Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 sierpnia 2023 r.
19:49

Lubelska kranówka jest bezpieczna i zdatna do picia

Autor: Zdjęcie autora Oprac. BAS
0 A A
(fot. UM Lublin)

Mieszkańcy Lublina z niepokojem spoglądają na Rzeszów, gdzie już siedem osób poniosło śmierć w wyniku zakażenia bakterią Legionella pneumophila. Na Podkarpaciu w szpitalach leczonych jest obecnie ponad 100 osób. Źródłem zakażeń, co wydają się potwierdzać wywiady epidemiologiczne prowadzone przez służby sanitarne jest rzeszowska sieć wodociągowa. – Lubelska kranówka jest bezpieczna i zdatna do picia – zapewnia Urząd Miasta w Lublinie i dodaje, że jakość wody w naszej sieci jest stale monitorowana i nadzorowana.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Mamy świadomość, że aktualna sytuacja skażenia wody na Podkarpaciu bakterią z rodzaju legionella i doniesienia medialne w tej sprawie mogą budzić niepewność i niepokój, szczególnie u osób starszych i schorowanych. Należy jednak podkreślić, że Lublin posiada całkiem inne ujęcie wody i sieć wodociągową niż Rzeszów. Dlatego chcę uspokoić i zapewnić mieszkańców i mieszkanki Lublina, że lubelska sieć wodociągowa jest bezpieczna i poddawana stałej kontroli, a prowadzony monitoring potwierdza wysoką jakość wody, jako naturalnej, czystej i zdrowej. Centralne Laboratorium miejskiej spółki MPWiK każdego dnia pobiera próbki wody wodociągowej, w których wykonywane są badania określonych parametrów. Obszar prowadzonych badań oraz ich częstotliwość gwarantuje odbiorcom naszej wody jej bezpieczeństwo i potwierdza wysoką jakość – mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

Co ważne, MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie wodę w całości pozyskuje z ujęć podziemnych, nie są to ujęcia powierzchniowe. Obecnie eksploatuje 66 studni głębinowych o głębokości od 40 do 120 m. Temperatura pobieranej wody w ciągu całego roku oscyluje około 9°C, natomiast tej kierowanej do sieci miejskiej nie przekracza 11°C. Woda ta posiada korzystne cechy jakościowe: przezroczystość, bezbarwność i naturalne zmineralizowanie.

Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia jest prowadzony zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia (Dz.U.2017, poz. 2294) i programem monitoringu kontroli wewnętrznej zaakceptowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie. Program ten obejmuje wykonanie w pojedynczych próbkach łącznie blisko 70 parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Próbki wody wodociągowej są pobierane cyklicznie, ze wszystkich ujęć oraz punktów kontrolnych zlokalizowanych na całej długości sieci wodociągowej z częstotliwością wielokrotnie wyższą od wartości wskazanej w rozporządzeniu.

Ze względu na rozległy system wodociągowy, jednym z procesów podnoszących bezpieczeństwo wody jest prowadzenie w sposób ciągły procesu jej dezynfekcji chlorem gazowym lub podchlorynem sodu mającym za zadanie utrzymać czystość mikrobiologiczną oraz zapobiegać zakażeniom wtórnym. Dodatkowo na wybranych stacjach wodociągowych oraz studniach głębinowych prowadzony jest proces dezynfekcji wody promieniowaniem UV.

Centralne Laboratorium MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie prowadzące bieżący monitoring kontroli wewnętrznej jakości wody, od 2002 roku posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji i prowadzi badania analityczne, do których realizacji wykorzystuje metody referencyjne oraz nowoczesne i zaawansowane wyposażenie laboratoryjne. Standardy dotyczące ochrony przed zagrożeniem bakteriologicznym zapewnia również spółka LPEC. Woda zasilająca lubelski system ciepłowniczy ma minimum 70°C, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo.

Fontanny miejskie, kurtyny wodne i zdroje oraz poidełka również są stale serwisowane i dezynfekowane, co zapewnia bezpieczne ich użytkowanie. Procedurą kontroli objęte są również baseny szkolne, pod kątem infrastruktury technicznej i wodno-kanalizacyjnej. Każdorazowo przed rozpoczęciem roku szkolnego i ponownym uruchomieniem obiektu, są one sprawdzane pod kątem jakości wody. Dokument potwierdzający te czynności jest wymagany przez Sanepid i organ prowadzący, czyli Miasto Lublin.

Pod ścisłym nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie są także wszystkie obiekty basenowe zarządzane przez MOSiR. Oprócz badań i kontroli prowadzonych w obiektach wodnych przez Sanepid, Spółka bada wodę pod kątem jakichkolwiek nieprawidłowości. Woda we wszystkich miejskich basenach jest badana regularnie, co najmniej raz w miesiącu, a w przypadku części obiektów, np. niektórych niecek basenowych, nawet co tydzień. Wszystko to jest regulowane odpowiednimi przepisami, które są ściśle przestrzegane. We wszystkich obiektach basenowych zarządzanych przez MOSiR woda jest w ciągłym ruchu, co wynika m.in. z konieczności jej filtracji, oczyszczania czy dozowania składników wpływających na jakość wody.

Bezpiecznie mogą się czuć również pasażerowie komunikacji miejskiej. 270 pojazdów lubelskiego MPK wyposażonych jest już w urządzenia do neutralizacji patogenów chorobotwórczych. Stanowi to obecnie ponad 80% całego taboru miejskiego przewoźnika, który wysyłany jest do obsługi pasażerów na liniach komunikacyjnych. Urządzenia wykorzystują promieniowanie o najszerszym spektrum biobójczym – lampy UV-C. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu niszczone są bakterie, wirusy oraz grzyby i pleśnie. Lampy UV-C są zamontowane w klimatyzatorach. Stanowią one skuteczny system ciągłej dezynfekcji powietrza przepływającego przez układy klimatyzacji i dystrybucji powietrza w autobusach i trolejbusach. System wykazuje wysoką skuteczność neutralizacyjną i jest w pełni bezpieczny dla człowieka. Metoda dezynfekcji pojazdów z wykorzystaniem lamp UV-C została zapoczątkowana w Lublinie w marcu 2021 r. i miała związek z pandemią koronawirusa. Rozwiązanie funkcjonuje we wszystkich pojazdach lubelskiego MPK wyposażonych w klimatyzację. Dodatkowo, służby MPK Lublin na bieżąco dbają o konserwację klimatyzacji w pojazdach, która jest cyklicznie czyszczona i poddawana obowiązkowym serwisom.

Źrodlo: lublin.eu

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty