Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

5 sierpnia 2020 r.
12:49

Jarmark Jagielloński 2020 w Lublinie. W tym roku chudy jak kogut z plakatu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Tradycyjnie jarmarkowi patronuje drób. Tradycyjnie autorką plakatów Jarmarku Jagiellońskiego jest Małgorzata Rybicka
Tradycyjnie jarmarkowi patronuje drób. Tradycyjnie autorką plakatów Jarmarku Jagiellońskiego jest Małgorzata Rybicka

Stoisk będzie mniej niż zwykle, zabraknie wielu zagranicznych rzemieślników, nie będzie również potańcówek, ale tegoroczny Jarmark Jagielloński odbędzie się w zakładanym terminie: od 21 do 23 sierpnia. Na wiele wydarzeń trzeba się będzie wcześniej zapisać, licząc się z obowiązkowym pomiarem ciepłoty ciała

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystkich wystawców ma być około 100, chociaż zazwyczaj było ich 250 lub więcej. Tym razem nie dotrą goście z zagranicy, będą jedynie polscy twórcy. Ich stragany mają stać w większych odstępach, a kupcy teoretycznie powinni nosić maseczki. Z powodu epidemii nie będzie tradycyjnych potańcówek przy ludowej muzyce, które przyciągały wiele osób na plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena.

Będzie duży koncert

Epidemia (o ile nic się nie zmieni) nie odbierze nam koncertu re:tradycja, który zapamiętaliśmy jako coroczne spotkanie gwiazdy estrady z mistrzami muzyki ludowej.

– Tego elementu nie zabraknie – uspokajają organizatorzy Jarmarku Jagiellońskiego. – Artyści, którzy pojawią się na scenie re:tradycji to Reni Reni Jusis i instrumentalista Miguel Moon wspólnie z Angle Bapkauskien i z zespołem Šalcinukas z Puńska, Tomasz „Lipa” Lipnicki i Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy w wyjątkowym spotkaniu wspominającym zmarłego w maju tego roku lidera kapeli.

Tylko z wejściówkami

Koncert re:tradycja (22 sierpnia, godz. 19) będzie się różnił od poprzednich, bo na dziedziniec Zamku wejdą tylko ci, którzy się wcześniej zapiszą. – Na widowni będzie 600 miejsc – mówi Agata Fijuth-Dudek z Warsztatów Kultury, które organizują festiwal. – Zapisy będą się odbywać przez stronę jarmarkjagiellonski.pl.

Wcześniejsze zapisy, pomiar temperatury ciała i wypełnienie specjalnego oświadczenia będą obowiązkowe także w przypadku kilku innych wydarzeń jarmarku. Wśród nich jest koncert Łukasza Jemioły z grupą Dresscode (23 sierpnia, godz. 19, patio przy Grodzkiej 7), który przywiezie dużo swingu, zarówno tego zza oceanu z lat 30. i 40., jak też polskiego, z międzywojnia.

Trąbkoskrzypce i polifon oraz inne instrumenty posłużą artystkom, które zabiorą gości w transową podróż po krainie snu. Widowisko Senjawazabawa balansujące na granicy koncertu i spektaklu, przygotowane przez Katarzynę Szurman, Agatę Harz oraz Paulę Kinaszewską, zaplanowano na 23 sierpnia na godz. 21 na patio przy Grodzkiej 7). Wstęp tylko dla pełnoletnich.

Dla dzieci przygotowane zostały „Opowieści Wielkiej Drogi” ukazujące im świat Romów (23 sierpnia, godz. 17, patio Grodzkiej 7). Również na to wydarzenie trzeba się wcześniej zapisać.

Bez rejestracji nie wejdziemy ponadto na filmy. Jarmarkowe kino poleca w tym roku „Moje miejsce na Ziemi” (21 sierpnia, godz. 21, patio Grodzkiej 7) będące opowieścią o reżyserze, który spełnia swoje marzenie o życiu w zgodzie z przyrodą i zakłada farmę działającą w zgodzie z naturą. Drugim filmem będą „Dni, na które czekamy” o rolniku-idealiście, którego działalność nie podoba się władzom (23 sierpnia, godz. 18, sala widowiskowa Grodzka 5a).

Tutaj nie trzeba zapisów

„Z marszu” będzie można wejść na jarmark, którego motywem przewodnim będą zioła, ale przy wejściu na jego teren, jak informują organizatorzy, trzeba będzie zdezynfekować ręce. Konieczne będzie też noszenie maseczek, o ile nie będzie możliwe – a zapewne nie będzie – zachowanie właściwego dystansu od innych osób.

Ziołom poświęcona zostanie wystawa „Kosmiczny zielnik” będąca opowieścią o różnych roślinach i ich zastosowaniu. Ekspozycja ma być otwarta na kilka dni przed rozpoczęciem samego jarmarku, bo już od poniedziałku, 17 sierpnia.

Bez rejestracji będzie można pójść na Jarmarkowe Podwórko, które corocznie rozkłada się na Błoniach obok Zamku zapraszając całe rodziny do zapomnianych gier i zabaw tradycyjnych. Podwórko ma być czynne w każdy dzień jarmarku do godz. 18, przy czym pierwszego dnia otworzy się o godz. 12, w kolejne dwa dni o godz. 11. Jedną z atrakcji będzie Obwoźne Muzeum Bąków.

Bez wejściówki będzie można także pozadzierać głowę w Bramie Krakowskiej, w której tradycyjnie zawiśnie ludowy pająk. Tegoroczny będzie dziełem Tomasza i Małgorzaty Krajewskich oraz Wiesławy Kucharzyk. Natomiast od 20 sierpnia na ul. Grodzkiej będzie można oglądać instalację Jarosława Koziary pod słodko-gorzkim tytułem „Życie jest piękne (jeśli długo się nad nim nie zastanawiasz)”.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne, także te z wejściówkami. Za zakupy trzeba już płacić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30