Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

21 marca 2012 r.
20:49
Edytuj ten wpis

Gaz i ropa łupkowa: I tak będziemy Kuwejtem

Autor: Zdjęcie autora Pawel Puzio
0 8 A A
Na Lubelszczyźnie gazu łupkowego szukają Exxon, Chevron, Marathon Oil i PKN Orlen. Na zdjęciu: odwie
Na Lubelszczyźnie gazu łupkowego szukają Exxon, Chevron, Marathon Oil i PKN Orlen. Na zdjęciu: odwie

Według polskich ekspertów, mamy kilka razy mniej gazu łupkowego niż zakładali Amerykanie. Ale i tak wystarczy go na kilkadziesiąt lat. Co do złóż w naszym regionie, tak bardzo się nie pomylili. Nadal śpimy na gazie. I na ropie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– To nie jest dla nas zaskoczenie. Od samego początku większość przedstawicieli branży podchodziła z rezerwą do danych podawanych przez amerykańską Agencję ds. Energii – mówi Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen, jednej z czterech firm szukających gazu łupkowego w naszym regionie. Ale dodaje optymistycznie:

Z opublikowanych właśnie danych wynika, że zasoby tego gazu są w Polsce kilkukrotnie wyższe od zasobów gazu konwencjonalnego.

Jeszcze z większym optymizmem wypowiada się Paweł Poprawa, ekspert Państwowego Instytutu Geologicznego: Moim zdaniem, zasoby gazu łupkowego na Lubelszczyźnie są tylko o 25–40 proc. mniejsze, niż zakładali Amerykanie. To wciąż jedne z większych złóż w Polsce – mówi Poprawa.

Kiedy można spodziewać się decyzji w sprawie wydobycia? – Musimy teraz poczekać na wyniki z najnowszych odwiertów. Myślę, że pod koniec roku zapadną pierwsze decyzje dotyczące przemysłowej eksploatacji lubelskich złóż gazu, które należą do największych w kraju – mówi prof. dr hab. Marian Harasimiuk, geolog, były rektor UMCS.

Firmy szukające gazu w tej chwili skupiają się na próbnych odwiertach. – Wstępne wyniki analiz przeprowadzone przez nas po zakończeniu dwóch pierwszych odwiertów są pozytywne. Dlatego kontynuujemy prace – mówi prezes PKN Orlen. I dodaje: W tym roku mamy bardzo ambitne zamierzenia.

– Raport PIG nie zmienia planów firmy Chevron związanych z poszukiwaniem gazu ze skał łupkowych na Lubelszczyźnie – podkreśla Grażyna Bukowska z Chevron Polska.
Opublikowane prognozy instytutu bazują na wynikach odwiertów wykonanych do 1990 r. Wyniki analizy prowadzonych obecnie będą znane za około rok, do dwóch lat. – Kilkanaście odwiertów wykonanych w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce to zdecydowanie za mało, mamy jeszcze sporo pracy – dodaje prezes PKN Orlen.

– Do sprawy trzeba więc podejść spokojnie i poczekać na najświeższe dane – dodaje Wiesław Pikuła, zastępca wójta gminy Cyców, gdzie Marathon Oil szuka gazu w miejscowości Zagórze.

Raport instytutu mówi też o złożach ropy łupkowej. Według ekspertów PIG, jej zasoby wynoszą 215–268 mln ton. To od 8 do10 razy więcej niż ropy z wcześniej udokumentowanych złóż konwencjonalnych. Na Lubelszczyźnie najwięcej tego surowca jest w łupkach w okolicach Zamościa i Hrubieszowa.

Mniej, ale i tak bardzo dużo

Według szacunków Państwowego Instytutu Geologicznego, w Polsce mamy od 346 mld m sześc. do 768 mld m sześc. gazu. To kilkakrotnie mniej niż zakładały prognozy amerykańskiej Agencji ds. Energii. EIA twierdziła, że Polska może mieć nawet 5,3 bln m sześc. tego surowca.

Eksperci PIG szacują, że gazu łupkowego starczy Polsce na 35–65 lat, a ropy łupkowej na 10–12 lat rocznego krajowego zapotrzebowania.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ZAGÓRZAK / 22 marca 2012 o 20:35
0
[quote name='as' timestamp='1332420390' post='613090']
wystarczy trochę pomyśleć, ale widzę, że z tym nie bardzo... Dla przykładu odpowiedz sobie na pytanie jak dużo zostało rodzimego przemysłu w "polskich rękach".
[/quote]
Trzeba było o tym myśleć w latach 1980-2012.
Avatar
as / 22 marca 2012 o 13:46
0
[quote name='zagórzak' timestamp='1332417543' post='613077']
Tak zabiorą w worki i wywiozą.A ja tam wierzę ,że dzięki gazowi z Zagórza i Syczyna teren od Cycowa po Wolę Uhruską Włodawę i Sosnowicę będzie zgazyfikowany.Tak jak do Bogdanki przyjeżdżają do pracy w promieniu 100km,a mówili rąbcie gałęzie bo węgla to tu nie będzie.Na zdrowie bo z rozumkiem coraz cieniej.
[/quote]
wystarczy trochę pomyśleć, ale widzę, że z tym nie bardzo... Dla przykładu odpowiedz sobie na pytanie jak dużo zostało rodzimego przemysłu w "polskich rękach".
[quote name='zagórzak' timestamp='1332417543' post='613077']
Tak zabiorą w worki i wywiozą.A ja tam wierzę ,że dzięki gazowi z Zagórza i Syczyna teren od Cycowa po Wolę Uhruską Włodawę i Sosnowicę będzie zgazyfikowany.Tak jak do Bogdanki przyjeżdżają do pracy w promieniu 100km,a mówili rąbcie gałęzie bo węgla to tu nie będzie.Na zdrowie bo z rozumkiem coraz cieniej.
[/quote]
wystarczy trochę pomyśleć, ale widzę, że z tym nie bardzo... Dla przykładu odpowiedz sobie na pytanie jak dużo zostało rodzimeg... rozwiń
Avatar
zagórzak / 22 marca 2012 o 12:59
0
[quote name='as' timestamp='1332416151' post='613071']
Jakie to wszystko ładne, piękne i miłe... Co z tego, że są niby te złoża gazu i ropy skoro i tak zostanie to sprzedane amerykańskim firmom, a my będziemy kupować od nich gotowy produkt?! "Partnerzy" zza ocenau będa zarabiać na tym krocie, a my będziemy zadowoleni, że kupiliśmy "tanio" swoją ropę i gaz... Bleee
[/quote]
Tak zabiorą w worki i wywiozą.A ja tam wierzę ,że dzięki gazowi z Zagórza i Syczyna teren od Cycowa po Wolę Uhruską Włodawę i Sosnowicę będzie zgazyfikowany.Tak jak do Bogdanki przyjeżdżają do pracy w promieniu 100km,a mówili rąbcie gałęzie bo węgla to tu nie będzie.Na zdrowie bo z rozumkiem coraz cieniej.
[quote name='as' timestamp='1332416151' post='613071']
Jakie to wszystko ładne, piękne i miłe... Co z tego, że są niby te złoża gazu i ropy skoro i tak zostanie to sprzedane amerykańskim firmom, a my będziemy kupować od nich gotowy produkt?! "Partnerzy" zza ocenau będa zarabiać na tym krocie, a my będziemy zadowoleni, że kupiliśmy "tanio" swoją ropę i gaz... Bleee
[/quote]
Tak zabiorą w worki i wywiozą.A ja tam wierzę ,że dzięki gazowi z Zagórza i Syczyna teren od Cycowa po Wo... rozwiń
Avatar
as / 22 marca 2012 o 12:35
0
Jakie to wszystko ładne, piękne i miłe... Co z tego, że są niby te złoża gazu i ropy skoro i tak zostanie to sprzedane amerykańskim firmom, a my będziemy kupować od nich gotowy produkt?! "Partnerzy" zza ocenau będa zarabiać na tym krocie, a my będziemy zadowoleni, że kupiliśmy "tanio" swoją ropę i gaz... Bleee
Avatar
<wesolek> / 22 marca 2012 o 11:34
0
Często -optymistyczne- informacje w lokalnych, i nie tylko, gazetkach poprawiają mi humor na kilka dni, szczególnie gdy czytam komentarze moich rodaków myślących, ze cały ewentualny zysk popłynie szeroką strugą do ich portfeli!
Każdy otrzyma dofinansowanie przy budowie willi o minimum 300 mkw. powierzchni i całkowicie za darmo BMW, lub w najgorszym wypadku Mercedesa!
Do pracy tez nie trzeba będzie chodzić, bo sprowadzi się zagraniczną silę roboczą, która na każde skinienie Polaka natychmiast odczyta jego intencje, życzenie oraz oczekiwania i niezwłocznie, jak tez skrupulatnie wykona!
Dziękuję Ci Boże, ze nie mamy tak bogatych zasobów, jak na ten przykład Norwegia!
Przecież takie bogactwo doprowadziłoby do wojny domowej!
Nikt w tym kraju nie chce zabrać się do uczciwej, wydajnej, kreatywnej i ciężkiej pracy, tylko czeka na darowiznę z niebios?
Nigdy nie przestaniemy jedynie chodzić do pracy........
Często -optymistyczne- informacje w lokalnych, i nie tylko, gazetkach poprawiają mi humor na kilka dni, szczególnie gdy czytam komentarze moich rodaków myślących, ze cały ewentualny zysk popłynie szeroką strugą do ich portfeli!
Każdy otrzyma dofinansowanie przy budowie willi o minimum 300 mkw. powierzchni i całkowicie za darmo BMW, lub w najgorszym wypadku Mercedesa!
Do pracy tez nie trzeba będzie chodzić, bo sprowadzi się zagraniczną silę roboczą, która na każde skinienie Polaka natychmiast odczyta jego intencje, życzeni... rozwiń
Avatar
Gość / 22 marca 2012 o 08:37
0
Paweł Poprawa i Grażyna Bukowska najpierw nie znajdą lubelszczyznę w woj.lubelskim,natomiast Zamość i Hrubieszów to tereny ZIEMI CHEłMSKIEJ i na niej nie szukajcie niedouczeni Lubelszczyzny.
Avatar
sceptyk / 21 marca 2012 o 22:22
0
Będziemy - my, to znaczy wy? A my - Polacy, jak zwykle?
Avatar
Nikt / 21 marca 2012 o 22:15
0
Kto czytał znowelizowaną ustawę Prawo górnicze i geologiczne ten wie, że będziemy mieli z tych złóż tyle co kot napłakał. Nie słuchajcie propagandy sięgajcie do źródeł. Jesteśmy podbici, skolonizowanie i jedyne co możemy zrobić to podrapać się po tyłkach...
Avatar
ZAGÓRZAK / 22 marca 2012 o 20:35
0
[quote name='as' timestamp='1332420390' post='613090']
wystarczy trochę pomyśleć, ale widzę, że z tym nie bardzo... Dla przykładu odpowiedz sobie na pytanie jak dużo zostało rodzimego przemysłu w "polskich rękach".
[/quote]
Trzeba było o tym myśleć w latach 1980-2012.
Avatar
as / 22 marca 2012 o 13:46
0
[quote name='zagórzak' timestamp='1332417543' post='613077']
Tak zabiorą w worki i wywiozą.A ja tam wierzę ,że dzięki gazowi z Zagórza i Syczyna teren od Cycowa po Wolę Uhruską Włodawę i Sosnowicę będzie zgazyfikowany.Tak jak do Bogdanki przyjeżdżają do pracy w promieniu 100km,a mówili rąbcie gałęzie bo węgla to tu nie będzie.Na zdrowie bo z rozumkiem coraz cieniej.
[/quote]
wystarczy trochę pomyśleć, ale widzę, że z tym nie bardzo... Dla przykładu odpowiedz sobie na pytanie jak dużo zostało rodzimego przemysłu w "polskich rękach".
[quote name='zagórzak' timestamp='1332417543' post='613077']
Tak zabiorą w worki i wywiozą.A ja tam wierzę ,że dzięki gazowi z Zagórza i Syczyna teren od Cycowa po Wolę Uhruską Włodawę i Sosnowicę będzie zgazyfikowany.Tak jak do Bogdanki przyjeżdżają do pracy w promieniu 100km,a mówili rąbcie gałęzie bo węgla to tu nie będzie.Na zdrowie bo z rozumkiem coraz cieniej.
[/quote]
wystarczy trochę pomyśleć, ale widzę, że z tym nie bardzo... Dla przykładu odpowiedz sobie na pytanie jak dużo zostało rodzimeg... rozwiń
Avatar
zagórzak / 22 marca 2012 o 12:59
0
[quote name='as' timestamp='1332416151' post='613071']
Jakie to wszystko ładne, piękne i miłe... Co z tego, że są niby te złoża gazu i ropy skoro i tak zostanie to sprzedane amerykańskim firmom, a my będziemy kupować od nich gotowy produkt?! "Partnerzy" zza ocenau będa zarabiać na tym krocie, a my będziemy zadowoleni, że kupiliśmy "tanio" swoją ropę i gaz... Bleee
[/quote]
Tak zabiorą w worki i wywiozą.A ja tam wierzę ,że dzięki gazowi z Zagórza i Syczyna teren od Cycowa po Wolę Uhruską Włodawę i Sosnowicę będzie zgazyfikowany.Tak jak do Bogdanki przyjeżdżają do pracy w promieniu 100km,a mówili rąbcie gałęzie bo węgla to tu nie będzie.Na zdrowie bo z rozumkiem coraz cieniej.
[quote name='as' timestamp='1332416151' post='613071']
Jakie to wszystko ładne, piękne i miłe... Co z tego, że są niby te złoża gazu i ropy skoro i tak zostanie to sprzedane amerykańskim firmom, a my będziemy kupować od nich gotowy produkt?! "Partnerzy" zza ocenau będa zarabiać na tym krocie, a my będziemy zadowoleni, że kupiliśmy "tanio" swoją ropę i gaz... Bleee
[/quote]
Tak zabiorą w worki i wywiozą.A ja tam wierzę ,że dzięki gazowi z Zagórza i Syczyna teren od Cycowa po Wo... rozwiń
Avatar
as / 22 marca 2012 o 12:35
0
Jakie to wszystko ładne, piękne i miłe... Co z tego, że są niby te złoża gazu i ropy skoro i tak zostanie to sprzedane amerykańskim firmom, a my będziemy kupować od nich gotowy produkt?! "Partnerzy" zza ocenau będa zarabiać na tym krocie, a my będziemy zadowoleni, że kupiliśmy "tanio" swoją ropę i gaz... Bleee
Avatar
<wesolek> / 22 marca 2012 o 11:34
0
Często -optymistyczne- informacje w lokalnych, i nie tylko, gazetkach poprawiają mi humor na kilka dni, szczególnie gdy czytam komentarze moich rodaków myślących, ze cały ewentualny zysk popłynie szeroką strugą do ich portfeli!
Każdy otrzyma dofinansowanie przy budowie willi o minimum 300 mkw. powierzchni i całkowicie za darmo BMW, lub w najgorszym wypadku Mercedesa!
Do pracy tez nie trzeba będzie chodzić, bo sprowadzi się zagraniczną silę roboczą, która na każde skinienie Polaka natychmiast odczyta jego intencje, życzenie oraz oczekiwania i niezwłocznie, jak tez skrupulatnie wykona!
Dziękuję Ci Boże, ze nie mamy tak bogatych zasobów, jak na ten przykład Norwegia!
Przecież takie bogactwo doprowadziłoby do wojny domowej!
Nikt w tym kraju nie chce zabrać się do uczciwej, wydajnej, kreatywnej i ciężkiej pracy, tylko czeka na darowiznę z niebios?
Nigdy nie przestaniemy jedynie chodzić do pracy........
Często -optymistyczne- informacje w lokalnych, i nie tylko, gazetkach poprawiają mi humor na kilka dni, szczególnie gdy czytam komentarze moich rodaków myślących, ze cały ewentualny zysk popłynie szeroką strugą do ich portfeli!
Każdy otrzyma dofinansowanie przy budowie willi o minimum 300 mkw. powierzchni i całkowicie za darmo BMW, lub w najgorszym wypadku Mercedesa!
Do pracy tez nie trzeba będzie chodzić, bo sprowadzi się zagraniczną silę roboczą, która na każde skinienie Polaka natychmiast odczyta jego intencje, życzeni... rozwiń
Avatar
Gość / 22 marca 2012 o 08:37
0
Paweł Poprawa i Grażyna Bukowska najpierw nie znajdą lubelszczyznę w woj.lubelskim,natomiast Zamość i Hrubieszów to tereny ZIEMI CHEłMSKIEJ i na niej nie szukajcie niedouczeni Lubelszczyzny.
Avatar
sceptyk / 21 marca 2012 o 22:22
0
Będziemy - my, to znaczy wy? A my - Polacy, jak zwykle?
Avatar
Nikt / 21 marca 2012 o 22:15
0
Kto czytał znowelizowaną ustawę Prawo górnicze i geologiczne ten wie, że będziemy mieli z tych złóż tyle co kot napłakał. Nie słuchajcie propagandy sięgajcie do źródeł. Jesteśmy podbici, skolonizowanie i jedyne co możemy zrobić to podrapać się po tyłkach...
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 8 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 17 14

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 43 1

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 76 14

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 30 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 64 101

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 19 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 6 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!