Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

10 grudnia 2013 r.
16:11
Edytuj ten wpis

Nowa kopalnia w województwie lubelskim zatrudni 2 tys. osób

0 13 A A
– Europa importuje 100 mln ton węgla rocznie. Jest zatem miejsce dla urobku z z waszego regionu – mó
– Europa importuje 100 mln ton węgla rocznie. Jest zatem miejsce dla urobku z z waszego regionu – mó

2021 rok - to najbardziej prawdopodobny termin uruchomienia nowej kopalni węgla w naszym regionie. Chce ją budować polsko-australijska firma PD Co.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Firma PD Co we wtorek otworzyła biuro w Lublinie, w reprezentacyjnym biurowcu przy Al. Racławickich. – Chcemy być bliżej miejsca, gdzie będziemy inwestować potężne pieniądze w budowę nowej kopalni węgla kamiennego – mówi Janusz Jakimowicz, prezes spółki. – Wyniki odwiertów badawczych są bardzo obiecujące. Już możemy ogłosić, że wybudujemy tu kopalnię, w której znajdzie pracę ok. 2000 ludzi. To będzie impuls do rozwoju całego regionu.

Kopalnia powinna ruszyć ok. 2021–2022 roku. Bo tyle będzie trwał proces uzyskania niezbędnych koncesji, zezwoleń oraz budowy zakładu. PD Co deklaruje, że ma pieniądze na inwestycję. – Wydamy na to miliard, dwa, trzy. Tyle, ile trzeba – zapewnia Jakimowicz.

Szefowie firmy są przekonani, że będzie to dochodowa inwestycja, bo lubelskiego węgla jest bardzo dużo. – Na naszej koncesji o powierzchni 184 km kwadratowych w gminach Cyców, Wierzbica, Siedliszcze, wielkość złoża szacujemy na 1,6 miliarda ton. To jest minimum 25–30 lat dochodowego wydobycia – szacuje Jakimowicz.

Według niego, złoża mają nawet ponad 3 metry grubości. – I jest to węgiel wysokokaloryczny i niskopopiołowy, poszukiwany przez nabywców. A co najważniejsze – złoża nie są poprzerywane uskokami, co znacznie ułatwia wydobycie – wtóruje prezesowi Lech Lewczuk, główny geolog firmy, która szuka węgla na poziomie od 600 do 1000 metrów.

Strategicznym doradcą PD Co został – jak napisaliśmy we wtorkowym "DW" – Mirosław Taras, wieloletni prezes Bogdanki, obecnie szef LPEC. – Dziś jeszcze nie można mówić o dokładnej lokalizacji naziemnych obiektów kopalni – mówi Taras.

Decyzja o budowie cieszy samorządowców. – Praktycznie pod całą naszą gminą jest węgiel. Już w 2015 roku spodziewamy się 6 mln złotych z podatku tylko z Bogdanki, która zacznie wydobywać pod nami – mówi Jan Baczyński vel Mróz, wójt gminy Cyców. – A jeśli za kilka lat dojdą do tego podatki z PD Co, to Cyców stanie się bogatą gminą.

Nie tylko PD Co chce u nas budować kopalnię. Pod Rejowcem inwestycję zapowiada Kompania Węglowa ze Śląska. – Cały czas prowadzimy odwierty badawcze i wciąż podtrzymujemy nasze deklaracje budowy kopalni –mówi Zbigniew Madej z KW.

Taras tu i tu. Co na to prezydent Lublina?

Strategiczny doradca PD Co budzi w Lublinie kontrowersje, bo Mirosław Taras pracuje w Lubelskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. – Nie widzę konfliktu interesów. W PD Co służę jedynie swoją wiedza, nie mam etatu – kwituje Taras.

Jednak prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, mówi: – W tej kwestii pan Taras powinien przedstawić radzie nadzorczej LPEC zakres obowiązków wynikających z umowy, bo my ich nie znamy. Nie jest to praca na etacie, nie będzie związana ze świadczeniem stałej pracy, zatem rozumiem, że doradztwo ma polegać na przekazywaniu wiedzy na temat zasobności złóż węgla i prac przygotowawczych (prezydent dodaje, że radzie nadzorczej LPEC "wyda rekomendację”, by przyjrzała się sprawie).
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dziadek / 11 grudnia 2013 r. o 13:21
0

Oj - naiwni; naiwni ...

Avatar
Andi / 11 grudnia 2013 r. o 10:14
0

A skąd pan Taras ma informacje o zasobności i położeniu złóż? Sam prowadził badania, czy dane "wypłynęły" z Bogdanki razem z nim? Co na to obecne władze Bogdanki?  

Avatar
wyludnienie / 11 grudnia 2013 r. o 00:41
0

2021? do tego czasu to kilkaset tys ludzi wyjedzie z Lubelskiego.

Avatar
1111 / 10 grudnia 2013 r. o 22:18
0

Czyim ty jesteś przydupasku? Chce cię kto? Czy tylko ty jesteś ciągle gotowy?

Avatar
ANTYŁĄPÓWA1111 / 10 grudnia 2013 r. o 21:34
0

TARAS TO PRZYPDUPAS BYŁEGO PREZESA BOGDANKI!!!OBAWIAM SIĘ,ŻE BĘDZIE JAK Z ŁUPKAMI, ATOMEM W RP,CZYLI PRZEKRĘTY I WIELKIE G...!!!POLACY NIE DOCZEKAJĄ SIĘ NIGDY MĄDRYCH I OPOWIEDZIALNYCH: PREZESÓW I POLITYKÓW!!

Avatar
ryta / 10 grudnia 2013 r. o 19:37
0
Frustraci......
Avatar
Boczo / 10 grudnia 2013 r. o 18:51
0

Jestem w zarządzie dużej firmy, do tego zasiadam w dwóch radach nadzorczych. Całe szczęście są to firmy prywatne i nie muszę się tłumaczyć byle komu, a flustraci internetowi nie wylewają swoich porażek życiowych na mnie.

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 r. o 18:17
0

" .....W PD Co służę jedynie swoją wiedza, nie mam etatu – kwituje Taras. .." to mam rozumieć, że on doradza za darmo, 

Avatar
rafał / 10 grudnia 2013 r. o 18:11
0

Szybciej budujcie bo Ślonzk się burzy i chce do heimatu

Do heimatu? To niech idzie, do diabła z nimi. Prawdziwy ślązak to jest tak że ma w sobie 40% polaka 40%germańca i 20% świni. W lewej kieszeni ma paszport polski a w prawej niemiecki i w zależności jak potrzeba to w jedną stronę się śmieje a jednocześnie w drugą wypina kuper.

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 r. o 17:55
0

Coś mi się wydaje że to będzie interes taki sam jak słynny tor formuły 1 w Białej Podlaskiej.

Avatar
dziadek / 11 grudnia 2013 r. o 13:21
0

Oj - naiwni; naiwni ...

Avatar
Andi / 11 grudnia 2013 r. o 10:14
0

A skąd pan Taras ma informacje o zasobności i położeniu złóż? Sam prowadził badania, czy dane "wypłynęły" z Bogdanki razem z nim? Co na to obecne władze Bogdanki?  

Avatar
wyludnienie / 11 grudnia 2013 r. o 00:41
0

2021? do tego czasu to kilkaset tys ludzi wyjedzie z Lubelskiego.

Avatar
1111 / 10 grudnia 2013 r. o 22:18
0

Czyim ty jesteś przydupasku? Chce cię kto? Czy tylko ty jesteś ciągle gotowy?

Avatar
ANTYŁĄPÓWA1111 / 10 grudnia 2013 r. o 21:34
0

TARAS TO PRZYPDUPAS BYŁEGO PREZESA BOGDANKI!!!OBAWIAM SIĘ,ŻE BĘDZIE JAK Z ŁUPKAMI, ATOMEM W RP,CZYLI PRZEKRĘTY I WIELKIE G...!!!POLACY NIE DOCZEKAJĄ SIĘ NIGDY MĄDRYCH I OPOWIEDZIALNYCH: PREZESÓW I POLITYKÓW!!

Avatar
ryta / 10 grudnia 2013 r. o 19:37
0
Frustraci......
Avatar
Boczo / 10 grudnia 2013 r. o 18:51
0

Jestem w zarządzie dużej firmy, do tego zasiadam w dwóch radach nadzorczych. Całe szczęście są to firmy prywatne i nie muszę się tłumaczyć byle komu, a flustraci internetowi nie wylewają swoich porażek życiowych na mnie.

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 r. o 18:17
0

" .....W PD Co służę jedynie swoją wiedza, nie mam etatu – kwituje Taras. .." to mam rozumieć, że on doradza za darmo, 

Avatar
rafał / 10 grudnia 2013 r. o 18:11
0

Szybciej budujcie bo Ślonzk się burzy i chce do heimatu

Do heimatu? To niech idzie, do diabła z nimi. Prawdziwy ślązak to jest tak że ma w sobie 40% polaka 40%germańca i 20% świni. W lewej kieszeni ma paszport polski a w prawej niemiecki i w zależności jak potrzeba to w jedną stronę się śmieje a jednocześnie w drugą wypina kuper.

Avatar
Gość / 10 grudnia 2013 r. o 17:55
0

Coś mi się wydaje że to będzie interes taki sam jak słynny tor formuły 1 w Białej Podlaskiej.

Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gminna studnia czeka na otwarcie. Woda będzie darmowa, ale czy tak dobra jak ta z prywatnego ujęcia?

Gminna studnia czeka na otwarcie. Woda będzie darmowa, ale czy tak dobra jak ta z prywatnego ujęcia?

W poniedziałek kolejne badanie czystości wody i za kilka dni oficjalne udostępnienie studni. Mieszkańcy i turyści będą mieli wybór – czy chcą płacić za wodę z prywatnego ujęcia, czy korzystać z gratisowego, gminnego.

Kultowy "Wielki Szu" w Kinie CSK
12 sierpnia 2021, 20:30

Kultowy "Wielki Szu" w Kinie CSK

W ramach cyklu Kultowe Lato Filmowe na dachu Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1), widzowie zobaczą 12 sierpnia o godz. 20.30 film "Wielki Szu" Sylwestra Chęcińskiego.

Odkurzacze bezprzewodowe Electrolux - opis, obsługa i przechowywanie

Odkurzacze bezprzewodowe Electrolux - opis, obsługa i przechowywanie

Podczas naszych zakupów zwykle w pierwszej kolejności wybieramy produkty zaufanych marek. Jest to najbardziej naturalna rzecz na świecie, gdyż wiemy już, że produkują oni po prostu dobre sprzęty. Być może z tej firmy korzystają nasi rodzice, nasi dziadkowie lub znajomi i my także chcemy w swoim domu posiadać dobre urządzenia. Dlatego też w naszym dzisiejszym tekście niczym Cię nie zaskoczymy – my również chcemy polecić Ci produkt pochodzący od dobrze sprawdzonej i zaufanej firmy Electrolux. Zanim jednak dokładniej przybliżymy Ci o co nam chodzi - zastanówmy się nad tym, czego tak naprawdę szukamy w nowych urządzeniach. Moment, w którym zaczynamy faktycznie rozglądać się za jakimś sprzętem zwykle wiąże się albo z tym, iż nasze stare urządzenie się zepsuło - albo po prostu uznaliśmy, że przyszedł czas na zmiany. Tak czy inaczej, jesteśmy raczej zdeterminowani i chcemy faktycznie nabyć dany produkt. Czym się kierujemy? Niestety, dla bardzo wielu osób w dalszym ciągu będzie to przede wszystkim kwestia ceny. Nawet jeżeli posiadamy dużo pieniędzy, to nie chcemy wydać ich na coś, co nam się wcale nie sprawdzi. Duża ilość z nas jednak po prostu nie może pozwolić sobie na bardzo drogi i nieprzemyślany wydatek.

Świece Sojowe Yeas - ciekawe uzupełnienie prezentu dla dziecka

Świece Sojowe Yeas - ciekawe uzupełnienie prezentu dla dziecka

Wiele osób zastanawia się, jaki prezent kupić najlepiej niemowlęciu i jego rodzicom. Niezależnie od okazji, ciekawym rozwiązaniem są różnego rodzaju kreatywne gry i zabawki, które wspomagają rozwój, a przy tym dostarczają najmłodszym mnóstwo rozrywki. Do zestawu warto też dołączyć ciekawy gadżet w postaci dekoracyjnych figurek czy pachnących świec.

Koronawirus 2 sierpnia. 91 nowych zakażeń w Polsce. Co z woj. lubelskim?

Koronawirus 2 sierpnia. 91 nowych zakażeń w Polsce. Co z woj. lubelskim?

91 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 0 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim jest 9 zakażeń

Podpalenie w mobilnym punkcie szczepień i w sanepidzie w Zamościu? Jest reakcja premiera
film

Podpalenie w mobilnym punkcie szczepień i w sanepidzie w Zamościu? Jest reakcja premiera

Straty w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zamościu wyceniono na 35 tys. zł, a w kontenerze mobilnego punktu szczepień na Rynku Solnym na 8 tys. zł. Strażacy podejrzewają, że mogło dojść do podpalenia, bo ogień w obu tych miejscach pojawił się w ciągu zaledwie kilkunastu minut. – Niestety, takie wydarzenia się powtarzają – przyznaje Mateusz Morawiecki.

Zawodnicy z województwa lubelskiego zdobyli pięć medali na 53. PZLA Mistrzostwach Polski do lat 18

Zawodnicy z województwa lubelskiego zdobyli pięć medali na 53. PZLA Mistrzostwach Polski do lat 18

Pod koniec lipca we Włocławku rozegrano 53. PZLA Mistrzostwa Polski do lat 18. Kluby z naszego regionu w sumie zabrały do domu pięć medali: dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy.

Jaka maszyna czyszcząca? Moja opinia

Jaka maszyna czyszcząca? Moja opinia

W przypadku dużych pomieszczeń, np. obiektów handlowych, hal magazynowych, czy placówek medycznych, dbanie o czystość powierzchni płaskich jest priorytetem. Ręczne czyszczenie podłóg w takich przypadkach jest niemożliwe - trzeba sięgnąć po sprzęt większego kalibru. Doradzamy, jakie są najlepsze propozycje maszyn czyszczących do podłóg. Wyróżnimy trzy podstawowe rodzaje urządzeń do czyszczenia powierzchni oraz zaznaczymy, dlaczego warto korzystać także z froterek, mniej ingerujących w strukturę posadzki.

Skubas na Centralnym Placu Zabaw
12 sierpnia 2021, 20:00

Skubas na Centralnym Placu Zabaw

W czwartek, 12 sierpnia o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) wystąpi popularny Skubas.

Lubelskie: Zderzenie trzech pojazdów, dwie osoby nie żyją, a kilka jest rannych

Lubelskie: Zderzenie trzech pojazdów, dwie osoby nie żyją, a kilka jest rannych

Dwie osoby zmarły, a kilka trafiło do szpitala z obrażeniami - to bilans wypadku, do którego doszło dzisiaj nad ranem w rejonie miejscowości Bezek-Kolonia (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm. Zderzyły się ze sobą trzy pojazdy

Pędzą konie po betonie, czyli betonoza po janowsku. "To doskonale ilustruje oderwanie władzy od rzeczywistości"
Magazyn

Pędzą konie po betonie, czyli betonoza po janowsku. "To doskonale ilustruje oderwanie władzy od rzeczywistości"

Jeszcze do niedawna Janów Podlaski słynął ze znanej na całym świecie stadniny koni arabskich. Ostatnio o Janowie znów zrobiło się głośno i to również za sprawą koni, ale takich biegnących po betonie. Tak wygląda fontanna na skwerze, gdzie wcześniej wycięto 94 ze 140 rosnących tu drzew. Pech chciał, że podczas oficjalnego otwarcia tego miejsca, żar lał się z nieba i goście znaleźli cień tylko pod dachem nowego budynku.

"Oficer i szpieg" w Kinie Perła
6 sierpnia 2021, 21:00

"Oficer i szpieg" w Kinie Perła

Najnowszy film Romana Polańskiego, "Oficer i szpieg", będzie można zobaczyć w najbliższy weekend w plenerowym Kinie Perła (ul. Bernardyńska 15). Ale to nie jedyna propozycja na nadchodzące dni.

Motor zdobył trzy punkty na inaugurację pierwszy raz od sześciu lat

Motor zdobył trzy punkty na inaugurację pierwszy raz od sześciu lat

Trudno w to uwierzyć, ale piłkarze Motoru w sobotę przełamali fatalną serię przy okazji inauguracji nowego sezonu. Ostatni raz z trzech punktów w pierwszym meczu cieszyli się w… 2015 roku.

Koronawirus wydostał się z laboratorium w Chinach? Tak twierdzi amerykańska Partia Republikańska

Koronawirus wydostał się z laboratorium w Chinach? Tak twierdzi amerykańska Partia Republikańska

Przewaga dowodów świadczy o tym, że wirus, który wywołał pandemię Covid-19, wydostał się z ośrodka badawczego w chińskim mieście Wuhan – głosi raport amerykańskiej Partii Republikańskiej opublikowany w poniedziałek.

Tańce na świeżym powietrzu. XXIV Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych Łęczna 2021 [zdjęcia]
galeria

Tańce na świeżym powietrzu. XXIV Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych Łęczna 2021 [zdjęcia]

Czarny Salceson z Krasnegostawu, Maciejowa Kapela z Lublina, a do tego Kapela Bum TA RA RA w roli gospodarza - między innymi te zespoły wystąpiły w sobotę w Łęcznej na XXIV Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych. Nie zabrakło również nocnego pokazu sztucznych ogni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!