Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

18 stycznia 2007 r.
17:35
Edytuj ten wpis

Dobrze zasłużeni dla Lubelszczyzny

Nagrodzono 13 osób w drugiej edycji programu "Bene Meritum Terrae Lublinensi"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ich życiowym mottem jest pomoc innym ludziom. Ale nie obnoszą się z tym, nie szukają poklasku. Nie czerpią żadnych korzyści. Poza jedną - poczuciem, że robią coś ważnego i potrzebnego.

Wczoraj już po raz drugi lubelskie media uhonorowały ludzi, którzy zdaniem kapituły dobrze zasłużyli się dla Lubelszczyzny. Tytuł "Bene Meritus Terrae Lublinensi" otrzymali ci, którzy na co dzień spieszą z pomocą innym ludziom. Opiekunowie i organizatorzy akcji dla dzieci i osób niepełnosprawnych, animatorzy sportu i kultury, organizatorzy akcji charytatywnych. Zgodnie z ideą pomysłodawców programu, agencji Vena Art i drukarni Intrograf - zwykli ludzie, którzy w niezwykły sposób wypełniają misję szlachetnej i bezinteresownej służby najbardziej potrzebującym. Nagrodzeni, których w tym roku było 13 zamiast dyplomów otrzymali "Kalendarze Dobrze Nastrojone" z sylwetkami lubelskich muzyków. - Kalendarz, który pokazuje niezwykłe osobowości naszego regionu powędrował do innych niezwykłych ludzi - tłumaczy Grzegorz Szczytowski z agencji Vena Art.


Sylwetki:

Danuta i Witold Danielewiczowie
Założyciele i opiekunowie chóru "Szczygiełki" oraz zespołu "Scholarem Minores Pro Musica Antiqua" w Poniatowej. Oboje skończyli średnie szkoły muzyczne i muzykologię na KUL. I od początku chcieli pracować z młodymi ludźmi. - W 1975 roku postanowiliśmy założyć "Szczygiełki', trzy lata później powstał zespół muzyki dawnej. Daliśmy ponad 2 tys. koncertów na całym świecie, wychowaliśmy kilkuset kochających muzykę osób, które dziś są naszymi przyjaciółmi. To po prostu pasja całego życia - tłumaczy Danuta Danielewicz.

Ksiądz Andrzej Puzon
Proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie i dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Całe swoje życie podporządkował jednej idei - pomocy dzieciom. Każdego roku organizuje wakacje w Polsce dla grupy ok.1800 dzieci z Litwy, Białorusi, Ukrainy. Poza tym codziennie funduje 1200 obiadów dla dzieci z Zamojszczyzny. - Pomagam dzieciom, bo to największa moja radość - mówi ks. Puzon, który jest także opiekunem zespołu wokalnego "Lechici".

Anna Fornal
Prezes stowarzyszenia "W Stronę Sztuki", którego celem jest wspieranie młodych osób uzdolnionych artystycznie. Wiele lat pracowała jako nauczycielka w szkole muzycznej. - Przeszłam na emeryturę, żeby poświęcić swój na promowanie młodych talentów, które należy otaczać szczególną opieką, bo inaczej bezpowrotnie przepadają - mówi Anna Fornal. W ramach stowarzyszenia organizowane są wystawy prac plastycznych, koncerty, wydawane są tomiki wierszy młodych, zdolnych osób.

Ojciec Ludwik Wiśniewski
Dominikanin, duszpasterz środowisk niepodległościowych, legendarny kapelan "Solidarności". W latach 90 tych pracował w parafii św. Katarzyny w Sankt Petersburgu. Po powrocie do Lublina, do Klasztoru Ojców Dominikanów założył Akademię "Złota 9". Ideą Akademii są spotkania młodzieży z wybitnymi postaciami kultury, nauki i polityki. Celem - twórcze myślenie, umacnianie wartości, budowanie grupy wsparcia i inspiracji. Pierwsza edycja Akademii rozpoczęła się w styczniu 2006 roku.

Zbigniew Furman
Z zawodu jest poligrafem, z zamiłowania - sportowcem, trenerem, opiekunem młodzieży. W '82 roku założył ognisko TKKF Omega, w którym pracuje z dziećmi i młodzieżą zaszczepiając w nich ideę czystego sportu. Dla swoich podopiecznych od 25 lat organizuje turnieje, konkursy, zabawy sportowe. Nazywany przez nich "Mistrzem" czuje się bardziej przyjacielem i przewodnikiem młodzieży. - Sport rozwija charakter, intelekt, uczy życia - mówi Zbigniew Furman. - A co najważniejsze: W sporcie nie ma przegranych.

Michał Stanowski
Kiedyś współtwórca niezależnego ruchu harcerskiego na Lubelszczyźnie. Od 1989 roku koordynator ruchu Nieprzetarty Szlak, w ramach którego odbywa się cykl imprez artystycznych z udziałem osób niepełnosprawnych, którego finałem jest międzynarodowy przegląd teatralny Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku. W działalność ruchu zaangażowani są młodzi wolontariusze. - Nasze zadanie to służyć ludziom, pomagać im odnaleźć kawałek swojego miejsca. Jeśli to się udaje, to ta praca ma sens. - mówi Michał Stanowski.


Marta Chwalczuk
Nauczycielka w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Radzyńskiej w Lublinie, która swoje życie podporządkowała pracy z dziećmi i działaniu dla ich dobra. Wraz ze swoimi wychowankami zbierała dary dla domów dziecka i ubogich rodzin, zorganizowała wielką akcję charytatywną pomocy dzieciom z polskich szkół we Lwowie. - Tam, gdzie chodzi o dobro dzieci walczę jak lew. Cieszę się, że mam coraz więcej sprzymierzeńców i to wśród młodych ludzi, którzy uczą się, co to znaczy pomagać - mówi Marta Chwalczuk.

Ksiądz Kazimierz Drozd
Salezjanin, który swojej pracy z dziećmi i młodzieżą nie ogranicza do codziennych lekcji katechezy. Do Lublina przyjechał w 2003 roku i z miejsca zaskarbił sobie łaski uczniów, którzy z ochotą przychodzą na organizowane przez księdza zajęcia w tenisie stołowym i siatkówce, a w sezonie wiosenno-jesiennym biorą udział w rozgrywkach ligi piłkarskiej "Salos". - To mój wkład w życie tych młodych osób. W ten sposób realizuję swoje powołanie - mówi ks. Kazimierz Drozd.

Magdalena Jóźwina
Pani pedagog, która swoje powołanie do pracy z młodymi ludźmi realizuje w gimnazjum oraz w świetlicy dla dzieci z lubelskiej Starówki prowadzonej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Dwa lata była tam wolontariuszką, teraz już jako pracownik świetlicy każdego popołudnia organizuje dzieciom pomoc w odrabianiu lekcji, dożywianie, zabawy. Pociesza, doradza, wspiera, uczy. - Jestem tam, gdzie dzieci mnie najbardziej potrzebują. Nie wyobrażam sobie innej pracy - mówi.

Jolanta Wąsowska
Na co dzień pani psycholog w lubelskiej policji, gdzie opiekuje się ofiarami przemocy, zapewniając im psychiczne wsparcie i profesjonalną pomoc. Po pracy i w weekendy stały gość w domu dziecka na ul. Pogodnej w Lublinie i w lubelskich szpitalach. Tam organizuje dla dzieci zabawy choinkowe, wieczerze wigilijne, okolicznościowe spotkania. Znajduje sponsorów, zachęca innych do pomocy ludziom dotkniętym przez los. - Dlaczego to robię? Bo uśmiech dziecka jest dla mnie najważniejszy - tłumaczy Jolanta Wąsowska.

Joanna Kowalczyk
W Zespole Szkół nr 5 przy ul. Elsnera w Lublinie uczy religii. Nie tylko - opiekuje się tez szkolnym kołem PCK i wraz z uczniami robi wiele dobrego dla tych, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Zbiera dary dla Banku Żywności oraz PCK, organizuje wolontariat, w ramach którego młodzi ludzie pomagają mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej "Kalina" - Nigdy nie ograniczałam swojego życia tylko do pracy i domu. Zawsze chciałam czegoś więcej. I spotkałam na swojej drodze ludzi, którzy myślą podobnie jak ja.

Pozostałe informacje

Bogumiła Janina Sawa urodziła się w 1940 roku w Kamionce, ale niemal całe życie była związana z Zamościem. W 2017 r. została uhonorowana medalem „Zasłużony dla Zamościa”.

Kochała to miasto. Tablica pamiątkowa dla nieżyjącej zamościanki

Od raz zakładano, że najlepszy termin to 27 maja. I właśnie tego dnia, w najbliższy wtorek odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona Bogumile Sawie. Ta badaczka historii Zamościa w testamencie wszystkie swoje dobra przeniosła na cele ochrony i promocji dziedzictwa narodowego miasta.

Rodzina, tradycja, wiara. Prawicę popierają tutaj od zawsze
wybory prezydenckie

Rodzina, tradycja, wiara. Prawicę popierają tutaj od zawsze

Lubelszczyzna w pierwszej turze zagłosowała głównie na kandydatów prawicowych. W najbardziej konserwatywnych regionach, jak gmina Chrzanów - Nawrocki, Mentzen i Braun zdobyli ponad 92 proc. głosów. Skąd takie wyniki? Zapytaliśmy samych mieszkańców.

Karol Nawrocki w Lublinie przed I turą wyborów prezydenckich
wybory prezydenckie

Nowy sondaż. Przepływ wyborców Mentzena i Zandberga korzystniejszy dla Nawrockiego

Sondażownia UCE Research na zlecenie Onetu zbadała, jak w II turze będzie wyglądał przepływ głosów wyborców Sławomira Mentzena (Konfederacja) i Adriana Zandberga (Razem). Uwzględniając tylko te przepływy, Karol Nawrocki miałby w II turze o ok. 675 tys. głosów więcej niż Rafał Trzaskowski - wynika z badania.

Kreacje z odzysku, czyli odzieżowa OdNowa na wybiegu
ZDJĘCIA
galeria

Kreacje z odzysku, czyli odzieżowa OdNowa na wybiegu

Ekologia, recykling i kreatywność - to liczy się przede wszystkim w konkursie Odzież OdNowa. Jego finał odbył się dzisiaj w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Rywalizowali uczniowie z całej Polski.

Wiejski kościółek odnowiony. Parafianom będzie cieplej

Wiejski kościółek odnowiony. Parafianom będzie cieplej

Już po remoncie. Kilka dni temu dokonano odbioru technicznego wszystkich prac, jakie dzięki dotacji z Polskiego Ładu dla Zabytków wykonano w drewnianym kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Bukowej.

Za kilka miesięcy młodzi mieszkańcy Krasnobrodu będą mieli do dyspozycji nie tylko boiska przy szkole

Nowości przy Orliku. Amatorzy akrobacji będą zadowoleni

Do półmilionowej dotacji trzeba było dołożyć nieco więcej niż drugie tyle. Za ponad 1,2 mln zł boisko Orlik w Krasnobrodzie zostanie odnowione, a obok niego powstaną dwa nowe obiekty.

Najlepsi z najlepszych. Najwięcej stypendystów marszałka ma UMCS
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Najlepsi z najlepszych. Najwięcej stypendystów marszałka ma UMCS

Wniosków spłynęło ponad 400. Na stypendia od marszałka województwa „załapało się” niespełna 300 studentów. Przez pół roku mogą liczyć na wsparcie po 600 zł miesięcznie. To daje łącznie ponad 997 tys. zł.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Miliony euro na polsko-ukraińską współpracę. Także dla uczelni z Lublina

Utworzenie cyfrowej platformy do konsultacji trudnych przypadków, szkolenia lekarzy i zakup sprzętu medycznego przewiduje między innymi polsko-ukraińska współpraca szpitali i uniwersytetów w Lublinie, Łucku i Lwowie. Około 2 mln euro dofinansowania na ten projekt pochodzi z UE.

Rozkochał ją "amerykański żołnierz". I okradł z... 50 tys. zł

Rozkochał ją "amerykański żołnierz". I okradł z... 50 tys. zł

Uwierzyła w szczerość wyznań o miłości. Była gotowa wiele dla niego zrobić. I bardzo się zawiodła, na dodatek straciła pieniądze. Znajomość z "amerykańskim żołnierzem" kosztowała 43-letnią kobietę prawie 50 tysięcy złotych.

Wystawy, prelekcje i debata. Przed nami już V Festiwal Przyrody
23 maja 2025, 9:00

Wystawy, prelekcje i debata. Przed nami już V Festiwal Przyrody

W najbliższy weekend Lublin stanie się prawdziwą stolicą przyrody – przez 3 dni mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, gdzie edukacja łączy się z zabawą.

Krzysztof Komorski. wojewoda lubelski dekoruje gen. bryg. SG Jacka Szcząchora komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Obok stoi komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan oraz minister Tomasz Siemoniak
galeria

Szef MSWiA w Lublinie. Medale, awanse i zapowiedź podwyżek

Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych, podczas wizyty w Lublinie zapowiedział podwyżki pensji, wypłatę od 1 lipca dodatku mieszkaniowego dla funkcjonariuszy SG oraz olbrzymie inwestycje w tę służbę. W rozmowie z Dziennikiem Wschodnim zdradził też, że Nadbużański Oddział SG rozrośnie się nowe etaty.

Święto jest okazją do skosztowania trunków z lokalnych winnic w okazyjnej cenie
NASZ PATRONAT

Winiarze przyjadą do Janowca. Święto już w ten weekend

W najbliższą sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, na zamkowym dziedzińcu w Janowcu pojawią się producenci win z Małopolskiego Przełomu Wisły. W programie festiwalu - degustacje, spotkania i konkursy. W sobotę także loty balonem na uwięzi - za darmo.

Wisła Puławy w piątek celuje w wygraną, która pozwoli jej opuścić strefę barażową

Wisła Puławy w piątek zagra w piątek z Olimpią Grudziądz

W poprzedniej kolejce Wisła Puławy sprawiła nie lada niespodziankę i pokonała na wyjeździe faworyzowane Zagłębie Sosnowiec. W piątek (godz. 17) puławianie będą chcieli sięgnąć po kolejne trzy punkty w starciu z Olimpią Grudziądz, która już raz w tym sezonie pokonali

Apelacja w sprawie śmierci Eryka z Zamościa. Rodzina czeka na sprawiedliwość

Apelacja w sprawie śmierci Eryka z Zamościa. Rodzina czeka na sprawiedliwość

Mam nadzieję, że dzisiaj sąd apelacyjny podejmie decyzję i ta cała sprawa w końcu się zakończy – mówi w rozmowie z nami mama Eryka. W czerwcu ubiegłego roku zapadł wyrok skazujący Daniela G. na 12 lat więzienia za śmiertelne pobicie jej syna. Jednak zarówno prokuratura, jak i rodzina ofiary uważają go za zbyt łagodny.

Ubiegłoroczna edycja Dnia Młodego Naukowca cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży

Młodzi odkrywcy znów ruszają do akcji! Naukowe święto w Chełmie już 23 maja

Eksperymenty, interaktywne warsztaty, naukowe pokazy i dzieci w roli badaczy – tak zapowiada się 9. edycja Dnia Młodego Naukowca, która odbędzie się już 23 maja w laboratoriach Centrum Studiów Inżynierskich PANS w Chełmie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium