Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

14 stycznia 2020 r.
20:02

Tylko 1 zł za tonę makulatury. "Tektury nikt nie przyjmuje, nawet za darmo"

Autor: Zdjęcie autora Jakub Dobroch
136 30 A A
Na zdjęciu pracownik firmy RECO wrzuca makulaturę przywiezioną z naszej redakcji do pojemnika na papier. Skup już za papier nie płaci, więc też nie waży
Na zdjęciu pracownik firmy RECO wrzuca makulaturę przywiezioną z naszej redakcji do pojemnika na papier. Skup już za papier nie płaci, więc też nie waży (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Dawidem Jasińskim, właścicielem firmy RECO, zajmującej się skupem odpadów w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ludzie chcą segregować śmieci. Mnóstwo osób do mnie dzwoni i pyta, czy przyjmę makulaturę. Niestety, nie przyjmuję jej już prawie w ogóle. Nie opłaca się.

• Dlaczego?

– Nie dość, że nikt nie skupuje makulatury, to większość punktów nie chce jej przyjmować.

• Z czego to wynika?

– Po pierwsze – nie opłaca się. Cena na skupie, gdzie ja mogę sprzedać gazety, to 10 groszy za kilogram, czyli za tonę dostanę 100 zł. Z kolei za tonę tektury dostanę tylko złotówkę. A muszę jeszcze opłacić transport, pracowników itp. Żeby mi się opłacało, za kilogram muszę dostać co najmniej 15 gr.

Po drugie, od 1 stycznia wiele się zmieniło. Aby móc przechowywać makulaturę, potrzebna jest specjalna zgoda straży pożarnej. Musi być doprowadzona woda i spełnione inne wymagania. Słyszałem nawet o przypadku, w którym straż kazała dobudować oddzielną ścianę. To w dodatku kosztowne, bo za pozwolenie na składowanie makulatury trzeba zapłacić ok. 5 tys. zł.

Nie bez znaczenia pozostaje też nowy system BDO (Baza Danych Odpadowych, czyli nowy internetowy system obsługi smieci – przyp. red.). Mnie to od kilku dni spędza sen z powiek. Co kilka minut muszę sprawdzać, zatwierdzać itd. A co z pozostałymi obowiązkami? W niektórych firmach zatrudniane są nowe osoby tylko do obsługi tego systemu. Czyli ceny za śmieci idą w górę, a za odbiór w dół.

• Co to oznacza dla nas?

– Pierwsze efekty już widać. Nikt nie chce przyjmować makulatury nawet za darmo. Ludzie palą nią w piecach, choć wielu się do tego nie przyznaje. A jak przyjdzie lato? Śmieci nie ubędzie. Będą się one pojawiać w lasach i na ulicach, a chyba nie o to w tym wszystkim chodzi.

• Jak można rozwiązać tę sytuację?

– Tylko rząd może coś z tym zrobić. Może jakieś dopłaty? Wielokrotnie odwiedzając Urząd Marszałkowski, przy okazji różnych spraw, prosiłem, aby urzędnicy zgłosili ten problem gdzieś wyżej, bo czeka nas katastrofa. Do tej pory brak jakiejkolwiek odpowiedzi.

e-Wydanie

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Sdf / 14 stycznia 2020 o 22:46
+45
Jak czytam takie newsy, to myślę sobie, że PRL byl bardzo ekologicznym systemem...
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 20:57
+37
Bo leśnicy wyrzynają mnóstwo drzew i jest dużo surowca na opakowania papierowe. Nieźle na tym zarabiają. Nigdy w historii nie rąbało się tyle lasów co obecnie. No ale tu chodzi o kasę a nie nasze dobro narodowe jakim są lasy.
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 20:14
+33
Praca też już niedługo się nie będzie opłacalna bo więcej podatków się zapłaci niż zarobi na zycie
Avatar
Gość / 14 stycznia 2020 o 20:42
+28
Ja tam palę tektury. Kiedyś się zbierało i wywoziło do skupu ale skoro nie chcą przyjmować to ch.j... Idzie z dymem!
Avatar
xxx / 14 stycznia 2020 o 20:24
+28
A wystarczy wybudować spalarnie... Ale zaraz będą protesty. W piecu jeden z drugim spali butelki, ale spalarni z filtrami obok nie pozwoli wybudować.
Avatar
, / 14 stycznia 2020 o 23:34
+24
Problemem jest, że firmy które, w swojej produkcji wykorzystują papier, nie używają makulatury. Np. każdy sklep meblowy, ładuje jeden mebel w jedno lub dwa ogromne tekturowe pudła, później te idą na śmietnik, a powinny pobierać je z powrotem (oferując np. jakiś bon) i przetwarzać. To samo tyczy się elektroniki, gazet, itd... Ciekawe ile taki Dziennik Wschodni przyjmuje niesprzedanych wydań gazety... a może wszystko ląduje na śmietniku... Każda firma produkująca papier/plastik/szkło/metal powinny być zobowiązane do wykorzystywania jak największej ilości surowców z odzysku.
Problemem jest, że firmy które, w swojej produkcji wykorzystują papier, nie używają makulatury. Np. każdy sklep meblowy, ładuje jeden mebel w jedno lub dwa ogromne tekturowe pudła, później te idą na śmietnik, a powinny pobierać je z powrotem (oferując np. jakiś bon) i przetwarzać. To samo tyczy się elektroniki, gazet, itd... Ciekawe ile taki Dziennik Wschodni przyjmuje niesprzedanych wydań gazety... a może wszystko ląduje na śmietniku... Każda firma produkująca papier/plastik/szkło/metal powinny być zobowiązane do wykorzystywania jak najwię... rozwiń
Avatar
jy / 14 stycznia 2020 o 21:07
+24
Czas zacząć palić śmieciami jak w Szwecji i Niemczech.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 08:49
+23
A gdzie sa ekoterroryści ? Widzą tylko myśliwych i polowania?
Avatar
wtf / 14 stycznia 2020 o 23:42
+20
pisowskie państwo z kartonu
Avatar
Aa / 14 stycznia 2020 o 21:05
+15
Brawo pis oby tak dalej
Avatar
dfg / 16 stycznia 2020 o 22:22
+3
ekologia po Polsku. Brawo PISnieroby
Avatar
Gość / 16 stycznia 2020 o 07:49
+2
Tak, ponieważ nie mają gdzie jej sprzedać 
Avatar
Gość / 15 stycznia 2020 o 23:06
0
Do Kol90 No właśnie nie można. Za palenie papieru będzie mandat.
Avatar
PET / 15 stycznia 2020 o 21:02
+8
Nawet mały skup surowców wtórnych, jeśli chce kupować makulaturę, musi spełniać wymagania PPOŻ.  A ile jest miejsc są przechowywane material palne, np. producenci mebli na zamówienie. Gdzie nikt nie wymaga przy rozpoczęciu działalnosci operatów PPOŻ. Rząd pod publiczkę po serii pożarów uchwalił przepisy, które zarżną duża część branży surowców wtórnych.  A paliły się nie składowiska (jak mówił minister w sejmie) tylko miejsca zbierania, czyli czasowego magazynowania) I paliło się to, co ktoś chciał żeby sie spaliło. A służby miał gdzieś gdy to jechało to PL.  Zobaczycie po 5 marca br. jak reszta przepisów wejdzie w życie, a firmy po raz drugi w ciągu 4 lat będą musiały uzyskać zezwolenia na działalność w branży. No i jeszcze chwała towarzyszom (teoretykom) za zaprojektowanie systemu BDO.
Nawet mały skup surowców wtórnych, jeśli chce kupować makulaturę, musi spełniać wymagania PPOŻ.  A ile jest miejsc są przechowywane material palne, np. producenci mebli na zamówienie. Gdzie nikt nie wymaga przy rozpoczęciu działalnosci operatów PPOŻ. Rząd pod publiczkę po serii pożarów uchwalił przepisy, które zarżną duża część branży surowców wtórnych.  A paliły się nie składowiska (jak mówił minister w sejmie) tylko miejsca zbierania, czyli czasowego magazynowania) I paliło się to, co ktoś chciał żeby sie spaliło. A służby miał gdzieś ... rozwiń
Avatar
. / 15 stycznia 2020 o 12:20
+3
Przez ostatnie tygodnie miałem przyjemność poznać mieszkańca Berlina. Polak, który mieszka w Berlinie od 30 lat. Zapytał mnie po co zbieram nakrętki i segreguję sieci. Udzieliłem szczegółowej odpowiedzi, która wzbudziła w nim śmiech. Zadał pytanie po co tak wszystko skomplikowaliśmy. Opowiedział jak to robią w Berlinie. Dużo prościej i bardzo skutecznie. Może zadamy w końcu pytanie, czy cały cykl segregacji śmieci w Polsce jest optymalny. Może zaczniemy segregację od zmiany procesów tj. od produkcji przez sprzedaż i na końcu odzysk. Może dziennikarze opiszą jak  prowadzi się segregację w innych państwach europejskich.
 Nikt się nei odważy. To jest zorganizowana grupa... tak działają. Najlepiej widać jak dzielą się miastem w przetargach...
 Nikt się nei odważy. To jest zorganizowana grupa... tak działają. Najlepiej widać jak dzielą się miastem w przetargach... rozwiń
Avatar
Greta Thunberg / 15 stycznia 2020 o 11:53
+1
Hał der ju ...
Avatar
jj / 15 stycznia 2020 o 11:20
+8
Przez ostatnie tygodnie miałem przyjemność poznać mieszkańca Berlina. Polak, który mieszka w Berlinie od 30 lat. Zapytał mnie po co zbieram nakrętki i segreguję sieci. Udzieliłem szczegółowej odpowiedzi, która wzbudziła w nim śmiech. Zadał pytanie po co tak wszystko skomplikowaliśmy. Opowiedział jak to robią w Berlinie. Dużo prościej i bardzo skutecznie. Może zadamy w końcu pytanie, czy cały cykl segregacji śmieci w Polsce jest optymalny. Może zaczniemy segregację od zmiany procesów tj. od produkcji przez sprzedaż i na końcu odzysk. Może dziennikarze opiszą jak prowadzi się segregację w innych państwach europejskich.
Przez ostatnie tygodnie miałem przyjemność poznać mieszkańca Berlina. Polak, który mieszka w Berlinie od 30 lat. Zapytał mnie po co zbieram nakrętki i segreguję sieci. Udzieliłem szczegółowej odpowiedzi, która wzbudziła w nim śmiech. Zadał pytanie po co tak wszystko skomplikowaliśmy. Opowiedział jak to robią w Berlinie. Dużo prościej i bardzo skutecznie. Może zadamy w końcu pytanie, czy cały cykl segregacji śmieci w Polsce jest optymalny. Może zaczniemy segregację od zmiany procesów tj. od produkcji przez sprzedaż i na końcu odzysk. Może dzi... rozwiń
Avatar
jon / 15 stycznia 2020 o 10:48
0
Tyle dobrego, że papier rozkłada się o wiele, wiele szybciej od plastiku.  W dużych miastach to trudne, ale takich jak np Puławy czy Świdnik, urzędy miejskie powinny informować że danego dnia na danym osiedlu będzie zbiórka makulatury. Raz w tygodniu powinna jeździć śmieciarka na papier z pracownikami lub harcerzami czy jakimiś innymi ochotnikami którym zależy na czystości miasta. Problem jest do rozwiązania, tylko trzeba chęci urzędników.
 z WOT
Avatar
kol90 / 15 stycznia 2020 o 10:33
0
Akurat makulaturę to chyba można bez problemu sfajczyć w piecach.
Avatar
HI / 15 stycznia 2020 o 09:00
-2
Zdjęcie: To fotograf do pojemnika wlazł, żeby takie ujęcie uzyskać??? :)
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Czy przez zamówione towary z Chin można się zarazić wirusem? GIS odpowiada [interaktywna mapa zasięgu wirusa]
film

Czy przez zamówione towary z Chin można się zarazić wirusem? GIS odpowiada [interaktywna mapa zasięgu wirusa] 0 0

Służby sanitarne otrzymują coraz więcej zapytań, czy zamawiając rzeczy z Chin można zarazić się koronawirusem 2019-nCoV. Jak czytamy w jednym z komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, według aktualnej wiedzy, nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Orzeł Czemierniki rozpoczął przygotowania do rundy rewanżowej

Orzeł Czemierniki rozpoczął przygotowania do rundy rewanżowej 0 0

Z konieczności w kadrze zespołu dojdzie do zmian

Malarstwo Bartłomieja Flisa w Galerii Sztuki A10
31 stycznia 2020, 18:00

Malarstwo Bartłomieja Flisa w Galerii Sztuki A10 0 0

Prace malarskie Bartłomieja Flisa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, będzie można podziwiać w Galerii Sztuki A10 (ul. Muzyczna 10a). Wernisaż ekspozycji nastąpi 31 stycznia o godz. 18.

71-latek z Ukrainy chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech

71-latek z Ukrainy chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech 0 0

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali wczoraj na przejściu granicznym w Hrebennem 71-latka z Ukrainy, który chciał wjechać do Polski autem skradzionym w Niemczech. Dostawczy Renault Master był wyceniony na 60 tys. zł.

Bułgarzy sprzedawali podrabiane ubrania na giełdzie w okolicy Zamościa. Teraz grozi im odsiadka

Bułgarzy sprzedawali podrabiane ubrania na giełdzie w okolicy Zamościa. Teraz grozi im odsiadka 4 3

Dwoje Bułgarów - 31-latek i 54-latka - odpowie za handel odzieżą z podrobionymi znakami towarowymi. Swoje "produkty" sprzedawali na terenie giełdy w miejscowości Mokre (pow. zamojski). Grozi im kara do 2 lat więzienia.

Kultura w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice zostanie na dłużej

Kultura w Dzielnicowym Domu Kultury Bronowice zostanie na dłużej 0 1

Nawet przez dziesięć kolejnych lat może działać przy ul. Hutniczej filia Dzielnicowego Domu Kultury Bronowice, o ile pozwoli na to Rada Miasta Lublin.

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z mini zoo

Mieszkańcy Wąwolnicy nie wierzyli w to, co widzą. Po ulicy biegał uciekinier z mini zoo 25 5

Mieszkańcy Wąwolnicy, którzy dzisiaj ok. godz. 7 wyjrzeli przez okno, mieli prawo być zaskoczeni. Po ich miejscowości biegała zebra. Zwierzę zostało już schwytane i oddane w ręce właściciela.

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin
31 stycznia 2020, 19:00

Por Fiesta/Fuente - koncert w Radiu Lublin 0 0

Ostatniego dnia stycznia o godz. 19 w Studiu Muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) odbędzie się koncert muzyki flamenco w wykonaniu zespołów Por Fiesta i Fuente.

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice

Unia Białopole minimalnie słabsza od Kryształu Werbkowice 0 1

Mistrz jesieni Unia Białopole ma już za sobą pierwszy mecz kontrolny. Drużynę nadal prowadzi Tomasz Hawryluk

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy

Biłgoraj: Prowadził auto po pijanemu. Nie miał też prawa jazdy 1 5

23-latek z Biłgoraja wsiadł za kierownicę samochodu po spożyciu alkoholu, a na dodatek nie miał prawa jazdy. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem - grozi mu do dwóch lat więzienia oraz wysoka grzywna.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed e-papierosami. Polscy lekarze biją na alarm 70 13

Szpitale w całej Polsce dostały polecenie, by informować sanepid o każdym pacjencie, którego choroba może mieć związek z używaniem e-papierosów. O ich szkodliwości ostrzega już oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia. Według niej elektroniczne papierosy zwiększają ryzyko chorób płuc i serca.

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską
31 stycznia 2020, 18:00

Ciąg dalszy: spotkanie z Iloną Wiśniewską 0 0

Reporterka Ilona Wiśniewska będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Ciąg dalszy" w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 31 stycznia o godz. 18.

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji
film

Za nami 62. gala rozdania nagród Grammy. Oto zwycięzcy tegorocznej edycji 0 0

62. gala rozdania nagród Grammy zdominowana przez Billie Eilish. Młodziutka wokalistka zgarnęła aż 5 statuetek za: album roku, najlepszy debiut, piosenkę roku, nagranie roku oraz najlepszy album popowy.

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2020, 12:00

Nadal pamiętamy o ofiarach Holokaustu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 0 2

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tradycyjnie do uroczystości przyłącza się Państwowe Muzeum na Majdanku.

Smog w Lublinie. GIOŚ oznaczył jakość powietrza jako złą

Smog w Lublinie. GIOŚ oznaczył jakość powietrza jako złą 23 60

Normy pyłów zawieszonych PM10 oraz PM 2.5 ponownie zostały przekroczone - wynika z danych z czujnika umieszczonego przy ul. Obywatelskiej. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oznaczył jakość powietrza w Lublinie jako złą.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.