Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

27 września 2021 r.
18:32

Mieszkańcy gminy Chełm nie chcą "haniebnej kradzieży". Protest pod biurem europoseł PiS

Protest pod biurem poselskim Beaty Mazurek i wyrażające sprzeciw hasła wypisane na ogrodzeniach domów – w taki sposób mieszkańcy gminy Chełm przeciwstawiają się planom włączenia do miasta ośmiu okolicznych sołectw.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec wakacji prezydent Chełma wystąpił do wojewody o rozpoczęcie procedury poszerzającej granice miasta i przyłączenie sąsiadujących z miastem sołectw: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia oraz części Weremowic, Żółtańców i Depułtycz Królewskich. Dwa tygodnie później wojewoda zaopiniował pomysł i złożył stosowny wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Samorządowcy i mieszkańcy o sprawie dowiedzieli się jednak dopiero tydzień temu, gdy MSWiA poinformowało o tym gminę i powiat.

O sprawie mówiono podczas piątkowej sesji Rady Powiatu Chełmskiego.

- To skok na samorząd. Nie można tak robić, pomijając zdanie ludzi – grzmiał radny Jarosław Wójcicki, który jest też prezesem zarządu gminnego PSL. Jego członkowie dzień wcześniej zajęli stanowisko w sprawie zmian administracyjnych, nazywając je „haniebną kradzieżą”.

- Pan prezydent niech nie idzie tą drogą! – mówił zwracając się do prezydenta Chełma radny Andrzej Derlak. – Niech pan nie wyciąga do nas rąk, bo może je pan sobie sparzyć.

- To coś żenującego, żeby nas stawiać przed faktem dokonanym. Żeby odgórnie zarządzać bez dialogu, bez porozumienia, nawet bez informacji – tak radna Grażyna Szykuła komentowała to, że prezydent Chełma o swoich planach przed powiadomieniem wojewody nie konsultował się z mieszkańcami i samorządowcami.

Będą protesty

Tymczasem ci mówią stanowcze „nie”. W czwartek na Fecebooku powstała grupa „Nie dla przyłączenia gminy Chełm do miasta!”. W poniedziałek należało do niej już ponad 2,2 tys. osób.

- To nie jest dobry pomysł – komentuje Przemysław Wilkos, sołtys Deputycz Królewskich. – Zgodnie z proponowanymi zmianami nasza wieś ma zostać pod gminą, a zabrane ma nam zostać lotnisko. Lotnisko, dzięki któremu jesteśmy znani w całej Polsce. Dlatego jesteśmy i będziemy przeciw. Będziemy walczyć do samego końca.

- W jaki sposób? – pytam.

- Na początek zamówiliśmy banery, na których wyrazimy nasz sprzeciw. Będą jeszcze w tym tygodniu – zapewnia Wilkos.

- Myślę, że przeciwko tym planom jest ponad 90 procent mieszkańców i to nie tylko sołectw, które mają być wchłonięte przez Chełm, ale wszystkich mieszkańców gminy – szacuje Czesław Semeniuk, sołtys Okszowa. – Ludzie wywieszają na płotach hasła, że gminy nie oddadzą. W poniedziałek protestowali w Chełmie przed biurem poselskim Beaty Mazurek. Na pewno będą też kolejne akcje. Od mieszkańców słychać głosy, że nie po to wyprowadzali się z miasta, żeby teraz do niego wracać. Wszyscy mówią natomiast, że po zmianach nasza gmina bardzo zubożeje.

Jak nie wiadomo, o co chodzi…

Bo wraz ze zmianami do Chełma przyłączonych ma zostać teren, na którym działa nie tylko lotnisko, ale także duże firmy: Browar Jagiełło, Pro–Project, cegielnia czy BH Meble.

- Zmiana granic to pomysł dobry dla miasta i bardzo zły dla powiatu i gminy – uważa Starosta Chełmski Piotr Deniszczuk. – Na rzecz miasta stracić mamy najbardziej rozwinięte tereny zajmowane przez firmy, które płacą duże podatki. Wraz z nimi gmina straci ok. 50 procent swoich rocznych wpływów. Uderzy to także w nas, bo w jakimś procencie my także z tych podatków korzystamy. Pamiętać przy tym należy, że jesteśmy najbiedniejszym powiatem w województwie lubelskim i trzecim od końca w kraju, bo miasto Chełm w nasz obszar nie wchodzi.

Deniszczuk dodaje, że przeciwko planom powiększenia Chełma będzie się sprzeciwiał. - Nie praktykuje jednak protestów w stylu Leppera czy Kołodziejczaka. Na pewno wyrazimy więc naszą negatywną opinię w tej sprawie. Opinię, która dla rządzących nie będzie jednak wiążąca – przyznaje. – Dlatego ciężko będzie wywalczyć pozostawienie stanu obecnego. Co dla nas ważne, to fakt, że ze wstępnych rozmów wiem, że przeciwko planom przyłączenia terenów do Chełma wypowiedzą się najprawdopodobniej wszyscy nasi radni. Także radni PiS.

W obronie granic

Oficjalny sprzeciw wyraził też Wiesław Kociuba, wójt Gminy Chełm. W opublikowanym właśnie stanowisku podkreśla, że jako argumenty przemawiające za przyłączeniem sołectw do miasta przemawia „układ przestrzenny oraz to, że zabudowa przedmiotowych terenów ma charakter miejski, a mieszkańcy tych obszarów (…) wykazują silne więzi z miastem poprzez oświatę i zatrudnienie. (…) proponowana zmiana granic ma na celu zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności miasta Chełm”.

- Tereny Gminy posiadają bogatą przeszłość w swojej autonomiczności, w związku z czym brak jest jakichkolwiek uwarunkowań historycznych, przestrzennych i funkcjonalnych uzasadniających zakres zawnioskowanych zmian – podkreśla i tłumaczy, że duże obszary są terenami rolnymi, a nie inwestycyjnymi. - Obszar, na którym lokalizację mogą znaleźć wg. prezydenta Miasta Chełm, potencjalne tereny inwestycyjne, leżą w bezpośrednim otoczeniu terenów zabudowy mieszkaniowej, mogą powodować konflikty na styku terenów o tak zróżnicowanym przeznaczeniu. Zmiany ingerują również w ochronę gruntów wysokich klas bonitacyjnych.

Dlatego wójt zwraca się do mieszkańców gminy „o podjęcie współpracy i działań w celu ochrony więzi historycznych i społecznych, które ich łączą”.

- Jestem przekonany, że działając wspólnie i solidarnie nie zmienią się granice naszej lokalnej ojczyzny – podkreśla.

Bez emocji

- Miasto Chełm podchodzi do całej sprawy bez niepotrzebnych emocji. Czekamy na proces konsultacyjny, który będzie czasem na zadawanie pytań, a także - przede wszystkim - na wyrażenie opinii w sprawie potencjalnego poszerzenia granic administracyjnych miasta – komentuje Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. - Postrzegamy cały proces jako historyczną szansę dla regionu. Miasto Chełm nie posiada dużych terenów inwestycyjnych, natomiast potencjalnie inwestycyjne tereny znajdują się na wytypowanych do potencjalnego przyłączenia terenach. Miasto chce je nabyć, zmienić plan ich zagospodarowania, a następnie utworzyć Park Technologiczno-Przemysłowy, czyli strefę aktywności gospodarczej z prawdziwego zdarzenia, która w regionie nie funkcjonuje. Dzięki temu powstaną nowe, tak bardzo potrzebne miejsca pracy.

Zieliński dodaje też, że jeśli sołectwa zostaną przyłączone do miasta, ich mieszkańcy nie będą płacili wyższych podatków. Zrównane do najniższej stawki zostaną też opłaty np. za odbiór odpadów. Zwolnieni nie zostaną pracownicy administracji samorządowej czy oświaty. Nie będzie likwidacji szkół i bibliotek.

- Rozszerzona zostanie natomiast połączeń bezpłatnej komunikacji miejskiej o przyłączony teren, utworzony zostanie również Fundusz Inwestycyjny. Jeżeli decyzja o przyłączeniu zapadnie, jej materializację poprzedzi zawarcie i podpisanie z mieszkańcami wypracowanego wcześniej kontraktu społecznego - czyli pakietu gwarancji dla mieszkańców – podkreśla Damian Zieliński.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty