Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

28 września 2022 r.
18:55

Ktoś za prąd płacił 20 tys. zł, a dostanie rachunek na 80 tys. zł. Ceny energii zabijają małe biznesy

81 8 A A
Adam Abramowicz
Adam Abramowicz (fot. RMiŚP)

Nowych stawek energii nie da się prosto przełożyć na podwyżkę cen. Nie da się tego zrobić bez żadnych konsekwencji – mówi Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Które branże najgłośniej alarmują, że jest gorzej niż źle?

– Sklepy spożywcze, gastronomia, hotele. Do tego piekarnie i właściciele małych warsztatów, którzy zużywają dużo energii.

• Jak wielu przedsiębiorców zgłasza wam, że nie przetrwa?

– Trudno to określać w liczbach, ale skala jest duża. Może jeszcze nie upadają, bo dopiero otrzymują rachunki do zapłacenia i umowy do podpisania. Nowych stawek energii nie da się prosto przełożyć na podwyżkę cen. Nie da się tego zrobić bez żadnych konsekwencji. Ktoś na przykład za prąd płacił miesięcznie 20 tys. zł, a teraz dostanie rachunek na 80 tys. zł. To nie jest takie proste, by te 60 tys. z różnicy włożyć w swoją marżę i utrzymać się na rynku. Na rynku, na którym ten przedsiębiorca nie jest sam. Jest zwykle w otoczeniu dużych korporacji. W dużych sieciach handlowych bułka kajzerka kosztuje 35 groszy. Dla mniejszej piekarni już wcześniej taka cena była trudna do uzyskania, a przy tych kosztach energii to kompletnie niemożliwe.

• Małe biznesy zabijają tylko oceny energii?

– Za niektórymi ciągnie się jeszcze sprawa zamknięć covidowych – nie wszyscy dostali rekompensatę wystarczającą do pokrycia strat. Pieniądze z PFR można było rozliczyć tylko w pierwszym kwartale, a firmy były zamknięte jeszcze przez kwiecień, maj i czerwiec. Kolejna rzecz to zamknięty obszar przygraniczny – mimo że są podstawy prawne, to pieniądze nadal nie zostały przedsiębiorcom wypłacone. Sytuacje są różne, ale najbardziej w tej chwili dotykają wzrosty kosztów energii. Kto pierwszy podniesie ceny, ten wypadnie z rynku.

• Jakie przedsiębiorcy mają pomysły, by przetrwać?

– Jeśli ktoś jest bogaty, tak jak korporacje, to może poczekać trzy miesiące aż wykruszą się ci, którzy pieniędzy nie mają. I wtedy dopiero podnieść ceny. Tyle że nasi mali i średni przedsiębiorcy raczej nie mają poduszek finansowych, więc w tej chwili niezbędna jest interwencja rządu. Ja w piśmie do premiera proponowałem, by zamrozić ceny energii elektrycznej na poziomie z czerwca tego roku. Ta cena i tak już dotyka firmy, ale to nie są te szalone podwyżki, które szykują się teraz, na jesieni. Zrobiły to już Czechy i Grecja. Te kraje wprowadziły osłonę dla sektora MŚP.

• Pisze pan do rządu i co dzieje się dalej?

– Dostaję odpowiedzi, że rząd nad tym pracuje. Mam nadzieję, że decyzje zapadną szybko. Minister Waldemar Buda (z Ministerstwa Rozwoju i Technologii – red.) mówił wczoraj, że rząd próbuje na to znaleźć rozwiązanie, ale na razie konkretów nie ma.

• Jak bardzo rośnie szara strefa?

– 1-procentowy wzrost to bardzo dużo. Najczęściej rośnie w tych regionach, gdzie nie ma zbyt dużo pieniędzy na rynku. Przedsiębiorca, który chce utrzymać siebie i rodzinę, musi zapłacić dużą składkę na ubezpieczenie społeczne. Gdy ma pracownika, dochodzi jeszcze płaca minimalna. A ta w żaden sposób nie jest związana z sytuacja gospodarczą powiatu, jest jedna dla całej Polski. Tymczasem rozpiętość średniej powiatowej jest ogromna – od 4 tys. do 10 tys. W efekcie w niektórych regionach urzędowa minimalna wynosi prawie tyle co średnia. W takim wypadku nie ma szans, by zatrudnienie utrzymać. I ludzie schodzą do szarej strefy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Melchior / 29 września 2022 r. o 07:42
Kaczyński, oderwany od życia idiota, po raz kolejny chce wprowadzić w Polsce idee socjalizmu. Wykreować oligarchów na wzór moskiewski i zbudować aparat partyjny na wzór putina. Z tym, że on już niedługo umrze, a my zostaniemy ze skutkami tego syfu, którego narobi ze swoimi apartczykami.
Avatar
Labydnik / 28 września 2022 r. o 22:06
Nie mamy węgla, bo Unia kazała nam pozamykac kopalnie. Mając wpływ na 8 % światowej emisji CO2, Unia z głupoty podjęła „walkę” o czyste powietrze, przenosząc sztucznie  trujący przemysł do Azji, gdzie nikt nie przejmuje się emisją gazów! Kto rządzi w Unii? Lewactwo z EPP na czele z Tuskiem
   "Kto rządzi w Unii?  Lewactwo z EPP na czele z Tuskiem"  Co do p. Tuska, to nie jest prawdą, że stoi na czele EPL. Z kolei "lewactwo" - to jest określenie błędne. Można polecić słowniki, książki o dziejach dawnych i odpowiednie podręczniki. ... Natomiast w sprawie głównej ma "...ZSL" wiele słuszności, choć wyraża to językiem przesadnym. 
   "Kto rządzi w Unii?  Lewactwo z EPP na czele z Tuskiem"  Co do p. Tuska, to nie jest prawdą, że stoi na czele EPL. Z kolei "lewactwo" - to jest określenie błędne. Można polecić słowniki, książki o dziejach dawnych i odpowiednie podręczniki. ... Natomiast w sprawie głównej ma "...ZSL" wiele słuszności, choć wyraża to językiem przesadnym.  rozwiń
Avatar
Labydnik / 28 września 2022 r. o 21:33
„Jeśli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach, to znaczy się do niej po prostu nie nadaje'' - kalstein z Żoliborza.
 Wyjątkowo kłamliwe zdanie - w Polsce, w porównaniu do wielu innych krajów - wymagania przy założeniu i prowadzeniu tej działalności są bardzo duże i męczące dla ludzi zajmujących się na codzień czym innym niż prawo i "ekonomia polityczna socjalizmu".
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 września 2022 r. o 20:54
„Jeśli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach, to znaczy się do niej po prostu nie nadaje'' - kalstein z Żoliborza.
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 września 2022 r. o 20:17
Nie mamy węgla, bo Unia kazała nam pozamykac kopalnie. Mając wpływ na 8 % światowej emisji CO2, Unia z głupoty podjęła „walkę” o czyste powietrze, przenosząc sztucznie  trujący przemysł do Azji, gdzie nikt nie przejmuje się emisją gazów! Kto rządzi w Unii? Lewactwo z EPP na czele z Tuskiem
  A od kiedy piss na czele z kalsteinem przejmuje się nakzami UE ? Tylko jak im pasuje. POlska w ruinie.
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 28 września 2022 r. o 19:14
Nie mamy węgla, bo Unia kazała nam pozamykac kopalnie. Mając wpływ na 8 % światowej emisji CO2, Unia z głupoty podjęła „walkę” o czyste powietrze, przenosząc sztucznie  trujący przemysł do Azji, gdzie nikt nie przejmuje się emisją gazów! Kto rządzi w Unii? Lewactwo z EPP na czele z Tuskiem
Avatar
Kroll / 28 września 2022 r. o 19:07
PiS dba o biznes. Zwłaszcza swój i kolegów. Dlatego na resztę nałożył już 32 daniny w formie podatków pośrednich i bezpośrednich. I raczej niech trolle pislamskie nie piszą "bo za Tuska ...." bo teraz i osd 7 lat jest "Za Kaczyńskiego" i to wasza odpowiedzialność. PiS z wami i waszą pazernością.
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 28 września 2022 r. o 19:04
!!!! Dlaczego PGE robi POLAKOM podwyżki skoro od miesięcy ma gigantyczne ZYSKI? Za I półrocze 2022, wynik powtarzalny EBITDA to 4,2 mld złotych, wynik raportowany EBITDA w wys. ok. 6,4 mld złotych oraz zysk netto dla akcjonariuszy jedn. dominującej ok. 3,3 mld.
Avatar
Melchior / 29 września 2022 r. o 07:42
Kaczyński, oderwany od życia idiota, po raz kolejny chce wprowadzić w Polsce idee socjalizmu. Wykreować oligarchów na wzór moskiewski i zbudować aparat partyjny na wzór putina. Z tym, że on już niedługo umrze, a my zostaniemy ze skutkami tego syfu, którego narobi ze swoimi apartczykami.
Avatar
Labydnik / 28 września 2022 r. o 22:06
Nie mamy węgla, bo Unia kazała nam pozamykac kopalnie. Mając wpływ na 8 % światowej emisji CO2, Unia z głupoty podjęła „walkę” o czyste powietrze, przenosząc sztucznie  trujący przemysł do Azji, gdzie nikt nie przejmuje się emisją gazów! Kto rządzi w Unii? Lewactwo z EPP na czele z Tuskiem
   "Kto rządzi w Unii?  Lewactwo z EPP na czele z Tuskiem"  Co do p. Tuska, to nie jest prawdą, że stoi na czele EPL. Z kolei "lewactwo" - to jest określenie błędne. Można polecić słowniki, książki o dziejach dawnych i odpowiednie podręczniki. ... Natomiast w sprawie głównej ma "...ZSL" wiele słuszności, choć wyraża to językiem przesadnym. 
   "Kto rządzi w Unii?  Lewactwo z EPP na czele z Tuskiem"  Co do p. Tuska, to nie jest prawdą, że stoi na czele EPL. Z kolei "lewactwo" - to jest określenie błędne. Można polecić słowniki, książki o dziejach dawnych i odpowiednie podręczniki. ... Natomiast w sprawie głównej ma "...ZSL" wiele słuszności, choć wyraża to językiem przesadnym.  rozwiń
Avatar
Labydnik / 28 września 2022 r. o 21:33
„Jeśli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach, to znaczy się do niej po prostu nie nadaje'' - kalstein z Żoliborza.
 Wyjątkowo kłamliwe zdanie - w Polsce, w porównaniu do wielu innych krajów - wymagania przy założeniu i prowadzeniu tej działalności są bardzo duże i męczące dla ludzi zajmujących się na codzień czym innym niż prawo i "ekonomia polityczna socjalizmu".
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 września 2022 r. o 20:54
„Jeśli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach, to znaczy się do niej po prostu nie nadaje'' - kalstein z Żoliborza.
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 września 2022 r. o 20:17
Nie mamy węgla, bo Unia kazała nam pozamykac kopalnie. Mając wpływ na 8 % światowej emisji CO2, Unia z głupoty podjęła „walkę” o czyste powietrze, przenosząc sztucznie  trujący przemysł do Azji, gdzie nikt nie przejmuje się emisją gazów! Kto rządzi w Unii? Lewactwo z EPP na czele z Tuskiem
  A od kiedy piss na czele z kalsteinem przejmuje się nakzami UE ? Tylko jak im pasuje. POlska w ruinie.
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 28 września 2022 r. o 19:14
Nie mamy węgla, bo Unia kazała nam pozamykac kopalnie. Mając wpływ na 8 % światowej emisji CO2, Unia z głupoty podjęła „walkę” o czyste powietrze, przenosząc sztucznie  trujący przemysł do Azji, gdzie nikt nie przejmuje się emisją gazów! Kto rządzi w Unii? Lewactwo z EPP na czele z Tuskiem
Avatar
Kroll / 28 września 2022 r. o 19:07
PiS dba o biznes. Zwłaszcza swój i kolegów. Dlatego na resztę nałożył już 32 daniny w formie podatków pośrednich i bezpośrednich. I raczej niech trolle pislamskie nie piszą "bo za Tuska ...." bo teraz i osd 7 lat jest "Za Kaczyńskiego" i to wasza odpowiedzialność. PiS z wami i waszą pazernością.
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 28 września 2022 r. o 19:04
!!!! Dlaczego PGE robi POLAKOM podwyżki skoro od miesięcy ma gigantyczne ZYSKI? Za I półrocze 2022, wynik powtarzalny EBITDA to 4,2 mld złotych, wynik raportowany EBITDA w wys. ok. 6,4 mld złotych oraz zysk netto dla akcjonariuszy jedn. dominującej ok. 3,3 mld.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ślub Marzeń. Agata i Grzegorz – miłość z internetu, która wygrała plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Ślub Marzeń. Agata i Grzegorz – miłość z internetu, która wygrała plebiscyt Dziennika Wschodniego

Poznali się w internecie, a na pierwszej randce w ciepły letni dzień poszli na lody. Agata i Grzegorz zajęli pierwsze miejsce w plebiscycie „Ślub Marzeń” organizowanym przez Dziennik Wchodni we współpracy z salonem sukni ślubnych Lanesta. W nagrodę otrzymali voucher na zakup sukni ślubnej o wartości 3 tys. zł. Zwycięska para otrzymała 49 proc. wszystkich głosów.

Polski Cukier Start Lublin – King Szczecin 75:69. Koniec złej passy [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Start Lublin – King Szczecin 75:69. Koniec złej passy [zdjęcia]

Polski Cukier Start Lublin przełamał serię porażek i pokonał King Szczecin

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W piątek specjalna aukcja, a na niej naszyjnik Agaty Kornhauser-Dudy
PDPZ 2022

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W piątek specjalna aukcja, a na niej naszyjnik Agaty Kornhauser-Dudy

Płyty z autografami muzyków, pamiątki od sportowców czy dzieła sztuki będzie można dziś nabyć w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim na rzecz akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. To kolejna odsłona wyjątkowej „aukcji”, której uczestnicy licytować mogą nie za pieniądze, ale przede wszystkim za produkty spożywcze. Początek o godz. 15.30.

Nowe miejsce dla seniorów w Lublinie. Był też Święty Mikołaj

Nowe miejsce dla seniorów w Lublinie. Był też Święty Mikołaj

Na poniedziałek zaplanowano pierwsze zajęcia w Środowiskowym Centrum Seniorów, które powstało w budynku podstawówki przy ul. Śliwińskiego. Starsi mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać tu czas, korzystając m.in. z ćwiczeń.

Jak zadzwonisz na 112, to teraz odbierają przy Wojciechowskiej
zdjęcia
galeria

Jak zadzwonisz na 112, to teraz odbierają przy Wojciechowskiej

Już nie przy ul. Szczerbowskiego, na piętrze u strażaków, tylko w samodzielnym budynku przy ul. Wojciechowskiej 1. Operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytorni Medycznej w Lublinie od 1 grudnia pracują już w nowym miejscu.

Lubelskie. Bakterie coli w wodociągu. Wyszło to w próbkach pobranych w Biedronce

Lubelskie. Bakterie coli w wodociągu. Wyszło to w próbkach pobranych w Biedronce

Puławski sanepid poinformował o zanieczyszczeniu wody z wodociągu w Wierzchoniowie. Pobrane próbki wykazały obecność bakterii z grupy coli. Woda nie nadaje się do spożycia.

Lublinianka do końca roku potrzebuje 150 tysięcy złotych. "Nie brakuje nam niczego innego, jak funduszy"

Lublinianka do końca roku potrzebuje 150 tysięcy złotych. "Nie brakuje nam niczego innego, jak funduszy"

Rozmowa z Pawłem Brzuszkiewiczem, prezesem Lublinianki

Świerk ma być w tym roku królem rozdania. Sprawdzamy ceny choinek w Lublinie

Świerk ma być w tym roku królem rozdania. Sprawdzamy ceny choinek w Lublinie

Sprzedawcy choinek mówią, że starają się trzymać ceny w ryzach, ale i tak jest drożej. A jeśli chodzi o trendy w choinkowej modzie, to świerki z plantacji mają przyćmić najpiękniejsze jodły.

Świetny występ bokserek z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski seniorek w Zabrzu

Świetny występ bokserek z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski seniorek w Zabrzu

W finałowej gali mogliśmy zobaczyć dwie zawodniczki z naszego regionu – Sandrę Bobowicz i Julię Szeremetę

Minister środowiska o elektrowni atomowej. Wskazuje na wieś w Lubelskiem
zdjęcia
galeria

Minister środowiska o elektrowni atomowej. Wskazuje na wieś w Lubelskiem

Wkrótce zostanie wskazana lokalizacja dla kolejnej elektrowni jądrowej. Na liście - ale nic nie jest przesądzone - jest miejscowość w Lubelskiem. Podczas Konwentu Marszałków Województw RP w Lublinie była też mowa o bezpieczeństwie żywnościowym.

Czego Polacy szukali w Google w 2022 roku? Nie tylko hasło "Putin"
Ranking
galeria

Czego Polacy szukali w Google w 2022 roku? Nie tylko hasło "Putin"

Najpopularniejsza wyszukiwarka świata przedstawia raport za 2022 roku. Prezentuje hasła, które były najczęściej wyszukiwane.

Marszałek chce odwołać dyrektora najlepszego szpitala w województwie

Marszałek chce odwołać dyrektora najlepszego szpitala w województwie

Ważą się losy Adama Chodzińskiego. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego może stracić stanowisko, bo marszałek województwa lubelskiego stracił do niego zaufanie m.in. wskutek pogorszenia sytuacji finansowej placówki.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego: Lider wciąż w formie

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego: Lider wciąż w formie

Symbit udał się na świąteczną przerwę jako lider zmagań. Podopieczni Sławomira Łątki pokonali po emocjonującym spotkaniu Piąty Faul

Rządowy węgiel dla Lublina okazał się kiepski jakościowo. Za dużo miału

Rządowy węgiel dla Lublina okazał się kiepski jakościowo. Za dużo miału

Jest spory problem z jakością indonezyjskiego węgla rozprowadzanego przez miasto po niższej cenie w ramach rządowego programu. Paliwo nie jest sortowane po przywiezieniu i zawiera zbyt dużo miału.

Trzy darmowe spektakle w ramach Przestrzeni Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie
8 grudnia 2022, 19:30

Trzy darmowe spektakle w ramach Przestrzeni Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie

W najbliższych dniach w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można uczestniczyć w próbach otwartych spektakli w ramach konkursu Przestrzeni Sztuki Teatr. Pierwszy pokaz dziś o godz. 19.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!