Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

14 lipca 2015 r.
18:45

Nie będzie nowej elektrowni pod Łęczną. Ekolodzy się cieszą, dla miasta i Bogdanki to zła wiadomość

0 31 A A
Tak miała wyglądać elektrownia w Starej Wsi pod Łęczną
Tak miała wyglądać elektrownia w Starej Wsi pod Łęczną

Miała kosztować 3,5 mld złotych, a węgiel brać od Bogdanki. We wtorek francuski koncern Engie poinformował jednak, że nie postawi elektrowni w Starej Wsi koło Łęcznej. To sukces ekologów, jednocześnie koniec nadziei na potężny zastrzyk gotówki dla gminy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rezygnacja z budowy to z naszego punktu widzenia bardzo dobra wiadomość – mówi Paweł Szypulski ze Stowarzyszenia Polska Zielona Sieć, które protestowało przeciwko inwestycji. – Elektrownia miała powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego i Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie.

Przedstawiciele francuskiego koncernu energetycznego Engie już w kwietniu sygnalizowali, że zrezygnują z planów budowy elektrowni węglowych w naszej części Europy oraz w północnej Afryce. Stawiają na produkcję energii z bardziej opłacalnych źródeł odnawialnych.

W korespondencji z organizacjami ekologicznymi prezes Engie poinformował, że Engie definitywnie wycofuje się z projektu w województwie lubelskim. Wedle pierwotnych planów, w Starej Wsi nieopodal Łęcznej miała powstać elektrownia węglowa o mocy 500 MW. Wartość inwestycji szacowano na 3,5 mld zł. Instalacja miała rozpocząć działalność w 2020 roku.

Jeszcze do końca ubiegłego roku inwestor walczył o zgodę na rozpoczęcie inwestycji. Przeciwko projektowi protestowały organizacje ekologiczne i osoby prywatne. Po odwołaniu złożonym przez blisko 40 osób Samorządowe Kolegium Odwoławcze unieważniło decyzję środowiskową dla francuskiej inwestycji. W rezultacie sprawa wróciła do burmistrza Łęcznej. Bez decyzji środowiskowej inwestor nie może starać się o pozwolenie na budowę elektrowni. Wiadomo już, że tego nie zrobi.

– Firma zwróciła się już do nas o wstrzymanie procedur związanych z wydaniem nowej decyzji środowiskowej – przyznaje Teodor Kosiarski, burmistrz Łęcznej. – W dłuższej perspektywie rezygnacja z elektrowni to dla Łęcznej zła wiadomość. Tracimy potencjalne, bardzo duże dochody z podatku od nieruchomości. Z pewnością byłyby one większe od tych, które gmina Puchaczów czerpie od kopalni Bogdanka.

W samej Bogdance również nie mają powodów do zadowolenia. Górnicy mieli dostarczać surowiec Francuzom. – Szkoda, że rezygnują. Byłby to dobry odbiorca – przyznaje Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka. – My jednak nie zanotujemy z tego powodu konkretnych strat. Nie uwzględnialiśmy tej inwestycji w naszych prognozach i kalkulacjach. Plany budowy nie były bowiem dość konkretne.

Nie wiadomo jeszcze, jak inwestor zamierza zagospodarować ok. 30 ha, które miało być przeznaczone pod elektrownię.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ekolog / 12 sierpnia 2015 r. o 09:19
0

KIEŁBASA jak ELEKTROWNIA -to chyba cały powiat by JADŁ?

Avatar
Gość / 12 sierpnia 2015 r. o 08:57
0

To  była kiełbasa wyborcza burmistrza.

Avatar
Gość / 12 sierpnia 2015 r. o 08:52
0
Z treści artykułu to wynika, że ta elektrownia to był "pic na wodę" Engie nie chciało drugiej decyzji, Prezes Stopa mówi, że plany budowy nie były dość konkretne, a burmistrz o jakiegoś czasu tylko mydlił wszystkim oczy....
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 r. o 19:25
0
Powinni spisać wszystkich EKO-TERRORYSTÓW, następnie odciąć im nieekologiczne zródła zasilania czyli pozbawić dostaw prądu i gazu, i wysłać pisma, że w najbiliższym czasie zostanie odcięta również woda i od teraz mogą swoje mieszkania/domy napędzać z ....dynama rowerowego a wodę dostarczać sobie bez pomp napędzanych "wstrętnym nie-ekologicznym prądem, który się produkuje z okropnie czarnego , brudzącego węgla" co następnie zrobili by "ekolodzy" ? Może by poszli po rozum dla swoich durnych główek? Hmmm, swoje komóki czy smartfony ładowaliby na ....dworcu w Lublinie czy pociągach( napędzanych energią z tego strasznie brudnego czarnego węglą? Banda matołków ?
Powinni spisać wszystkich EKO-TERRORYSTÓW, następnie odciąć im nieekologiczne zródła zasilania czyli pozbawić dostaw prądu i gazu, i wysłać pisma, że w najbiliższym czasie zostanie odcięta również woda i od teraz mogą swoje mieszkania/domy napędzać z ....dynama rowerowego a wodę dostarczać sobie bez pomp napędzanych "wstrętnym nie-ekologicznym prądem, który się produkuje z okropnie czarnego , brudzącego węgla" co następnie zrobili by "ekolodzy" ? Może by poszli po rozum dla swoich durnych główek? Hmmm, swoje komóki czy s... rozwiń
Avatar
belfer / 20 lipca 2015 r. o 16:54
0

Ale ich potrzeby fizjologiczne dla środowiska?

To wartościowy nawóz.Ekologiczny.

Avatar
belfer / 20 lipca 2015 r. o 16:53
0

Ale ich potrzeby fizjologiczne dla środowiska?

To wartościowy nawóz.Ekologiczny.

Avatar
Gość / 19 lipca 2015 r. o 06:17
0

Za to w Puławach wybudują na Gaz od Ruskich .Zamiast wspierać naszych czyli elektrownie węglowe bo taki mamy surowiec to wypompujemy kolejne zł za granice. A węgiel nie jest zły chodzi o efektywność spalania i nowoczesne piece spełniają wysoka 5 normę .

Avatar
Gość / 16 lipca 2015 r. o 16:27
0

Może ekolodzy tak krzyczeli, by większa zapłatę za wykupione gospodarstwa na tym terenie wyrwać?

A pieniążki z wykupu nie były małe..

Avatar
Gość / 15 lipca 2015 r. o 20:00
0
Czy ekoterroryści włączają prą, używają energii elektrycznej? jeśli tak to wszystkich ich w jeden wór i ...na drzewo . Niech wiszą aż zmądrzeją a my postawimy elektrownię. Czy ekoterrorystom nie przeszkadza budowa nowej kopalni, a może już zostali opłaceni i milczą bo kopalnia to wielkie zdegradowanie środowiska a oni milczą.... Ekoterroryzm doprowadzi Polske do tego,że staniemy się zadupiem i zielona wyspą,w tym złym znaczeniu dla zachodu...Będa przyjeżdżać ogladać nas jak małpy bo ekoterroryzm nie pozwolił na rzwój. A i jeszcze pytanie. Czy ekotrrroryści chodza piechotą czy jeżdżą limuzynami za pieniądze Putina?
Czy ekoterroryści włączają prą, używają energii elektrycznej? jeśli tak to wszystkich ich w jeden wór i ...na drzewo . Niech wiszą aż zmądrzeją a my postawimy elektrownię. Czy ekoterrorystom nie przeszkadza budowa nowej kopalni, a może już zostali opłaceni i milczą bo kopalnia to wielkie zdegradowanie środowiska a oni milczą.... Ekoterroryzm doprowadzi Polske do tego,że staniemy się zadupiem i zielona wyspą,w tym złym znaczeniu dla zachodu...Będa przyjeżdżać ogladać nas jak małpy bo ekoterroryzm nie pozwolił na rzwój. A i jeszcze pytanie. Cz... rozwiń
Avatar
ego tibi absolve / 15 lipca 2015 r. o 16:53
0

Ekoterroryści walczyli kilka lat aż iwestor zrezygnowal,oni wchodzą na drzewa dostają kasę ,robia balangę i szukają następnych dobrych drzew na wejście,naród puszczański lubi puszczę ucywilizowany cywizację,jak zobaczą kręcący się wiatrak dostają kręćka,już niedługo na odpustach wiatraka nie kupisz.

Avatar
ekolog / 12 sierpnia 2015 r. o 09:19
0

KIEŁBASA jak ELEKTROWNIA -to chyba cały powiat by JADŁ?

Avatar
Gość / 12 sierpnia 2015 r. o 08:57
0

To  była kiełbasa wyborcza burmistrza.

Avatar
Gość / 12 sierpnia 2015 r. o 08:52
0
Z treści artykułu to wynika, że ta elektrownia to był "pic na wodę" Engie nie chciało drugiej decyzji, Prezes Stopa mówi, że plany budowy nie były dość konkretne, a burmistrz o jakiegoś czasu tylko mydlił wszystkim oczy....
Avatar
Gość / 11 sierpnia 2015 r. o 19:25
0
Powinni spisać wszystkich EKO-TERRORYSTÓW, następnie odciąć im nieekologiczne zródła zasilania czyli pozbawić dostaw prądu i gazu, i wysłać pisma, że w najbiliższym czasie zostanie odcięta również woda i od teraz mogą swoje mieszkania/domy napędzać z ....dynama rowerowego a wodę dostarczać sobie bez pomp napędzanych "wstrętnym nie-ekologicznym prądem, który się produkuje z okropnie czarnego , brudzącego węgla" co następnie zrobili by "ekolodzy" ? Może by poszli po rozum dla swoich durnych główek? Hmmm, swoje komóki czy smartfony ładowaliby na ....dworcu w Lublinie czy pociągach( napędzanych energią z tego strasznie brudnego czarnego węglą? Banda matołków ?
Powinni spisać wszystkich EKO-TERRORYSTÓW, następnie odciąć im nieekologiczne zródła zasilania czyli pozbawić dostaw prądu i gazu, i wysłać pisma, że w najbiliższym czasie zostanie odcięta również woda i od teraz mogą swoje mieszkania/domy napędzać z ....dynama rowerowego a wodę dostarczać sobie bez pomp napędzanych "wstrętnym nie-ekologicznym prądem, który się produkuje z okropnie czarnego , brudzącego węgla" co następnie zrobili by "ekolodzy" ? Może by poszli po rozum dla swoich durnych główek? Hmmm, swoje komóki czy s... rozwiń
Avatar
belfer / 20 lipca 2015 r. o 16:54
0

Ale ich potrzeby fizjologiczne dla środowiska?

To wartościowy nawóz.Ekologiczny.

Avatar
belfer / 20 lipca 2015 r. o 16:53
0

Ale ich potrzeby fizjologiczne dla środowiska?

To wartościowy nawóz.Ekologiczny.

Avatar
Gość / 19 lipca 2015 r. o 06:17
0

Za to w Puławach wybudują na Gaz od Ruskich .Zamiast wspierać naszych czyli elektrownie węglowe bo taki mamy surowiec to wypompujemy kolejne zł za granice. A węgiel nie jest zły chodzi o efektywność spalania i nowoczesne piece spełniają wysoka 5 normę .

Avatar
Gość / 16 lipca 2015 r. o 16:27
0

Może ekolodzy tak krzyczeli, by większa zapłatę za wykupione gospodarstwa na tym terenie wyrwać?

A pieniążki z wykupu nie były małe..

Avatar
Gość / 15 lipca 2015 r. o 20:00
0
Czy ekoterroryści włączają prą, używają energii elektrycznej? jeśli tak to wszystkich ich w jeden wór i ...na drzewo . Niech wiszą aż zmądrzeją a my postawimy elektrownię. Czy ekoterrorystom nie przeszkadza budowa nowej kopalni, a może już zostali opłaceni i milczą bo kopalnia to wielkie zdegradowanie środowiska a oni milczą.... Ekoterroryzm doprowadzi Polske do tego,że staniemy się zadupiem i zielona wyspą,w tym złym znaczeniu dla zachodu...Będa przyjeżdżać ogladać nas jak małpy bo ekoterroryzm nie pozwolił na rzwój. A i jeszcze pytanie. Czy ekotrrroryści chodza piechotą czy jeżdżą limuzynami za pieniądze Putina?
Czy ekoterroryści włączają prą, używają energii elektrycznej? jeśli tak to wszystkich ich w jeden wór i ...na drzewo . Niech wiszą aż zmądrzeją a my postawimy elektrownię. Czy ekoterrorystom nie przeszkadza budowa nowej kopalni, a może już zostali opłaceni i milczą bo kopalnia to wielkie zdegradowanie środowiska a oni milczą.... Ekoterroryzm doprowadzi Polske do tego,że staniemy się zadupiem i zielona wyspą,w tym złym znaczeniu dla zachodu...Będa przyjeżdżać ogladać nas jak małpy bo ekoterroryzm nie pozwolił na rzwój. A i jeszcze pytanie. Cz... rozwiń
Avatar
ego tibi absolve / 15 lipca 2015 r. o 16:53
0

Ekoterroryści walczyli kilka lat aż iwestor zrezygnowal,oni wchodzą na drzewa dostają kasę ,robia balangę i szukają następnych dobrych drzew na wejście,naród puszczański lubi puszczę ucywilizowany cywizację,jak zobaczą kręcący się wiatrak dostają kręćka,już niedługo na odpustach wiatraka nie kupisz.