Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

11 listopada 2016 r.
14:25

Donald Trump, 45. prezydent USA. Jakie będą konsekwencje jego prezydentury?

0 7 A A
Donald Trump (fot. Gage Skidmore)
Donald Trump (fot. Gage Skidmore)

Nominowany przez Republikanów Donald Trump rywalizował z kandydatką demokratów Hillary Clinton, żoną byłego prezydenta Billa Clintona. Do zwycięstwa potrzebnych było uzyskanie co najmniej 270 z 538 głosów elektorskich. Trump zdobył ich co najmniej 289*. Zaprzysiężenie nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych nastąpi 17 stycznia 2017 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Eksperci i komentatorzy nie kryją zaskoczenia. Głównie dlatego, że ostatnie sondaże wskazywały na zwycięstwo byłej pierwszej damy. Krótko przed wyborami „New York Times” zamieścił na swojej stronie internetowej prognozę dającą jej aż 84 proc. szans na wygraną.

Niedoszacowane sondaże

– Warto jednak podkreślić, że publikowane sondaże dotyczyły całego kraju, a te dotyczące poszczególnych stanów były niedoszacowane. Istotne było też to, że w przypadku takich kandydatów jak Donald Trump, często mamy do czynienia z tzw. spiralą milczenia. Wiele osób unika oficjalnego deklarowania poparcia dla tak kontrowersyjnych polityków – komentuje prof. Norbert Maliszewski, ekspert ds. marketingu politycznego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jego zdaniem kandydat republikanów wybrał skuteczną strategię marketingową. – Wybrał sobie mniejszą liczebnie grupę docelową, ale bardziej zmobilizowaną. To elektorat, który obawia się takich zjawisk jak imigracja i łączy je z upadkiem przemysłu w wielu miejscach. Trump wykorzystał rozumienie rzeczywistości przez tych wyborców i był ich głosem.

Potrzeba zmiany

Według powszechnej opinii poprzedzająca wybory kampania była jedną z najbrutalniejszych w historii.

– Sztabowi Trumpa udało się w niej pokazać go jako osobę mówiącą prawdę. To Hillary Clinton musiała ciągle tłumaczyć się z wpadek, oszustw i fałszerstw. To tworzyło jej negatywny wizerunek. A Trump, nawet kiedy był atakowany, to odpowiadał atakiem – ocenia dr Agnieszka Łukasik-Turecka, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wśród przyczyn zwycięstwa republikanina wymienia też m.in. używanie przez niego haseł populistycznych, czy stojące za nim ogromne pieniądze.

– Ale istotna była też potrzeba zmiany. Co jakiś czas ludzie po prostu potrzebują zanegowania tego co było, chcą w roli przywódcy zwykłego człowieka. Może ze względu na swój majątek Trump nie jest przeciętnym człowiekiem, ale nie jest też pupilkiem elit. To taki polityczny pucybut, bo mimo milionów na koncie do tej pory nie był kojarzony z polityką i nie ma doświadczenia w tej dziedzinie – dodaje dr Łukasik-Turecka.

Trump spuści z tonu?

Czego należy się spodziewać po Donaldzie Trumpie w roli prezydenta Stanów Zjednoczonych?

– Prawdopodobnie obniży poziom kontrowersji. Ten fotel uczyni go większym pragmatykiem, chociaż wciąż pozostaje poczucie niepewności dotyczące jego zachowań – przewiduje prof. Maliszewski.

– Już w trakcie przemówienia po ogłoszeniu wstępnych wyników widzieliśmy zupełnie inne oblicze Trumpa. Był bardziej ugodowy, stonowany, do tej pory takiego go nie znaliśmy. Po raz pierwszy nie mówił o Hillary Clinton per „kłamczucha” i dziękował jej. To było dobre wytępienie, ale z taką mową nie miałby szans w kampanii – dodaje dr Łukasik-Turecka.

Co dalej?

Cały świat zdaje się z niepokojem pytać o spodziewane konsekwencje prezydentury Trumpa.

– Zwróćmy uwagę na to, że tylko w Rosji oczekiwano jego zwycięstwa. W pozostałych krajach przeważali zwolennicy kontynuacji dotychczasowej polityki Stanów Zjednoczonych – mówi prof. Maliszewski. – Wśród głównych obaw wymieniłbym te, dotyczące wycofania się z najbardziej zapalnych punktów na świecie. Ale Barack Obama na początku pierwszej kadencji też miał takie pomysły, a później z nich zrezygnował bo zrozumiał, że nie jest to rozwiązaniem problemów.

O niepokojach związanych zapowiadanego zbliżenia USA z Rosją mówi też druga nasza komentatorka. – Ale plusem może być to, że chodzi o zbliżenie na poziomie interesów, a nie wartości. Jednak jeśli odbędzie się to bez uwzględnienia Polski, to może nas to niepokoić – ocenia dr Łukasik-Turecka. – Martwić powinno też kwestionowanie przez Trumpa zobowiązań Stanów Zjednoczonych w NATO. Jest zwolennikiem izolacjonizmu, będzie dbał o społeczeństwo amerykańskie, a Europa nie będzie go interesować.

Rynek już zareagował

Informacja o zwycięstwie Donalda Trumpa nie przeszła bez echa, jeśli chodzi o sytuację na rynku. Ostatni raz takie turbulencje i spadki można było oglądać po referendum, w którym Brytyjczycy podjęli decyzję o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Reakcją na wyniki wyborów w Stanach Zjednoczonych były spadające kursy walut i szalejące ceny złota.

– To krótkoterminowy skutek związany z zaskoczeniem rynków, które były przygotowane na zwycięstwo Hillary Clinton - komentuje dr Mariusz Kicia, ekonomista z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jak dodaje, sytuacja w najbliższym czasie ulegnie poprawie, choć niepewność w światowej gospodarce utrzyma się jeszcze przez jakiś czas.

– Trudno o jednoznaczną opinię, co z zapowiedzi Trumpa było prawda, a co tylko chwytem kampanijnym. Stąd niepewna sytuacja potrwa dopóki nie padną konkretne deklaracje – dodaje dr Kicia. – Jeszcze przez kilka tygodni, a nawet miesięcy rynki finansowe będą z dużym dystansem podchodzić do inwestycji związanych z ryzykiem, zwłaszcza w krajach słabiej rozwiniętych.

Kim jest Donald Trump?

Urodził się 14 czerwca 1946 roku w Nowym Jorku. Posiada niemieckie, szkockie i szwedzkie korzenie. Odziedziczył rodzinny majątek, który w chwili rozpoczęcia przez niego studiów wyceniany był na ok. 1 mln dolarów. W swojej działalności biznesowej skupiał się na branży nieruchomości, a jego flagowymi inwestycjami były trzy kasyna w Atlantic City. Znajdowały się one w ciągłych kłopotach finansowych, a spółki emitujące obligacje na ich zakup i wykończenie kilkukrotnie bankrutowały.

Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych stworzył rodzinne przedsiębiorstwo The Trump Organization, w zarządzie którego zasiadają jego dzieci: Ivanka, Donald Jr i Eric. Posiada wiele nieruchomości w Chicago i Nowym Jorku, których wartość szacuje się na 410 mln dolarów.

W 2015 roku znajdował się na 405. miejscu listy najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”. Jego majątek szacowano na 4 miliardy dolarów.

Był trzykrotnie żonaty, z tych małżeństw ma pięcioro dzieci i ośmioro wnucząt. Od 2005 roku jest żonaty z Melanią, młodszą od niego o 24 lata modelką pochodzącą ze Słowenii. Trump w latach 1964-1987 należał do partii Demokratycznej, a od 1987 do 1999 do Partii Republikańskiej. Następnie związał się z Partią Reform, ale po dwóch latach powrócił do demokratów. Od 2012 roku ponownie jest republikaninem. Mimo tego nie ma jednak bogatego doświadczenia politycznego, a wielu Amerykanom bardziej niż jako polityk, kojarzył się z rolą celebryty i aktora.

Ma na koncie ponad 20 ról filmowych, w których grał… samego siebie. W 1991 roku otrzymał Złotą Malinę dla najgorszego aktora drugoplanowego za występ w filmie „Duchy tego nie robią”. Polscy widzowie mogą nawet nie kojarzyć, że co roku oglądają go w każde Święta, bo Trump zagrał też m.in. epizod w filmie „Kevin sam w Nowym Jorku”.

(Wikipedia)

Wideo: US CBS / x-news

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kala94 / 15 listopada 2016 r. o 09:43
0
właśnie! paranoja sie z tego robi. nikt mu nie dał szansy jeszcz. o prosze ******prawdaobiektywna.pl/swiat/dziennikarka-guardiana-czas-zabic-prezydenta-trumpa-568.html czas zabić? naprawdę ? czy to nie są skrajności juz dawno przekraczające przyzwoitość?
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 r. o 10:09
0
a czemu konsekwencje ? może pomyślmy jakie plusy dla świata !? pozdrowienia dla wszelkiego rodzaju robactwa tzn.lewactwa!!! ha ha
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 r. o 21:40
0
coś wsciekłe lewactwo z lgbt ma ostatnio zła passe
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 r. o 20:53
0
Najpiękniejszym prezentem jest okropny "bul" du** wyborczej, tvn i onetu i innych polskojęzycznych gadzinówek. Czuwaj!
Avatar
lewactwo w odwrocie / 11 listopada 2016 r. o 16:44
0
Lewactwo dostało kolejnego kopa. Pierwszym był brexit, ten będzie dużo dotkliwszy! Brawo Trump! Po cichu liczyłem na jego zwycięstwo, ale jego rozmiary , 71 elektorów,  to knockout. Media, będące w rękach pejsatych lewaków, do końca robiły dobrą minę do złej gry, twierdząc, że Clintonica wygra z palcem w d.pie!  Na długo przed wyborami prezydenckimi w Polsce było podobnie, Komuch ruski miał, według mediów, 70% poparcia, więc wybory miały być zbędne! I co? Komuch ruski padł!  Te 70% poparcia dla Komucha ruskiego to była zwykła podpucha pejsatych lewaków, mająca za cel zniechęcić ludzi do głosowania.   
Lewactwo dostało kolejnego kopa. Pierwszym był brexit, ten będzie dużo dotkliwszy! Brawo Trump! Po cichu liczyłem na jego zwycięstwo, ale jego rozmiary , 71 elektorów,  to knockout. Media, będące w rękach pejsatych lewaków, do końca robiły dobrą minę do złej gry, twierdząc, że Clintonica wygra z palcem w d.pie!  Na długo przed wyborami prezydenckimi w Polsce było podobnie, Komuch ruski miał, według mediów, 70% poparcia, więc wybory miały być zbędne! I co? Komuch ruski padł!  Te 70% poparcia dla Komucha ruskiego to była zwykła podpucha pej... rozwiń
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 r. o 15:49
0
Tylko głupek może się dziś zastanawiać, jakie będą konsekwencje prezydentury facet, który nawet nie jest jeszcze ogłoszony prezydentem, panie Maciuszczyk.
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 r. o 15:43
0
KoDowcy zaraz przeliczą te głosy elektorskie i wyjdzie im, że tylko 20% Amerykanów poparło Trampka ;) Pamiętacie jak im wyszło poparcie dla PiSu 18 procentowe?
Avatar
kala94 / 15 listopada 2016 r. o 09:43
0
właśnie! paranoja sie z tego robi. nikt mu nie dał szansy jeszcz. o prosze ******prawdaobiektywna.pl/swiat/dziennikarka-guardiana-czas-zabic-prezydenta-trumpa-568.html czas zabić? naprawdę ? czy to nie są skrajności juz dawno przekraczające przyzwoitość?
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 r. o 10:09
0
a czemu konsekwencje ? może pomyślmy jakie plusy dla świata !? pozdrowienia dla wszelkiego rodzaju robactwa tzn.lewactwa!!! ha ha
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 r. o 21:40
0
coś wsciekłe lewactwo z lgbt ma ostatnio zła passe
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 r. o 20:53
0
Najpiękniejszym prezentem jest okropny "bul" du** wyborczej, tvn i onetu i innych polskojęzycznych gadzinówek. Czuwaj!
Avatar
lewactwo w odwrocie / 11 listopada 2016 r. o 16:44
0
Lewactwo dostało kolejnego kopa. Pierwszym był brexit, ten będzie dużo dotkliwszy! Brawo Trump! Po cichu liczyłem na jego zwycięstwo, ale jego rozmiary , 71 elektorów,  to knockout. Media, będące w rękach pejsatych lewaków, do końca robiły dobrą minę do złej gry, twierdząc, że Clintonica wygra z palcem w d.pie!  Na długo przed wyborami prezydenckimi w Polsce było podobnie, Komuch ruski miał, według mediów, 70% poparcia, więc wybory miały być zbędne! I co? Komuch ruski padł!  Te 70% poparcia dla Komucha ruskiego to była zwykła podpucha pejsatych lewaków, mająca za cel zniechęcić ludzi do głosowania.   
Lewactwo dostało kolejnego kopa. Pierwszym był brexit, ten będzie dużo dotkliwszy! Brawo Trump! Po cichu liczyłem na jego zwycięstwo, ale jego rozmiary , 71 elektorów,  to knockout. Media, będące w rękach pejsatych lewaków, do końca robiły dobrą minę do złej gry, twierdząc, że Clintonica wygra z palcem w d.pie!  Na długo przed wyborami prezydenckimi w Polsce było podobnie, Komuch ruski miał, według mediów, 70% poparcia, więc wybory miały być zbędne! I co? Komuch ruski padł!  Te 70% poparcia dla Komucha ruskiego to była zwykła podpucha pej... rozwiń
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 r. o 15:49
0
Tylko głupek może się dziś zastanawiać, jakie będą konsekwencje prezydentury facet, który nawet nie jest jeszcze ogłoszony prezydentem, panie Maciuszczyk.
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 r. o 15:43
0
KoDowcy zaraz przeliczą te głosy elektorskie i wyjdzie im, że tylko 20% Amerykanów poparło Trampka ;) Pamiętacie jak im wyszło poparcie dla PiSu 18 procentowe?
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spotkanie z Edytą Bystroń w DDK Czuby Południowe
20 września 2021, 12:00

Spotkanie z Edytą Bystroń w DDK Czuby Południowe

Edyta Bystroń będzie gościem kolejnej odsłony cyklu "Komiksiary" w DDK Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 26 września o godz. 12.

Fortuna Puchar Polski: Motor kontra Podbeskidzie, Orlęta Spomlek grają z Lechią Zielona Góra

Fortuna Puchar Polski: Motor kontra Podbeskidzie, Orlęta Spomlek grają z Lechią Zielona Góra

W lidze piłkarzom Motoru idzie ostatnio całkiem nieźle. W środę podopieczni Marka Saganowskiego będą mogli za to sprawdzić się na tle pierwszoligowego Podbeskidzia Bielsko-Biała w ramach pierwszej rundy Fortuna Pucharu Polski. Początek spotkania na Arenie Lublin o godz. 19.

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy pojadą za darmo autobusami? Biała Samorządowa o to wnioskuje

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy pojadą za darmo autobusami? Biała Samorządowa o to wnioskuje

Biała Samorządowa wnioskuje o uruchomienie bezpłatnej komunikacji w mieście. To jedna z 10 propozycji radnych tego klubu do przyszłorocznego budżetu. Wcześniej swoje wnioski prezentowali już radni Zjednoczonej Prawicy. Prezydent ma zaprosić kluby do rozmów.

Lublin: Chodnik dopiero co powstał, a już są z nim problemy. Szwankuje też oświetlenie
Alarm24

Lublin: Chodnik dopiero co powstał, a już są z nim problemy. Szwankuje też oświetlenie

To miało być wygodne, bezpieczne dojście do przystanku kolejowego – pisze do nas Czytelniczka z Węglina, która martwi się o stan zbudowanego niedawno chodnika. Część została podmyta przez wodę, a przy schodach nie świeci większość latarni

Nowa wystawa w muzeum, poświęcona "ravensbruczankom". "Do obozu pojechały z wyrokami śmierci"
Zdjęcia
galeria

Nowa wystawa w muzeum, poświęcona "ravensbruczankom". "Do obozu pojechały z wyrokami śmierci"

Historię 74 Polek, poddanych eksperymentom pseudomedycznym w czasie II wojny światowej, opowiada wystawa „Więźniarki w KL Ravensbruck” w nowej części Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów z Kraśnika. Chętnych nie brakuje

Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów z Kraśnika. Chętnych nie brakuje

Uczniowie klas 6 i 7 szkół podstawowych w Kraśniku od tego roku szkolnego mogą brać udział w lekcjach przedsiębiorczości. Listy uczestników nie są jeszcze zamknięte

"Osiecka" w Puławach. Koncert zespołu STARsi
28 września 2021, 18:00

"Osiecka" w Puławach. Koncert zespołu STARsi

We wtorek, 28 września o godz. 18 w Puławskim Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się koncert "Osiecka" w wykonaniu zespołu STARsi.

9-letni Filip zginął po potrąceniu przez samochód. Mieszkańcy Krężnicy Jarej organizują protest
Pierwsza strona Dziennika
galeria

9-letni Filip zginął po potrąceniu przez samochód. Mieszkańcy Krężnicy Jarej organizują protest

Mieszkańcy Krężnicy Jarej mają dość piratów drogowych. Śmierć 9-letniego Filipa wstrząsnęła jego rówieśnikami i lokalną społecznością. We wsi odbędzie się akcja protestacyjna.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 września 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 września 2021 roku

Azoty Puławy – Fuchse Berlin 24:32. Niespodzianka tylko do przerwy

Azoty Puławy – Fuchse Berlin 24:32. Niespodzianka tylko do przerwy

W pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej Azoty Puławy przegrały u siebie z Fuchse Berlin 24:32. Spotkanie rewanżowe odbędzie się za tydzień w Berlinie.

Puławy: Premie, nagrody i podwyżka. Koniec sporu w Koltarze

Puławy: Premie, nagrody i podwyżka. Koniec sporu w Koltarze

Związkowcy WZZ "Walka" z puławskiego oddziału kolejowej spółki Koltar zakończyli spór zbiorowy z pracodawcą. Propozycja podwyżki o 135 zł, październikowych nagród i pięcioprocentowych premii została zaakceptowana przez pracowników.

Higiena aparatu ortodontycznegoHigiena aparatu ortodontycznego

Higiena aparatu ortodontycznegoHigiena aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny znacząco utrudnia higienę jamy ustnej. Zamki, gumeczki czy łuk aparatu uniemożliwiają szczoteczce i paście do zębów precyzyjne obmycie z codziennych nalotów kluczowych miejsc, co sprawia, że zaczyna nagromadzać się w nich płytka nazębna. Z tego powodu osoby regulujące zgryz aparatami częściej muszą zmagać się z próchnicą, stanami zapalnymi dziąseł i nieświeżym oddechem. Antidotum na to stanowi korzystanie ze specjalnych produktów, które pomagają w czyszczeniu zarówno jamy ustnej, jak i samego aparatu.

Festiwal Dwa Teatry w Zamościu. Pierwsze takie wydarzenie kulturalne [zdjęcia]
galeria

Festiwal Dwa Teatry w Zamościu. Pierwsze takie wydarzenie kulturalne [zdjęcia]

Galą na Rynku Wielkim zakończył się XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021. To wydarzenie, w czasie którego prezentowane są dzieła Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej z dwóch ostatnich lat. O nagrody rywalizowało 48 realizacji radiowych oraz 26 produkcji telewizyjnych

Były poseł zapowiada otwarcie nowego lokalu gastronomicznego w Lublinie