Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

12 stycznia 2020 r.
14:08

Ofiary na WOŚP zamiast tacy. Ksiądz zaprosił wolontariuszy do kościoła [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora aa
20268 87 A A

Proboszcz Parafii Polskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce: Wolontariusze WOŚP nie zbierają pieniędzy dla siebie, tylko by ratować innych, dlatego wpuszczam ich do kościoła. Parafianie: Popieramy pomysł, żeby zamiast tacy przekazać datki na Orkiestrę. Wolontariusze: Ludzie są bardzo hojni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

>>> WOŚP 2020. Program wydarzeń w Lublinie, Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej i Puławach

Pierwszy raz wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostali zaproszeni do kościoła w Żółkiewce (pow. krasnostawski) w ubiegłym roku.

– To, aby zamiast niedzielnej tacy ofiary wrzucać do puszek wolontariuszy WOŚP, zainicjował ks. Kazimierz Klaban (proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Kościele Polskokatolickim w Elblągu - red.) – opowiada nam ks. Kamil Wołyński, proboszcz Parafii Polskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce, liczącej ok. 200 wiernych. – Pomyślałem, że czemu nie mielibyśmy zrobić podobnie i tak się zaczęło.

Duchowny mówi, że po ubiegłorocznej zbiórce nikt z parafian nie skrytykował tego pomysłu. – Było wręcz przeciwnie, zachęcali mnie do tego, aby tę akcję kontynuować – mówi ks. Wołyński.

– Wszyscy pomagamy. Postanowiliśmy wspólnie z księdzem, żeby taką zbiórkę organizować – potwierdzają parafianie.

– Sprzęt, który kupuje fundacja WOŚP naprawdę pomaga – podkreśla Janina Kwiecińska, jedna z parafianek.

– Sama tego doświadczyłam. 25 lat temu urodziłam córkę. Była wcześniakiem. Leżała w inkubatorze pod respiratorem, które było z serduszkiem WOŚP – opowiada Małgorzata Prokopowicz, kolejna z parafianek. – Dlatego co roku wspieram WOŚP. Gdyby nie ten respirator, to nie wiem, czy moja córka by żyła. A tak żyje i jest zdrowa.

Zdaniem ks. Kamila Wołyńskiego prawie wszystkie dzieci w Polsce korzystają ze sprzętu WOŚP.

– Później my księża te dzieci chrzcimy i wychowujemy w duchu chrześcijańskim – podkreśla proboszcz parafii polskokatolickiej w Żółkiewce, który dodaje, że wszelka pomoc, zarówno dzieciom, jak też dorosłym, jest godna pochwały.

– Życzyłbym sobie, aby we wszystkich kościołach były zbiórki na WOŚP – mówi duchowny. – Bo przecież, jeśli ktoś przegoni wolontariuszy spod kościoła, to oni staną kilka ulic dalej i w innym miejscu zbiorą te datki. WOŚP pomaga od 28 lat. Ta inicjatywa jest nie tylko podtrzymywana, ale też się rozszerza. Bardzo dużo ludzi się w to angażuje, jednoczą się wokół tej inicjatywy. Chcą pomagać innym.

Czworo wolontariuszy WOŚP – Gabriela Gajek, Dominika i Karol Dziurka, a także Jakub Kapłon ze Szkoły Podstawowej w Płonce – zbierało pieniądze, zarówno przed kościołem, jak też po zaproszeniu ich przez księdza w kościele, tuż po rozpoczęciu mszy.

– Nie robimy tego, aby gdzieś zabłysnąć medialne tylko z potrzeby serca. Potwierdzić, że akcja WOŚP jest dobra – mówił wiernym ich kapłan, który również sam wrzucił datek do orkiestrowej puszki.

– Ludzie są bardzo hojni – przyznają wolontariusze. – Wrzucają same banknoty i to o większym nominale – cieszą się zbierający pieniądze na chore dzieci.

– Nie było osoby, która by nic nie wrzuciła – mówi jedna z wolontariuszek.

– Orkiestra pomaga, w tym roku również Australii, którą trawią pożary – zaznacza Irena Frańczuk, która podobnie jak inni parafialnie przekazała pieniądze na WOŚP.

Nie tylko w Żółkiewce

Wolontariuszy WOŚP spotkaliśmy dziś także przy kościele rzymskokatolickim św. Wawrzyńca w podlubelskim Czerniejowie.

– Zbieramy też przy sklepach – relacjonują zbiórkę wolontariuszki Martyna i Justyna. – Wcześniej pytamy właścicieli, czy możemy zbierać. Księdza też pytałyśmy. Nie miał żadnych przeciwwskazań.

Co potwierdził nam sam proboszcz tej parafii.

Z kolei ks. Mirosław Ładniak, proboszcz Parafii rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Boboli na lubelskim Czechowie, na mszy św. o godz. 9.30 osobiście zachęcał swoich parafian do wsparcia WOŚP.

Zbiórka na WOŚP przed kościołem w Czerniejowie

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium