Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

15 października 2018 r.
16:52

Uroczystości w Kraśniku. Historycznie i międzynarodowo

Autor: Zdjęcie autora aa

Potomkowie kraśnickich Żydów z Brazylii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Szwecji i Izraela wezmą w czwartek udział w uroczystościach w Kraśniku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Uroczystości mają związek z faktem, iż grupa potomków Żydów kraśnickich sfinansowała z własnych środków odnowienie pomnika na kirkucie. Od tego tak naprawdę wszystko się zaczęło – przyznaje dr Dominik Szulc, historyk z Polskiej Akademii Nauk, społeczny opiekun zabytków Kraśnika. – Później doszła jeszcze sprawa „Budzynia” (obóz pracy przekształcony później w obóz koncentracyjny - przyp. aut.) i możliwości renowacji pomnika przy ul. Urzędowskiej w miejscu straceń. Badania mające na celu odnalezienie śladów niemieckich zbrodni należało wykonać, ponieważ w sąsiedztwie tego terenu ma przebiegać droga wojewódzka.

Czwartkowe uroczystości na tzw. nowym cmentarzu żydowskim, przy ul. Szewskiej rozpoczną się o godzinie 11. Wśród zaproszonych przez głównego organizatora – Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce – są m.in. ambasadorowie kilku państw. Będą też przedstawiciele lokalnych władz. – Na uroczystości przyleci m.in. 95-letni mieszkaniec Los Angeles, który wychował się w Kraśniku – zapowiada dr Dominik Szulc. – Jako jedyny z zagranicznych gości mówi jeszcze po polsku, jak wynika z mojej wiedzy.

Na żydowskim cmentarzu uczestnicy oddadzą hołd spoczywającym w tym miejscu mieszkańcom przedwojennego Kraśnika, zaś później udadzą się na ul. Urzędowską, gdzie o godz. 14. spotkają się przed Pomnikiem ofiar zbrodni niemieckich przy skrzyżowaniu ulic Urzędowskiej i Fabrycznej. Po południu, o godz. 17.30 w Centrum Kultury i Promocji rozpocznie się spotkanie, podczas którego dr Dominik Szulc opowie o nieznanych dotychczas dokumentach i nowych ustaleniach na temat niemieckich zbrodni wojennych w Kraśniku. – Będę mówić nie tylko o zbrodniach na Polakach i Żydach, ale także Cyganach, bo i te osoby były także na terenie miasta przetrzymywane, zwłaszcza w Kraśniku Fabrycznym. O tym bardzo mało się mówi i mało osób o tym wie – przyznaje dr Szulc.

W spotkaniu wezmą też udział dr Lucjan Gazda z Politechniki Lubelskiej i archeolog z KUL Marcin Piotrowski. Pracownicy lubelskich uczelni będą przedstawiać wyniki badań, które były i są prowadzone na terenie miasta. Chodzi zarówno o teren cmentarza parafialnego, jak i obszar za kamienicą usytuowaną przy ul. Kościuszki 26. – W tym miejscu miało swoją siedzibę Gestapo, a później Urząd Bezpieczeństwa – wyjaśnia dr Szulc.

Będzie również mowa o wynikach badań przy ul. Urzędowskiej. – W tym miejscu odnaleźliśmy dwa obiekty – opowiada dr Szulc. – Pierwszy to mogiła zbiorowa najprawdopodobniej ofiar Holokaustu. Drugi obiekt to zupełnie przypadkowe odkrycie. Znajduje się ok. 50 m dalej. Są to fundamenty dużego obiektu o wymiarach 18 x 30 m, być może XIX-wiecznego. Moim zdaniem, choć są to tylko przypuszczenia, mogła to być karczma.

Badania przy tym obiekcie będą prowadzone dalej już w listopadzie. W innej części miasta badacze spodziewają się też odnaleźć kolejne mogiły zbiorowe.

Podczas spotkania na kirkucie, przy ul. Urzędowskiej, jak i w CKiP będą rozdawane za darmo foldery autorstwa dra Dominika Szulca poświęcone historii miasta sfinansowane przez miasto Kraśnik i Starostwo Powiatowe.

W CKiP będzie można obejrzeć również wystawę przygotowaną przez IPN o Polakach ratujących Żydów w czasie okupacji.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

Poradnik wyborcy– terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Poradnik wyborcy– terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.
galeria

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium