Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 lutego 2010 r.
21:06
Edytuj ten wpis

Będzie powódź na Lubelszczyźnie. To pewne

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 11 A A

Sytuacja jest poważna, a lokalnych powodzi nie da się uniknąć – ogłosiły wczoraj służby kryzysowe i zaapelowały o wywożenie śniegu z miast. W stan gotowości postawiono wojsko z amfibiami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To nie rzeki, ale woda z topniejącego śniegu może być najbardziej niebezpieczna. – Wszędzie może stanowić zagrożenie – przyznaje Genowefa Tokarska, wojewoda lubelska.

– Tej zimy mamy juz 53 dzień ze śniegiem. To wyjątkowa sytuacja, bo w ostatnich latach śnieg leżał zwykle przez dwa, trzy tygodnie – mówi Włodzimierz Stańczyk, szef Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

– Słyszałem, że gdyby zamienić w wodę ten śnieg, który zalega w Polsce, to uzyskalibyśmy jedną trzecią tej ilości wody, która przez cały rok spływa do morza – stwierdza Zenon Rodzik, starosta opolski.

Teraz wszystko zależy od pogody. Jeśli ociepli się tak, że nawet nocą będą dodatnie temperatury, to lód będzie topnieć za szybko. Pół biedy, jeśli ocieplenie przyjdzie od północy, bo najpierw stopnieje lód w dolnym biegu rzek i gdy roztopy na dobre zaczną się u nas, woda z Lubelszczyzny będzie mogła swobodnie odpłynąć. Gorzej, jeśli to u nas ociepli się wcześniej.

Na razie nikt nie wie, który scenariusz jest bardziej realny. – Nikt nie chce dać prognozy dłuższej niż trzy-, czterodniowa – stwierdza Stańczyk.

W stan gotowości postawiono wojsko. – 560 żołnierzy, 11 transporterów pływających do ewakuacji ludzi i 80 samochodów ciężarowo-terenowych – wylicza płk Roman Chojecki, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie.

Służby kryzysowe apelują do władz miast, by wywoziły śnieg z ulic i placów. – Zalecam też przejrzenie studzienek kanalizacyjnych, bo często zalega na nich warstwa śniegu. To powoduje, że woda nie ma jak spływać – mówi Stańczyk.

– Do tej pory koncentrowaliśmy się na odśnieżaniu ulic, teraz wywozimy śnieg. W pierwszej kolejności z centrum, m.in. z pl. Łuczkowskiego, pod którym są podziemia kredowe – informuje Teresa Wolik-Dubaj, rzecznik chełmskiego magistratu. – Studzienki oczyszczamy na bieżąco.

Gorzej jest w Lublinie, gdzie na śródmiejskich chodnikach zalegają wielkie pryzmy, a jezdnie nie są odśnieżane na całej szerokości i studzienki są po śniegiem.

Nie ma też pewności jak zachowają się nieremontowane od lat urządzenia melioracyjne na rzekach. – Wiele z nich jest oderwanych od stałego gruntu, co może powodować kierowanie nurtu na wały przeciwpowodziowe, a w konsekwencji ich erozję – przyznaje Leszek Boguta, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xxx / 20 lutego 2010 o 21:05
0
a może by tak regulacja rzek bo nas topi cofka z Wisly która chyba sto lat nie byla regulowana gdyby miala glębsze koryto to o ile wiecej zmieścilaby wody wladze w tej kwesti nic nie robią a jeśli już nas zaleje to nawet nikt nie spyta czy pomóc a po 2 to kiedyś moich dziadków nie topilo więc...........pomyśl
Avatar
~gość~ / 19 lutego 2010 o 18:39
0
xxx napisał:
witam ja mieszkam niedaleko rzeki i wcale mnie nie cieszy taka ilość sniegu, nasze wladze i tak nic z tym nie zrobią jeśli będzie powódź to i tak będziemy radzic sobie SAMI pozdrawiam



Wniosek taki aby nie budować się nad rzeką.A co Ci władza winna ,żeś chałupę nad rzeką wybudował.
Jak by od władzy zależało czy będzie powódź czy nie to latem sprowadzała by dzeszcz co drugi dzień
by podlewać wasze działki i pola. ha ha ha



Wniosek taki aby nie budować się nad rzeką.A co Ci władza winna ,żeś chałupę nad rzeką wybudował.
Jak by od władzy zależało czy będzie powódź czy nie to latem sprowadzała by dzeszcz co drugi dzień
by podlewać wasze działki i pola. ha ha ha rozwiń
Avatar
xxx / 18 lutego 2010 o 20:44
0
witam ja mieszkam niedaleko rzeki i wcale mnie nie cieszy taka ilość sniegu, nasze wladze i tak nic z tym nie zrobią jeśli będzie powódź to i tak będziemy radzic sobie SAMI pozdrawiam
Avatar
małgos / 18 lutego 2010 o 18:55
0
dostałam to od znajomej, ponoc lepsze niz n-k
[url="http://www.jesteśmy.pl"]i mozne wklejac swoje filmiki[/url]
Avatar
FanSte / 18 lutego 2010 o 17:59
0
Stefan napisał:
Mylisz sie kolego. Ziema nie jest wcale zamarznieta nie miala kiedy tego zrobic. Odrazu spadl snieg a jak przyszly mrozy powyzej -10 to juz dawno na ziemi zalegala gruba warstwa sniegu wiec ziemia nie jest zmarznieta. Dalo sie to zauwazyc gdy krety ryly kretowiska okolo pod koniec grudnia.


Jest, jest zmarznieta Stefanie i to na jakies min. 2-3m. Sa miejsca gdzie zmrzlina siega 5-10m ale sa rowniez takie gdzie ryja krety i widac trawe-szczegolnie tu gdzie przebiegaja kolektory CO i sanitarne.
Tak bylo, jest i pewnie jeszcze dlugo pozostanie. Niestety, podkreslam niestety - najgorsze dopiero przed nami.
Dziury dopiero zaczna sie pojawiac i beda mialy miejsce coraz czestsze i rozleglejsze awarie kanalizacji w calym miejscie, ze o podtopieniach, zatopieniach i powodziach nie wspomne.
To jest tak oczyweiste jak to, ze snieg pada a pozniej sie roztapia...


Jest, jest zmarznieta Stefanie i to na jakies min. 2-3m. Sa miejsca gdzie zmrzlina siega 5-10m ale sa rowniez takie gdzie ryja krety i widac trawe-szczegolnie tu gdzie przebiegaja kolektory CO i sanitarne.
Tak bylo, jest i pewnie jeszcze dlugo pozostanie. Niestety, podkreslam niestety - najgorsze dopiero przed nami.
Dziury dopiero zaczna sie pojawiac i beda mialy miejsce coraz czestsze i rozleglejsze awarie kanalizacji w calym miejscie, ze o podtopieniach, zatopieniach i powodziach nie wspomne.
To... rozwiń
Avatar
on39 / 18 lutego 2010 o 17:53
0
A ja od 4 dni wydzwaniam po urzedach i strazy miejskiej aby oczyscili parking stanowiący wlasnosc miasta
i dopiero dzisiaj sie dodzwonilem i uzyskalem odpowiedz ze wydz kosp komun nie mial zgloszen od strazy miejskiej i nikt tego nie zglaszal

a moze by im ten urzad zasypac kilkoma wywrotkami brudnego sniegu???????????
Avatar
1.2.3 / 18 lutego 2010 o 11:23
0
Pod Urząd Miasta Bełżyce wczoraj mieszkańcy podstawili.......taczki, niekoniecznie do wywozu.... śniegu !!!!!
Avatar
Stefan / 18 lutego 2010 o 09:43
0
power napisał:
Do tego zmarznięta ziemia pod spodem nie będzie przyjmować tak szybko wody i powódź gotowa.

Mylisz sie kolego. Ziema nie jest wcale zamarznieta nie miala kiedy tego zrobic. Odrazu spadl snieg a jak przyszly mrozy powyzej -10 to juz dawno na ziemi zalegala gruba warstwa sniegu wiec ziemia nie jest zmarznieta. Dalo sie to zauwazyc gdy krety ryly kretowiska okolo pod koniec grudnia.
Avatar
gosciu / 18 lutego 2010 o 09:37
0
Dobrze ze wojewoda i lodarze mysla wczesniej oby nas minely powodzie ,moze za kalendarze dyr. Latki [22 tys zl] mozna cos zrobic np kupic paliwo do samochodow i wywozic snieg .
Avatar
power / 18 lutego 2010 o 09:19
0
dokładnie na polach pzy drodze na Chełm jest tyle śniegu że nie widać tych siatek które mają zatrzymywać śnieg -czegoś takiego jeszcze nie widziałem. A u mojego znajomego ze wsi koło Rejowca na polu leży śniegu po pas:) Do tego zmarznięta ziemia pod spodem nie będzie przyjmować tak szybko wody i powódź gotowa.
Avatar
xxx / 20 lutego 2010 o 21:05
0
a może by tak regulacja rzek bo nas topi cofka z Wisly która chyba sto lat nie byla regulowana gdyby miala glębsze koryto to o ile wiecej zmieścilaby wody wladze w tej kwesti nic nie robią a jeśli już nas zaleje to nawet nikt nie spyta czy pomóc a po 2 to kiedyś moich dziadków nie topilo więc...........pomyśl
Avatar
~gość~ / 19 lutego 2010 o 18:39
0
xxx napisał:
witam ja mieszkam niedaleko rzeki i wcale mnie nie cieszy taka ilość sniegu, nasze wladze i tak nic z tym nie zrobią jeśli będzie powódź to i tak będziemy radzic sobie SAMI pozdrawiam



Wniosek taki aby nie budować się nad rzeką.A co Ci władza winna ,żeś chałupę nad rzeką wybudował.
Jak by od władzy zależało czy będzie powódź czy nie to latem sprowadzała by dzeszcz co drugi dzień
by podlewać wasze działki i pola. ha ha ha



Wniosek taki aby nie budować się nad rzeką.A co Ci władza winna ,żeś chałupę nad rzeką wybudował.
Jak by od władzy zależało czy będzie powódź czy nie to latem sprowadzała by dzeszcz co drugi dzień
by podlewać wasze działki i pola. ha ha ha rozwiń
Avatar
xxx / 18 lutego 2010 o 20:44
0
witam ja mieszkam niedaleko rzeki i wcale mnie nie cieszy taka ilość sniegu, nasze wladze i tak nic z tym nie zrobią jeśli będzie powódź to i tak będziemy radzic sobie SAMI pozdrawiam
Avatar
małgos / 18 lutego 2010 o 18:55
0
dostałam to od znajomej, ponoc lepsze niz n-k
[url="http://www.jesteśmy.pl"]i mozne wklejac swoje filmiki[/url]
Avatar
FanSte / 18 lutego 2010 o 17:59
0
Stefan napisał:
Mylisz sie kolego. Ziema nie jest wcale zamarznieta nie miala kiedy tego zrobic. Odrazu spadl snieg a jak przyszly mrozy powyzej -10 to juz dawno na ziemi zalegala gruba warstwa sniegu wiec ziemia nie jest zmarznieta. Dalo sie to zauwazyc gdy krety ryly kretowiska okolo pod koniec grudnia.


Jest, jest zmarznieta Stefanie i to na jakies min. 2-3m. Sa miejsca gdzie zmrzlina siega 5-10m ale sa rowniez takie gdzie ryja krety i widac trawe-szczegolnie tu gdzie przebiegaja kolektory CO i sanitarne.
Tak bylo, jest i pewnie jeszcze dlugo pozostanie. Niestety, podkreslam niestety - najgorsze dopiero przed nami.
Dziury dopiero zaczna sie pojawiac i beda mialy miejsce coraz czestsze i rozleglejsze awarie kanalizacji w calym miejscie, ze o podtopieniach, zatopieniach i powodziach nie wspomne.
To jest tak oczyweiste jak to, ze snieg pada a pozniej sie roztapia...


Jest, jest zmarznieta Stefanie i to na jakies min. 2-3m. Sa miejsca gdzie zmrzlina siega 5-10m ale sa rowniez takie gdzie ryja krety i widac trawe-szczegolnie tu gdzie przebiegaja kolektory CO i sanitarne.
Tak bylo, jest i pewnie jeszcze dlugo pozostanie. Niestety, podkreslam niestety - najgorsze dopiero przed nami.
Dziury dopiero zaczna sie pojawiac i beda mialy miejsce coraz czestsze i rozleglejsze awarie kanalizacji w calym miejscie, ze o podtopieniach, zatopieniach i powodziach nie wspomne.
To... rozwiń
Avatar
on39 / 18 lutego 2010 o 17:53
0
A ja od 4 dni wydzwaniam po urzedach i strazy miejskiej aby oczyscili parking stanowiący wlasnosc miasta
i dopiero dzisiaj sie dodzwonilem i uzyskalem odpowiedz ze wydz kosp komun nie mial zgloszen od strazy miejskiej i nikt tego nie zglaszal

a moze by im ten urzad zasypac kilkoma wywrotkami brudnego sniegu???????????
Avatar
1.2.3 / 18 lutego 2010 o 11:23
0
Pod Urząd Miasta Bełżyce wczoraj mieszkańcy podstawili.......taczki, niekoniecznie do wywozu.... śniegu !!!!!
Avatar
Stefan / 18 lutego 2010 o 09:43
0
power napisał:
Do tego zmarznięta ziemia pod spodem nie będzie przyjmować tak szybko wody i powódź gotowa.

Mylisz sie kolego. Ziema nie jest wcale zamarznieta nie miala kiedy tego zrobic. Odrazu spadl snieg a jak przyszly mrozy powyzej -10 to juz dawno na ziemi zalegala gruba warstwa sniegu wiec ziemia nie jest zmarznieta. Dalo sie to zauwazyc gdy krety ryly kretowiska okolo pod koniec grudnia.
Avatar
gosciu / 18 lutego 2010 o 09:37
0
Dobrze ze wojewoda i lodarze mysla wczesniej oby nas minely powodzie ,moze za kalendarze dyr. Latki [22 tys zl] mozna cos zrobic np kupic paliwo do samochodow i wywozic snieg .
Avatar
power / 18 lutego 2010 o 09:19
0
dokładnie na polach pzy drodze na Chełm jest tyle śniegu że nie widać tych siatek które mają zatrzymywać śnieg -czegoś takiego jeszcze nie widziałem. A u mojego znajomego ze wsi koło Rejowca na polu leży śniegu po pas:) Do tego zmarznięta ziemia pod spodem nie będzie przyjmować tak szybko wody i powódź gotowa.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 10 0

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 0

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 1

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 0 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 40 6

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 2 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej

O ziołach, wirusie i drogach dla Niepodległej 0

Rozmowa ze Sławomirem Sosnowskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego.

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 24 5

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę 0 0

Dodatkowy objazd wprowadzony będzie w sobotę na liniach autobusowych nr 7 oraz 50. Powodem są prace drogowe.

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć?
20 lipca 2018, 0:00

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć? 0 0

Stacje telewizyjne kontynuują zapoczątkowane filmowe serie. Miłośnicy fantasy będą mogli obejrzeć w ten weekend kolejne części cyklów Władca Pierścieni i Gwiezdne Wojny, z kolei fani kina superbohaterskiego zobaczą Człowieka ze stali. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora?

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora? 0 7

12 tys. zł nagrody rocznej może dostać dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Zdaniem jednego z członków rady społecznej lecznicy w obecnej napiętej sytuacji to nieetyczne, a związkowcy pytają o uczciwość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!