Trwa kwalifikacja wojskowa 2020. Kto musi się stawić? Jak przebiega i jakie dokumenty zabrać?
W Zamościu kwalifikacja trwa od 3 lutego. Dziś rusza m.in. w Białej Podlaskiej i Chełmie. W Puławach rozpocznie się 26 lutego. W Lublinie do kwalifikacji wojskowej zostało wezwanych 1739 osób. Ruszy ona 3 marca i potrwa do 17 kwietnia.
Wezwania z Wojskowej Komendy Uzupełnień mogą spodziewać się mężczyźni urodzeni w 2001 roku, a także w latach 1996-2000, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Przed komisją zobowiązane są stawić się także kobiety urodzone w latach 1996-2001, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych.
Kwalifikacją objęte są też osoby urodzone w latach 1999 i 2000, wobec których orzeczono czasową niezdolność do służby wojskowej i albo okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji, albo osoby te złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej.
Ponadto, kwalifikacja obejmuje osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej.
Co trzeba zabrać? – Dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, aktualną fotografię o wymiarach 3x4cm (bez nakrycia głowy), posiadaną dokumentację medyczną w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej i dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia, kwalifikacje zawodowe, ewentualnie świadectwa ukończenia szkoły.
Czy kwalifikacja jest obowiązkowa? Tak – w przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, prezydent miasta, z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień, nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę, może też zostać zarządzone przymusowe doprowadzenie przez policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Jak przebiega kwalifikacja wojskowa? Na początku jest rozmowa komisji z wezwanym kandydatem – chodzi o potwierdzenie tożsamości, zebranie dokumentów i szybki instruktaż.
Następnie urzędnicy wciągają wezwanego do ewidencji – na podstawie dokumentów oraz wywiadu. Potem młody człowiek staje przed komisją lekarską, która stwierdza zdolność bądź jej brak do służby wojskowej, nadając jedną z kategorii:
A – zdolny do służby wojskowej.
B – czasowo niezdolny do służby wojskowej. Ta kategoria oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju.
D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju.
E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej.
Na zakończenie każdy otrzymuje książeczkę wojskową z adnotacją o kategorii zdrowia.