Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

6 listopada 2015 r.
18:30

ZNP będzie bronić gimnazjów

0 19 A A
Ewa Suchań, prezes powiatowego oddziału ZNP
Ewa Suchań, prezes powiatowego oddziału ZNP

Rozmowa z Ewą Suchań, prezes powiatowego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Chełmie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• ZNP było przeciwne reformie oświaty wprowadzającej gimnazja. Teraz chcecie ich bronić. Nie ma w tym sprzeczności?

– Rzeczywiście głośno protestowaliśmy przeciwko tej reformie. Naszym zdaniem zabieranie dzieci, które ukończyły sześć klas do innej placówki nie sprzyjało ich rozwojowi psychicznemu, jak i emocjonalnemu. Okazało się jednak, że nauczyciele stanęli na wysokości zadania. Udało im się przystosować szkołę do złej reformy.

• Zwolennicy zmian podkreślają, że w gimnazjach jest za mało czasu, aby uczniowie stawali się rozpoznawalni dla nauczycieli…

– Już rzadko gdzie gimnazja funkcjonują samodzielnie. W większości przypadków wchodzą w skład zespołów szkół, gdzie dzieci „bezboleśnie” przechodzą z podstawówki do gimnazjum. A jeśli chodzi o samodzielne gimnazja, to przecież przyjmują uczniów razem z wydawanymi przez szkoły podstawowe opiniami o ich uzdolnieniach, predyspozycjach, ale i kłopotach, jakich przysparzają.

• Czyli zdaniem związku nie ma powrotu do ośmioklasowej podstawówki?

– Nie mogę powiedzieć, że bez reszty byłoby to naganne. Mimo to będziemy temu przeciwni, gdyż w obecnych warunkach w większym stopniu przemawiają do nas argumenty za utrzymaniem dotychczasowego systemu. Boimy się zmian podstawy programowej, programów nauczania oraz podręczników. Ponadto całe nasze nauczycielskie środowisko jest już zmęczone kolejnymi reformami. Co nowy minister edukacji, to i nowe pomysły, które każdorazowo wymagają od nauczycielskiej kadry olbrzymiej, dodatkowej pracy. Ta praca nie zawsze przekładała się na jakość kształcenia.

• Jeden z emerytowanych już nauczycieli renomowanego chełmskiego „ogólniaka” zwrócił uwagę, że z roku na rok przychodzący do jego szkoły absolwenci gimnazjów reprezentują coraz gorszy poziom. Jego zdaniem absolwenci szkół ośmioklasowych byli lepiej przygotowani.

– Jeśli tak jest, to nie wynika to jedynie z poziomu kształcenia. Od czasu funkcjonowania ośmioklasowych podstawówek wiele w kraju się zmieniło. Wtedy była praca i rodzice nie musieli za chlebem wyjeżdżać za granicę. Często pracował tylko ojciec, a matka pilnowała postępów w nauce swoich dzieci. Dzisiaj cały ten obowiązek został jakby scedowany na szkołę.

• Co się stanie w Chełmie, jeśli PiS-owi uda się przywrócić tradycyjne podstawówki?

– Na pewno jakaś część nauczycieli straci pracę. Ze względów organizacyjnych dojdzie też do łączenia niektórych szkół. Jeśli tak się stanie, to pracę stracą też niektórzy pracownicy obsługi.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 22:39
0
Ja chcę likwidacji gimnazjów, moim zdaniem niczego dobrego do edukacji one nie wnoszą. Nie bardzo wierzę rządzącym, ale w tym wypadku się z nimi zgadzam - gimnazja do likwidacji. Dodatkowo słyszałem w TV od nowej premier, że żaden nauczyciel z powodu tej reformy pracy nie straci!
Avatar
obiektywny / 9 listopada 2015 o 14:53
0

Przecież L. Miler (SLD) też mówił o konieczności likwidacji  gimnazjów, powrocie do 8 letniej szkoły podstawowej i o 4 letnim liceum. ZNP chyba zawsze było blisko SLD. Więc w czym problem????

Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 09:51
0
Nie wszędzie gimnazja to miejsce gdzie młodzież się źle zachowuje. Czasem odwrotnie. W małych miastach, na wsi młodzież się dobrze uczy i zachowuje a jak idzie do liceum i technikum do miasta to tam się demoralizuje. Skoro 6 latki idą do szkoły to oznacza to wydłużenie o rok edukacji i zróbmy 4 letnie liceum i 5 lat technikum.
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 16:55
0
Gimnazja to najgorsze rozwiązanie z możliwych. Idealny model - 8 klasowa szkoła podstawowa i 4 lub 5 letnia szkoła średnia. Niech Pani Prezes nie kompromitue siebie i Zwiazku!!!
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 11:05
0
Jeśli trzeba dołożyć przedmiotów typu chemia, fizyka, a nie rujnować wszystko. Tyle pieniędzy poszło na remont i wyposażenie szkół, może pomysł odłożyć, a zająć się służbą zdrowia, bo za chwilę okaże się, że grabarz to zawód z przyszłością, a może już jest.....?
Avatar
Gość / 7 listopada 2015 o 22:16
0
To pan profesor i pani ze związków zawodowych nie wiedzą dlaczego się obniżył poziom nauczania? To ja podpowiem! Problem tkwi w ilości godzin nauczanych przedmiotów. Np. Fizyka (dotyczy innych przedmiotów przyrodniczych) 8 - klasowa SP kl. VI - 2 kl. VII - 2/3 kl. VIII 3/2 = 7 godzin w cyklu kształcenia Gimnazjum kl. I - 2 kl. - 1 kl. 3 - 2 = 4 godziny w cyklu kształcenia PODSUMOWANIE: CZYLI LEKKO LICZĄC PONAD 100 GODZIN MNIEJ!!!!!
Avatar
Gość / 7 listopada 2015 o 13:40
0
A ja się cieszę,że moje dziecko chodziło do podstawówki gdzie nie było starszej młodzieży, gimnazjaliści to inna bajka niż uczniowie klas młodszych, jak zostawią ta młodzież w podstawówkach to dopiero ci co są za likwidacja gimnazjów przejrzą na oczy, zacznie się przemoc itp.. To nie są już takie same dzieci jak były kiedyś w klasie ósmej. Dzieciom tym przez kazanie im chodzić osiem lat do tej samej szkoły zrobi się krzywdę, oni będą taką samą młodzieżą jak teraz są w gimnazjum..
Avatar
Gość / 7 listopada 2015 o 08:14
0
Pracuję w gimnazjum, w dobrym wiejskim 200-osobowym gimnazjum od początku jego istnienia. Należę - jak mówią - do tych nauczycieli z pasją, i wiele zrobiłam przez te 15 lat. Dla dzieci, dla rodziców, dla szkoły. Bo lubię swoją pracę...To ogromny dorobek. Kiedy myślę, że to wszystko wg Państwa jest niewiele warte i trzeba to zlikwidować, zamknąć, wyciszyć... jakkolwiek by to nie nazwać - zniszczyć - serce mi się kraje. Nie, nie obawiam się bezrobocia - obawiam się zamętu, jeszcze gorszego niż ten, który fundowały nam wszystkim kolejne rządy. I obawiam się, że ta tęsknota przeciwników gimnazjów za grzecznymi, niesprawiającymi kłopotów wychowawczych i pilnie uczącymi się nastolatkami - pozostanie już na zawsze tęsknotą. Bo świat jest inny niż ten, który oni pamiętają, gdy weszły gimnazja. Żadna reforma już go nie przywróci. Mam tylko nadzieję, że zwycięży mądrość, i Państwa, i rządu.
Pracuję w gimnazjum, w dobrym wiejskim 200-osobowym gimnazjum od początku jego istnienia. Należę - jak mówią - do tych nauczycieli z pasją, i wiele zrobiłam przez te 15 lat. Dla dzieci, dla rodziców, dla szkoły. Bo lubię swoją pracę...To ogromny dorobek. Kiedy myślę, że to wszystko wg Państwa jest niewiele warte i trzeba to zlikwidować, zamknąć, wyciszyć... jakkolwiek by to nie nazwać - zniszczyć - serce mi się kraje. Nie, nie obawiam się bezrobocia - obawiam się zamętu, jeszcze gorszego niż ten, który fundowały nam wszystkim kolejne rządy. ... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2015 o 08:13
0
Rozumiem, że chcą bronić atrakcyjnej posady. Ciekawe kto z nich chciałby w takiej szkole się uczyć?
Avatar
belfer / 7 listopada 2015 o 01:02
0

Jestem zdeklarowanym wrogiem PiS - ale pomysł reformy systemu szkolnictwa i likwidacja gimnazjów to bardzo dobry pomysł - co przyznaję z przykrością.

Z przykrością, bo to PiS właśnie go wyartykułował, choć tak w środowisku, jak i w ZNP większość ma o aktualnym systemie opinię nagatywną zaś o potrzebie likwidacji gimnazjów mówi się nie od dziś..

Problemem ZNP jest fakt, iż za zracjonalizowanie systemu, w tym likwidację gimnazjów zabrał się PiS; gdyby z takimi tezami wystąpił np. SLD - środowisko przyklasnęłoby mu ochoczo! Ale w tej sytuacji trzeba protestować - dla zasady, wbrew rozumowi ale zgodnie z sercem...

Zaprotestuję...

Jestem zdeklarowanym wrogiem PiS - ale pomysł reformy systemu szkolnictwa i likwidacja gimnazjów to bardzo dobry pomysł - co przyznaję z przykrością.

Z przykrością, bo to PiS właśnie go wyartykułował, choć tak w środowisku, jak i w ZNP większość ma o aktualnym systemie opinię nagatywną zaś o potrzebie likwidacji gimnazjów mówi się nie od dziś..

Problemem ZNP jest fakt, iż za zracjonalizowanie systemu, w tym likwidację gimnazjów zabrał się PiS; gdyby z takimi tezami wystąpił np. SLD - środowisko przyklasnęłoby mu ochoczo! Ale... rozwiń

Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 22:39
0
Ja chcę likwidacji gimnazjów, moim zdaniem niczego dobrego do edukacji one nie wnoszą. Nie bardzo wierzę rządzącym, ale w tym wypadku się z nimi zgadzam - gimnazja do likwidacji. Dodatkowo słyszałem w TV od nowej premier, że żaden nauczyciel z powodu tej reformy pracy nie straci!
Avatar
obiektywny / 9 listopada 2015 o 14:53
0

Przecież L. Miler (SLD) też mówił o konieczności likwidacji  gimnazjów, powrocie do 8 letniej szkoły podstawowej i o 4 letnim liceum. ZNP chyba zawsze było blisko SLD. Więc w czym problem????

Avatar
Gość / 9 listopada 2015 o 09:51
0
Nie wszędzie gimnazja to miejsce gdzie młodzież się źle zachowuje. Czasem odwrotnie. W małych miastach, na wsi młodzież się dobrze uczy i zachowuje a jak idzie do liceum i technikum do miasta to tam się demoralizuje. Skoro 6 latki idą do szkoły to oznacza to wydłużenie o rok edukacji i zróbmy 4 letnie liceum i 5 lat technikum.
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 16:55
0
Gimnazja to najgorsze rozwiązanie z możliwych. Idealny model - 8 klasowa szkoła podstawowa i 4 lub 5 letnia szkoła średnia. Niech Pani Prezes nie kompromitue siebie i Zwiazku!!!
Avatar
Gość / 8 listopada 2015 o 11:05
0
Jeśli trzeba dołożyć przedmiotów typu chemia, fizyka, a nie rujnować wszystko. Tyle pieniędzy poszło na remont i wyposażenie szkół, może pomysł odłożyć, a zająć się służbą zdrowia, bo za chwilę okaże się, że grabarz to zawód z przyszłością, a może już jest.....?
Avatar
Gość / 7 listopada 2015 o 22:16
0
To pan profesor i pani ze związków zawodowych nie wiedzą dlaczego się obniżył poziom nauczania? To ja podpowiem! Problem tkwi w ilości godzin nauczanych przedmiotów. Np. Fizyka (dotyczy innych przedmiotów przyrodniczych) 8 - klasowa SP kl. VI - 2 kl. VII - 2/3 kl. VIII 3/2 = 7 godzin w cyklu kształcenia Gimnazjum kl. I - 2 kl. - 1 kl. 3 - 2 = 4 godziny w cyklu kształcenia PODSUMOWANIE: CZYLI LEKKO LICZĄC PONAD 100 GODZIN MNIEJ!!!!!
Avatar
Gość / 7 listopada 2015 o 13:40
0
A ja się cieszę,że moje dziecko chodziło do podstawówki gdzie nie było starszej młodzieży, gimnazjaliści to inna bajka niż uczniowie klas młodszych, jak zostawią ta młodzież w podstawówkach to dopiero ci co są za likwidacja gimnazjów przejrzą na oczy, zacznie się przemoc itp.. To nie są już takie same dzieci jak były kiedyś w klasie ósmej. Dzieciom tym przez kazanie im chodzić osiem lat do tej samej szkoły zrobi się krzywdę, oni będą taką samą młodzieżą jak teraz są w gimnazjum..
Avatar
Gość / 7 listopada 2015 o 08:14
0
Pracuję w gimnazjum, w dobrym wiejskim 200-osobowym gimnazjum od początku jego istnienia. Należę - jak mówią - do tych nauczycieli z pasją, i wiele zrobiłam przez te 15 lat. Dla dzieci, dla rodziców, dla szkoły. Bo lubię swoją pracę...To ogromny dorobek. Kiedy myślę, że to wszystko wg Państwa jest niewiele warte i trzeba to zlikwidować, zamknąć, wyciszyć... jakkolwiek by to nie nazwać - zniszczyć - serce mi się kraje. Nie, nie obawiam się bezrobocia - obawiam się zamętu, jeszcze gorszego niż ten, który fundowały nam wszystkim kolejne rządy. I obawiam się, że ta tęsknota przeciwników gimnazjów za grzecznymi, niesprawiającymi kłopotów wychowawczych i pilnie uczącymi się nastolatkami - pozostanie już na zawsze tęsknotą. Bo świat jest inny niż ten, który oni pamiętają, gdy weszły gimnazja. Żadna reforma już go nie przywróci. Mam tylko nadzieję, że zwycięży mądrość, i Państwa, i rządu.
Pracuję w gimnazjum, w dobrym wiejskim 200-osobowym gimnazjum od początku jego istnienia. Należę - jak mówią - do tych nauczycieli z pasją, i wiele zrobiłam przez te 15 lat. Dla dzieci, dla rodziców, dla szkoły. Bo lubię swoją pracę...To ogromny dorobek. Kiedy myślę, że to wszystko wg Państwa jest niewiele warte i trzeba to zlikwidować, zamknąć, wyciszyć... jakkolwiek by to nie nazwać - zniszczyć - serce mi się kraje. Nie, nie obawiam się bezrobocia - obawiam się zamętu, jeszcze gorszego niż ten, który fundowały nam wszystkim kolejne rządy. ... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2015 o 08:13
0
Rozumiem, że chcą bronić atrakcyjnej posady. Ciekawe kto z nich chciałby w takiej szkole się uczyć?
Avatar
belfer / 7 listopada 2015 o 01:02
0

Jestem zdeklarowanym wrogiem PiS - ale pomysł reformy systemu szkolnictwa i likwidacja gimnazjów to bardzo dobry pomysł - co przyznaję z przykrością.

Z przykrością, bo to PiS właśnie go wyartykułował, choć tak w środowisku, jak i w ZNP większość ma o aktualnym systemie opinię nagatywną zaś o potrzebie likwidacji gimnazjów mówi się nie od dziś..

Problemem ZNP jest fakt, iż za zracjonalizowanie systemu, w tym likwidację gimnazjów zabrał się PiS; gdyby z takimi tezami wystąpił np. SLD - środowisko przyklasnęłoby mu ochoczo! Ale w tej sytuacji trzeba protestować - dla zasady, wbrew rozumowi ale zgodnie z sercem...

Zaprotestuję...

Jestem zdeklarowanym wrogiem PiS - ale pomysł reformy systemu szkolnictwa i likwidacja gimnazjów to bardzo dobry pomysł - co przyznaję z przykrością.

Z przykrością, bo to PiS właśnie go wyartykułował, choć tak w środowisku, jak i w ZNP większość ma o aktualnym systemie opinię nagatywną zaś o potrzebie likwidacji gimnazjów mówi się nie od dziś..

Problemem ZNP jest fakt, iż za zracjonalizowanie systemu, w tym likwidację gimnazjów zabrał się PiS; gdyby z takimi tezami wystąpił np. SLD - środowisko przyklasnęłoby mu ochoczo! Ale... rozwiń

Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 0

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 0 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 6 7

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 3 1

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 0

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 0 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 37 7

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 28 3

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 45 12

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 73 44

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!