Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

28 lipca 2014 r.
11:00
Edytuj ten wpis

Kupili działkę, ale nie wiedzieli, że z drogą. Teraz ją zablokowali

174 42 A A

Po kilkunastu latach dowiedzieli się, że kupili ziemię razem z odcinkiem drogi powiatowej Świerszczów-Małków w pow. łęczyńskim. Teraz ją blokują, żądając odszkodowania. Starosta grozi siłowym odblokowaniem szosy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Sprawa na początku wyglądała na śmieszną, ale robi się z tego paranoja. Najbardziej poszkodowani są rolnicy, którzy nie mogą dostać się ciężkim sprzętem na swoje pola. Problemy mają także kierowcy aut osobowych i dostawcy, którzy nieświadomi niczego dojeżdżają do feralnego odcinka. Muszą zawracać i szukać objazdów. Panuje tu kompletny chaos, a sprawą nikt się nie interesuje - mówi pan Damian, mieszkaniec jednej z pobliskich miejscowości.

O co chodzi? Państwo Olko 18 lat temu kupili dwie działki od Agencji Nieruchomości Rolnych, w sumie 15 hektarów. Na części gruntów posadzili las. W 2012 r. na mapach ze Starostwa Powiatowego w Łęcznej zobaczyli, że przez ich ziemię przebiega droga powiatowa. Wcześniej byli przekonani, że jest ona granicą ich działki.

- Wyceniając działki przed sprzedażą geodeta korzystał z mapki, na której nie naniesiono szosy. Od półtora roku chodzimy i próbujemy wyjaśnić tę sprawę. Przez tyle lat płaciliśmy podatki, a w ogóle nie korzystaliśmy z tego kawałka ziemi. Chodzi o 34 ary - mówi Maria Olko. W ubiegły wtorek wraz z mężem ogrodzili część drogi leżącej na ich terenie i ustawili znaki z napisem "teren prywatny, zakaz wstępu”.

- Działkę kupiliśmy bez drogi, w akcie notarialnym nie było żadnej wzmianki na ten temat. Chcemy wyceny gruntu, na którym szosa się znajduje i zwrotu tej kwoty, a także odszkodowania za służebność - dodaje Alfred Olko.
W Agencji Nieruchomości Rolnych usłyszeliśmy, że do sprzedaży działki doszło w oparciu o dokumenty starostwa. - Dziwne, że ci państwo dowiedzieli się o wszystkim tak późno. Gdyby zorientowali się wcześniej, mieliby szanse na odszkodowanie - mówi Józef Golec, zastępca kierownika sekcji gospodarowania zasobem lubelskiego oddziału ANR.

Tymczasem zdaniem starosty państwo Olko blokując szosę nie mają racji. - Droga jest na mapach, ale nie widnieje w zasobach geodezyjnych, stąd problem - mówi Adam Niwiński, starosta powiatu łęczyńskiego. - Przez tyle lat państwo Olko nie rościli żadnych pretensji. Do końca 2005 roku, do kiedy działała ustawa, mogli wystąpić o odszkodowanie. Nie zrobili tego i teraz nie mogę wypłacić im żadnych pieniędzy - dodaje.

- Ludzie dzwonią po nocach i się skarżą. Żniwa się zaczęły i żeby dojechać na pola muszą nadkładać po 15 kilometrów, albo jechać polnymi drogami, gdzie nie każdym sprzętem da się wjechać. Gdy coś się stanie, straż pożarna i pogotowie mogą mieć problem z przejazdem - mówi Jan Baczyński vel Mróz, wójt gminy Cyców.

Starosta zapowiada, że jeśli nie uda się porozumieć, problem trzeba będzie "rozwiązać administracyjnie” czyli odblokować drogę siłą.

Komentarze 42

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gogaaa / 30 lipca 2014 o 09:43
0

to cała prawda o naszej Polsce burdel i tyle

Avatar
olo / 29 lipca 2014 o 07:09
0

Problemy są bo burdel mata w tych mapach. Na jednej droga jest, a na innej, geodezyjnej nie ma..... Tyle przepisów, unia, i jak wraz w mapach burdel.... Sprzedajeta chłopu działke z drogą a nic o tym nie wspominacie. Nie kapuje. Wcale się nie dziwię, że chca odszkodowania - skoro dowiedzieli się przypadkiem potem, że ta działka ma w swym obrebie drogę.

A wogóle co za idiota robi droge na czyichś działkach, że jak ktoś te działki kupuje to z kawałkiem drogi. Przecież droga to powinna być oddzielna działka.

Avatar
matijas77 / 29 lipca 2014 o 00:09
0

Ja miałem podobną sytuację.Kupiłem nieruchomość od osoby prywatnej i po 5 latach okazało się,że droga gminna na 120 cm wybudowana została na mojej działce.Biorąc pod uwagę,że długość działki to 110m to trochę mnie to w......ło!Pan Wójt nic sobie z tego nie robił,nawet beszczelnie mi powiedział,że to nie za jego kadencji i pewnie geodeta był pijany!Na nic zdały się prośby i błagania- olewka całkowita.Więc wpadłem na wspaniały pomysł.Kupiłem starego poloneza i postawiłem go na mojej działce a gminnej drodze w miejscu nie do ominięcia.Były skargi,grożby,nażekania ale w końcu Pan Wojt pojawił się osobiście i się dogadaliśmy.Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie.  

Ja miałem podobną sytuację.Kupiłem nieruchomość od osoby prywatnej i po 5 latach okazało się,że droga gminna na 120 cm wybudowana została na mojej działce.Biorąc pod uwagę,że długość działki to 110m to trochę mnie to w......ło!Pan Wójt nic sobie z tego nie robił,nawet beszczelnie mi powiedział,że to nie za jego kadencji i pewnie geodeta był pijany!Na nic zdały się prośby i błagania- olewka całkowita.Więc wpadłem na wspaniały pomysł.Kupiłem starego poloneza i postawiłem go na mojej działce a gminnej drodze w miejscu nie do ominię... rozwiń

Avatar
Drzymała / 28 lipca 2014 o 22:48
0

starostwo musi oddać ministerstwu 1.2 miliona zjedzonej subwencji ,skąd weźmie na 0.34 ha gruntu pod swoją drogą.Lepiej "chłopa" wywalić siłą z działki,już to opisane  było w Placówce co robili ze Ślimakiem ale to był zaborca.

Avatar
goha / 28 lipca 2014 o 22:42
0

Moim zdaniem, jeśli my podatnicy płacimy podatek za drogi, to dlaczego powiat ma nie zapłacić właścicielowi działki za korzystanie z drogi?, przecież czerpią z tego korzyści majątkowe.

Avatar
ktoś ze wspierających / 28 lipca 2014 o 22:39
0

Zapewne wiedzieli że na mapach jest droga a nie granice działek.A swoją drogą jak sie kupuje nieruchomość a jest niepiśmienny to sie wyjamuje prawnika. Oni od tego są by pomóc .

agencja przedłożyła mapę do notariusza w 1996r bez drogi,do tej pory nie ma drogi na mapie proszę wejść na geopotal wieś Świerszczów,nie oddzielona działka z drogą.NR 436/5

Avatar
cierpiętnikzpowodublokady / 28 lipca 2014 o 22:30
0

Państwo O kupili od Agencji Nieruchomości Rolnej działkę z asfaltem drogi powiatowej wybudowanej 16 lat przed kupnem przez nich,dlaczego przez ten czas nikt nie wyprostował geodezyjnie tej sprawy,kto budował tą drogę,gdzie był geodeta przy zakończeniu budowy ,że nie naniósł tej drogi na mapę,kto był inspektorem nadzoru ,kto inwestorem i jeszcze wiele ???????,słowa pana starosty ,drżyjcie narody bo w powiecie łęczyńskim można będzie siłowo wyrzucać ludzi z ich własnych posesji,jeżeli powiedzie się siłowe wyrzucenie z działki państwa O z  Bekieszy.

Avatar
lelek kozodój / 28 lipca 2014 o 22:15
0

Zapewne wiedzieli że na mapach jest droga a nie granice działek.A swoją drogą jak sie kupuje nieruchomość a jest niepiśmienny to sie wyjamuje prawnika. Oni od tego są by pomóc .

Avatar
gosc / 28 lipca 2014 o 22:04
0

A tak w ogóle ci co się wypowiadają mówiąc, że dobrze Państwo Olko zrobili mieszkają w okolicy? Jeżeli nie to zapraszamy, to co tu się dzieje zaczęło być irytujące. Należy im się? Jakbyście musieli jechać i kolejne 15 km nadrabiać objazdem to mówilibyście co innego.

to odkup te droge i bedziesz jezdził kiedy chcesz

Avatar
gosc / 28 lipca 2014 o 21:58
0

Zawszony "lubelaku" dlaczego obrażasz innych i piszesz głupoty?

gdyby nieten burak to lubelak niemialby co do gara wlozyc

Avatar
gogaaa / 30 lipca 2014 o 09:43
0

to cała prawda o naszej Polsce burdel i tyle

Avatar
olo / 29 lipca 2014 o 07:09
0

Problemy są bo burdel mata w tych mapach. Na jednej droga jest, a na innej, geodezyjnej nie ma..... Tyle przepisów, unia, i jak wraz w mapach burdel.... Sprzedajeta chłopu działke z drogą a nic o tym nie wspominacie. Nie kapuje. Wcale się nie dziwię, że chca odszkodowania - skoro dowiedzieli się przypadkiem potem, że ta działka ma w swym obrebie drogę.

A wogóle co za idiota robi droge na czyichś działkach, że jak ktoś te działki kupuje to z kawałkiem drogi. Przecież droga to powinna być oddzielna działka.

Avatar
matijas77 / 29 lipca 2014 o 00:09
0

Ja miałem podobną sytuację.Kupiłem nieruchomość od osoby prywatnej i po 5 latach okazało się,że droga gminna na 120 cm wybudowana została na mojej działce.Biorąc pod uwagę,że długość działki to 110m to trochę mnie to w......ło!Pan Wójt nic sobie z tego nie robił,nawet beszczelnie mi powiedział,że to nie za jego kadencji i pewnie geodeta był pijany!Na nic zdały się prośby i błagania- olewka całkowita.Więc wpadłem na wspaniały pomysł.Kupiłem starego poloneza i postawiłem go na mojej działce a gminnej drodze w miejscu nie do ominięcia.Były skargi,grożby,nażekania ale w końcu Pan Wojt pojawił się osobiście i się dogadaliśmy.Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie.  

Ja miałem podobną sytuację.Kupiłem nieruchomość od osoby prywatnej i po 5 latach okazało się,że droga gminna na 120 cm wybudowana została na mojej działce.Biorąc pod uwagę,że długość działki to 110m to trochę mnie to w......ło!Pan Wójt nic sobie z tego nie robił,nawet beszczelnie mi powiedział,że to nie za jego kadencji i pewnie geodeta był pijany!Na nic zdały się prośby i błagania- olewka całkowita.Więc wpadłem na wspaniały pomysł.Kupiłem starego poloneza i postawiłem go na mojej działce a gminnej drodze w miejscu nie do ominię... rozwiń

Avatar
Drzymała / 28 lipca 2014 o 22:48
0

starostwo musi oddać ministerstwu 1.2 miliona zjedzonej subwencji ,skąd weźmie na 0.34 ha gruntu pod swoją drogą.Lepiej "chłopa" wywalić siłą z działki,już to opisane  było w Placówce co robili ze Ślimakiem ale to był zaborca.

Avatar
goha / 28 lipca 2014 o 22:42
0

Moim zdaniem, jeśli my podatnicy płacimy podatek za drogi, to dlaczego powiat ma nie zapłacić właścicielowi działki za korzystanie z drogi?, przecież czerpią z tego korzyści majątkowe.

Avatar
ktoś ze wspierających / 28 lipca 2014 o 22:39
0

Zapewne wiedzieli że na mapach jest droga a nie granice działek.A swoją drogą jak sie kupuje nieruchomość a jest niepiśmienny to sie wyjamuje prawnika. Oni od tego są by pomóc .

agencja przedłożyła mapę do notariusza w 1996r bez drogi,do tej pory nie ma drogi na mapie proszę wejść na geopotal wieś Świerszczów,nie oddzielona działka z drogą.NR 436/5

Avatar
cierpiętnikzpowodublokady / 28 lipca 2014 o 22:30
0

Państwo O kupili od Agencji Nieruchomości Rolnej działkę z asfaltem drogi powiatowej wybudowanej 16 lat przed kupnem przez nich,dlaczego przez ten czas nikt nie wyprostował geodezyjnie tej sprawy,kto budował tą drogę,gdzie był geodeta przy zakończeniu budowy ,że nie naniósł tej drogi na mapę,kto był inspektorem nadzoru ,kto inwestorem i jeszcze wiele ???????,słowa pana starosty ,drżyjcie narody bo w powiecie łęczyńskim można będzie siłowo wyrzucać ludzi z ich własnych posesji,jeżeli powiedzie się siłowe wyrzucenie z działki państwa O z  Bekieszy.

Avatar
lelek kozodój / 28 lipca 2014 o 22:15
0

Zapewne wiedzieli że na mapach jest droga a nie granice działek.A swoją drogą jak sie kupuje nieruchomość a jest niepiśmienny to sie wyjamuje prawnika. Oni od tego są by pomóc .

Avatar
gosc / 28 lipca 2014 o 22:04
0

A tak w ogóle ci co się wypowiadają mówiąc, że dobrze Państwo Olko zrobili mieszkają w okolicy? Jeżeli nie to zapraszamy, to co tu się dzieje zaczęło być irytujące. Należy im się? Jakbyście musieli jechać i kolejne 15 km nadrabiać objazdem to mówilibyście co innego.

to odkup te droge i bedziesz jezdził kiedy chcesz

Avatar
gosc / 28 lipca 2014 o 21:58
0

Zawszony "lubelaku" dlaczego obrażasz innych i piszesz głupoty?

gdyby nieten burak to lubelak niemialby co do gara wlozyc

Zobacz wszystkie komentarze 42

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 0

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 4 2

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 5 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 6

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 13

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 5

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 22 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 31 13

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!