Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

17 października 2015 r.
17:50

Uczniowie nagrodzili nauczycielkę. Surowa, ale sprawiedliwa

Beata Księżak (fot. Radosław Szczęch)
Beata Księżak (fot. Radosław Szczęch)

Rozmowa z Beatą Księżak, nauczycielką chemii i fizyki w Gimnazjum nr 3 w Puławach, nagrodzoną przez uczniów szkoły tytułem „Sprawiedliwego nauczyciela”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co jest najważniejsze w zawodzie nauczyciela?

Najważniejszy jest na pewno uczeń i jego wychowanie. Wiedza, którą mamy przekazać oczywiście również, ale szkoła powinna uczyć także takich podstawowych zasad życia w społeczeństwie. Jeżeli jest odpowiednia atmosfera, jeśli uczniowie szanują się nawzajem to nasza praca, przekazywanie wiedzy jest zdecydowanie łatwiejsze. Jeżeli młodzież wie po co przychodzi, że należy odpowiednio odnosić się do kolegów, a niestety z tym jest teraz największy problem.

• Kiedyś to zachowanie młodzieży było inne?

Ja jestem nauczycielem z 35-letnim stażem, tuż przed emeryturą. Muszę przyznać, że jest różnica w relacji uczeń-nauczyciel. Kiedyś był większy dystans i respekt. Uczeń w sytuacji, kiedy zwróciło mu się uwagę, reagował od razu. Rzadko zdarzało się, żeby przyjmował to z agresją, natomiast w tej chwili momentami odnoszę wrażenie, że uczniom wydaje się, że odpowiednie byłyby dla nich relacje koleżeńskie. To nie jest dobre. Kiedyś łatwiej było utrzymać dyscyplinę. Dzisiaj coraz większa grupa uczniów dba o swoje przywileje zapominając o obowiązkach.

• Nauczyciel przestał być wzorem?

Na pewno przestał być wzorem, autorytetem. Nie mówię o takiej relacji, że ten nauczyciel jest niedostępny, ale kiedyś jego zdanie, uwaga - skutkowała. Nasza praca pod tym względem stała się trudniejsza, zdecydowanie.

• Wydaje się, że zmieniło się także zachowanie rodziców.

Bywają takie sytuacje, że rodzic potrafi powiedzieć „to jest teraz pani problem”. My mamy wspomagać wychowanie, a niestety niektórzy rodzice uważają, że to my mamy wychowywać ich dzieci. Częściej im pobłażają, co skutkuje ich przekonaniem, że rodzice zawsze będą po ich stronie. Mają do tego prawo, ale powinni zachowywać przy tym zdrowy rozsądek.

• Otrzymała pani nagrodę za sprawiedliwe ocenianie.

Jestem uważana za nauczyciela surowego, który stawia wiele jedynek, ale wydaje mi się, że sprawiedliwy to nie tylko ten, który stawia tylko dobre oceny, bo to nie przynosi efektów. Uważam, że trzeba dostrzegać dobre strony tych gorszych uczniów, ale naszym problemem jest to, że za mało czasu poświęcamy tym dobrym. Staramy się motywować słabszych, a dobry uczeń gdzieś nam ginie. Musi radzić sobie sam.

• Co daje najwięcej satysfakcji w pracy nauczyciela?

Cieszy każdy, najmniejszy sukces. Na przykład, jeśli uda się zmobilizować do pracy słabszego ucznia. Podkreśliłabym także wartość sukcesów wychowawczych, stawiając je nawet wyżej od dydaktycznych. Oczywiście, gdy zdarza nam się olimpijczyk, to na pewno mamy z tego powodu satysfakcję, ale tę przynosi także stworzenie dobrego klimatu w klasie, która na początku nie była zgrana. Ten dobry klimat, atmosfera w grupie sprzyja także uczeniu się.

• Zgadza się Pani z tezą, że poziom nauczania generalnie spada, a program jest coraz mniej wymagający?

Ten poziom kiedyś chyba naprawdę był wyższy. Dzisiaj uczy się w inny sposób, to wtłaczanie wiedzy na pewno nie było dobre, ale teraz mamy do czynienia z przesadnym pójściem w drugą stronę. Nie da się nauczyć myślenia, gdy uczeń pewnych rzeczy sobie nie przyswoi. Niestety większość z nich zakłada, że nie muszą prawie niczego wiedzieć, a bez wiedzy nie mogą nabyć umiejętności. Ja uczę trudnych przedmiotów i przyznaję, że kiedyś było mi łatwiej. Rozwiązywanie zadań to była norma, a dzisiaj to orka, jest trudno. Młodzież, która do nas przychodzi ze szkoły podstawowej ma mniejszą wiedzę.

• To wina systemu, czy tego, że uczniowie nie przykładają się do nauki?

Na pewno uczniowie mają dzisiaj niższą motywację do nauki. Nie motywuje ich egzamin na zakończenie gimnazjum. Potrafią wyjść z niego po 20 minutach uważając, że zawsze dostaną się do jakiejś szkoły. Dla wielu normą stało się nieprzygotowanie do lekcji. Młodzież, która trafiła do nas tuż po reformie oświaty bardziej przykładała się do nauki. Byli bardziej dojrzali. Swoją drogą osobiście wydaje mi się, że powstanie gimnazjów to nie był dobry pomysł. Jestem przerażona tym, że uczeń który kończy gimnazjum i idzie do klasy o profilu ogólnym, czy nawet humanistycznym, odnośnie moich przedmiotów właściwie swoją edukację zakończył. A co jeśli przyjdzie mu do głowy medycyna? Jak wtedy nadrobi zaległości z chemii, czy fizyki? Chyba za wcześnie ucina się tę przedmioty w szkole średniej.

Pozostałe informacje

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium