Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

20 marca 2009 r.
18:50
Edytuj ten wpis

Empire: Total War. Historycy wychodzą z gry

Nie wiesz, kto dowodził 8 Armią Pustynną w 1941 roku? Potrzebujesz szczegółowych informacji o uzbrojeniu polskich wojsk z XVIII wieku?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
A może chcesz się dowiedzieć, jak ręcznie wyliczyć kurs torpedy albo poznać szczegółową historię sowieckich dowódców walczących na Łuku Kurskim?

Możesz o to zapytać albo wykładowcę historii, żołnierza, albo… gracza komputerowego.

Średniowiecze wciąga

Piotrek Nowakowski z Lublina ma 17 lat. Nie ma natomiast problemu z wyborem studiów. - Tylko i wyłącznie historia - podkreśla. Wie też, jaką wybierze specjalizację: historia średniowieczna. Powód? Gry komputerowe.

- Kiedyś znajomy podrzucił mi "Medieval: Total War”. To gra strategiczna osadzona w realiach średniowiecznych. W grze występują ówczesne państwa, historyczne postaci i uzbrojenie.

Piotrek grał, grał, aż pewnego dnia postanowił dowiedzieć się czegoś więcej o epoce. - Najpierw interesowało mnie rycerstwo. Jak było uzbrojone, jak walczyło. Chciałem się dowiedzieć, czy twórcy gry prawidłowo odwzorowali realia tamtych czasów.

Potem było już górki i Piotr czytał coraz więcej. O polityce, gospodarce, kulturze. - I wsiąkłem w to średniowiecze na całego.

Zarwane noce

Dr Wojciech Sadowski historię już skończył. Obronił też na UMCS pracę doktorską pt. "Postawy polityczne szlachty lubelskiej za panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego i Jana III Sobieskiego”.

- Czasu na granie za wiele nie mam. Ostatnio grałem w "Medieval Total War” i przyznam, że parę nocy zarwałem. Takich gier nie można traktować jak podręcznika do historii, ale trudno im odmówić walorów poznawczych.

Gracz może uświadomić sobie istnienie pewnych sił w Europie. A dla wielu młodych ludzi grających w nią na całym świecie swego rodzaju odkryciem będzie istnienie Polaków, Węgrów czy choćby potężnego Bizancjum.

Takich świeżo uświadomionych będzie całkiem sporo.

Husaria czy muszkieterzy?

W marcu na całym świecie zadebiutowała kolejna gra z serii Total War - "Empire”. Akcję osadzono tym razem w XVIII wieku i nie mogło zabraknąć w niej Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Gra sprzedaje się świetnie. Na liście bestsellerów sieci EMPiK na głowę biję proste strzelaniny i gry z piersiastymi wojowniczkami w roli głównej. - To wyjątek - przyznaje Jerzy Cichocki z CD Projekt, polskiego wydawcy gry. - Zazwyczaj najlepiej sprzedają się strzelaniny i proste gry. A to w końcu ambitny produkt, wymagający nie tyle wiedzy historycznej, co myślenia.

Jeszcze ciekawiej dzieje się na forach grze poświęconych. Pomijając rozmowy graczy o kwestiach czysto technicznych i związanych "fajnością” gry, większość wątków wygląda jak rozmowy uniwersyteckich wykładowców.

Ustroje polityczne i ich wpływ na gospodarkę. Szczegółowe dysputy o wyższości okrętów holenderskich nad brytyjskimi. Sytuacja geopolityczna Prus w pierwszej połowie XVII wieku. Rozwój muszkietu. I najlepsze: polska husaria.

Wszyscy biją Prusy

To jedna z najsilniejszych jednostek w grze, jednak gracz może się jej "dorobić” dopiero pod koniec XVII wieku. I tu gracze przerzucają się na forach cytatami z historycznych opracowań (nie brakuje wręcz całych bibliografii) o tej prawdziwej, nie wirtualnej husarii.

- Była to jednostka zdecydowanie anachroniczna już pod koniec XVII stulecia, a pod koniec XVIII w ogóle nie istniała już na polach bitew.

Pozostały jej jedynie funkcje reprezentacyjne. Siła broni palnej całkowicie wyeliminowała jej znaczenie. Najlepszym przykładem są dwa wielkie starcia ze Szwedami, jeszcze w XVII wieku - fachowo wyjaśnia dr Sadowski.

- W roku 1605 pod Kircholmem polska jazda była w stanie rozbić trzykrotnie liczniejszą szwedzką piechotę, już w 50 lat później pod Warszawą, w okresie Potopu poniosła klęskę. I to mimo korzystniejszego układu sił.

Gra zakłada jednak, że każda nacja tworzy coraz doskonalsze jednostki, a polska husaria służyć może za symbol, ma to być w końcu rozrywka, a nie lekcja historii wojskowości.

A też i patriotyzmu, bo wszyscy walczą Rzeczpospolitą i pierwsze, co robią, to najeżdżają Prusy…

- Myślę, że te polskie akcenty zachęciły wielu graczy, którzy inaczej w ogóle by po "Empire” nie sięgnęli - dodaje Cichocki.

Kampania wrześniowa

To zresztą nie pierwszy taki przypadek. Przed premierą bardzo popularnej gry Civilization IV polscy fani wysłali do twórców kilka tysięcy petycji z żądaniem wprowadzenia do gry Polski. Wtedy się nie udało…

Ale już ci zagraniczni gracze, którzy sięgnęli po rosyjską grę "Theatre of War” mogli rozegrać Polakami cała kampanię wrześniową. I nagle dowiadywali się, że w II wojna światowa zaczęła się od napaści na Polskę, a nie od lądowania amerykańskich żołnierzy na plażach Normandii.

A to jednak rzadkość w grach z czasów II wojny. Są Niemcy, Rosjanie, Amerykanie, Anglicy, Japończycy, Włosi, nawet francuski ruch oporu. Polacy to rzadkość. Dlatego gracze sami tworzą tzw. mody (modyfikacje gier, wprowadzające różne zmiany), w których Polacy już są. I mnie kończy się to na dodaniu polskiej flagi. Moder za punkt honoru stawia sobie zgodność z realiami historycznymi. Mundury, typy uzbrojenia, prawidłowe nazwy jednostek… skądś to musi wiedzieć.

O wyższości czołgu

Strony i fora związane z grami osadzonymi w czasie II wojny to wręcz skarbnica wiedzy. Zaczyna się klasycznie: opinie o grze, sprawy techniczne… A potem prawdziwe operacje wojskowe, biografie znanych i mniej znanych dowódców, szczegółowe opisy i porównania jednostek (dłuuugie dyskusje o wyższości czołgu Panther nad Shermanem) i ciekawostki. Gracze polecają sobie książki, filmy i opracowania. I nierzadko ich wiedza zaskakuje.

- Nie traktujmy gier jako sposobu na zdobywanie wiedzy, ale na zainteresowanie tematyką - przyznaje dr Sadowski. - Wielu z graczy sięgnie do książek czy raczej Wikipedii w aby sprawdzić, na ile świat gry zgadza się z historyczną rzeczywistością.
I bardzo często sięgają po te książki, które kiedyś próbował im polecić nauczyciel historii. Tyle że teraz czytają je z zainteresowaniem.


Pozostałe informacje

Auto szorowało po asfalcie

Jechał gratem na zakazie

Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
ZDJĘCIA
galeria

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK

Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

PGE MKS FunFloor zakończył występy u siebie wygraną z Gnieznem

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia
ZDJĘCIA
galeria

Milenium Koronacji Bolesława Chrobrego w Lublinie. Historyczne widowisko na miarę tysiąclecia

Biało-czerwone flagi, średniowieczni wojowie i echo hymnu rozbrzmiewające w sercu miasta – tak Lublin świętował jedną z najważniejszych rocznic w historii Polski.

Cyklista w drodze do więzienia

Napadł na lombard, czmychnął na rowerze. Teraz nie pojeździ nawet 7,5 roku

Kryminalni z lubartowskiej komendy zatrzymali 26-latka, który pod koniec kwietnia b.r. wtargnął do jednego z miejscowych lombardów i ukradł tacę ze złotą biżuterią. Z łupem w ręku złodziej uciekł, odjeżdżając rowerem. Pokrzywdzony właściciel oszacował wówczas straty na kilkanaście tysięcy złotych.

Rowerowa wiosna w Świdniku

Rowerowa wiosna w Świdniku

To lepsze i zdrowsze rozwiązanie od siedzenia w domu przez komputerem. Władze Świdnika zachęcają dzieci i młodzież do aktywnego spędzania czasu. Służy temu akcja „Rowerowa Wiosna w Świdniku”.

Justyna Szafranek i Dorota Krać z Polskiego Związku Niewidomych w Lublinie podkreślają, że najwięcej barier powoduje zbyt mała świadomość na temat specyfiki dysfunkcji wzroku Codzienne bariery to nie tylko schody, ale porzucone hulajnogi i krawężniki
Magazyn

Codziennych barier jest coraz mniej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą żyć jak inni

Miasto rozbudowuje infrastrukturę, oferuje asystentów, dostosowuje szkoły i wspiera edukację. Ale osoby z niepełnosprawnością wciąż wskazują na bariery, które dla innych są niewidoczne.

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Wicelider był za mocny. Górnik Łęczna przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką

Kibice, którzy wspierają Górnika Łęczna od kilku ładnych lat doskonale wiedzą, że mecze zielono-czarnych z Bruk-Bet Tetmaliką Nieciecza bywają bardzo emocjonujące. Tak też było w niedzielę. Popularne „Słoniki” wygrały u siebie 3:1, ale spotkanie było zdecydowanie bardziej emocjonujące i zacięte niż wskazuje na to wynik

Kamil Ożarowski chce pomóc wychowankom domu dziecka w Zwierzyńcu

Opuści salon masażu i ruszy przez Polskę. Robi to dla dzieci

Pomysł: Pokonać na nartorolkach Polskę od Zakopanego po Hel. Cel: Pomóc potrzebującym dzieciom, chorym i z domów dziecka. Dlatego właśnie Kamil Ożarowski, właściciel salonu masażu z Zamościa podjął się "Biegu po uśmiech". Wspiera go Stowarzyszenie Dwa Domki.

Piknik był niebywałą frajdą dla dzieci
ZDJĘCIA
galeria

Transportowa niedziela z historią i przyszłością – Piknik Europejski na Placu Zamkowym

Zamek, zabytki i… Ikarus. W niedzielne popołudnie Plac Zamkowy w Lublinie zamienił się w kolorową zajezdnię pełną uśmiechów, zabawy i miejskiej mobilności z przeszłości i przyszłości. Wszystko za sprawą Europejskiego Pikniku Transportowego 2025 – flagowego wydarzenia lokalnych obchodów Dni Funduszy Europejskich.

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Za nimi ostatni dzień jazdy. Cykliści ścigali się w centrum Lublina

Ponad 80 zawodników z Polski i różnych stron świata ściga się w Lublinie podczas „XXVIII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów" oraz VI "Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny”.

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin
Foto
galeria

Majówka na ostro. Rzut Beretem rozbujał Lublin

W Rzucie Beretem majówka nabrała rumieńców szybciej niż policzki po trzecim drinku. Było głośno, gorąco i z odrobiną szaleństwa – czyli dokładnie tak, jak lubicie. Zobaczcie, kto rzucił beretem... i resztą garderoby oraz jak się bawił Lublin.

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Świdnik wpuści miliony w kanalizację

Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przygotowuje największy w historii spółki program inwestycyjny, czyli gruntowną przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w Świdniku. Będzie to kosztować blisko 53 mln zł, a jego realizacja planowana jest na lata 2025-2034.

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie
WIDEO
film

Boso, ale wesoło, czyli Cejrowski w trasie

Wojciech Cejrowski odwiedził Lublin z nowym stand-up’em podróżniczym. Choć znany jest z podróżniczych opowieści i kontrowersyjnych wypowiedzi, tym razem stawia na stand-up – ale w zupełnie innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaili nas polscy komicy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium