Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 lutego 2022 r.
15:24

Kiedy wyciągną z Wisły zatopiony kuter?

Według pracowników spółki "Prom" kuter znajduje się ok. 1,5 km w dół rzeki od przeprawy w Bochotnicy
Według pracowników spółki "Prom" kuter znajduje się ok. 1,5 km w dół rzeki od przeprawy w Bochotnicy (fot. rs)

Na dnie Wisły w okolicach Parchatki od połowy grudnia spoczywa siedmiometrowej długości kuter holowniczy należący do janowieckiego spółki „Prom”. Władze przedsiębiorstwa chcą go wyciągnąć na brzeg i wyremontować. Czekają na optymalne warunki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o kuter, który 4 grudnia został użyty do holowania promu z samochodowej przeprawy przez Wisłę w Bochotnicy. Podczas rejsu do puławskiego portu jednostka holownicza osiadła na mieliźnie. Gdy stan rzeki się podniósł, kuter nabrał wody i zatonął. Prom udało się odpiąć i za pomocą innej jednostki, odholować do portu w Puławach. Niestety, holownik od 1,5 miesiąca pozostaje pod wodą. To siedmiometrowej długości jednostka napędzana silnikiem spalinowym. Kiedy zostanie wyłowiona?

– Chcemy zrobić to jak najszybciej, ale musimy zaczekać na odpowiedni stan rzeki. Obecnie Wisła ma około 195 cm. Optymalny poziom wody, który pozwoliłbym nam podjąć próbę wyciągnięcia kutra na brzeg to w granicach 150 cm. Potrzebna będzie także dobra pogoda – tłumaczy Robert Zaborowski, prezes spółki „Prom”. Według pierwotnych założeń akcja miała zostać przeprowadzona najpóźniej w marcu, ale niewykluczone, że holownik na brzegu zobaczymy wcześniej.

– Cały czas pozostaję w kontakcie z inspektorami Urzędu Żeglugi Śródlądowej. Wbrew pojawiającym się opiniom, mogę zapewnić, że kuter nie stanowi zagrożenia. Znajduje się ok. 20 metrów od brzegu, w miejscu, które nie jest wykorzystywane do żeglugi. Jego lokalizację wskazuje boja ostrzegawczą. Na bieżąco sprawdzamy, czy jest widoczna – dodaje szef gminnego przedsiębiorstwa.

Po wyciągnięciu jednostki z wody, spółka chce najpierw zbadać jego stan techniczny, a następnie wyremontować. – Konsultujemy się z mechanikami, którzy uważają, że po wypłukaniu silnik naszej jednostki może nadawać się do ponownego użytku. Jeśli nie będzie to możliwe, wymienimy go na inny. To nie powinny być duże koszty – ocenia prezes Zaborowski.

Władze „Promu” odpowiadały już na pytania postawione przez Prokuraturę Rejonową w Puławach oraz wspomniany Urząd Żeglugi Śródlądowej. Obydwie instytucje próbują wyjaśnić okoliczności zatonięcia jednostki.

Tymczasem niedługo janowiecką spółkę czeka kolejna już zmiana prezesa. Kadencja Roberta Zaborowskiego, który w zeszłym roku zastąpił Macieja Goławskiego, upływa z końcem lutego. Wcześniej, bo w ciągu najbliższych tygodni rada nadzorcza „Promu” ma zamiar ogłosić konkurs na to stanowisko. Tymczasowy prezes zapowiedział już, że nie będzie w nim uczestniczył. Nazwisko jego następcy powinniśmy poznać w przyszłym miesiącu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sprzedawali chronione gatunki bez odpowiednich zezwoleń

Sprzedawali chronione gatunki bez odpowiednich zezwoleń

Nielegalny handel chronionymi gatunkami zwierząt podczas targów egzotycznych w Lublinie. Policjanci zabezpieczyli 6 żółwi błotnych, 3 kameleony oraz 25 pytonów królewskich.

Rowerem po ekspresówce

Rowerem po ekspresówce

Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 23-letni rowerzysta, który pod drodze krajowej S19 poruszał się rowerem.

 Gala Thanksgiving 2025 w Chatce Żaka

Gala Thanksgiving 2025 w Chatce Żaka

Gala Thanksgiving to wyjątkowe i pełne podniosłej atmosfery święto wymiany kulturowej, organizowane przez fundację Abraham D. Ministry, która od wielu lat wspiera dialog międzykulturowy poprzez sztukę, modę, muzykę i performance.

Główna część uroczystości odbyła się na Placu dr. E. Łuczkowskiego
galeria

Chełm świętował Niepodległość. Wspólna duma i pamięć o bohaterach

Msza za Ojczyznę, salwa honorowa, defilada, bieg i koncert pełen emocji – tak Chełm uczcił Narodowe Święto Niepodległości. We wtorek, 11 listopada, setki mieszkańców wyszły na ulice, by wspólnie oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność Polski.

„Dzień Wschodzi”: ZUS ostrzega przed fałszywymi „listopadowymi przeliczeniami” i apeluje o ostrożność w sieci
DZIEŃ WSCHODZI
film

„Dzień Wschodzi”: ZUS ostrzega przed fałszywymi „listopadowymi przeliczeniami” i apeluje o ostrożność w sieci

ZUS ostrzega przed fałszywymi informacjami o rzekomych listopadowych przeliczeniach emerytur i rent. W internecie pojawiła się fala materiałów generowanych przez sztuczną inteligencję, które mogą prowadzić do wyłudzenia danych i pieniędzy. Instytucja przypomina, że rzetelne informacje o świadczeniach dostępne są wyłącznie w jej oficjalnych kanałach.

Lekcje z wojskiem w lubelskich szkołach. Uczą, jak reagować w kryzysie

Lekcje z wojskiem w lubelskich szkołach. Uczą, jak reagować w kryzysie

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej ponownie odwiedzają szkoły regionu. Wystartowała czwarta edycja ogólnopolskiego programu „Edukacja z wojskiem”, realizowanego wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Po niedzielnej porażce ze Skrą Bełchatów w środę siatkarze Bogdanki LUK Lublin zagrają w Zawierciu

Bogdanka LUK Lublin zagra wieczorem z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W meczu rozgrywanym awansem z 13. kolejki Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 20.30

„Wszyscy jesteśmy ambasadorami wolności” – muzyczna uczta na Placu Zamkowym i przed telewizorami
ZDJĘCIA
galeria

„Wszyscy jesteśmy ambasadorami wolności” – muzyczna uczta na Placu Zamkowym i przed telewizorami

We wtorkowy wieczór, mimo kapryśnej pogody, Plac Zamkowy w Lublinie wypełnił się po brzegi. Tysiące mieszkańców przyszło, by wspólnie świętować wolność podczas widowiska muzycznego „Polska na Tak!”. Koncert, który połączył różne pokolenia artystów i widzów, był hołdem dla niepodległości, solidarności i otwartości. Zobaczcie naszą fotogalerię.

11 Listopada wystrzelali Puchar Niepodległości
galeria

11 Listopada wystrzelali Puchar Niepodległości

Na strzelnicy lubelskiego „Snajpera” rywalizowali zawodnicy klubów strzeleckich oraz osoby indywidualne posiadające licencje albo patenty strzeleckie. Najwyższe trofeum to Puchar Niepodległości.

Wypadek w Moszczance. Trasa zablokowana w obu kierunkach

Wypadek w Moszczance. Trasa zablokowana w obu kierunkach

Do poważnego wypadku doszło dzisiaj wieczorem około godziny 18:15 w miejscowości Moszczanka (woj. lubelskie), na drodze krajowej nr 48 na odcinku Dęblin – Kock.

„Historia na śmierć i życie” – przypadek Moniki
RECENZJA

„Historia na śmierć i życie” – przypadek Moniki

Czy młoda osoba, która popełniła zbrodnię, powinna spędzić resztę życia za kratami? Historia Moniki Osińskiej pokazuje, że odpowiedź nie jest prosta.

107. rocznica odzyskania niepodległości. Centralne obchody odbyły się w Warszawie
RELACJA

107. rocznica odzyskania niepodległości. Centralne obchody odbyły się w Warszawie

W Warszawie prezydent Karol Nawrocki złożył wieńce, wręczył odznaczenia i nominacje generalskie, a w Gdańsku premier Donald Tusk uczestniczył w Paradzie Niepodległości, podkreślając jedność i wspólną odpowiedzialność za kraj.

Inscenizacja „Drogi do wolności” w Muzeum Wsi Lubelskiej
galeria

Inscenizacja „Drogi do wolności” w Muzeum Wsi Lubelskiej

Wydarzenie, przygotowane we współpracy z Teatrem z Nasutowa, pozwoliło uczestnikom przenieść się do obozu legionistów z 1918 roku i poczuć atmosferę tamtych przełomowych dni.

Lublin świętuje odzyskanie niepodległości. Za nami oficjalne uroczystości
ZDJĘCIA
galeria

Lublin świętuje odzyskanie niepodległości. Za nami oficjalne uroczystości

Zebranie Rady Miasta, uroczysty apel, defilada i złożenie wieńców pod pomnikami bohaterów – tak w Lublinie przebiegały obchody Narodowego Święta Niepodległości z udziałem przedstawicieli władz miasta i województwa.

Budynek Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” przy ul. Królewskiej 3 w Lublinie w czasie strajku nauczycieli Lubelszczyzny, 1981 r.
DODATEK IPN

„SOLIDARNOŚĆ". Polska droga do wolności

Wybuch masowych strajków pracowniczych w 1980 r. w Polsce był wyrazem buntu wolnościowego Polaków wobec rzeczywistości komunistycznej. Powstały w ich wyniku wielomilionowy ruch związkowy „Solidarności” okazał się jednym z największych fenomenów w tysiącletnich dziejach naszego kraju.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium