zygmunt Dambek stwierdził, że ciecz nie była ani krwią, ani łzami. Komisja składająca się z chemika, konserwatora zabytków, malarki, prawnika i księży nie ustaliła czym w takim razie był ani skąd się wziął. Nie wyjaśniono również dlaczego te "łzy" nie spływały z obrazu prosto w dół, czyli zgodnie z grawitacją, a rzekomo zatoczyły łuk w kierunku policzków namalowanej postaci Matki Boskiej.

 – Był to znak nadziei, że oto Niebo interesuje się losem zwykłych ludzi i upomina się za tymi, którzy chcą wierzyć – tłumaczy prof.  Derdziuk, który jest przekonany o tym, że zdarzenie w 1949 roku wpłynęło na wzmocnienie wiary wśród Polaków. 

Kościół cudu w Lublinie nie uznał  jednak ani wtedy, gdy duchowni mogli czuć presję ze strony komunistycznych władz, ani w czasach demokratycznych. Mimo to wydarzenie sprzed 75 lat pozostało w pamięci wiernych, a jego kolejne rocznice obchodzone są poprzez modlitwy w katedrze i uroczyste procesje. Nie inaczej będzie tym razem.

Wieczorem wstrzymają ruch

Uroczystości rozpoczną się o godz. 19 mszą św. na placu Katedralnym. Następnie uczestnicy procesji różańcowej przejdą ulicami: Królewska, Lubartowska, łącznik na wysokości Kowalskiej do Świętoduskiej, Świętoduska, Krakowskie Przedmieście (deptak), pl. Łokietka, Królewska z powrotem na plac Katedralny.

– Przejście uczestników procesji odbędzie się przy całkowicie wstrzymanym ruchu kołowym. Zamknięcie odcinków ulic oraz bezpieczeństwo ruchu drogowego zapewnią służby mundurowe – informuje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

Utrudnienia potrwają do godz. 22.   

Od godz. 18:45 na objazdy skierowane zostaną pojazdy komunikacji miejskiej:

1, 6, 17
w obu kierunkach przejazdu:
… - Zamojska – pl. Wolności – Narutowicza – Kołłątaja – 3 Maja –
al. Solidarności – Al. Tysiąclecia- …

4
w obu kierunkach przejazdu:
… - Krakowskie Przedmieście – 3 Maja – al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …

5, 22, 24, 52
w obu kierunkach przejazdu:
... – Lubelskiego Lipca 80 – al. Unii Lubelskiej – Al. Tysiąclecia [5, 52]
/Lwowska [22]/Podzamcze[24] - …

23
w kierunku Felin Uniwersytet / Felin Spiessa:
… - al. Solidarności – al. Tysiąclecia – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna - …
w kierunku Kupiecka IKEA / Elizówka - giełda: bez zmian

39
w obu kierunkach przejazdu:

… - Narutowicza – Okopowa – Zesłańców Sybiru – Kołłątaja – 3 Maja –
al. Solidarności – al. Tysiąclecia - …

156, 160
w kierunku Choiny:
… - Fabryczna – al. Unii Lubelskiej – al. Tysiąclecia – Lubartowska - …
w kierunkach: Felin/os. Poręba:
… - Lubartowska – Ruska – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna - …

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty