Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

5 lutego 2019 r.
13:14

Nauczyciele grożą strajkiem. Solidarność powołała już sztaby protestacyjne

209 61 A A
Jednym z pierwszych kroków może być dwugodzinny strajk ostrzegawczy
Jednym z pierwszych kroków może być dwugodzinny strajk ostrzegawczy

Wczorajsze zapowiedzi przyspieszenia podwyżki płac nie zadowalają nauczycieli zrzeszonych w związkach zawodowych. W każdej szkole chcą przeprowadzić referendum strajkowe. – Szykujemy się do tego, co nieuniknione – mówią związkowcy. Żądają po tysiąc złotych podwyżki na etat, minister oferuje po kilkaset

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O pomyśle na wcześniejsze wprowadzenie obiecywanej podwyżki informowało wczoraj lubelskie Kuratorium Oświaty. Nauczyciel stażysta miałby otrzymywać o 371 zł więcej, kontraktowy o 381 zł, pensja nauczyciela mianowanego miałaby wzrosnąć o 432 zł, natomiast dyplomowanego o 508 zł.

Taki wzrost płac miałby być dokończeniem ubiegłorocznej obietnicy, że pensje nauczycieli wzrosną o 16 proc., ale podwyżka będzie rozłożona na trzy części. Dwie z nich już doliczono do wynagrodzeń pedagogów. – Trzecia część, która początkowo miała być wypłacana dopiero od przyszłego roku, zostanie wypłacona już we wrześniu – informuje Teresa Misiuk, kurator oświaty. Właśnie taką ofertę składa ministerstwo: przyspieszenie podwyżki z marca 2020 r. na wrzesień 2019.

Na ten cel zagwarantowany ma być dodatkowy miliard złotych. Wśród propozycji ministerstwa jest też program „Stażyści na start” (jednorazowa wypłata 1000 zł w pierwszym i drugim roku pracy), dodatki za wyróżniającą się pracę od września 2020 r. i dodatkowe płatne godziny do dyspozycji dyrektora.

Żądają więcej

Związkowcy nie są jednak zadowoleni z tych propozycji. Tłumaczą, że chcą walczyć o podniesienie ich obecnych zarobków o 1000 zł, począwszy od stycznia 2019 r. Coraz bardziej otwarcie grożą strajkiem.

– Szykujemy się do tego, co chyba jest już nieuniknione – przyznaje Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Z kolei kuratorium przyznaje, że „z lekkim niepokojem” słucha informacji, że do akcji może dojść podczas egzaminów zewnętrznych, bo mogłoby to zakłócić rekrutację do szkół średnich.

Kierunek: strajk

Jeszcze w tym tygodniu na biurkach dyrektorów szkół mają się znaleźć pisma z żądaniem podwyżek, zaś po podpisaniu protokołów rozbieżności ma dojść do rozmów z mediatorem. Po takich rozmowach może dojść do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego.

W każdej szkole przeprowadzone ma być referendum strajkowe. Jeśli ponad 50 proc. załogi opowie się za strajkiem, będzie można go zorganizować legalnie. Takie same kroki planuje też nauczycielska „Solidarność”, która chce wchodzić w spory zbiorowe i oflagować szkoły. Powołała już regionalne sztaby protestacyjne.

– Nie odmawiam nauczycielom prawa do domagania się wyższych zarobków. Strajk jest jednak ostateczną formą protestu. Szczególnie taki, który ma dotyczyć uczniów – odpowiada kurator Teresa Misiuk. – Każdy z pracowników oświaty musi we własnym sumieniu sobie odpowiedzieć na pytanie, czy realizacja postulatów go zadowala i czy uprawnia do tego by wziąć udział w akcji strajkowej. Są różne formy protestu. Propozycja MEN to jest spotkanie w pół drogi.

– Ostatnie spotkanie 31 stycznia nie było żadnym przełomem i nie udało się osiągnąć kompromisu, ani też spotkać się w „pół drogi” – twierdzi tymczasem ZNP, który konsekwentnie domaga się 1000 zł podwyżki począwszy od stycznia tego roku.

Woźne też chcą więcej

Nie tylko nauczyciele upominają się o wyższe zarobki w oświacie. Ostatnio zażądali ich również pracownicy niektórych lubelskich przedszkoli zatrudnieni na stanowiskach sprzątaczek czy kucharek, których pensje zależą od władz Lublina. Ratusz wprost przyznaje, że żądania są „w pełni uzasadnione”, ale jednocześnie stwierdza, że miejskiej kasy nie stać na podniesienie zarobków pracownikom niepedagogicznym.

– W budżecie miasta na 2019 r. brak jest zaplanowanych środków finansowych związanych z podwyżką wynagrodzeń wszystkich pracowników niebędących nauczycielami – stwierdza w jednym z oficjalnych pism Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina. Tłumaczy, że miasto musi się zmierzyć z wysokimi kosztami wprowadzania reformy oświatowej. Obiecuje jednak, że do sprawy wróci w drugim półroczu.

(drs)

Komentarze 61

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xfx / 5 lutego 2019 o 14:07
+73
Szkoły to instytucje, ktore zatraciły cel, dla którego zostały wymyślone, czyli do uczenia. Obecnie to instytucje socjalne, których pracownicy mają wyręczać rodziców oraz papierzyskami udowadniać, jak bardzo są nam potrzebne kuratoria, wydziały oświaty i ministerstwo. Darmowe podręczniki, 300 we wrześniu, owoce- warzywa- mleko, uczenie podstawowych zasad zachowania, bo smartfonowe dzieci z domu podstaw w większości nie wynoszą, edukacja religijna łącznie z wyjściami do kościoła i uczeniem, gdzie jest ołtarz, wycieczki, których rodzice się domagają, a młodsze dzieci zainteresowane wydaniem kieszonkowego, zaś starsze okazją do degustacji trunków. Sprawozdania, zestawienia, raporty, z których nic nie wynika, ale niezwykle cieszą urzędników stojących nad szkołami.Testy i sprawdziany zamiast rzetelnej nauki, na którą czasu zbyt mało, bo program przeładowany. Szkolenia nauczycieli coraz bardziej urozmaicone, bo krewni i znajomi władz oświatowych mają się czym dzielić z szarym nauczycielem, więc się dzielą za całkiem okrągłe kwoty. Zmęczeni uczniowie, bo zajęć dużo, do tego dodatkowe, spełniające marzenia rodziców, i prace domowe, bo utrwalić materiał trzeba. Korepetycje- bo wyścig szczurów, dla słabych- bo potrzebne, dla dobrych- bo mają być najlepsi.
Szkoły to instytucje, ktore zatraciły cel, dla którego zostały wymyślone, czyli do uczenia. Obecnie to instytucje socjalne, których pracownicy mają wyręczać rodziców oraz papierzyskami udowadniać, jak bardzo są nam potrzebne kuratoria, wydziały oświaty i ministerstwo. Darmowe podręczniki, 300 we wrześniu, owoce- warzywa- mleko, uczenie podstawowych zasad zachowania, bo smartfonowe dzieci z domu podstaw w większości nie wynoszą, edukacja religijna łącznie z wyjściami do kościoła i uczeniem, gdzie jest ołtarz, wycieczki, których rodzice się d... rozwiń
Avatar
olo / 5 lutego 2019 o 13:37
+51
Lekarzy i pielęgniarek nie obchodził los pacjentów, to dlaczego nauczycieli ma obchodzić dalszy los uczniów? Pani Kurator kiedy była przewodniczącą oświatowej "Solidarności" też protestowała!
Avatar
Nauczyciel / 5 lutego 2019 o 15:14
+27
Dyrektory szkół powinni dać wypowiedzenia osobom które zamierzają strajkować.
 No pewnie. MASZ RACJĘ. .  zwolnić też lekarzy, policjantów, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, policjantów, pracowników sądów, listonoszy,  bo Ci też niedawno strajkowali. Wychodzi na to że ZUS kocha tylko nauczycieli bo w domach ich odwiedza. 
Avatar
Stefan / 5 lutego 2019 o 13:29
+26
"Prezes Broniarz siedzi na stołku szefa ZNP już 21 lat, zarabia 12 000zł miesięcznie i w dodatku przed wyborami samorządowymi poparł Koalicję Obywatelską! I to ma być reprezentant 600 tys. nauczycieli w naszym kraju ?"
Avatar
olka / 5 lutego 2019 o 15:52
+24
Co za  roszczeniowa grupa zawodowa, nikt im nie karze być nauczycielem do końca życia. Wakacje, ferie, przerwy świąteczne wszystko płatne, kto tak ma w naszym kraju pracując 18 godzin tygodniowo???? Co mają powiedzieć ci co pracują u prywaciarzy za najniższą krajową od poniedziałku do soboty
 Pracujący u prywaciarza powinni się zwolnić, zrobić studia pedagogiczne i iść do oświaty. Już dyrektorzy wyrywają sobie nauczycieli, bo niedobory kadr, więc droga do dobrobytu gotowa. Czy jako uczeń bywałeś na wycieczkach? Przypomnij sobie, jak one wyglądają ze strony ucznia. I zastanów się, czy istotnie dla nauczyciela wycieczki to dni darmowej szczęśliwości.
 Pracujący u prywaciarza powinni się zwolnić, zrobić studia pedagogiczne i iść do oświaty. Już dyrektorzy wyrywają sobie nauczycieli, bo niedobory kadr, więc droga do dobrobytu gotowa. Czy jako uczeń bywałeś na wycieczkach? Przypomnij sobie, jak one wyglądają ze strony ucznia. I zastanów się, czy istotnie dla nauczyciela wycieczki to dni darmowej szczęśliwości. rozwiń
Avatar
Nauczyciel / 5 lutego 2019 o 15:42
+20
Ja mam taki pomysł aby strajk odbył się w wakacje. Co wy na to drodzy nauczyciele ??
 Czemu nie. Może być tylko nie płacz potem że rekrutacja się nie odbyła do szkoły czy egzaminy zawodowe. To robi się w wakacje gdy dzieci mają wolne a ty myślisz że nauczyciel się już o.....la na plaży 
Avatar
Nauczyciel / 5 lutego 2019 o 15:39
+20
Każe nie karze, może Ty nas zastąpisz
Avatar
Pedagog / 5 lutego 2019 o 15:37
+20
Co za  roszczeniowa grupa zawodowa, nikt im nie karze być nauczycielem do końca życia. Wakacje, ferie, przerwy świąteczne wszystko płatne, kto tak ma w naszym kraju pracując 18 godzin tygodniowo???? Co mają powiedzieć ci co pracują u prywaciarzy za najniższą krajową od poniedziałku do soboty
 Zrób maturę, potem studia, potem kilka podyplomowek i ty dolączysz do grona roszczeniowych też za najniższą na start Polecam 
Avatar
ja / 5 lutego 2019 o 14:54
+16
Wyższych zarobków domagają się pracownicy niepedagogiczni WSZYSTKICH LUBELSKICH PRZEDSZKOLI !
Avatar
Nauczyciel / 5 lutego 2019 o 17:29
+12
Moje dziecko chodzi do SP16 w Lublinie na stronie szkoły powinna znaleźć się lista nauczycieli, którzy będą strajkować. Jeśli znajdzie się choć jeden nauczyciel uczący moje dziecko i strajkujący osobiście zbiorę podpisy rodziców z petycją o zwolnienie w trybie natychmiastowym tego nauczyciela. Leniom mówię stanowcze nie.
Prawo zezwala na strajki póki co. Zawsze możesz  sama dziecko uczyć w domu. Wiesz potem tylko są egzaminy potwierdzające nabyta wiedzę. Skoro nauczyciele to lenie to ty wykazać się możesz pracowitością. Spokojnie das radę. To tylko jak piszecie w komentarzach 3 godziny dziennie pracy nauczyciela i to po 45 minut. Powodzenia życzę w edukacji pociechy. 
Prawo zezwala na strajki póki co. Zawsze możesz  sama dziecko uczyć w domu. Wiesz potem tylko są egzaminy potwierdzające nabyta wiedzę. Skoro nauczyciele to lenie to ty wykazać się możesz pracowitością. Spokojnie das radę. To tylko jak piszecie w komentarzach 3 godziny dziennie pracy nauczyciela i to po 45 minut. Powodzenia życzę w edukacji pociechy.  rozwiń
Avatar
Ania / 9 lutego 2019 o 09:51
+1
Najlepsze jest to, że przed wyborami Żuk na spotkaniu ZNP pięknie obiecywał podwyżki. Po wyborach stracił pamięć.
Avatar
Pracownik budowlany / 7 lutego 2019 o 10:19
0
Powinni wam nieroby obniżyć
Avatar
Gość / 6 lutego 2019 o 21:27
0
Jest kasa dla innych urzednikow ktorzy zarabiaja ok 15 tys. Nawet ostatnio w MOSIR powstalo nowe stanowisko a ówczesne zostalo i ktos inny zasiada. Gdyby te 15 tys podzielic dla pracownikow niepedagogicznych np po 1 tys to dla 15 osob jest podwyzka. Gdyby po 500 zl to by zyskalo juz 30 osob Panie Banach. Moze przydsloby sie to rozważyć, a nie szastac kasa i miec wymowki.  
Avatar
Krystyna / 6 lutego 2019 o 16:11
0
Jeśli nauczycielom jest mało, to co ma powiedzieć reszta społeczeństwa, to co wszyscy mamy strajkować
Avatar
Magda / 6 lutego 2019 o 15:41
0
Przecież można zmienić pracę, wyjechać za granicę, a nie  użalać się nad swoim losem i wtedy można zarabiać naprawdę duże pieniądze
Oczywiście, że można. Można też zmienić pracę, przebranżowić się, i wielu nauczycieli tak właśnie robi. Sama mam znajomych nauczycieli, którzy tak zrobili: jeden założył swoją firmę, inna przeszła do korporacji,dwoje wyjechało (małżeństwo).Tylko czy na pewno chodzi o to, żeby wykurzyć nauczycieli ze szkół? 
Avatar
Zmień zawód, nie siedź w miejscu / 6 lutego 2019 o 15:22
0
Przecież można zmienić pracę, wyjechać za granicę, a nie użalać się nad swoim losem i wtedy można zarabiać naprawdę duże pieniądze
Avatar
Iza / 6 lutego 2019 o 13:58
0
Poprzednia wypowiedź dotyczy komentarza o tym, że dyrektorzy powinni zmienić nauczycielom umowy o pracę na umowy zlecenie i rozliczać za ilość przepracowanych godzin. Nota bene są szkoły państwowe, które podpisują umowy od września do czerwca rok w rok z tymi samymi nauczycielami i nie płacą im za wakacje.
Avatar
Iza / 6 lutego 2019 o 13:37
0
Dyrektorzy szkół państwowych zrobić tego nie mogą, ponieważ w szkole państwowej obowiązuje karta nauczyciela, więc takie zmiany może wprowadzić tylko Rząd. W szkołach prywatnych funkcjonują umowy o pracę jak również umowy zlecenie, które są podpisywane z nauczycielami, którzy mają mało godzin (np z informatykami, którzy mają 1 godzinę w każdej klasie i przychodzą do pracy na jeden dzień). Co za tym idzie: w szkołach prywatnych nie ma dodatków typu motywacyjny, wysługa lat itd, ani "13" (czasem zdarzają się premie, np za dobre wyniki z egzaminów). Proszę zaznajomić się z przepisami i dopiero potem zwracać się z roszczeniami do odpowiednich osób bądź instytucji.
Dyrektorzy szkół państwowych zrobić tego nie mogą, ponieważ w szkole państwowej obowiązuje karta nauczyciela, więc takie zmiany może wprowadzić tylko Rząd. W szkołach prywatnych funkcjonują umowy o pracę jak również umowy zlecenie, które są podpisywane z nauczycielami, którzy mają mało godzin (np z informatykami, którzy mają 1 godzinę w każdej klasie i przychodzą do pracy na jeden dzień). Co za tym idzie: w szkołach prywatnych nie ma dodatków typu motywacyjny, wysługa lat itd, ani "13" (czasem zdarzają się premie, np za dobre wynik... rozwiń
Avatar
Anna / 6 lutego 2019 o 13:30
-2
Ale radocha! Znowu sobie postrajkujemy! Jeszcze  żeby nam  zmniejszyli ilość godzin z 18 na 12, bo to jest zbyt duży ciężar dla nas nauczycieli z powołania i z miłości do pracy.
Avatar
Gość / 6 lutego 2019 o 12:49
+2
Drodzy Państwo, sama jestem nauczycielem (akurat w placówce nieferyjnej, co wiąże się z tym, że na urlop wypisuję wniosek, a nie jest mi on dawany, bo są wakacje. Dni poza urlopem pracujące: zapewnienie dzieciom opieki w ramach zimy/lata w mieście) i wiem, że jest źle i lepiej nie będzie. Młodzi do tej pracy nie przyjdą (już w tej chwili w dużych miastach jest niedobór nauczycieli, ogłoszenia wiszą po parę miesięcy ale chętnych brak), być może nasze dzieci będą uczyć nauczyciele z Ukrainy. Ale do rzeczy. Proponuję taką zmianę: etat nauczyciela powinien trwać 40 godzin: 25 przy tablicy, 15 na ogarnięcie pozostałych rzeczy, w tym rady, za pensję 3000 netto po 3 latach pracy z możliwością ubiegania się o podwyżkę (czyli jak w normalnej firmie, bo w dzisiejszej szkole są nauczyciele, którzy zarabiają 3000, ale po 10 latach pracy. Chyba, że po drodze był macierzyński, to wtedy dojście do takiego pułapu zajmuje odpowiednio dłużej. Poza tym pensja jest ustalana "odgórnie i jest sztywna: w każdej szkole zarabia się tyle samo, więc nawet zmiana firmy nie oznacza poprawy). Każdy nauczyciel powinien mieć zapewnione przynajmniej pół etatu w jednym miejscu (w tej chwili biolodzy, chemicy, fizycy itd mają 4 godziny w jednej szkole, kolejne cztery w drugiej, kilka jeszcze gdzie indziej. Sama zaczynając pracę po studiach byłam zatrudniona na umowę na 0,15 etatu. Tak, ZERO przecinek piętnaście). Praca na 40 godzin tygodniowo wiazałaby się z tym, że szkoła byłaby zamykana o 16:00 i do tej godziny powinny być z niej odebrane dzieci. Skończyć z wywiadówkami, które trwają od 17:00 do 19:00, a w razie gdyby rodzic zechciał porozmawiać z nauczycielem, musiałby przyjść w godzinach 8-16 i albo złapać nauczyciela w trakcie przerwy, kiedy ten akurat nie ma dyżuru, lub w trakcie czasu na "rzeczy inne". Tak jak ma to miejsce w firmie lub urzędzie: klient nie jest przyjmowany po godzinach zamknięcia. Do tego zlikwidować wyjścia i wycieczki (w szczególności te, które zahaczają o weekendy), zająć się TYLKO nauczaniem i podnoszeniem jego jakości. Proszę mi wierzyć, że nie piszę tego sarkastycznie, osobiście mając doświadczenie w pracy w szkole państwowej i prywatnej, byłabym bardzo szczęśliwa mogąc pracować w takich warunkach. Czy Państwo jako rodzice byliby równie usatysfakcjonowani, gdyby szkoły tak funkcjonowały?
Drodzy Państwo, sama jestem nauczycielem (akurat w placówce nieferyjnej, co wiąże się z tym, że na urlop wypisuję wniosek, a nie jest mi on dawany, bo są wakacje. Dni poza urlopem pracujące: zapewnienie dzieciom opieki w ramach zimy/lata w mieście) i wiem, że jest źle i lepiej nie będzie. Młodzi do tej pracy nie przyjdą (już w tej chwili w dużych miastach jest niedobór nauczycieli, ogłoszenia wiszą po parę miesięcy ale chętnych brak), być może nasze dzieci będą uczyć nauczyciele z Ukrainy. Ale do rzeczy. Proponuję taką zmianę: etat nauczycie... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 61

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chińscy oszuści z wyrokami. Lubelska celebrytka czeka na proces
galeria

Chińscy oszuści z wyrokami. Lubelska celebrytka czeka na proces 0 0

Jest postęp w sprawie „chińskiego gangu”, którego członkowie dzwoniąc z Polski oszukiwał swoich rodaków w kraju. Naciągacze zostali skazani przez tamtejszy sąd. To pozwoli postawić zamknąć śledztwo dotyczące lubelskiej celebrytki, która miała pomagać oszustom.

Studniówka puławskiej "Budowlanki"
galeria

Studniówka puławskiej "Budowlanki" 12 3

W sobotę, 9 lutego, w Domu Weselnym "U Jakuba" w Sosnowie, tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego bawili się studniówce. Poloneza zatańczyło 40 par. Nie brakowało humoru i gości specjalnych. Uczniowie przebrali się m.in. "siostrę Anastazję".

Sviatovid w Lublinie. Wielki aż strach [zdjęcia]
galeria

Sviatovid w Lublinie. Wielki aż strach [zdjęcia] 21 1

W Centrum Spotkania Kultur można oglądać rzeźbę, której autor jest projektantem wielkoformatowych architektonicznych projekcji wideo. Wstęp gratis

Skoki narciarskie. Polacy wygrywają "drużynówkę" z ogromną przewagą!
film

Skoki narciarskie. Polacy wygrywają "drużynówkę" z ogromną przewagą! 0 0

Deklasacja rywali w wykonaniu polskich skoczków w konkursie drużynowym Pucharu Świata w Willingen. Drużyna w składzie Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch pokonała drugich Niemców o 79,2 punktu. Podium uzupełnili Słoweńcy.

Strajk dla ziemi na schodach lubelskiego ratusza
galeria

Strajk dla ziemi na schodach lubelskiego ratusza 23 40

Zjednoczone siły ekologów w liczbie około 30 osób przeprowadziły dziś w Lublinie „Strajk dla ziemi”. Lubelska akcja była częścią pierwszego ogólnopolskiego protestu pod tą nazwą w sprawie ochrony planety. Ekolodzy protestowali na schodach lubelskiego ratusza.

Partia Piotrowskiego zarejestrowana

Partia Piotrowskiego zarejestrowana 41 23

Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi został wpisany do rejestru partii politycznych. Prezesem ugrupowania jest poseł do Parlamentu Europejskiego z Lublina Mirosław Piotrowski

Pszczółka Polski Cukier jedzie do Bydgoszczy bez swojej kapitan

Pszczółka Polski Cukier jedzie do Bydgoszczy bez swojej kapitan 2 0

Tydzień po niezwykle cennym zwycięstwie ze Ślęzą Wrocław zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin czeka kolejny mecz z trudnym rywalem. W sobotę (godz. 18) akademiczki zagrają z Artego Bydgoszcz. Ponownie, nie będą faworytem tego starcia

Nad Lublinem już wiosna? Mamy dowody!

Nad Lublinem już wiosna? Mamy dowody! 204 4

Do kalendarzowej wiosny jeszcze ponad miesiąc, ale w Lublinie kwitną już kwiaty. Sprawdziliśmy prognozę pogody żeby sprawdzić, czy widać już stałe ocieplenie. Widać!

Blogerka z Lublina. Ewa w krainie ciastek
galeria

Blogerka z Lublina. Ewa w krainie ciastek 41 5

Kilka lat temu rzuciła pracę w mediach, żeby robić ciastka. Dzisiaj przed jej pracownią na warszawskim Powiślu ustawiają się kolejki. Rozmowa z Ewą Wójcik z Lublina, właścicielką pracowni cukierniczej „Ciastka z kremem” i blogerką kulinarną

Metro Exodus: Postapokaliptyczna premiera (wideo)
film

Metro Exodus: Postapokaliptyczna premiera (wideo) 0 0

Czas na wielką wyprawę przez zniszczoną Rosję. Wyprawę pełną niebezpieczeństw, ale też pięknych widoków. Dziś premiera gry Metro Exodus.

Działacz PiS wicedyrektorem w marszałkowskiej jednostce

Działacz PiS wicedyrektorem w marszałkowskiej jednostce 4 16

Marek Krakowski został zastępcą dyrektora w podległym marszałkowi województwa Zarządzie Nieruchomości Wojewódzkich. Sekretarz okręgowych struktur Prawa i Sprawiedliwości ostatnio pracował na dyrektorskim stanowisku w lubelskim oddziale Poczty Polskiej

Far Cry New Dawn: Premiera i złowrogie bliźniaczki (wideo)
film

Far Cry New Dawn: Premiera i złowrogie bliźniaczki (wideo) 0 0

Postapokalipsa w różowym odcieniu, czyli klasyczne rozwiązania w nowym wydaniu. Dziś premiera gry Far Cry New Dawn.

MKS Avia i LUK Politechnika rozpoczynają walkę w play-offach

MKS Avia i LUK Politechnika rozpoczynają walkę w play-offach 1 3

Dla obu naszych drużyn najważniejszym zadaniem będzie wyjazd za dwa tygodnie do rywali z dwoma wygranymi odniesionymi na swoim terenie

Górnik – Pogoń 0:2. Druga zimowa porażka (zdjęcia)
galeria

Górnik – Pogoń 0:2. Druga zimowa porażka (zdjęcia) 3 5

Zespół z Łęcznej przegrał z innym drugoligowcem 0:2, a wynik sparingu rozstrzygnął się jeszcze przed przerwą

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.