Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 stycznia 2007 r.
17:35
Edytuj ten wpis

Dobrze zasłużeni dla Lubelszczyzny

0 0 A A

Nagrodzono 13 osób w drugiej edycji programu "Bene Meritum Terrae Lublinensi"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ich życiowym mottem jest pomoc innym ludziom. Ale nie obnoszą się z tym, nie szukają poklasku. Nie czerpią żadnych korzyści. Poza jedną - poczuciem, że robią coś ważnego i potrzebnego.

Wczoraj już po raz drugi lubelskie media uhonorowały ludzi, którzy zdaniem kapituły dobrze zasłużyli się dla Lubelszczyzny. Tytuł "Bene Meritus Terrae Lublinensi" otrzymali ci, którzy na co dzień spieszą z pomocą innym ludziom. Opiekunowie i organizatorzy akcji dla dzieci i osób niepełnosprawnych, animatorzy sportu i kultury, organizatorzy akcji charytatywnych. Zgodnie z ideą pomysłodawców programu, agencji Vena Art i drukarni Intrograf - zwykli ludzie, którzy w niezwykły sposób wypełniają misję szlachetnej i bezinteresownej służby najbardziej potrzebującym. Nagrodzeni, których w tym roku było 13 zamiast dyplomów otrzymali "Kalendarze Dobrze Nastrojone" z sylwetkami lubelskich muzyków. - Kalendarz, który pokazuje niezwykłe osobowości naszego regionu powędrował do innych niezwykłych ludzi - tłumaczy Grzegorz Szczytowski z agencji Vena Art.


Sylwetki:

Danuta i Witold Danielewiczowie
Założyciele i opiekunowie chóru "Szczygiełki" oraz zespołu "Scholarem Minores Pro Musica Antiqua" w Poniatowej. Oboje skończyli średnie szkoły muzyczne i muzykologię na KUL. I od początku chcieli pracować z młodymi ludźmi. - W 1975 roku postanowiliśmy założyć "Szczygiełki', trzy lata później powstał zespół muzyki dawnej. Daliśmy ponad 2 tys. koncertów na całym świecie, wychowaliśmy kilkuset kochających muzykę osób, które dziś są naszymi przyjaciółmi. To po prostu pasja całego życia - tłumaczy Danuta Danielewicz.

Ksiądz Andrzej Puzon
Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie i dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Całe swoje życie podporządkował jednej idei - pomocy dzieciom. Każdego roku organizuje wakacje w Polsce dla grupy ok.1800 dzieci z Litwy, Białorusi, Ukrainy. Poza tym codziennie funduje 1200 obiadów dla dzieci z Zamojszczyzny. - Pomagam dzieciom, bo to największa moja radość - mówi ks. Puzon, który jest także opiekunem zespołu wokalnego "Lechici".

Anna Fornal
Prezes stowarzyszenia "W Stronę Sztuki", którego celem jest wspieranie młodych osób uzdolnionych artystycznie. Wiele lat pracowała jako nauczycielka w szkole muzycznej. - Przeszłam na emeryturę, żeby poświęcić swój na promowanie młodych talentów, które należy otaczać szczególną opieką, bo inaczej bezpowrotnie przepadają - mówi Anna Fornal. W ramach stowarzyszenia organizowane są wystawy prac plastycznych, koncerty, wydawane są tomiki wierszy młodych, zdolnych osób.

Ojciec Ludwik Wiśniewski
Dominikanin, duszpasterz środowisk niepodległościowych, legendarny kapelan "Solidarności". W latach 90 tych pracował w parafii św. Katarzyny w Sankt Petersburgu. Po powrocie do Lublina, do Klasztoru Ojców Dominikanów założył Akademię "Złota 9". Ideą Akademii są spotkania młodzieży z wybitnymi postaciami kultury, nauki i polityki. Celem - twórcze myślenie, umacnianie wartości, budowanie grupy wsparcia i inspiracji. Pierwsza edycja Akademii rozpoczęła się w styczniu 2006 roku.

Zbigniew Furman
Z zawodu jest poligrafem, z zamiłowania - sportowcem, trenerem, opiekunem młodzieży. W '82 roku założył ognisko TKKF Omega, w którym pracuje z dziećmi i młodzieżą zaszczepiając w nich ideę czystego sportu. Dla swoich podopiecznych od 25 lat organizuje turnieje, konkursy, zabawy sportowe. Nazywany przez nich "Mistrzem" czuje się bardziej przyjacielem i przewodnikiem młodzieży. - Sport rozwija charakter, intelekt, uczy życia - mówi Zbigniew Furman. - A co najważniejsze: W sporcie nie ma przegranych.

Michał Stanowski
Kiedyś współtwórca niezależnego ruchu harcerskiego na Lubelszczyźnie. Od 1989 roku koordynator ruchu Nieprzetarty Szlak, w ramach którego odbywa się cykl imprez artystycznych z udziałem osób niepełnosprawnych, którego finałem jest międzynarodowy przegląd teatralny Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku. W działalność ruchu zaangażowani są młodzi wolontariusze. - Nasze zadanie to służyć ludziom, pomagać im odnaleźć kawałek swojego miejsca. Jeśli to się udaje, to ta praca ma sens. - mówi Michał Stanowski.


Marta Chwalczuk
Nauczycielka w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Radzyńskiej w Lublinie, która swoje życie podporządkowała pracy z dziećmi i działaniu dla ich dobra. Wraz ze swoimi wychowankami zbierała dary dla domów dziecka i ubogich rodzin, zorganizowała wielką akcję charytatywną pomocy dzieciom z polskich szkół we Lwowie. - Tam, gdzie chodzi o dobro dzieci walczę jak lew. Cieszę się, że mam coraz więcej sprzymierzeńców i to wśród młodych ludzi, którzy uczą się, co to znaczy pomagać - mówi Marta Chwalczuk.

Ksiądz Kazimierz Drozd
Salezjanin, który swojej pracy z dziećmi i młodzieżą nie ogranicza do codziennych lekcji katechezy. Do Lublina przyjechał w 2003 roku i z miejsca zaskarbił sobie łaski uczniów, którzy z ochotą przychodzą na organizowane przez księdza zajęcia w tenisie stołowym i siatkówce, a w sezonie wiosenno-jesiennym biorą udział w rozgrywkach ligi piłkarskiej "Salos". - To mój wkład w życie tych młodych osób. W ten sposób realizuję swoje powołanie - mówi ks. Kazimierz Drozd.

Magdalena Jóźwina
Pani pedagog, która swoje powołanie do pracy z młodymi ludźmi realizuje w gimnazjum oraz w świetlicy dla dzieci z lubelskiej Starówki prowadzonej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Dwa lata była tam wolontariuszką, teraz już jako pracownik świetlicy każdego popołudnia organizuje dzieciom pomoc w odrabianiu lekcji, dożywianie, zabawy. Pociesza, doradza, wspiera, uczy. - Jestem tam, gdzie dzieci mnie najbardziej potrzebują. Nie wyobrażam sobie innej pracy - mówi.

Jolanta Wąsowska
Na co dzień pani psycholog w lubelskiej policji, gdzie opiekuje się ofiarami przemocy, zapewniając im psychiczne wsparcie i profesjonalną pomoc. Po pracy i w weekendy stały gość w domu dziecka na ul. Pogodnej w Lublinie i w lubelskich szpitalach. Tam organizuje dla dzieci zabawy choinkowe, wieczerze wigilijne, okolicznościowe spotkania. Znajduje sponsorów, zachęca innych do pomocy ludziom dotkniętym przez los. - Dlaczego to robię? Bo uśmiech dziecka jest dla mnie najważniejszy - tłumaczy Jolanta Wąsowska.

Joanna Kowalczyk
W Zespole Szkół nr 5 przy ul. Elsnera w Lublinie uczy religii. Nie tylko - opiekuje się tez szkolnym kołem PCK i wraz z uczniami robi wiele dobrego dla tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Zbiera dary dla Banku Żywności oraz PCK, organizuje wolontariat, w ramach którego młodzi ludzie pomagają mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej "Kalina" - Nigdy nie ograniczałam swojego życia tylko do pracy i domu. Zawsze chciałam czegoś więcej. I spotkałam na swojej drodze ludzi, którzy myślą podobnie jak ja.

Pozostałe informacje

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Naturalnego śniegu jeszcze nie ma, ale skoro temperatura nocą zaczęła spadać poniżej zera, właściciele pierwszych ośrodków narciarskich na Lubelszczyźnie zaczynają odpalać swoje armatki. Na nowy sezon zaprasza m.in. NartRaj w Chrzanowie.

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium