Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

29 sierpnia 2018 r.
7:53

Rok szkolny 2018/2019. Kiedy ferie, długie weekendy, egzaminy?

29 5 A A
3 września dzieci wracają do szkoły<br />
3 września dzieci wracają do szkoły

W poniedziałek rozpocznie się nowy rok szkolny. Sprawdziliśmy, kiedy uczniowie mogą liczyć na długie weekendy, a kiedy będą zmagali się z egzaminami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy rok szkolny zaczyna się w poniedziałek, 3 września. Pierwsza przerwa w nauce nastąpi przy okazji świąt Bożego Narodzenia (23–31 grudnia). Ponieważ 1 stycznia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, również tego dnia szkoły pozostaną zamknięte.

Dodatkowego dnia wolnego nie będzie za to z okazji Święta Trzech Króli, ponieważ w przyszłym roku święto wypada w niedzielę.

Na ferie zimowe uczniowie z Lubelszczyzny będą musieli poczekać do połowy lutego. Jako pierwsze (14–27 stycznia) odpoczywać będą dzieci z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Od 21 stycznia do 3 lutego lekcji nie będzie w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. Uczniowie z Dolnośląskiego, Mazowieckiego, Opolskiego i Zachodniopomorskiego dwutygodniowe ferie rozpoczną 28 stycznia. Jako ostatnie (11–24 lutego) ferie będą miały województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.

Wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 18 kwietnia do 23 kwietnia.

Tradycyjnie już o przyznaniu dodatkowych dni wolnych od nauki decydować będą dyrektorzy poszczególnych szkół. W szkołach podstawowych jest to 8 dni, w liceach ogólnokształcących i technikach 10 dni, a w szkołach branżowych I i II stopnia, szkołach policealnych i placówkach kształcenia praktycznego – 6 dni.

Dni wolne wykorzystać można między innymi w trakcie egzaminu ósmoklasisty, rekolekcji wielkopostnych, w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, a także inne dowolne dni poprawiające organizację pracy, a to oznaczać może na przykład wydłużenie weekendu majowego czy przerwy świątecznej.

Można więc przypuszczać, że większość uczniów będzie miała długi majowy weekend, który potrwa od 27 kwietnia do 5 maja. Razem z sobotami i niedzielami to aż 9 dni wolnego. Wykorzystując jeden dzień, 2 listopada, uczniowie mogą zyskać natomiast aż cztery dni wolne.

Szkoła to też egzaminy. Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie w sesji zimowej odbędzie się 9 stycznia (model d) oraz od 11 stycznia do 16 lutego (pozostałe modele), a w sesji letniej odpowiednio 17 czerwca oraz od 21 czerwca do 4 lipca.

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym do egzaminu podchodzić będą ósmoklasiści. Z językiem polskim zmierzą się oni 15 kwietnia. Kolejne dwa dni to egzamin z matematyki i języka obcego nowożytnego. Uczniowie, którzy nie będą mogli wówczas zdawać, będą mieli na to drugą szansę od 3 do 5 czerwca. Wyniki wszyscy poznają 14 czerwca.

Ostatni egzamin gimnazjalny zaplanowano na 10 kwietnia (język polski oraz historia i wos), 11 kwietnia (przedmioty przyrodnicze i matematyka) oraz 12 kwietnia (język obcy). Termin dodatkowy wyznaczono na 3–5 czerwca. Na wyniki gimnazjaliści poczekają do 14 czerwca.

Matura 2018/2019 rozpocznie się 6 maja egzaminem z języka polskiego. Kolejne dni aż do 23 maja to inne egzaminy pisemne. Część ustna rozpocznie się 9 i potrwa do 22 maja. Świadectwa maturalne absolwenci techników i liceów otrzymają 4 lipca. Maturę w terminach poprawkowych zaplanowano na 20 i 21 sierpnia. Osoby do niej podchodzące poznają wyniki 11 września.

Pozostałe informacje

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

Dominika Ciemięga jest 13- letnia dziewczynką z Hrubieszowa, która zmaga się ze skoliozą
25 maja 2024, 10:00

W sobotę mecze, w niedzielę koncert. Hrubieszów gra dla Dominiki Ciemięgi

Dominika ma 13 lat i bardzo poważne skrzywienie kręgosłupa. A chce żyć tak, jak jej rówieśnicy. I ma na to szanse, jeśli przejdzie operację w Niemczech. W jej rodzinnym Hrubieszowie odbędą się w weekend dwie imprezy, które mają pomóc w zebraniu funduszy.

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Co dalej z Bogdanką? Górnicy będą rozmawiać z posłami

Związkowcy z Bogdanki chcą zapytać parlamentarzystów o przyszłość górnictwa w Polsce. Spotkają się z politykami z Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego (LZP) w poniedziałek, 27 maja.

Garaże blaszane: Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkańców województwa lubelskiego

Garaże blaszane: Praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie dla mieszkańców województwa lubelskiego

Garaże blaszane, znane również jako blaszaki, cieszą się rosnącą popularnością wśród mieszkańców województwa lubelskiego. Dzięki swojej przystępnej cenie, łatwości montażu oraz wszechstronności, stają się idealnym rozwiązaniem dla osób szukających dodatkowego miejsca do przechowywania lub ochrony pojazdów. Dowiedz się, dlaczego warto rozważyć inwestycję w garaż blaszany i jakie korzyści płyną z jego posiadania.

Kobieta została zatrzymana w środę po południu

Dwoje dzieci w samochodzie. Za kierownicą pijana matka

Miała prawie 2 promile alkoholu w organizmie, a mimo to wsiadła za kierownicę i ruszyła samochodem, wioząc dwoje swoich dzieci.

Zamknęli dwie krajalnie tytoniu. Jedna w Lubelskiem, druga na Mazowszu
galeria

Zamknęli dwie krajalnie tytoniu. Jedna w Lubelskiem, druga na Mazowszu

Ponad 350 tysięcy sztuk gotowych papierosów oraz przeszło 1100 kg krajanki i tytoniu przejęli funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i kujawsko-pomorskiej skarbówki w ramach wspólnie przeprowadzonej akcji.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium