Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

5 maja 2013 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Elektrownia wiatrowa obok Bychawy? Potrzebna zgoda mieszkańców

0 10 A A
Losy inwestycji leżą w rękach samorządu i lokalnej społeczności. Do postawienia wiatraków konieczne
Losy inwestycji leżą w rękach samorządu i lokalnej społeczności. Do postawienia wiatraków konieczne

W rejonie Bychawy może powstać duża elektrownia wiatrowa. Formalne przygotowania są na ukończeniu. Ostatnie słowo będzie jednak należało do mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Za projektem stoi firma Eco-Wind Construction, która chce zamontować do 20 turbin. Wiatraki mają stanąć w okolicach Marysina, Gałęzowa oraz Starej Wsi.

– Przeprowadziliśmy już badania dotyczące siły wiatru, mamy zgodę na przyłączenie do sieci energetycznej – wylicza Piotr Żabiński, kierownik projektu z firmy Eco-Wind Construction S.A. – Od czerwca ubiegłego roku prowadzimy monitoring ptaków i nietoperzy, związany z ich ewentualną obecnością w najbliższym sąsiedztwie inwestycji. Takie analizy są konieczne do uzyskania decyzji środowiskowej.

Służby ochrony środowiska wyznaczyły tereny, na których możliwa jest lokalizacja turbin wiatrowych. Inwestor wydzierżawił połowę niezbędnych gruntów. Firma liczy, że turbiny ruszą w 2015 roku.

– Nasza firma jako inwestor i właściciel farmy będzie odprowadzała rocznie ok. 100 tys. zł podatku od każdej turbiny, co oznacza, że budżet gminy Bychawa wzrośnie nawet o 2 mln złotych rocznie. Oczywiście będziemy również płacić czynsz właścicielom dzierżawionych działek – wylicza Żabiński.

Losy inwestycji leżą w rękach samorządu i lokalnej społeczności. Do postawienia wiatraków konieczne są bowiem zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego.

– Trwają rozmowy z mieszkańcami. Jeśli większość będzie za inwestycją, rozpoczniemy procedury związane ze zmianą planu – zapewnia Marta Wołoszyn, zastępca burmistrza Bychawy. – Organizujemy spotkania z lokalną społecznością, z udziałem niezależnych specjalistów. Opinie w sprawie wiatraków są podzielone.

Dokładnych lokalizacji turbin w Bychawie jeszcze nie ustalono. Mają być jednak ustawione minimum 500 m od domów. Jeśli zajdzie taka konieczność, możliwe jest też zmniejszenie liczby turbin.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
AS / 26 maja 2013 o 20:30
0
@walczacy o prawde

Ty fajnasie, żal ci d..pe ściska że sąsiad dostanie a ty nie. A nie plumkasz tu o jakieś demokracji.
Avatar
dawid1sm12 / 6 maja 2013 o 09:51
0
Proponuję posłuchać; obejrzeć i poczytać:
1. http://stopwiatrakom.eu/
2. Elektrownie wiatrowe zagrożeniem dla rozwoju wsi polskiej cz. I (TV Trwam)
pos. Małgorzata Sadurska oraz przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Mieszkańców przed Budową Elektrowni Wiatrowych: Marian Daszyk, Mirosław Telega, Piotr Kurowski i Hanna Szumińska - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pozytywna Energia.
http://www.radiomaryja.pl/multimedia/elektrownie-wiatrowe-zagrozeniem-dla-rozwoju-wsi-polskiej-cz-i-tv-trwam/
3. Elektrownie wiatrowe zagrożeniem dla rozwoju wsi polskiej cz. II
http://www.radiomaryja.pl/multimedia/elektrownie-wiatrowe-zagrozeniem-dla-rozwoju-wsi-polskiej/
4. Nieopłacalne wiatraki
http://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/nieoplacalne-wiatraki/
5. Sprzeciw wobec budowy Elektrowni Wiatrowych
http://www.radiomaryja.pl/informacje/sprzeciw-wobec-budowy-elektrowni-wiatrowych/
6. Wybitni naukowcy OSTRZEGAJĄ przed wiatrakami!
http://nowa-stepnica.x25.pl/2012/02/26/wybitni-naukowcy-ostrzegaja-przed-wiatrakami/
Proponuję posłuchać; obejrzeć i poczytać:
1. http://stopwiatrakom.eu/
2. Elektrownie wiatrowe zagrożeniem dla rozwoju wsi polskiej cz. I (TV Trwam)
pos. Małgorzata Sadurska oraz przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Mieszkańców przed Budową Elektrowni Wiatrowych: Marian Daszyk, Mirosław Telega, Piotr Kurowski i Hanna Szumińska - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pozytywna Energia.
http://www.radiomaryja.pl/multimedia/elektrownie-wiatrowe-zagrozeniem-dla-rozwoju-wsi-polskiej-cz-i-tv-trwam/
3. Elektrownie wia... rozwiń
Avatar
walczacy o prawde. / 6 maja 2013 o 07:56
0
a nigdy i przenigdy nie damy glosu na te wiatraki. ja robie teraz w Norwegii i widze co tam robia, aby miec energetyke w dostatniej ilosci. tam kazden sasiad ma zysk z tego co sie dzieje na jego ojcowiznie. u nas tez tak ma byc. teraz jak zaczeli wysylac urzedowe pisma to mojego ojca to przyjechalem, aby na wlasne oczy zobaczyc o co z tym chodzi. jak mamy zarabiac to wszyscy, albo tez nikt. nie wina ojca jest, ze mamy pola z mniejsza energetyka wiatrow a u sasiada wieksza. jak mamy byc zgodni, to niech placa wszystkim we wsi, a nie tylko tym wybranym. referendum w gminie musi byc i zobaczymy co zrobia. sam chodze od chalupy do chalupy i mowie ludziom co i jak. u nas tylko siedem zagrod ma dostac te pieniadze, a pozostale jedenascie ani grosza. to ma byc demokracja? nie chcemy zeby szpecili widok z naszych okien, bo na tym traci sie wartosc gospodarki. ziemi nie sprzedawac i gonic wyzyskiwaczy i szczuc psem nam trzeba. w demokracji nie ma tak, ze dejne maja a inni nie. w Norwegii wszyscy maja za to co ich ziemia warta i jeszcze panstwo doplaca. a kazdy moze jezdzic po swiecie i kazdy ma naprawde dobry samochod przed domem. a dlaczego nie u nas tak samo? we wsi nie mam porozumienia, bo kapitalisci dziela narod na tych, co zarobia fortune i na tych, co nic nie beda mieli. od tygodnia siedze w Polsce i pomagam ludziom pisac petycje do wladzy i tlumacze co i jak maja zrobic. sasiad to wazny element w zyciu naszych spolecznosci i dlatego wszyscy maja miec zysk tak, jakby i na ich gruntach staly te wiatraki. nie moziw juz o tem, ze troche malo placa, bo produkcja rolna zmniejszeniu ulegnie, a straty trzeba wyrownac i 100 tys. to kazdy w wiosce powinien dostac na potrzeby. to by bylo sprawiedliwe. ubytek dochodu gospodarza pokryc, a co dorobi, to potraktowac na zasadzie wyrownywania roznic zyciowych i cywilizacyjnych miast i wsi! rolnicy nie powinni zapominac, ze maja sasiadow. ci od wiatrow przyjda i pojda, a sasiad byl, jest i bedzie po wieki wiekow! niech sie dziela tym co zarobia bez pomijania nas. nie moze byc tak, ze jednym daja cala mase forsy, a innym juz nie. spoleczenstwo jest jedno. takie konsultacje spoleczne sa oparte o falsz i chec dzielenia.
a nigdy i przenigdy nie damy glosu na te wiatraki. ja robie teraz w Norwegii i widze co tam robia, aby miec energetyke w dostatniej ilosci. tam kazden sasiad ma zysk z tego co sie dzieje na jego ojcowiznie. u nas tez tak ma byc. teraz jak zaczeli wysylac urzedowe pisma to mojego ojca to przyjechalem, aby na wlasne oczy zobaczyc o co z tym chodzi. jak mamy zarabiac to wszyscy, albo tez nikt. nie wina ojca jest, ze mamy pola z mniejsza energetyka wiatrow a u sasiada wieksza. jak mamy byc zgodni, to niech placa wszystkim we wsi, a nie tylko tym... rozwiń
Avatar
Wyprowadzę Twoje 100 tys. / 5 maja 2013 o 23:41
0
[quote name='pisia' timestamp='1367781034' post='765912']
Zdradzę wam sekret dobrego zarobku w polsce, jak to koledzy mówią
Od 22-giej do 02 maluję trupy w zakładzie pogrzebowym na następny dzień pochówku.
klienci nie marudzą jak dam za dużo szminki czy cienia na sińce.
śpię do 8-mej, potem wyprowadzam psy sąsiadom i je fryzuje o 10-tej zajmuje się szambami na osiedlu a od 12-tej sprzątam klientów co zeszli podczas egzekucji u znajomego komornika w ubojni komorniczej.
od 16-tej do 20-tej dorabiam jako pisuardessa - w końcu chwila odpoczynku!
od 20 do 22-giej sprzedaje w call centre cudowne produkty bankowe bo znajomy komornik też musi na czymś zarabiać.
Dzień mam zajęty całkowicie, odpoczywam tylko w tym WC, ale za to wyciągam minimum 100 tys. zł na miesiąc.
Co zazdrościcie?
[/quote]

A w soboty i niedziele coś robisz ? Czy tak z tymi 100 tys. się pieścisz ?
[quote name='pisia' timestamp='1367781034' post='765912']
Zdradzę wam sekret dobrego zarobku w polsce, jak to koledzy mówią
Od 22-giej do 02 maluję trupy w zakładzie pogrzebowym na następny dzień pochówku.
klienci nie marudzą jak dam za dużo szminki czy cienia na sińce.
śpię do 8-mej, potem wyprowadzam psy sąsiadom i je fryzuje o 10-tej zajmuje się szambami na osiedlu a od 12-tej sprzątam klientów co zeszli podczas egzekucji u znajomego komornika w ubojni komorniczej.
od 16-tej do 20-tej... rozwiń
Avatar
pisia / 5 maja 2013 o 21:10
0
Zdradzę wam sekret dobrego zarobku w polsce, jak to koledzy mówią
Od 22-giej do 02 maluję trupy w zakładzie pogrzebowym na następny dzień pochówku.
klienci nie marudzą jak dam za dużo szminki czy cienia na sińce.
śpię do 8-mej, potem wyprowadzam psy sąsiadom i je fryzuje o 10-tej zajmuje się szambami na osiedlu a od 12-tej sprzątam klientów co zeszli podczas egzekucji u znajomego komornika w ubojni komorniczej.
od 16-tej do 20-tej dorabiam jako pisuardessa - w końcu chwila odpoczynku!
od 20 do 22-giej sprzedaje w call centre cudowne produkty bankowe bo znajomy komornik też musi na czymś zarabiać.
Dzień mam zajęty całkowicie, odpoczywam tylko w tym WC, ale za to wyciągam minimum 100 tys. zł na miesiąc.
Co zazdrościcie?
Zdradzę wam sekret dobrego zarobku w polsce, jak to koledzy mówią
Od 22-giej do 02 maluję trupy w zakładzie pogrzebowym na następny dzień pochówku.
klienci nie marudzą jak dam za dużo szminki czy cienia na sińce.
śpię do 8-mej, potem wyprowadzam psy sąsiadom i je fryzuje o 10-tej zajmuje się szambami na osiedlu a od 12-tej sprzątam klientów co zeszli podczas egzekucji u znajomego komornika w ubojni komorniczej.
od 16-tej do 20-tej dorabiam jako pisuardessa - w końcu chwila odpoczynku!
od 20 do 22-giej spr... rozwiń
Avatar
henryk / 5 maja 2013 o 21:09
0
w mojej gminie tez postawiono wiatraki, niby wszystko ładnie pięknie, dawali ludziom podobno ładne sumy za działki. Ale ale, znajomy ze wsi w której postawiono wiatraki, chciał powiększyć gospodarstwo i chciał zaciągnąć kredyt preferencyjny na zakup ziemi. I co sie okazało? Że przez to że sa wiatraki w tej wsi to nie dostanie kredytu preferencyjnego... może kupić za własne pieniądze owszem, ale żeby wziąć kredyt na niski procent nic z tego. nie rozumiem o co w tym wszystkim chodzi, co ma jedno do drugiego, ale takie sa realia. A ziemia u nas chodzi po 40 000 zl/ha, wiec mało kto ma gotówkę by powiększać w ten sposób gospodarstwo......dlatego z reguły robią umowę dzierżawy na lat 30 minimum z wpisem do księgi wieczystej, a prawników maja takich że jak się uprą za kilka lat to przejmą ziemię przez zasiedzenie i rolnik nie będzie miał nic do gadania. a przy pierwszej rozmowie nie zaproponuje ci najwyższej stawki.
Art. 231. § 1. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. KODEKS CYWILNY (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r. z późniejszymi zmianami):
Samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przewyższającej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem.
Jak ma wpis do księgi wieczystej to jest samoistnym posiadaczem w dobrej wierze. Oczywiście cena jak za grunt rolny bo to właściciel farmy ją przekształcił i zabudował.
w mojej gminie tez postawiono wiatraki, niby wszystko ładnie pięknie, dawali ludziom podobno ładne sumy za działki. Ale ale, znajomy ze wsi w której postawiono wiatraki, chciał powiększyć gospodarstwo i chciał zaciągnąć kredyt preferencyjny na zakup ziemi. I co sie okazało? Że przez to że sa wiatraki w tej wsi to nie dostanie kredytu preferencyjnego... może kupić za własne pieniądze owszem, ale żeby wziąć kredyt na niski procent nic z tego. nie rozumiem o co w tym wszystkim chodzi, co ma jedno do drugiego, ale takie sa realia. A ziemia u nas... rozwiń
Avatar
roman / 5 maja 2013 o 20:35
0
U nas przed budową farmy sprzeciwów nie było. Ci, którzy sprzedali grunt pod wiatraki nie mieszkają w ich pobliżu. Zebranie wiejskie zorganizowano bez większego rozgłosu. O budowie farmy nie powiadomiono osób mających najbliższe zabudowania, a jedynie sąsiadów pól gruntowych. Niestety przyzwolenie społeczne wyszło od najmniej zainteresowanych.

I tak postawili 6 kolosów w odległościach już od 280 m od domów. Mój dom stoi 320 metrów od jednego z nich.

Po uruchomieniu zaczęło się. Hałas jakby samolot startował (raz mniejszy raz większy, zależy od siły i kierunku wiatru) i dyskoteka w domu związana z efektem migania cienia. I tak od 3 lat. Podczas paromiesięcznych negocjacji z Inwestorem padła propozycja ekranów, okien dźwiękoszczelnych, elewacji od strony wiatraka itp., itd.. Skończyło się na obietnicach. My chcieliśmy szybkiego działania z ich strony, a oni mówili, że na działania potrzebują czasu. Niestety, wiatrak jak hałasował tak hałasuje, a cień jak migał tak miga. Zgodnie z decyzją środowiskową firma jest zobowiązana do monitoringu hałasu. Niestety przepisy nie pozwalają na badanie hałasu przy wietrze silniejszym niż 5 m/s. Absurd! Przecież to jest niewiele ponad prędkość rozruchową wiatraka. Ale nie ma przepisów szczególnych dla elektrowni wiatrowych i póki co jest to wykorzystywane. Im większy wiatr tym świst wiatraka głośniejszy. Piszą w internecie, że nowoczesne turbiny nie hałasują. Turbiny nie, ale nie o turbinę tutaj idzie, ale o świst obracających się śmigieł. W nocy hałasuje tak bardzo, że słychać jego świst przez zamknięte okna. Ciężko zasnąć. Są dni, że nie da się wytrzymać, naprawdę! Przynajmniej 320 m od tego ekologicznego wynalazku.

Władza lokalna na nasze pismo/skargę odpowiedziała w taki sposób, że przypomina Inwestorowi o obowiązku prowadzenia pomiarów hałasu. Obszar ochronny ustalony jest na 200 m. Już powyżej 200 m. od takiego wiatraka można dostać warunki zabudowy. A co z zasadami bezpieczeństwa skoro podczas (nie częstych, ale jednak występujących) katastrof elementy wiatraka lecą na ponad 500 m.

Zakupiłam miernik hałasu dla orientacji. Pokazuje często ok.70 decybeli (norma 55 w dzień i 45 w nocy), ale Inwestor mówi, że miernik jest nie atestowany, więc wyniki nie są wiarygodne. My chcemy utrzymania hałasu przynajmniej na poziomie dopuszczalnym, tak żeby nie było przekroczeń. Miganiu cienia też można zapobiec. Wiemy kiedy efekt ten występuje, więc można by wyłączyć wiatrak na ten czas, albo przynajmniej niech kręci się wolniej. Ale spokój jest naszą korzyścią, a działa na niekorzyść Inwestora, który postawił wiatraki żeby produkowały energię i pieniądze, więc mają się kręcić.

Przede wszystkim muszą być zmienione przepisy dotyczące pomiarów hałasu i ustalone konkretne wytyczne w zakresie czasu, w którym można narażać ludzi na miganie cienia. Na razie to tylko "walka z wiatrakami".
U nas przed budową farmy sprzeciwów nie było. Ci, którzy sprzedali grunt pod wiatraki nie mieszkają w ich pobliżu. Zebranie wiejskie zorganizowano bez większego rozgłosu. O budowie farmy nie powiadomiono osób mających najbliższe zabudowania, a jedynie sąsiadów pól gruntowych. Niestety przyzwolenie społeczne wyszło od najmniej zainteresowanych.

I tak postawili 6 kolosów w odległościach już od 280 m od domów. Mój dom stoi 320 metrów od jednego z nich.

Po uruchomieniu zaczęło się. Hałas jakby samolot startował (raz mni... rozwiń
Avatar
Gość / 5 maja 2013 o 20:31
0
kury przestanom siem niesc jak nic. Kosy na sztorc !!!
Avatar
inwestorstrategiczny / 5 maja 2013 o 20:26
0
z życia:
rolnik: jestem przeciwny wiatrakom!! nie wyrażam zgody na nie!!
przedstawiciel firmy: proszę o wytłumaczenie nam dlaczego?
rolnik: bo to szkodliwe! stop wiatrakom w gminie (tu nazwa gminy)!!!!
przedstawiciel firmy: tak się składa, że u Pana wypadałby jeden wiatrak bo przesuneliśmy się bardziej na wschód.
rolnik: a ile dajecie?
przedstawiciel firmy: (podał kwote)
rolnik: a wie pan co zgadzamy sie! myślałem że bedzie aby u sąsiada, a u mnie nie.

wiec można przyjąć taki stan rzeczy:
"Panie jestem przeciwny wiatrakom! ale możecie stawiać u mnie"

tak ta sprawa wygląda.
z życia:
rolnik: jestem przeciwny wiatrakom!! nie wyrażam zgody na nie!!
przedstawiciel firmy: proszę o wytłumaczenie nam dlaczego?
rolnik: bo to szkodliwe! stop wiatrakom w gminie (tu nazwa gminy)!!!!
przedstawiciel firmy: tak się składa, że u Pana wypadałby jeden wiatrak bo przesuneliśmy się bardziej na wschód.
rolnik: a ile dajecie?
przedstawiciel firmy: (podał kwote)
rolnik: a wie pan co zgadzamy sie! myślałem że bedzie aby u sąsiada, a u mnie nie.
rozwiń
Avatar
Gość / 5 maja 2013 o 20:18
0
szykuje się kolejna inwestycja w Lubelskim i to duża, już podpisali wystarczająco dużo umów - wieśniaki nic nie wiedzą i jest dobrze media milczą i tak ma być to jedyna szansa dla lubelskiego.
szykuje się kolejna inwestycja w Lubelskim i to duża, już podpisali wystarczająco dużo umów - wieśniaki nic nie wiedzą i jest dobrze media milczą i tak ma być to jedyna szansa dla lubelskiego. rozwiń
Avatar
AS / 26 maja 2013 o 20:30
0
@walczacy o prawde

Ty fajnasie, żal ci d..pe ściska że sąsiad dostanie a ty nie. A nie plumkasz tu o jakieś demokracji.
Avatar
dawid1sm12 / 6 maja 2013 o 09:51
0
Proponuję posłuchać; obejrzeć i poczytać:
1. http://stopwiatrakom.eu/
2. Elektrownie wiatrowe zagrożeniem dla rozwoju wsi polskiej cz. I (TV Trwam)
pos. Małgorzata Sadurska oraz przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Mieszkańców przed Budową Elektrowni Wiatrowych: Marian Daszyk, Mirosław Telega, Piotr Kurowski i Hanna Szumińska - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pozytywna Energia.
http://www.radiomaryja.pl/multimedia/elektrownie-wiatrowe-zagrozeniem-dla-rozwoju-wsi-polskiej-cz-i-tv-trwam/
3. Elektrownie wiatrowe zagrożeniem dla rozwoju wsi polskiej cz. II
http://www.radiomaryja.pl/multimedia/elektrownie-wiatrowe-zagrozeniem-dla-rozwoju-wsi-polskiej/
4. Nieopłacalne wiatraki
http://www.radiomaryja.pl/bez-kategorii/nieoplacalne-wiatraki/
5. Sprzeciw wobec budowy Elektrowni Wiatrowych
http://www.radiomaryja.pl/informacje/sprzeciw-wobec-budowy-elektrowni-wiatrowych/
6. Wybitni naukowcy OSTRZEGAJĄ przed wiatrakami!
http://nowa-stepnica.x25.pl/2012/02/26/wybitni-naukowcy-ostrzegaja-przed-wiatrakami/
Proponuję posłuchać; obejrzeć i poczytać:
1. http://stopwiatrakom.eu/
2. Elektrownie wiatrowe zagrożeniem dla rozwoju wsi polskiej cz. I (TV Trwam)
pos. Małgorzata Sadurska oraz przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Mieszkańców przed Budową Elektrowni Wiatrowych: Marian Daszyk, Mirosław Telega, Piotr Kurowski i Hanna Szumińska - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pozytywna Energia.
http://www.radiomaryja.pl/multimedia/elektrownie-wiatrowe-zagrozeniem-dla-rozwoju-wsi-polskiej-cz-i-tv-trwam/
3. Elektrownie wia... rozwiń
Avatar
walczacy o prawde. / 6 maja 2013 o 07:56
0
a nigdy i przenigdy nie damy glosu na te wiatraki. ja robie teraz w Norwegii i widze co tam robia, aby miec energetyke w dostatniej ilosci. tam kazden sasiad ma zysk z tego co sie dzieje na jego ojcowiznie. u nas tez tak ma byc. teraz jak zaczeli wysylac urzedowe pisma to mojego ojca to przyjechalem, aby na wlasne oczy zobaczyc o co z tym chodzi. jak mamy zarabiac to wszyscy, albo tez nikt. nie wina ojca jest, ze mamy pola z mniejsza energetyka wiatrow a u sasiada wieksza. jak mamy byc zgodni, to niech placa wszystkim we wsi, a nie tylko tym wybranym. referendum w gminie musi byc i zobaczymy co zrobia. sam chodze od chalupy do chalupy i mowie ludziom co i jak. u nas tylko siedem zagrod ma dostac te pieniadze, a pozostale jedenascie ani grosza. to ma byc demokracja? nie chcemy zeby szpecili widok z naszych okien, bo na tym traci sie wartosc gospodarki. ziemi nie sprzedawac i gonic wyzyskiwaczy i szczuc psem nam trzeba. w demokracji nie ma tak, ze dejne maja a inni nie. w Norwegii wszyscy maja za to co ich ziemia warta i jeszcze panstwo doplaca. a kazdy moze jezdzic po swiecie i kazdy ma naprawde dobry samochod przed domem. a dlaczego nie u nas tak samo? we wsi nie mam porozumienia, bo kapitalisci dziela narod na tych, co zarobia fortune i na tych, co nic nie beda mieli. od tygodnia siedze w Polsce i pomagam ludziom pisac petycje do wladzy i tlumacze co i jak maja zrobic. sasiad to wazny element w zyciu naszych spolecznosci i dlatego wszyscy maja miec zysk tak, jakby i na ich gruntach staly te wiatraki. nie moziw juz o tem, ze troche malo placa, bo produkcja rolna zmniejszeniu ulegnie, a straty trzeba wyrownac i 100 tys. to kazdy w wiosce powinien dostac na potrzeby. to by bylo sprawiedliwe. ubytek dochodu gospodarza pokryc, a co dorobi, to potraktowac na zasadzie wyrownywania roznic zyciowych i cywilizacyjnych miast i wsi! rolnicy nie powinni zapominac, ze maja sasiadow. ci od wiatrow przyjda i pojda, a sasiad byl, jest i bedzie po wieki wiekow! niech sie dziela tym co zarobia bez pomijania nas. nie moze byc tak, ze jednym daja cala mase forsy, a innym juz nie. spoleczenstwo jest jedno. takie konsultacje spoleczne sa oparte o falsz i chec dzielenia.
a nigdy i przenigdy nie damy glosu na te wiatraki. ja robie teraz w Norwegii i widze co tam robia, aby miec energetyke w dostatniej ilosci. tam kazden sasiad ma zysk z tego co sie dzieje na jego ojcowiznie. u nas tez tak ma byc. teraz jak zaczeli wysylac urzedowe pisma to mojego ojca to przyjechalem, aby na wlasne oczy zobaczyc o co z tym chodzi. jak mamy zarabiac to wszyscy, albo tez nikt. nie wina ojca jest, ze mamy pola z mniejsza energetyka wiatrow a u sasiada wieksza. jak mamy byc zgodni, to niech placa wszystkim we wsi, a nie tylko tym... rozwiń
Avatar
Wyprowadzę Twoje 100 tys. / 5 maja 2013 o 23:41
0
[quote name='pisia' timestamp='1367781034' post='765912']
Zdradzę wam sekret dobrego zarobku w polsce, jak to koledzy mówią
Od 22-giej do 02 maluję trupy w zakładzie pogrzebowym na następny dzień pochówku.
klienci nie marudzą jak dam za dużo szminki czy cienia na sińce.
śpię do 8-mej, potem wyprowadzam psy sąsiadom i je fryzuje o 10-tej zajmuje się szambami na osiedlu a od 12-tej sprzątam klientów co zeszli podczas egzekucji u znajomego komornika w ubojni komorniczej.
od 16-tej do 20-tej dorabiam jako pisuardessa - w końcu chwila odpoczynku!
od 20 do 22-giej sprzedaje w call centre cudowne produkty bankowe bo znajomy komornik też musi na czymś zarabiać.
Dzień mam zajęty całkowicie, odpoczywam tylko w tym WC, ale za to wyciągam minimum 100 tys. zł na miesiąc.
Co zazdrościcie?
[/quote]

A w soboty i niedziele coś robisz ? Czy tak z tymi 100 tys. się pieścisz ?
[quote name='pisia' timestamp='1367781034' post='765912']
Zdradzę wam sekret dobrego zarobku w polsce, jak to koledzy mówią
Od 22-giej do 02 maluję trupy w zakładzie pogrzebowym na następny dzień pochówku.
klienci nie marudzą jak dam za dużo szminki czy cienia na sińce.
śpię do 8-mej, potem wyprowadzam psy sąsiadom i je fryzuje o 10-tej zajmuje się szambami na osiedlu a od 12-tej sprzątam klientów co zeszli podczas egzekucji u znajomego komornika w ubojni komorniczej.
od 16-tej do 20-tej... rozwiń
Avatar
pisia / 5 maja 2013 o 21:10
0
Zdradzę wam sekret dobrego zarobku w polsce, jak to koledzy mówią
Od 22-giej do 02 maluję trupy w zakładzie pogrzebowym na następny dzień pochówku.
klienci nie marudzą jak dam za dużo szminki czy cienia na sińce.
śpię do 8-mej, potem wyprowadzam psy sąsiadom i je fryzuje o 10-tej zajmuje się szambami na osiedlu a od 12-tej sprzątam klientów co zeszli podczas egzekucji u znajomego komornika w ubojni komorniczej.
od 16-tej do 20-tej dorabiam jako pisuardessa - w końcu chwila odpoczynku!
od 20 do 22-giej sprzedaje w call centre cudowne produkty bankowe bo znajomy komornik też musi na czymś zarabiać.
Dzień mam zajęty całkowicie, odpoczywam tylko w tym WC, ale za to wyciągam minimum 100 tys. zł na miesiąc.
Co zazdrościcie?
Zdradzę wam sekret dobrego zarobku w polsce, jak to koledzy mówią
Od 22-giej do 02 maluję trupy w zakładzie pogrzebowym na następny dzień pochówku.
klienci nie marudzą jak dam za dużo szminki czy cienia na sińce.
śpię do 8-mej, potem wyprowadzam psy sąsiadom i je fryzuje o 10-tej zajmuje się szambami na osiedlu a od 12-tej sprzątam klientów co zeszli podczas egzekucji u znajomego komornika w ubojni komorniczej.
od 16-tej do 20-tej dorabiam jako pisuardessa - w końcu chwila odpoczynku!
od 20 do 22-giej spr... rozwiń
Avatar
henryk / 5 maja 2013 o 21:09
0
w mojej gminie tez postawiono wiatraki, niby wszystko ładnie pięknie, dawali ludziom podobno ładne sumy za działki. Ale ale, znajomy ze wsi w której postawiono wiatraki, chciał powiększyć gospodarstwo i chciał zaciągnąć kredyt preferencyjny na zakup ziemi. I co sie okazało? Że przez to że sa wiatraki w tej wsi to nie dostanie kredytu preferencyjnego... może kupić za własne pieniądze owszem, ale żeby wziąć kredyt na niski procent nic z tego. nie rozumiem o co w tym wszystkim chodzi, co ma jedno do drugiego, ale takie sa realia. A ziemia u nas chodzi po 40 000 zl/ha, wiec mało kto ma gotówkę by powiększać w ten sposób gospodarstwo......dlatego z reguły robią umowę dzierżawy na lat 30 minimum z wpisem do księgi wieczystej, a prawników maja takich że jak się uprą za kilka lat to przejmą ziemię przez zasiedzenie i rolnik nie będzie miał nic do gadania. a przy pierwszej rozmowie nie zaproponuje ci najwyższej stawki.
Art. 231. § 1. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. KODEKS CYWILNY (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 r. z późniejszymi zmianami):
Samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przewyższającej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem.
Jak ma wpis do księgi wieczystej to jest samoistnym posiadaczem w dobrej wierze. Oczywiście cena jak za grunt rolny bo to właściciel farmy ją przekształcił i zabudował.
w mojej gminie tez postawiono wiatraki, niby wszystko ładnie pięknie, dawali ludziom podobno ładne sumy za działki. Ale ale, znajomy ze wsi w której postawiono wiatraki, chciał powiększyć gospodarstwo i chciał zaciągnąć kredyt preferencyjny na zakup ziemi. I co sie okazało? Że przez to że sa wiatraki w tej wsi to nie dostanie kredytu preferencyjnego... może kupić za własne pieniądze owszem, ale żeby wziąć kredyt na niski procent nic z tego. nie rozumiem o co w tym wszystkim chodzi, co ma jedno do drugiego, ale takie sa realia. A ziemia u nas... rozwiń
Avatar
roman / 5 maja 2013 o 20:35
0
U nas przed budową farmy sprzeciwów nie było. Ci, którzy sprzedali grunt pod wiatraki nie mieszkają w ich pobliżu. Zebranie wiejskie zorganizowano bez większego rozgłosu. O budowie farmy nie powiadomiono osób mających najbliższe zabudowania, a jedynie sąsiadów pól gruntowych. Niestety przyzwolenie społeczne wyszło od najmniej zainteresowanych.

I tak postawili 6 kolosów w odległościach już od 280 m od domów. Mój dom stoi 320 metrów od jednego z nich.

Po uruchomieniu zaczęło się. Hałas jakby samolot startował (raz mniejszy raz większy, zależy od siły i kierunku wiatru) i dyskoteka w domu związana z efektem migania cienia. I tak od 3 lat. Podczas paromiesięcznych negocjacji z Inwestorem padła propozycja ekranów, okien dźwiękoszczelnych, elewacji od strony wiatraka itp., itd.. Skończyło się na obietnicach. My chcieliśmy szybkiego działania z ich strony, a oni mówili, że na działania potrzebują czasu. Niestety, wiatrak jak hałasował tak hałasuje, a cień jak migał tak miga. Zgodnie z decyzją środowiskową firma jest zobowiązana do monitoringu hałasu. Niestety przepisy nie pozwalają na badanie hałasu przy wietrze silniejszym niż 5 m/s. Absurd! Przecież to jest niewiele ponad prędkość rozruchową wiatraka. Ale nie ma przepisów szczególnych dla elektrowni wiatrowych i póki co jest to wykorzystywane. Im większy wiatr tym świst wiatraka głośniejszy. Piszą w internecie, że nowoczesne turbiny nie hałasują. Turbiny nie, ale nie o turbinę tutaj idzie, ale o świst obracających się śmigieł. W nocy hałasuje tak bardzo, że słychać jego świst przez zamknięte okna. Ciężko zasnąć. Są dni, że nie da się wytrzymać, naprawdę! Przynajmniej 320 m od tego ekologicznego wynalazku.

Władza lokalna na nasze pismo/skargę odpowiedziała w taki sposób, że przypomina Inwestorowi o obowiązku prowadzenia pomiarów hałasu. Obszar ochronny ustalony jest na 200 m. Już powyżej 200 m. od takiego wiatraka można dostać warunki zabudowy. A co z zasadami bezpieczeństwa skoro podczas (nie częstych, ale jednak występujących) katastrof elementy wiatraka lecą na ponad 500 m.

Zakupiłam miernik hałasu dla orientacji. Pokazuje często ok.70 decybeli (norma 55 w dzień i 45 w nocy), ale Inwestor mówi, że miernik jest nie atestowany, więc wyniki nie są wiarygodne. My chcemy utrzymania hałasu przynajmniej na poziomie dopuszczalnym, tak żeby nie było przekroczeń. Miganiu cienia też można zapobiec. Wiemy kiedy efekt ten występuje, więc można by wyłączyć wiatrak na ten czas, albo przynajmniej niech kręci się wolniej. Ale spokój jest naszą korzyścią, a działa na niekorzyść Inwestora, który postawił wiatraki żeby produkowały energię i pieniądze, więc mają się kręcić.

Przede wszystkim muszą być zmienione przepisy dotyczące pomiarów hałasu i ustalone konkretne wytyczne w zakresie czasu, w którym można narażać ludzi na miganie cienia. Na razie to tylko "walka z wiatrakami".
U nas przed budową farmy sprzeciwów nie było. Ci, którzy sprzedali grunt pod wiatraki nie mieszkają w ich pobliżu. Zebranie wiejskie zorganizowano bez większego rozgłosu. O budowie farmy nie powiadomiono osób mających najbliższe zabudowania, a jedynie sąsiadów pól gruntowych. Niestety przyzwolenie społeczne wyszło od najmniej zainteresowanych.

I tak postawili 6 kolosów w odległościach już od 280 m od domów. Mój dom stoi 320 metrów od jednego z nich.

Po uruchomieniu zaczęło się. Hałas jakby samolot startował (raz mni... rozwiń
Avatar
Gość / 5 maja 2013 o 20:31
0
kury przestanom siem niesc jak nic. Kosy na sztorc !!!
Avatar
inwestorstrategiczny / 5 maja 2013 o 20:26
0
z życia:
rolnik: jestem przeciwny wiatrakom!! nie wyrażam zgody na nie!!
przedstawiciel firmy: proszę o wytłumaczenie nam dlaczego?
rolnik: bo to szkodliwe! stop wiatrakom w gminie (tu nazwa gminy)!!!!
przedstawiciel firmy: tak się składa, że u Pana wypadałby jeden wiatrak bo przesuneliśmy się bardziej na wschód.
rolnik: a ile dajecie?
przedstawiciel firmy: (podał kwote)
rolnik: a wie pan co zgadzamy sie! myślałem że bedzie aby u sąsiada, a u mnie nie.

wiec można przyjąć taki stan rzeczy:
"Panie jestem przeciwny wiatrakom! ale możecie stawiać u mnie"

tak ta sprawa wygląda.
z życia:
rolnik: jestem przeciwny wiatrakom!! nie wyrażam zgody na nie!!
przedstawiciel firmy: proszę o wytłumaczenie nam dlaczego?
rolnik: bo to szkodliwe! stop wiatrakom w gminie (tu nazwa gminy)!!!!
przedstawiciel firmy: tak się składa, że u Pana wypadałby jeden wiatrak bo przesuneliśmy się bardziej na wschód.
rolnik: a ile dajecie?
przedstawiciel firmy: (podał kwote)
rolnik: a wie pan co zgadzamy sie! myślałem że bedzie aby u sąsiada, a u mnie nie.
rozwiń
Avatar
Gość / 5 maja 2013 o 20:18
0
szykuje się kolejna inwestycja w Lubelskim i to duża, już podpisali wystarczająco dużo umów - wieśniaki nic nie wiedzą i jest dobrze media milczą i tak ma być to jedyna szansa dla lubelskiego.
szykuje się kolejna inwestycja w Lubelskim i to duża, już podpisali wystarczająco dużo umów - wieśniaki nic nie wiedzą i jest dobrze media milczą i tak ma być to jedyna szansa dla lubelskiego. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 3 0

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 9 0

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 30 23

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 1

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 11 10

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 4 8

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 1

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 3 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0