Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

19 maja 2013 r.
16:53
Edytuj ten wpis

Zalew w Kraśniku opada. A co z rybami?

3 13 A A
Zarządca zalewu zapewnia, że martwe ryby są na bieżąco wyławiane z wody. (Archiwum)
Zarządca zalewu zapewnia, że martwe ryby są na bieżąco wyławiane z wody. (Archiwum)

Wody w zbiorniku jest coraz mniej i już giną ryby – alarmują mieszkańcy miasta. Urzędnicy uspokajają w zeszłym roku ubyło tyle samo ryb.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Zaczęło się już spuszczanie wody z zalewu, bo uszkodzony wał ma być naprawiany a tymczasem ryb nikt nie przeniósł w inne miejsce – denerwuje się pan Andrzej, mieszkaniec Kraśnika, który do nas zadzwonił. – Przy temperaturze powietrza 25 st. C ryby już się zaczęły dusić. W piątek byłem nad wodą. Wiele ryb już padło. Śmierdzi. Czy ktoś się tym w końcu zajmie? – dopytuje.

O interwencję zostali też poproszeni obrońcy zwierząt. – Napisały do nas osoby, które uczestniczyły w zarybianiu tego zbiornika. Są zaniepokojone losem tych ryb. Uważają, że są traktowane w sposób niehumanitarny – opowiada Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z Fundacji Lubelska Straż Ochrony Zwierząt i przypomina, że ryby zostały ujęte w ustawie o ochronie zwierząt.

Spuszczanie wody ze zbiornika trwa od 6 maja. Decyzją Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lublinie prace przy uszkodzonym wale (od ul. Nadstawnej) trzeba prowadzić przy spuszczonej wodzie.

Menadżer zalewu uspokaja, że padłe ryby to nie jest wyjątkowa sytuacja. – Występuje co roku, bo co roku mniej więcej taką samą ilość ryb o tej porze wyławiamy – zapewnia Dariusz Kalinowski, menażer kraśnickiego zalewu. – To tarło tak zadziałało na ryby. Dołożyły się też drapieżniki, które żyją w wodzie np. szczupaki. W czwartek w stanicy było spotkanie z wędkarzami, którzy mi to potwierdzili.

– Ryby są rzeczywiście osłabione po tarle – tłumaczy nam Zbigniew Sadowski, prezes zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Lublinie. – Ale też nie bez znaczenia jest też to, że wody jest mniej. To się na siebie nałożyło.

Mimo protestów mieszkańców ryby na razie nie będą nigdzie przenoszone. – To jest bardzo skomplikowana operacja – zaznacza prezes Sadowski. – Obowiązują nas przepisy. Nie możemy wypuścić ryb np. do Wisły czy do jakiegoś innego zbiornika.

Prezes OPZW w Lublinie zapewnia, że zarząd związku jest w kontakcie z kołami kraśnickimi i że wspólnie podejmą decyzję, co dalej robić. Wędkarze mają nadzieję, że woda mimo wszystko nie zostanie do końca spuszczona.

Gdzie mieszkają ryby spokojnego żeru

Na zalewie prowadzona jest gospodarka rybacko-wędkarska. Akwen ma charakter stawu typu karpiowego. Struktura ichtiofauny kształtować się tu będzie przez co najmniej 5–7 lat od momentu rozpoczęcia zarybiania. Najpierw szczególnie wysoka będzie populacja szczupaka, która stopniowo zmniejszy się, przy równoczesnym wzroście liczebności ryb spokojnego żeru.

Jak informuje miasto na swojej stronie, w zalewie obecnie znajdują się (lub w najbliższym czasie będą występowały) ryby z garunku: ciernik, jazgarz, jaź, karaś, karaś srebrzysty, karp, kiełb, krąp, leszcz, lin, okoń, piskorz, płoć, słonecznica, sum, sumik karłowaty, szczupak, ukleja, wzdręga.
(na podstawie krasnik.pl i zalew.krasnik.eu)

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fredek / 14 stycznia 2014 o 17:23
0

ludzie,spuszczenie wody ze zbiornika na Budzyniu to czysta złośliwość.Prace jakie zostały wykonane to śmiechu warte.Można to było zrobić bez spuszczania wody.Wapnowanie to wysypanie 50worków po25kg wapna magnezowego na40ha pow. akwenu.

Avatar
grzegorz / 22 maja 2013 o 19:34
0
Czubinski wracaj!!!
Avatar
umpa / 22 maja 2013 o 15:29
0
[quote name='rybak' timestamp='1369218159' post='773036']
A ktoś pomyślał co z ludźmi gdyby przerwał się wał.
[/quote]

Z jakimi ludźmi gamoniu ? Przecież pod drugiej stronie są stawy rybne, a ich własciciel mieszka na lewo, na górce, wiec żadna woda go nie zaleje. Poza tym co ma go zalać, jak w "zalewie" (czyli zbiorniku retencyjnym) nie ma juz prawie wody ...
Avatar
rybak / 22 maja 2013 o 12:22
0
A ktoś pomyślał co z ludźmi gdyby przerwał się wał.
Avatar
ktoś / 22 maja 2013 o 08:59
0
Widzę ,że tutaj pisze ktoś bardzo zorientowany we wszystkich sprawach urzędowych ,wcześniejszego włodarza i obecnych,może to ktoś niedowartościowany w poprzednim układzie i niezadowolony z obecnego układu????????Człowieku pomyśl tylko !!!!!!!Tamnten ze swoimi prz...sami się nachapał ,nabawił nadu...cył ,to Ci obecni mają być inni,co się tu oburzać wszyscy chcą tylko korzyści a nie utopijnie walczyć o dobrobyt innych
Avatar
on / 21 maja 2013 o 23:14
0

Zalew w Kraśniku opada. A co z rybami? -ryby w U.M mają się dobrze to samo radni - niezaradni :-D
Avatar
master / 20 maja 2013 o 23:38
0
KRASNOLAND - KIEDYS TO BYŁY FESTYNY - CO 4 DNI IPMREZA -
Avatar
Grzegorz / 20 maja 2013 o 18:11
0
Jak czubinski rzadził to chociaz był porzadek.Robił cos dla ludzi festyny , zalew wybudował ,porzadek na ulicach ,mniej dziur na drogach a nowe władze nic nie robią wszystko chca zniszczyc
Avatar
Zbyszek / 20 maja 2013 o 12:34
0
Czy to jakić cymbał wymyślił, że wodę trzeba spuścić całkowicie ? Czy nie można było od ul. Nadstawnej w rów odsiąkowy wstawic na pewnym odcinku betonowe kręgi i zasypać je, wzmacniając groblę dodatkową, kilkumetrową szerokością ziemi ? Nie trzeba byłoby wtedy wogóle wody spuszczać, ryb i fauny niszczyć i nie trzeba byłoby wydawać 60 tys na śmieszną ekspertyze !
Prawdą jest, że cudze peniądze łatwo się wydaje. W końcu, takich włodarzy wybraliśny, co dbają o w sposób wątpliwy o państwowe (nasze ) pieniądze
Czy to jakić cymbał wymyślił, że wodę trzeba spuścić całkowicie ? Czy nie można było od ul. Nadstawnej w rów odsiąkowy wstawic na pewnym odcinku betonowe kręgi i zasypać je, wzmacniając groblę dodatkową, kilkumetrową szerokością ziemi ? Nie trzeba byłoby wtedy wogóle wody spuszczać, ryb i fauny niszczyć i nie trzeba byłoby wydawać 60 tys na śmieszną ekspertyze !
Prawdą jest, że cudze peniądze łatwo się wydaje. W końcu, takich włodarzy wybraliśny, co dbają o w sposób wątpliwy o państwowe (nasze ) pieniądze rozwiń
Avatar
Zbyszek / 20 maja 2013 o 12:34
0
Czy to jakić cymbał wymyślił, że wodę trzeba spuścić całkowicie ? Czy nie można było od ul. Nadstawnej w rów odsiąkowy wstawic na pewnym odcinku betonowe kręgi i zasypać je, wzmacniając groblę dodatkową, kilkumetrową szerokością ziemi ? Nie trzeba byłoby wtedy wogóle wody spuszczać, ryb i fauny niszczyć i nie trzeba byłoby wydawać 60 tys na śmieszną ekspertyze !
Prawdą jest, że cudze peniądze łatwo się wydaje. W końcu, takich włodarzy wybraliśny, co dbają o w sposób wątpliwy o państwowe (nasze ) pieniądze
Czy to jakić cymbał wymyślił, że wodę trzeba spuścić całkowicie ? Czy nie można było od ul. Nadstawnej w rów odsiąkowy wstawic na pewnym odcinku betonowe kręgi i zasypać je, wzmacniając groblę dodatkową, kilkumetrową szerokością ziemi ? Nie trzeba byłoby wtedy wogóle wody spuszczać, ryb i fauny niszczyć i nie trzeba byłoby wydawać 60 tys na śmieszną ekspertyze !
Prawdą jest, że cudze peniądze łatwo się wydaje. W końcu, takich włodarzy wybraliśny, co dbają o w sposób wątpliwy o państwowe (nasze ) pieniądze rozwiń
Avatar
fredek / 14 stycznia 2014 o 17:23
0

ludzie,spuszczenie wody ze zbiornika na Budzyniu to czysta złośliwość.Prace jakie zostały wykonane to śmiechu warte.Można to było zrobić bez spuszczania wody.Wapnowanie to wysypanie 50worków po25kg wapna magnezowego na40ha pow. akwenu.

Avatar
grzegorz / 22 maja 2013 o 19:34
0
Czubinski wracaj!!!
Avatar
umpa / 22 maja 2013 o 15:29
0
[quote name='rybak' timestamp='1369218159' post='773036']
A ktoś pomyślał co z ludźmi gdyby przerwał się wał.
[/quote]

Z jakimi ludźmi gamoniu ? Przecież pod drugiej stronie są stawy rybne, a ich własciciel mieszka na lewo, na górce, wiec żadna woda go nie zaleje. Poza tym co ma go zalać, jak w "zalewie" (czyli zbiorniku retencyjnym) nie ma juz prawie wody ...
Avatar
rybak / 22 maja 2013 o 12:22
0
A ktoś pomyślał co z ludźmi gdyby przerwał się wał.
Avatar
ktoś / 22 maja 2013 o 08:59
0
Widzę ,że tutaj pisze ktoś bardzo zorientowany we wszystkich sprawach urzędowych ,wcześniejszego włodarza i obecnych,może to ktoś niedowartościowany w poprzednim układzie i niezadowolony z obecnego układu????????Człowieku pomyśl tylko !!!!!!!Tamnten ze swoimi prz...sami się nachapał ,nabawił nadu...cył ,to Ci obecni mają być inni,co się tu oburzać wszyscy chcą tylko korzyści a nie utopijnie walczyć o dobrobyt innych
Avatar
on / 21 maja 2013 o 23:14
0

Zalew w Kraśniku opada. A co z rybami? -ryby w U.M mają się dobrze to samo radni - niezaradni :-D
Avatar
master / 20 maja 2013 o 23:38
0
KRASNOLAND - KIEDYS TO BYŁY FESTYNY - CO 4 DNI IPMREZA -
Avatar
Grzegorz / 20 maja 2013 o 18:11
0
Jak czubinski rzadził to chociaz był porzadek.Robił cos dla ludzi festyny , zalew wybudował ,porzadek na ulicach ,mniej dziur na drogach a nowe władze nic nie robią wszystko chca zniszczyc
Avatar
Zbyszek / 20 maja 2013 o 12:34
0
Czy to jakić cymbał wymyślił, że wodę trzeba spuścić całkowicie ? Czy nie można było od ul. Nadstawnej w rów odsiąkowy wstawic na pewnym odcinku betonowe kręgi i zasypać je, wzmacniając groblę dodatkową, kilkumetrową szerokością ziemi ? Nie trzeba byłoby wtedy wogóle wody spuszczać, ryb i fauny niszczyć i nie trzeba byłoby wydawać 60 tys na śmieszną ekspertyze !
Prawdą jest, że cudze peniądze łatwo się wydaje. W końcu, takich włodarzy wybraliśny, co dbają o w sposób wątpliwy o państwowe (nasze ) pieniądze
Czy to jakić cymbał wymyślił, że wodę trzeba spuścić całkowicie ? Czy nie można było od ul. Nadstawnej w rów odsiąkowy wstawic na pewnym odcinku betonowe kręgi i zasypać je, wzmacniając groblę dodatkową, kilkumetrową szerokością ziemi ? Nie trzeba byłoby wtedy wogóle wody spuszczać, ryb i fauny niszczyć i nie trzeba byłoby wydawać 60 tys na śmieszną ekspertyze !
Prawdą jest, że cudze peniądze łatwo się wydaje. W końcu, takich włodarzy wybraliśny, co dbają o w sposób wątpliwy o państwowe (nasze ) pieniądze rozwiń
Avatar
Zbyszek / 20 maja 2013 o 12:34
0
Czy to jakić cymbał wymyślił, że wodę trzeba spuścić całkowicie ? Czy nie można było od ul. Nadstawnej w rów odsiąkowy wstawic na pewnym odcinku betonowe kręgi i zasypać je, wzmacniając groblę dodatkową, kilkumetrową szerokością ziemi ? Nie trzeba byłoby wtedy wogóle wody spuszczać, ryb i fauny niszczyć i nie trzeba byłoby wydawać 60 tys na śmieszną ekspertyze !
Prawdą jest, że cudze peniądze łatwo się wydaje. W końcu, takich włodarzy wybraliśny, co dbają o w sposób wątpliwy o państwowe (nasze ) pieniądze
Czy to jakić cymbał wymyślił, że wodę trzeba spuścić całkowicie ? Czy nie można było od ul. Nadstawnej w rów odsiąkowy wstawic na pewnym odcinku betonowe kręgi i zasypać je, wzmacniając groblę dodatkową, kilkumetrową szerokością ziemi ? Nie trzeba byłoby wtedy wogóle wody spuszczać, ryb i fauny niszczyć i nie trzeba byłoby wydawać 60 tys na śmieszną ekspertyze !
Prawdą jest, że cudze peniądze łatwo się wydaje. W końcu, takich włodarzy wybraliśny, co dbają o w sposób wątpliwy o państwowe (nasze ) pieniądze rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem 0 0

Zawodniczka AZS UMCS zajęła trzecie miejsce w niedzielnym konkursie rzutu młotem. Srebrny medal zdobyła Joanna Fiodorow, a złoto przypadło Anicie Włodarczyk, która była poza zasięgiem

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego 0 0

41 gmin czyli 19 proc. wszystkich gmin w województwie lubelskim nie zapewnia seniorom opieki – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W skali kraju robi to zaledwie 20 proc. gmin, mimo że należy to do ich obowiązków i jest najmniej kosztowną dla samorządów formą pomocy seniorom.

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 15 3

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 13 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 3

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 9 2

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 22 1

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 37 15

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 15

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 16 3

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 7 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!