Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

15 października 2018 r.
16:52

Uroczystości w Kraśniku. Historycznie i międzynarodowo

Autor: Zdjęcie autora aa
0 11 A A

Potomkowie kraśnickich Żydów z Brazylii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Szwecji i Izraela wezmą w czwartek udział w uroczystościach w Kraśniku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Uroczystości mają związek z faktem, iż grupa potomków Żydów kraśnickich sfinansowała z własnych środków odnowienie pomnika na kirkucie. Od tego tak naprawdę wszystko się zaczęło – przyznaje dr Dominik Szulc, historyk z Polskiej Akademii Nauk, społeczny opiekun zabytków Kraśnika. – Później doszła jeszcze sprawa „Budzynia” (obóz pracy przekształcony później w obóz koncentracyjny - przyp. aut.) i możliwości renowacji pomnika przy ul. Urzędowskiej w miejscu straceń. Badania mające na celu odnalezienie śladów niemieckich zbrodni należało wykonać, ponieważ w sąsiedztwie tego terenu ma przebiegać droga wojewódzka.

Czwartkowe uroczystości na tzw. nowym cmentarzu żydowskim, przy ul. Szewskiej rozpoczną się o godzinie 11. Wśród zaproszonych przez głównego organizatora – Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce – są m.in. ambasadorowie kilku państw. Będą też przedstawiciele lokalnych władz. – Na uroczystości przyleci m.in. 95-letni mieszkaniec Los Angeles, który wychował się w Kraśniku – zapowiada dr Dominik Szulc. – Jako jedyny z zagranicznych gości mówi jeszcze po polsku, jak wynika z mojej wiedzy.

Na żydowskim cmentarzu uczestnicy oddadzą hołd spoczywającym w tym miejscu mieszkańcom przedwojennego Kraśnika, zaś później udadzą się na ul. Urzędowską, gdzie o godz. 14. spotkają się przed Pomnikiem ofiar zbrodni niemieckich przy skrzyżowaniu ulic Urzędowskiej i Fabrycznej. Po południu, o godz. 17.30 w Centrum Kultury i Promocji rozpocznie się spotkanie, podczas którego dr Dominik Szulc opowie o nieznanych dotychczas dokumentach i nowych ustaleniach na temat niemieckich zbrodni wojennych w Kraśniku. – Będę mówić nie tylko o zbrodniach na Polakach i Żydach, ale także Cyganach, bo i te osoby były także na terenie miasta przetrzymywane, zwłaszcza w Kraśniku Fabrycznym. O tym bardzo mało się mówi i mało osób o tym wie – przyznaje dr Szulc.

W spotkaniu wezmą też udział dr Lucjan Gazda z Politechniki Lubelskiej i archeolog z KUL Marcin Piotrowski. Pracownicy lubelskich uczelni będą przedstawiać wyniki badań, które były i są prowadzone na terenie miasta. Chodzi zarówno o teren cmentarza parafialnego, jak i obszar za kamienicą usytuowaną przy ul. Kościuszki 26. – W tym miejscu miało swoją siedzibę Gestapo, a później Urząd Bezpieczeństwa – wyjaśnia dr Szulc.

Będzie również mowa o wynikach badań przy ul. Urzędowskiej. – W tym miejscu odnaleźliśmy dwa obiekty – opowiada dr Szulc. – Pierwszy to mogiła zbiorowa najprawdopodobniej ofiar Holokaustu. Drugi obiekt to zupełnie przypadkowe odkrycie. Znajduje się ok. 50 m dalej. Są to fundamenty dużego obiektu o wymiarach 18 x 30 m, być może XIX-wiecznego. Moim zdaniem, choć są to tylko przypuszczenia, mogła to być karczma.

Badania przy tym obiekcie będą prowadzone dalej już w listopadzie. W innej części miasta badacze spodziewają się też odnaleźć kolejne mogiły zbiorowe.

Podczas spotkania na kirkucie, przy ul. Urzędowskiej, jak i w CKiP będą rozdawane za darmo foldery autorstwa dra Dominika Szulca poświęcone historii miasta sfinansowane przez miasto Kraśnik i Starostwo Powiatowe.

W CKiP będzie można obejrzeć również wystawę przygotowaną przez IPN o Polakach ratujących Żydów w czasie okupacji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 października 2018 r. o 21:46
+17
Oczekuję takiego samego zaangażowania w ujawnianiu przedwojennej historii polskiego ziemiaństwa, jego udziału w walce o Ojczyznę i prawdy o zbrodniach popełnionych przez komuszych siepaczy na ziemianach.
Avatar
taśmy prawdy / 16 października 2018 r. o 11:01
+12
Kulczyk: Ten Kamysz (PSL), ci powiem, fajny chłopak, nie? Ale jeszcze chyba za młody, nie? Paweł Graś: to gościu przeprowadził dwie najgorsze historie w wolnej Polsce, po Buzku - reformę 67 i OFE. To na nim wisiało wszystko, podniesienie wieku emerytalnego, to wisiało na jego resorcie.
Avatar
Gość / 15 października 2018 r. o 21:39
+12
Samozwańczy konserwator zabytków pilotuje tylko zabytki żydowskie, a kasę ciągnie na to z kasy miejskiej i starostwa. Gdzie Pan był jak rozbierano dworek modrzewiowy, a wybudowano obiekt nie mający nic wspólnego z zabytkiem, poza lokalizacją? Panie warszawiak Pan widzisz tylko biznes w Kraśniku i lans dla siebie. My mamy swoich prawdziwych regionalistów i farbowanych lisów nie potrzebujemy. Była wielka uroczystość 100-lecia powstania kraśnickiego LO, gdzie Pan był wtedy? To Pana nie interesowało, co? Bo to polskie, prawda? Siedź se człeku w tej warszawce, rób co chcesz, doktoraty i in., a Kraśnik zostaw w spokoju.
Samozwańczy konserwator zabytków pilotuje tylko zabytki żydowskie, a kasę ciągnie na to z kasy miejskiej i starostwa. Gdzie Pan był jak rozbierano dworek modrzewiowy, a wybudowano obiekt nie mający nic wspólnego z zabytkiem, poza lokalizacją? Panie warszawiak Pan widzisz tylko biznes w Kraśniku i lans dla siebie. My mamy swoich prawdziwych regionalistów i farbowanych lisów nie potrzebujemy. Była wielka uroczystość 100-lecia powstania kraśnickiego LO, gdzie Pan był wtedy? To Pana nie interesowało, co? Bo to polskie, prawda? Siedź se człeku w ... rozwiń
Avatar
cba / 16 października 2018 r. o 22:39
+6
Zosiu! Puknij się w makówkę, bo to, co masz między ramionkami, trudno nazwać główką, wszak w główce powinien być rozum. A u ciebie nawet maleńkiego rozumku brak. Chyba, że się mylę? Jeśli tak, to napisz do koncernów Coca i Pepsi Coli, że ich wyroby w czasie upałów są droższe niż w czasie mrozów.
Marne porównanie. Pepsi i cola drożeją na upały ale chyba tylko w twoim sklepie z pazerstwa sprzedawczyń. Na upały są nienadajne, żeby ich ceny miały koncerny podnosić. Ale juz takiej głupoty w postaci ograniczeń wiekowych nie popełniają.
 O rety! Marysieńka wróciła! Horrorrrrr..........
 O rety! Marysieńka wróciła! Horrorrrrr.......... rozwiń
Avatar
ABC / 15 października 2018 r. o 22:40
+3
"Samozwańczy konserwator zabytków pilotuje tylko zabytki żydowskie, a kasę ciągnie na to z kasy miejskiej i starostwa. Gdzie Pan był jak rozbierano dworek modrzewiowy, a wybudowano obiekt nie mający nic wspólnego z zabytkiem, poza lokalizacją? Panie warszawiak Pan widzisz tylko biznes w Kraśniku i lans dla siebie. My mamy swoich prawdziwych regionalistów i farbowanych lisów nie potrzebujemy. Była wielka uroczystość 100-lecia powstania kraśnickiego LO, gdzie Pan był wtedy? To Pana nie interesowało, co? Bo to polskie, prawda? Siedź se człeku w tej warszawce, rób co chcesz, doktoraty i in., a Kraśnik zostaw w spokoju."
  Człowieku, weź się zainteresuj tym, co dzieje się w Kraśniku i tym, co robi dr Szulc, bo widzisz tylko wycinek jego działań. Akurat regionaliści doskonale znają działania pana Szulca i mają większą od twojej wiedzę. Wyjdź z zaścianka i sprawdź, co oprócz tego zdziałał. A Ty gdzie byłeś, gdy rozbierano Dworek??? A Ty gdzie byłeś podczas obchodów rocznicy liceum??? 
  Człowieku, weź się zainteresuj tym, co dzieje się w Kraśniku i tym, co robi dr Szulc, bo widzisz tylko wycinek jego działań. Akurat regionaliści doskonale znają działania pana Szulca i mają większą od twojej wiedzę. Wyjdź z zaścianka i sprawdź, co oprócz tego zdziałał. A Ty gdzie byłeś, gdy rozbierano Dworek??? A Ty gdzie byłeś podczas obchodów rocznicy liceum???  rozwiń
Avatar
Gość / 2 listopada 2018 r. o 16:02
+1
Choma na burmistrza !
Avatar
ABC / 16 października 2018 r. o 21:58
+1
Zosiu! Puknij się w makówkę, bo to, co masz między ramionkami, trudno nazwać główką, wszak w główce powinien być rozum. A u ciebie nawet maleńkiego rozumku brak. Chyba, że się mylę? Jeśli tak, to napisz do koncernów Coca i Pepsi Coli, że ich wyroby w czasie upałów są droższe niż w czasie mrozów.
 Marne porównanie. Pepsi i cola drożeją na upały ale chyba tylko w twoim sklepie z pazerstwa sprzedawczyń. Na upały są nienadajne, żeby ich ceny miały koncerny podnosić. Ale juz takiej głupoty w postaci ograniczeń wiekowych nie popełniają.
 Marne porównanie. Pepsi i cola drożeją na upały ale chyba tylko w twoim sklepie z pazerstwa sprzedawczyń. Na upały są nienadajne, żeby ich ceny miały koncerny podnosić. Ale juz takiej głupoty w postaci ograniczeń wiekowych nie popełniają. rozwiń
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 18:10
+1
Zosiu! Puknij się w makówkę, bo to, co masz między ramionkami, trudno nazwać główką, wszak w główce powinien być rozum. A u ciebie nawet maleńkiego rozumku brak. Chyba, że się mylę? Jeśli tak, to napisz do koncernów Coca i Pepsi Coli, że ich wyroby w czasie upałów są droższe niż w czasie mrozów.
Avatar
Zosia / 16 października 2018 r. o 14:44
+1
Jako Wiceburmistrz Pani Pomykalska jest odpowiedzialna za CKiP. Dlaczego ukarała Pani droższymi biletami mieszkańców chcących obejrzeć "Kler"? Bo chcą obejrzeć coś co nie podoba się Pani lub/i proboszczowi? Chciałaby Pani mieszkać w mieście którym Burmistrz podnosi ceny biletów na film o Janie Pawle II bo mu się nie podoba? To pokazuje jak równo traktuje pani obywateli i czyje interesy są i będą pod Pani rządami załatwiane. Maska opadła, nie chcę takiego burmistrza, nie ma Pani mojego głosu! Płatni trole z magistratu argumentują niby to wyższym zarobkiem dla miasta, jesteście fałyszywi, jak by o to chodziło nie podnieślibyście jednocześnie wieku z 15 do 18 lat.
Jako Wiceburmistrz Pani Pomykalska jest odpowiedzialna za CKiP. Dlaczego ukarała Pani droższymi biletami mieszkańców chcących obejrzeć "Kler"? Bo chcą obejrzeć coś co nie podoba się Pani lub/i proboszczowi? Chciałaby Pani mieszkać w mieście którym Burmistrz podnosi ceny biletów na film o Janie Pawle II bo mu się nie podoba? To pokazuje jak równo traktuje pani obywateli i czyje interesy są i będą pod Pani rządami załatwiane. Maska opadła, nie chcę takiego burmistrza, nie ma Pani mojego głosu! Płatni trole z magistratu argumentują n... rozwiń
Avatar
Józek / 17 października 2018 r. o 15:12
-4
Jako Wiceburmistrz Pani Pomykalska jest odpowiedzialna za CKiP. Dlaczego ukarała Pani droższymi biletami mieszkańców chcących obejrzeć "Kler"?  Bo chcą obejrzeć coś co nie podoba się Pani lub/i proboszczowi? Chciałaby Pani mieszkać w mieście którym Burmistrz podnosi ceny biletów na film o Janie Pawle II bo mu się nie podoba? To pokazuje jak równo traktuje pani obywateli i czyje interesy są i będą pod Pani rządami załatwiane. Maska opadła, nie chcę takiego burmistrza, nie ma Pani mojego głosu! Płatni trole z magistratu argumentują niby to wyższym zarobkiem dla miasta, jesteście fałyszywi, jak by o to chodziło nie podnieślibyście jednocześnie wieku z 15 do 18 lat.
 ...A Maliniak patrzy z cokołu i ...
 ...A Maliniak patrzy z cokołu i ... rozwiń
Avatar
Gość / 2 listopada 2018 r. o 16:02
+1
Choma na burmistrza !
Avatar
Józek / 17 października 2018 r. o 15:12
-4
Jako Wiceburmistrz Pani Pomykalska jest odpowiedzialna za CKiP. Dlaczego ukarała Pani droższymi biletami mieszkańców chcących obejrzeć "Kler"?  Bo chcą obejrzeć coś co nie podoba się Pani lub/i proboszczowi? Chciałaby Pani mieszkać w mieście którym Burmistrz podnosi ceny biletów na film o Janie Pawle II bo mu się nie podoba? To pokazuje jak równo traktuje pani obywateli i czyje interesy są i będą pod Pani rządami załatwiane. Maska opadła, nie chcę takiego burmistrza, nie ma Pani mojego głosu! Płatni trole z magistratu argumentują niby to wyższym zarobkiem dla miasta, jesteście fałyszywi, jak by o to chodziło nie podnieślibyście jednocześnie wieku z 15 do 18 lat.
 ...A Maliniak patrzy z cokołu i ...
 ...A Maliniak patrzy z cokołu i ... rozwiń
Avatar
cba / 16 października 2018 r. o 22:39
+6
Zosiu! Puknij się w makówkę, bo to, co masz między ramionkami, trudno nazwać główką, wszak w główce powinien być rozum. A u ciebie nawet maleńkiego rozumku brak. Chyba, że się mylę? Jeśli tak, to napisz do koncernów Coca i Pepsi Coli, że ich wyroby w czasie upałów są droższe niż w czasie mrozów.
Marne porównanie. Pepsi i cola drożeją na upały ale chyba tylko w twoim sklepie z pazerstwa sprzedawczyń. Na upały są nienadajne, żeby ich ceny miały koncerny podnosić. Ale juz takiej głupoty w postaci ograniczeń wiekowych nie popełniają.
 O rety! Marysieńka wróciła! Horrorrrrr..........
 O rety! Marysieńka wróciła! Horrorrrrr.......... rozwiń
Avatar
ABC / 16 października 2018 r. o 21:58
+1
Zosiu! Puknij się w makówkę, bo to, co masz między ramionkami, trudno nazwać główką, wszak w główce powinien być rozum. A u ciebie nawet maleńkiego rozumku brak. Chyba, że się mylę? Jeśli tak, to napisz do koncernów Coca i Pepsi Coli, że ich wyroby w czasie upałów są droższe niż w czasie mrozów.
 Marne porównanie. Pepsi i cola drożeją na upały ale chyba tylko w twoim sklepie z pazerstwa sprzedawczyń. Na upały są nienadajne, żeby ich ceny miały koncerny podnosić. Ale juz takiej głupoty w postaci ograniczeń wiekowych nie popełniają.
 Marne porównanie. Pepsi i cola drożeją na upały ale chyba tylko w twoim sklepie z pazerstwa sprzedawczyń. Na upały są nienadajne, żeby ich ceny miały koncerny podnosić. Ale juz takiej głupoty w postaci ograniczeń wiekowych nie popełniają. rozwiń
Avatar
Wolna Palestyna / 16 października 2018 r. o 19:02
-4
Żydom mówię NIE!
Avatar
Gość / 16 października 2018 r. o 18:10
+1
Zosiu! Puknij się w makówkę, bo to, co masz między ramionkami, trudno nazwać główką, wszak w główce powinien być rozum. A u ciebie nawet maleńkiego rozumku brak. Chyba, że się mylę? Jeśli tak, to napisz do koncernów Coca i Pepsi Coli, że ich wyroby w czasie upałów są droższe niż w czasie mrozów.
Avatar
Zosia / 16 października 2018 r. o 14:44
+1
Jako Wiceburmistrz Pani Pomykalska jest odpowiedzialna za CKiP. Dlaczego ukarała Pani droższymi biletami mieszkańców chcących obejrzeć "Kler"? Bo chcą obejrzeć coś co nie podoba się Pani lub/i proboszczowi? Chciałaby Pani mieszkać w mieście którym Burmistrz podnosi ceny biletów na film o Janie Pawle II bo mu się nie podoba? To pokazuje jak równo traktuje pani obywateli i czyje interesy są i będą pod Pani rządami załatwiane. Maska opadła, nie chcę takiego burmistrza, nie ma Pani mojego głosu! Płatni trole z magistratu argumentują niby to wyższym zarobkiem dla miasta, jesteście fałyszywi, jak by o to chodziło nie podnieślibyście jednocześnie wieku z 15 do 18 lat.
Jako Wiceburmistrz Pani Pomykalska jest odpowiedzialna za CKiP. Dlaczego ukarała Pani droższymi biletami mieszkańców chcących obejrzeć "Kler"? Bo chcą obejrzeć coś co nie podoba się Pani lub/i proboszczowi? Chciałaby Pani mieszkać w mieście którym Burmistrz podnosi ceny biletów na film o Janie Pawle II bo mu się nie podoba? To pokazuje jak równo traktuje pani obywateli i czyje interesy są i będą pod Pani rządami załatwiane. Maska opadła, nie chcę takiego burmistrza, nie ma Pani mojego głosu! Płatni trole z magistratu argumentują n... rozwiń
Avatar
taśmy prawdy / 16 października 2018 r. o 11:01
+12
Kulczyk: Ten Kamysz (PSL), ci powiem, fajny chłopak, nie? Ale jeszcze chyba za młody, nie? Paweł Graś: to gościu przeprowadził dwie najgorsze historie w wolnej Polsce, po Buzku - reformę 67 i OFE. To na nim wisiało wszystko, podniesienie wieku emerytalnego, to wisiało na jego resorcie.
Avatar
ABC / 15 października 2018 r. o 22:40
+3
"Samozwańczy konserwator zabytków pilotuje tylko zabytki żydowskie, a kasę ciągnie na to z kasy miejskiej i starostwa. Gdzie Pan był jak rozbierano dworek modrzewiowy, a wybudowano obiekt nie mający nic wspólnego z zabytkiem, poza lokalizacją? Panie warszawiak Pan widzisz tylko biznes w Kraśniku i lans dla siebie. My mamy swoich prawdziwych regionalistów i farbowanych lisów nie potrzebujemy. Była wielka uroczystość 100-lecia powstania kraśnickiego LO, gdzie Pan był wtedy? To Pana nie interesowało, co? Bo to polskie, prawda? Siedź se człeku w tej warszawce, rób co chcesz, doktoraty i in., a Kraśnik zostaw w spokoju."
  Człowieku, weź się zainteresuj tym, co dzieje się w Kraśniku i tym, co robi dr Szulc, bo widzisz tylko wycinek jego działań. Akurat regionaliści doskonale znają działania pana Szulca i mają większą od twojej wiedzę. Wyjdź z zaścianka i sprawdź, co oprócz tego zdziałał. A Ty gdzie byłeś, gdy rozbierano Dworek??? A Ty gdzie byłeś podczas obchodów rocznicy liceum??? 
  Człowieku, weź się zainteresuj tym, co dzieje się w Kraśniku i tym, co robi dr Szulc, bo widzisz tylko wycinek jego działań. Akurat regionaliści doskonale znają działania pana Szulca i mają większą od twojej wiedzę. Wyjdź z zaścianka i sprawdź, co oprócz tego zdziałał. A Ty gdzie byłeś, gdy rozbierano Dworek??? A Ty gdzie byłeś podczas obchodów rocznicy liceum???  rozwiń
Avatar
Gość / 15 października 2018 r. o 21:46
+17
Oczekuję takiego samego zaangażowania w ujawnianiu przedwojennej historii polskiego ziemiaństwa, jego udziału w walce o Ojczyznę i prawdy o zbrodniach popełnionych przez komuszych siepaczy na ziemianach.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławy: Mikołaje będą pomagać bezdomnym i ćwiczyć zumbę

Puławy: Mikołaje będą pomagać bezdomnym i ćwiczyć zumbę

Sanitarne obostrzenia nie pozwalają na tradycyjny Bieg Mikołajów. Zamiast tego organizatorzy zachęcają do indywidualnych treningów w różnych częściach miasta.

Granatowa rewolucja w Tarnogrodzie. Dom kultury po remoncie [zdjęcia]
galeria

Granatowa rewolucja w Tarnogrodzie. Dom kultury po remoncie [zdjęcia]

22 grudnia do wyremontowanego domu kultury mają na sesję przyjść radni. Uroczyste otwarcie obiektu gmina planuje na wiosnę. Z budynku, który służył mieszkańcom przez ponad pół wieku zostały tylko ściany i dach

Trzy miesiące do finansowej katastrofy. "Z dwudziestu pracowników zostało nam sześciu."
Rozmowa

Trzy miesiące do finansowej katastrofy. "Z dwudziestu pracowników zostało nam sześciu."

ROZMOWA z Bartłomiejem Czarnomskim, właścicielem pubu U Fotografa w Lublinie i Browaru Zakładowego w Poniatowej

Awans rzeczniczki lubelskiej policji. Po 5 latach Renata Laszczka-Rusek zmienia stanowisko

Awans rzeczniczki lubelskiej policji. Po 5 latach Renata Laszczka-Rusek zmienia stanowisko

Renata Laszczka-Rusek nie jest już rzecznikiem prasowym Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie. Po pięciu latach na tym stanowisku doczekała się awansu – pokieruje nowym wydziałem.

Test na koronawirusa będzie można zrobić w przychodni. Czy w każdej?

Test na koronawirusa będzie można zrobić w przychodni. Czy w każdej?

Szybkie testy antygenowe mają być dostępne w przychodniach zdrowia. Udział w programie może wziąć każda placówka, która się do niego zgłosi.

Samochód wjechał w pieszych na deptaku w Niemczech. Zginęły 2 osoby, kilkanaście jest rannych
Aktualizacja

Samochód wjechał w pieszych na deptaku w Niemczech. Zginęły 2 osoby, kilkanaście jest rannych

Dwie osoby nie żyją, a co najmniej kilkanaście jest rannych - w niemieckim Trewirze kierowca wjechał samochodem w grupę przechodniów.

Koncert Grzegorza Janczaka online
5 grudnia 2020, 20:00

Koncert Grzegorza Janczaka online

Rider's Pub w Lublinie (ul. 3 Maja 9) zaprasza na koncert szant w wykonaniu Grzegorza Janczaka. Wydarzenie odbędzie się 5 grudnia o godz. 20 i dostępne będzie jedynie w formie online na Facebooku.

Problemy z połączeniami telefonicznymi na lubelskim Czechowie. Specjaliści zbadają sprawę

Problemy z połączeniami telefonicznymi na lubelskim Czechowie. Specjaliści zbadają sprawę

Urząd Komunikacji Elektronicznej przyśle specjalistów, aby sprawdzili, czym spowodowane były zakłócenia na stacji bazowej telefonii komórkowej na Czechowie. Od kilku dni mieszkańcy tej dzielnicy zgłaszali problemy z jakością połączeń w sieci Orange

Stomil Olsztyn – Górnik Łęczna 2:1. Nie dali rady w osłabieniu

Stomil Olsztyn – Górnik Łęczna 2:1. Nie dali rady w osłabieniu

W piątek Górnik Łęczna pokazał klasę, ogrywając ŁKS Łódź. We wtorek przegrał w Olsztynie z dołującym Stomilem 1:2. Goście przez ponad 50 minut grali w osłabieniu, po czerwonej kartce dla Bartosza Śpiączki za niesportowe zachowanie.

Skąd mniejsza liczba nowych zakażeń? Lekarz rodzinny: są osoby, które unikają testów

Skąd mniejsza liczba nowych zakażeń? Lekarz rodzinny: są osoby, które unikają testów

Notujemy w Polsce szybki spadek liczby nowych zakażeń, ale znacznie wolniejszy liczby zgonów na COVID-19 – mówi prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Przyznał, że w jego ocenie wpływa na to grupa osób, które się nie diagnozują.

Biała Podlaska: Poseł PiS mówi o „bialskich lewakach”. Kogo ma na myśli?

Biała Podlaska: Poseł PiS mówi o „bialskich lewakach”. Kogo ma na myśli?

Bialscy działacze Inicjatywy Polskiej liczą, że na najbliższej sesji radni uchylą Samorządową Kartę Praw Rodzin. Podpisało się pod tym 300 osób. Z kolei poseł PiS i były prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk nazywa ich „skrajnymi lewakami”.

Dlaczego miód nawłociowy powinien zniknąć z naszych stołów?

Dlaczego miód nawłociowy powinien zniknąć z naszych stołów?

Od grudnia Allegro ma zabronić sprzedaży nasion i roślin uznwanych za gatynki inwazyjne. Jedną z nich jest nawłoć, masowo zarastająca m.in. nieużytki. Ale wielu Polaków, na podstawie niesprawdzonych informacji, kupuje miód nawłociowy. Dlaczego w ten sposób szkodzimy przyrodzie, rolnictwu i na końcu samym sobie?

Testy przesiewowe na koronawirusa dla nauczycieli w trzech województwach

Testy przesiewowe na koronawirusa dla nauczycieli w trzech województwach

W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów; pracujemy nad szczegółami – powiedział PAP we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sapphire Radeon RX 6800 NITRO+: Trzy karty graficzne

Sapphire Radeon RX 6800 NITRO+: Trzy karty graficzne

RX 6800 XT NITRO+ Special Edition, RX 6800 XT NITRO+, 6800 NITRO+: jak już będą dostepne w sklepach, to na pewno warto się będzie nimi zainteresować. W końcu seria NITRO+ cieszy się zasłużoną renomą.

Teraz już nawet 1000 zł mandatu za brak maseczki

Teraz już nawet 1000 zł mandatu za brak maseczki

Zmiany w kodeksie wykroczeń przynosi ustawa covidowa obowiązująca od niedzieli. Za brak maseczki policjant będzie mógł nałożyć już 1000 a nie 500 zł mandatu, tak jak w tej chwili.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.