Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.
Na temat napisu na pomniku smoleńskim w Kraśniku rozgorzała dyskusja w internecie.
– Rzeczownik „Rzeczpospolita” ma dwojaką odmianę, ale w oficjalnych dokumentach odmienia się obydwa człony, mamy więc Konstytucję Rzeczypospolitej (nie Rzeczpospolitej), a ta mówi o Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. Czy oni nawet pomnika nie potrafią zrobić porządnie? – zastanawia się jeden z internautów.
O komentarz poprosiliśmy językoznawcę prof. Jerzego Bralczyka.
– To jest pewna niezręczność – komentuje prof. Bralczyk. – Występują te dwie formy, czyli możemy odmieniać albo nie odmieniać. Jednakże w sytuacjach uroczystych raczej odmieniamy czyli mówimy np. o Konstytucji Rzeczypospolitej. Formalnie określenie Rzeczpospolitej nie jest to duży błąd ortograficzny. Można mówić i Rzeczpospolitej albo Rzeczypospolitej, ale lepiej by było Rzeczypospolitej.
Prof. Bralczyk dodaje, że gdyby to od niego zależało to napisu by nie zmieniał. – Nie zmieniałbym tego, bo jestem człowiekiem rozsądnym. To pewnie kosztuje straszne pieniądze – przypuszcza prof. Bralczyk.