Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 sierpnia 2009 r.
21:36
Edytuj ten wpis

Co trzeci wypadek na Lubelszczyźnie powodują młodzi kierowcy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 23 A A

Od początku tego roku już 35 osób zginęło w wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców. Z roku na rok jest gorzej – alarmuje policja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wczorajszej nocy w Łabuńkach pod Zamościem 18-latek stracił na zakręcie panowanie nad volkswagenem i uderzył w barierkę. 18-letnia pasażerka jest ranna. Kierowca miał prawo jazdy od kilku miesięcy. Kilkanaście godzin wcześniej w Janopolu (pow. rycki) 23-latek uderzył astrą w drzewo. Kierowca zginął, jego dwaj bracia, 17- i 25-letni mężczyźni, trafili do szpitala.

– Od początku roku młodzi kierowcy spowodowali aż 30 proc. wypadków w naszym województwie – mówi Marlena Dudkowska-Kot z lubelskiej drogówki. – Główne grzechy niedoświadczonych kierujących to brawura, nagminne łamanie ograniczeń prędkości, niedostosowanie szybkości do warunków drogowych, ryzykowne wyprzedzanie i nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu.

Skutki tego zjawiska są już na tyle poważne, że rząd od 1 stycznia 2010 r. zamierza zmienić prawo o ruchu drogowym. Osoby między 18 a 24 rokiem życia, które otrzymały prawo jazdy, przez rok jeździłyby autem oznakowanym zielonym liściem. Jeżeli w tym okresie złamią dwa razy przepisy, zostaną skierowane na kurs doszkalający. Trzecie wykroczenie będzie oznaczać pożegnanie się z prawem jazdy.

Eksperci zastanawiają się, czy to coś zmieni. – Kierowca, szczególnie młody, musi mieć świadomość nieuchronności kontroli. Co z tego, że będzie nowe prawo, jeśli nikt go nie wyegzekwuje. Teraz można przejechać całą Polskę, nie spotykając radiowozu – tłumaczy Waldemar Czerniak z lubelskiego PZM. – Druga rzecz to szkolenie. Warto wprowadzić obowiązkowe szkolenie z techniki jazdy, np. wyprowadzania auta z poślizgu, tak jak to jest w większości państw europejskich .

Czerniak proponuje także, aby młodzi sprawcy wypadków musieli w ramach kary pracować na szpitalnych oddziałach rehabilitacyjnych, gdzie trafiają ofiary wypadków.

– Urazy kręgosłupa, połamane nogi, miednice to tylko niektóre skutki wypadków samochodowych. Rehabilitacja takich osób jest długotrwała i bardzo uciążliwa. Pozostają też urazy psychiczne, które dokuczają ofiarom przez całe życie. Sprawcy wypadków powinni dowiedzieć się, do czego może prowadzić niefrasobliwość za kierownicą – mówi dr nauk medycznych, fizjoterapeuta Piotr Kwiatkowski z Lublina.

Na razie zostają apele. W ub. tygodniu ruszył II etap kampanii społecznej "Użyj wyobraźni”. Jest skierowana do niedoświadczonych kierowców pomiędzy 18 a 24 rokiem życia.

Ostatnie przypadki

Kock. 25-letni mężczyzna na motocyklu kawasaki uderzył w drzewo. Zginął na miejscu.

Kocudza (pow. janowski). Kierujący fiatem 22-latek najechał na pieszego, zabijając go na miejscu.

Biała Podlaska. 20-letni mężczyzna bez prawa jazdy uderzył w drzewo. Trzy osoby zostały ranne.

Dyniska Stare. Pijany 20-latek zabił troje wracających z dyskoteki 16-latków. Czwarta ofiara wypadku zmarła w szpitalu.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~ona~ / 26 września 2009 o 12:50
0
co sie dziwic ... mi 1000 osob gada za wolno i takie tam, mam 2 lata prawo jazdy i wole przychamować 50 razy niż 50 wyprzedać na chama bo sie moze zmieszcze za tym 50 można by bylo zginac wiec proste i logiczne albo życie albo śmierć :/
Avatar
Aquarius / 13 sierpnia 2009 o 14:04
0
Proponuję poczytać :

[url="http://wyborcza.pl/1,100503,6828746,Morderca_jest_kim_innym_niz_to_opisuja_media.html"]http://wyborcza.pl/1,100503,6828746,Morder...suja_media.html[/url]
Avatar
GSXR / 13 sierpnia 2009 o 13:35
0
CHŁOP POLSKI napisał:
zadaj sobie pytanie czy nie jest pogardą dla życia jazda ścigaczem na jednym kole 150 km/h?.Kto to robi?a no małolaty

to trza umiec, małolaty tak nie umiom
Avatar
~gość~ / 13 sierpnia 2009 o 13:12
0
no HELLO!!! nie zawsze jest to ich wina... zamiast poprawic drogi to stękają że jest duzo wypadków...
ej... wy z rzadu ruszcie głowy!!!!
Avatar
pośeł / 13 sierpnia 2009 o 12:44
0
najlepiej zlikwidować uprawnienia i zakazać jeżdzić wszystkim polakom, oczywiście poza niektórymi wyjątkami np. pozwolić jeżdzić wszystkim notablom wysoko postawionym urzędnikom,parlamentarzystom, prezesom, dyrektorom,sędziom,prokuratorom,prawnikom,lekarzom, dziennikarzom oraz oczywiście ich członkom rodziny,a zawodowych kierowców sprowadzić z zagranicy np niemców i anglików (przecież to tacy świetni kierowcy),reszta niech jeżdzi rowerami, wtedy w Polsce zapanowałby na drogach spokój, porządek, prawo i sprawiedliwość ( czyż to nie było by piękne )
najlepiej zlikwidować uprawnienia i zakazać jeżdzić wszystkim polakom, oczywiście poza niektórymi wyjątkami np. pozwolić jeżdzić wszystkim notablom wysoko postawionym urzędnikom,parlamentarzystom, prezesom, dyrektorom,sędziom,prokuratorom,prawnikom,lekarzom, dziennikarzom oraz oczywiście ich członkom rodziny,a zawodowych kierowców sprowadzić z zagranicy np niemców i anglików (przecież to tacy świetni kierowcy),reszta niech jeżdzi rowerami, wtedy w Polsce zapanowałby na drogach spokój, porządek, prawo i sprawiedliwość ( czyż to nie było by pi... rozwiń
Avatar
RaPi / 13 sierpnia 2009 o 12:00
0
Czy określenie młodzi kierowcy nie powinno być rozumiane jakie kierowcy z małym stażem a nie młodzi wiekiem. Tak jak ktoś napisał trzeba mieć w głowie poukładane i mieć świadomość że coś złego może się wydarzyć. Bardzo często 23 latkowie mają większe doświadczenie za kółkiem niż nie jeden 30 paro latek. Jak już ktoś wspomniał najcięższe wypadki powodowane są nie przez "młodych kierowców" a przez ludzi którzy mają prawko od kilkunastu lat.
Avatar
CHŁOP POLSKI / 13 sierpnia 2009 o 11:50
0
asdfsaf napisał:
Jak zwykle dziennik napisalem pogrubionym tekstem falszywe dane. Poniewaz wiecej wypadkow powoduja osoby powyzej 30 roku zycia. Dlaczego ? bo jest wiecej takich ludzi a mlody czlowiek nie ma samochodu. Wedlug waszych danych to kazdy mlody kierowca ktory ma samochod mial wypadek. Ja nie mialem. JESTESCIE OSZUSTAMI JAK I POLICJA! Jest niemozliwoscia aby mlody kierowca doprowadzal do tylu wypadkow skoro nie maja samochodow. Ostatnio na p.pl lekarz powiedzial ze to mdia wykreowaly taka sytuacje boi nieprawda jest ze mlody zabija. W osytatnim roku mowil ze na jego stol (kostnica) bylo 10 mlodych kierowcow a 100 powyzej 30 roku zycia.

CHŁOPCZE PRZESTAŃ SIBIE OKŁAMYWAĆ,JA WIEM ŻEŚ MŁODY,CHMURNY I...........ALE PRZYJMIJ DO WIADOMOŚCI,ŻE ŻYCIEM POGARDZAĆ NIE MOŻNA BO ONO MOŻE POGARDZIĆ TOBĄ....zadaj sobie pytanie czy nie jest pogardą dla życia jazda ścigaczem na jednym kole 150 km/h?.Kto to robi?a no małolaty,którzy to uważają,że są w stanie pokonać prawa fizyki.Nie ma większej tragedii jak zabijacie się sami bo tak chcecie,ale jak giną przez was Bogu ducha winni ludzie?

CHŁOPCZE PRZESTAŃ SIBIE OKŁAMYWAĆ,JA WIEM ŻEŚ MŁODY,CHMURNY I...........ALE PRZYJMIJ DO WIADOMOŚCI,ŻE ŻYCIEM POGARDZAĆ NIE MOŻNA BO ONO MOŻE POGARDZIĆ TOBĄ....zadaj sobie pytanie czy nie jest pogardą dla życia jazda ścigaczem na jednym kole 150 km/h?.Kto to robi?a no małolaty,którzy to uważają,że są w stanie pokonać prawa fizyki.Nie ma większej tragedii jak zabijacie się sami bo tak chcecie,ale jak giną przez was Bogu ducha winni ludzie? rozwiń
Avatar
CHŁOP POLSKI / 13 sierpnia 2009 o 11:37
0
JPII napisał:
Dzisiaj pod lokalem zebrał się kwiat młodzieży,
aby na balet uderzyć, to im się należy.
Niech no tylko zagra techno i wpuszczą ich na parkiet,
pierwszy idzie najszerszy, potem kark za karkiem.
Piękni młodzieńcy krótko przystrzyżeni, opaleni
elegancko ubrani, wspaniale zbudowani,

Ci po fecie na parkiecie densowali do białego rana,
trzeba przyznać impreza była udana.
Młodzież powoli opuszcza lokal,
ta w tych lokach to za bardzo nie wie o co chodzi,
zmysł równowagi zawodzi, wczoraj w szkole skromna,
dzisiaj prawie nieprzytomna do wszystkiego skłonna.
Wszyscy chwilę stali, potem powsiadali,
do swych fur, a z rur wydechowych smród spalin.
Pożegnali nas gwizdkiem i opon piskiem,
za tydzień także wbijemy się na tą ekstra dyskę.

Ale następnej dyski nie ma bo kończą swój marny żywot na drzewie za zakrętem.. ot i cała tajemnica wypadków weekendowych młodzieży wiejskiej i tej miejskiej

TE POWYŻEJ ZAPISANE WYPOCINY CAŁKOWICIE OBRAZUJĄ,DZISIEJSZY INTELEKTUALNY POZIOM MŁODZIEŻY
(Jak Hall jeszcze trochę porządzi to młodzież całkiem nam zbłądzi)
Bo już dzisiaj wydaje się im,że trzymając wirtualną kierownicę gry komputerowej i tę prawdziwą to jest to samo.
/> (Jak Hall jeszcze trochę porządzi to młodzież całkiem nam zbłądzi)
Bo już dzisiaj wydaje się im,że trzymając wirtualną kierownicę gry komputerowej i tę prawdziwą to jest to samo. rozwiń
Avatar
CHŁOP POLSKI / 13 sierpnia 2009 o 11:23
0
To jest to pokolenie wychowane przez psychologów,petagogów,w oparciu o badania naukowe,ale bez udziału ojcowskiego pasa.Ale skoro się ojcowie na takie coś zgodzili to cóż...muszą i wkalkulować płacz nad trumną własnego dziecka-czego nikomu i sobie nie życzę.
Jak długo trzeba czekać aby nastąpił czas opamiętania?
Avatar
JPII / 13 sierpnia 2009 o 11:17
0
Dzisiaj pod lokalem zebrał się kwiat młodzieży,
aby na balet uderzyć, to im się należy.
Niech no tylko zagra techno i wpuszczą ich na parkiet,
pierwszy idzie najszerszy, potem kark za karkiem.
Piękni młodzieńcy krótko przystrzyżeni, opaleni
elegancko ubrani, wspaniale zbudowani,

Ci po fecie na parkiecie densowali do białego rana,
trzeba przyznać impreza była udana.
Młodzież powoli opuszcza lokal,
ta w tych lokach to za bardzo nie wie o co chodzi,
zmysł równowagi zawodzi, wczoraj w szkole skromna,
dzisiaj prawie nieprzytomna do wszystkiego skłonna.
Wszyscy chwilę stali, potem powsiadali,
do swych fur, a z rur wydechowych smród spalin.
Pożegnali nas gwizdkiem i opon piskiem,
za tydzień także wbijemy się na tą ekstra dyskę.

Ale następnej dyski nie ma bo kończą swój marny żywot na drzewie za zakrętem.. ot i cała tajemnica wypadków weekendowych młodzieży wiejskiej i tej miejskiej
Dzisiaj pod lokalem zebrał się kwiat młodzieży,
aby na balet uderzyć, to im się należy.
Niech no tylko zagra techno i wpuszczą ich na parkiet,
pierwszy idzie najszerszy, potem kark za karkiem.
Piękni młodzieńcy krótko przystrzyżeni, opaleni
elegancko ubrani, wspaniale zbudowani,

Ci po fecie na parkiecie densowali do białego rana,
trzeba przyznać impreza była udana.
Młodzież powoli opuszcza lokal,
ta w tych lokach to za bardzo nie wie o co chodzi,
zmysł równowagi zawodzi, wczo... rozwiń
Avatar
~ona~ / 26 września 2009 o 12:50
0
co sie dziwic ... mi 1000 osob gada za wolno i takie tam, mam 2 lata prawo jazdy i wole przychamować 50 razy niż 50 wyprzedać na chama bo sie moze zmieszcze za tym 50 można by bylo zginac wiec proste i logiczne albo życie albo śmierć :/
Avatar
Aquarius / 13 sierpnia 2009 o 14:04
0
Proponuję poczytać :

[url="http://wyborcza.pl/1,100503,6828746,Morderca_jest_kim_innym_niz_to_opisuja_media.html"]http://wyborcza.pl/1,100503,6828746,Morder...suja_media.html[/url]
Avatar
GSXR / 13 sierpnia 2009 o 13:35
0
CHŁOP POLSKI napisał:
zadaj sobie pytanie czy nie jest pogardą dla życia jazda ścigaczem na jednym kole 150 km/h?.Kto to robi?a no małolaty

to trza umiec, małolaty tak nie umiom
Avatar
~gość~ / 13 sierpnia 2009 o 13:12
0
no HELLO!!! nie zawsze jest to ich wina... zamiast poprawic drogi to stękają że jest duzo wypadków...
ej... wy z rzadu ruszcie głowy!!!!
Avatar
pośeł / 13 sierpnia 2009 o 12:44
0
najlepiej zlikwidować uprawnienia i zakazać jeżdzić wszystkim polakom, oczywiście poza niektórymi wyjątkami np. pozwolić jeżdzić wszystkim notablom wysoko postawionym urzędnikom,parlamentarzystom, prezesom, dyrektorom,sędziom,prokuratorom,prawnikom,lekarzom, dziennikarzom oraz oczywiście ich członkom rodziny,a zawodowych kierowców sprowadzić z zagranicy np niemców i anglików (przecież to tacy świetni kierowcy),reszta niech jeżdzi rowerami, wtedy w Polsce zapanowałby na drogach spokój, porządek, prawo i sprawiedliwość ( czyż to nie było by piękne )
najlepiej zlikwidować uprawnienia i zakazać jeżdzić wszystkim polakom, oczywiście poza niektórymi wyjątkami np. pozwolić jeżdzić wszystkim notablom wysoko postawionym urzędnikom,parlamentarzystom, prezesom, dyrektorom,sędziom,prokuratorom,prawnikom,lekarzom, dziennikarzom oraz oczywiście ich członkom rodziny,a zawodowych kierowców sprowadzić z zagranicy np niemców i anglików (przecież to tacy świetni kierowcy),reszta niech jeżdzi rowerami, wtedy w Polsce zapanowałby na drogach spokój, porządek, prawo i sprawiedliwość ( czyż to nie było by pi... rozwiń
Avatar
RaPi / 13 sierpnia 2009 o 12:00
0
Czy określenie młodzi kierowcy nie powinno być rozumiane jakie kierowcy z małym stażem a nie młodzi wiekiem. Tak jak ktoś napisał trzeba mieć w głowie poukładane i mieć świadomość że coś złego może się wydarzyć. Bardzo często 23 latkowie mają większe doświadczenie za kółkiem niż nie jeden 30 paro latek. Jak już ktoś wspomniał najcięższe wypadki powodowane są nie przez "młodych kierowców" a przez ludzi którzy mają prawko od kilkunastu lat.
Avatar
CHŁOP POLSKI / 13 sierpnia 2009 o 11:50
0
asdfsaf napisał:
Jak zwykle dziennik napisalem pogrubionym tekstem falszywe dane. Poniewaz wiecej wypadkow powoduja osoby powyzej 30 roku zycia. Dlaczego ? bo jest wiecej takich ludzi a mlody czlowiek nie ma samochodu. Wedlug waszych danych to kazdy mlody kierowca ktory ma samochod mial wypadek. Ja nie mialem. JESTESCIE OSZUSTAMI JAK I POLICJA! Jest niemozliwoscia aby mlody kierowca doprowadzal do tylu wypadkow skoro nie maja samochodow. Ostatnio na p.pl lekarz powiedzial ze to mdia wykreowaly taka sytuacje boi nieprawda jest ze mlody zabija. W osytatnim roku mowil ze na jego stol (kostnica) bylo 10 mlodych kierowcow a 100 powyzej 30 roku zycia.

CHŁOPCZE PRZESTAŃ SIBIE OKŁAMYWAĆ,JA WIEM ŻEŚ MŁODY,CHMURNY I...........ALE PRZYJMIJ DO WIADOMOŚCI,ŻE ŻYCIEM POGARDZAĆ NIE MOŻNA BO ONO MOŻE POGARDZIĆ TOBĄ....zadaj sobie pytanie czy nie jest pogardą dla życia jazda ścigaczem na jednym kole 150 km/h?.Kto to robi?a no małolaty,którzy to uważają,że są w stanie pokonać prawa fizyki.Nie ma większej tragedii jak zabijacie się sami bo tak chcecie,ale jak giną przez was Bogu ducha winni ludzie?

CHŁOPCZE PRZESTAŃ SIBIE OKŁAMYWAĆ,JA WIEM ŻEŚ MŁODY,CHMURNY I...........ALE PRZYJMIJ DO WIADOMOŚCI,ŻE ŻYCIEM POGARDZAĆ NIE MOŻNA BO ONO MOŻE POGARDZIĆ TOBĄ....zadaj sobie pytanie czy nie jest pogardą dla życia jazda ścigaczem na jednym kole 150 km/h?.Kto to robi?a no małolaty,którzy to uważają,że są w stanie pokonać prawa fizyki.Nie ma większej tragedii jak zabijacie się sami bo tak chcecie,ale jak giną przez was Bogu ducha winni ludzie? rozwiń
Avatar
CHŁOP POLSKI / 13 sierpnia 2009 o 11:37
0
JPII napisał:
Dzisiaj pod lokalem zebrał się kwiat młodzieży,
aby na balet uderzyć, to im się należy.
Niech no tylko zagra techno i wpuszczą ich na parkiet,
pierwszy idzie najszerszy, potem kark za karkiem.
Piękni młodzieńcy krótko przystrzyżeni, opaleni
elegancko ubrani, wspaniale zbudowani,

Ci po fecie na parkiecie densowali do białego rana,
trzeba przyznać impreza była udana.
Młodzież powoli opuszcza lokal,
ta w tych lokach to za bardzo nie wie o co chodzi,
zmysł równowagi zawodzi, wczoraj w szkole skromna,
dzisiaj prawie nieprzytomna do wszystkiego skłonna.
Wszyscy chwilę stali, potem powsiadali,
do swych fur, a z rur wydechowych smród spalin.
Pożegnali nas gwizdkiem i opon piskiem,
za tydzień także wbijemy się na tą ekstra dyskę.

Ale następnej dyski nie ma bo kończą swój marny żywot na drzewie za zakrętem.. ot i cała tajemnica wypadków weekendowych młodzieży wiejskiej i tej miejskiej

TE POWYŻEJ ZAPISANE WYPOCINY CAŁKOWICIE OBRAZUJĄ,DZISIEJSZY INTELEKTUALNY POZIOM MŁODZIEŻY
(Jak Hall jeszcze trochę porządzi to młodzież całkiem nam zbłądzi)
Bo już dzisiaj wydaje się im,że trzymając wirtualną kierownicę gry komputerowej i tę prawdziwą to jest to samo.
/> (Jak Hall jeszcze trochę porządzi to młodzież całkiem nam zbłądzi)
Bo już dzisiaj wydaje się im,że trzymając wirtualną kierownicę gry komputerowej i tę prawdziwą to jest to samo. rozwiń
Avatar
CHŁOP POLSKI / 13 sierpnia 2009 o 11:23
0
To jest to pokolenie wychowane przez psychologów,petagogów,w oparciu o badania naukowe,ale bez udziału ojcowskiego pasa.Ale skoro się ojcowie na takie coś zgodzili to cóż...muszą i wkalkulować płacz nad trumną własnego dziecka-czego nikomu i sobie nie życzę.
Jak długo trzeba czekać aby nastąpił czas opamiętania?
Avatar
JPII / 13 sierpnia 2009 o 11:17
0
Dzisiaj pod lokalem zebrał się kwiat młodzieży,
aby na balet uderzyć, to im się należy.
Niech no tylko zagra techno i wpuszczą ich na parkiet,
pierwszy idzie najszerszy, potem kark za karkiem.
Piękni młodzieńcy krótko przystrzyżeni, opaleni
elegancko ubrani, wspaniale zbudowani,

Ci po fecie na parkiecie densowali do białego rana,
trzeba przyznać impreza była udana.
Młodzież powoli opuszcza lokal,
ta w tych lokach to za bardzo nie wie o co chodzi,
zmysł równowagi zawodzi, wczoraj w szkole skromna,
dzisiaj prawie nieprzytomna do wszystkiego skłonna.
Wszyscy chwilę stali, potem powsiadali,
do swych fur, a z rur wydechowych smród spalin.
Pożegnali nas gwizdkiem i opon piskiem,
za tydzień także wbijemy się na tą ekstra dyskę.

Ale następnej dyski nie ma bo kończą swój marny żywot na drzewie za zakrętem.. ot i cała tajemnica wypadków weekendowych młodzieży wiejskiej i tej miejskiej
Dzisiaj pod lokalem zebrał się kwiat młodzieży,
aby na balet uderzyć, to im się należy.
Niech no tylko zagra techno i wpuszczą ich na parkiet,
pierwszy idzie najszerszy, potem kark za karkiem.
Piękni młodzieńcy krótko przystrzyżeni, opaleni
elegancko ubrani, wspaniale zbudowani,

Ci po fecie na parkiecie densowali do białego rana,
trzeba przyznać impreza była udana.
Młodzież powoli opuszcza lokal,
ta w tych lokach to za bardzo nie wie o co chodzi,
zmysł równowagi zawodzi, wczo... rozwiń