Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 grudnia 2019 r.
19:07

Lubelskie: Marszałek podsumował swój pierwszy rok. Wyliczył sukcesy i porażki

0 38 A A
– Nie udało nam się zahamować narastającego zadłużenia szpitali – przyznał marszałek Stawiarski (drugi z lewej) dodając, że długi podległych mu lecznic w tym roku wzrosły o blisko 140 mln zł<br />
– Nie udało nam się zahamować narastającego zadłużenia szpitali – przyznał marszałek Stawiarski (drugi z lewej) dodając, że długi podległych mu lecznic w tym roku wzrosły o blisko 140 mln zł
(fot. Piotr Michalski)

Utrzymanie deficytu na ubiegłorocznym poziomie i przyspieszenie wydatków na drogi po stronie plusów. Minusy? Przede wszystkim rosnące długi szpitali. Marszałek Jarosław Stawiarski i jego współpracownicy podsumowali pierwszy rok rządzenia województwem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Były wiceminister sportu marszałkiem został 21 listopada ubiegłego roku. W poniedziałek wraz z pozostałymi członkami zarządu województwa dokonał podsumowania pierwszego roku rządów swojej ekipy.

Wyliczanie sukcesów Stawiarski rozpoczął od podkreślenia tego, że na koniec 2019 roku zadłużenie regionu pozostanie na tym samym poziomie, co przed rokiem, choć według prognoz miało wzrosnąć. – Spłaciliśmy już nawet dodatkowe 30 mln zł z harmonogramu na rok 2020 – zaznaczył.

Co jeszcze? – Kolejnym sukcesem jest to, że uratowaliśmy 574 mln zł z rezerwy Regionalnego Programu Operacyjnego – mówił marszałek. Chodzi o pieniądze, o których możliwej utracie w związku z ewentualnym niewykonaniem planów wydatkowania unijnych funduszy mówił tuż po objęciu funkcji.

Mowa była także o zwiększeniu nakładów na inwestycje drogowe. W tym roku na remonty i budowę dróg wojewódzkich wydano ok. 400 mln zł. 

– Przejęliśmy drogi wojewódzkie w stanie fatalnym, dlatego postanowiliśmy znacznie stan zmieniać – stwierdził członek zarządu województwa Zdzisław Szwed. I przypomniał o wyremontowanych odcinkach 81 kilometrów dróg: 815 (Parczew-Lubartów), 836 (Bychawa-Kębłów), 837 (Nielisz-Sitaniec) czy fragmencie drogi 838 (z Lublina w kierunku Biłgoraja) oraz przebudowę „starego” mostu na Wiśle w Puławach.

Po stronie plusów marszałek wymienił też m.in. wydanie 7,5 mln zł na program stypendialny, którym objęto dwa tysiące uczniów.

Ale było nie tylko o sukcesach

– Nie udało nam się zahamować narastającego zadłużenia szpitali – przyznał Stawiarski dodając, że długi podległych mu lecznic w tym roku wzrosły o blisko 140 mln zł. – To bardzo duży wzrost. Jaka jest tego przyczyna? Wynika to z umów, które zostały podpisane w połowie ubiegłego roku, przed wyborami samorządowymi – stwierdził Stawiarski i zasugerował, że chodzi o podwyżki, jakie pracownikom szpitali przyznała poprzednia władza.

Podkreślił przy tym, że gotowe i sukcesywnie wdrażane są plany naprawcze dla placówek służby zdrowia. – Nie podejmowaliśmy nagłych działań, bo jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi. Musimy najpierw zdiagnozować przyczyny narastania długu – dodał wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Co jeszcze nie wyszło? – Zmniejszenie zatrudnienia, ale udało nam się zlikwidować pracę fikcyjną – mówił marszałek. Wyliczył, że w Urzędzie Marszałkowskim w ciągu roku ubyło tylko kilkanaście etatów. Mówiąc o „pracy fikcyjnej” miał na myśli tzw. telepracę, z której zrezygnowano na początku jego kadencji.

Stawiarski odniósł się też do plotek mówiących o tym, ze podsumowany właśnie pierwszy rok jego rządzenia może być jego ostatnim. Chodzi o krążące w kuluarach informacje dotyczące jego możliwego powrotu do Ministerstwa Sportu (na wakujące stanowisko ministra) lub objęcia intratnej posady w Totalizatorze Sportowym.

– Tu jest mi dobrze. Nie otrzymałem propozycji ani z ministerstwa, ani z Totalizatora, choć w przypadku resortu byłem sondowany – podsumował Jarosław Stawiarski.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Brzoza / 2 grudnia 2019 r. o 19:55
Takiego chaosu, bałaganu, ciągłych roszad i zmian nigdy nie było w urzędzie! Przychodzisz do pracy i nie wiesz co cię czeka! Maja za zadanie szukać na ludzi haków, mieszać w pokojach l, wsadzać swoich do każdego pokoju! Praca stoi, traci województwo, ludzi zamiast pracować nie wiedza co ich czeka! Zapytajcie urzędników, tylko nie tych pisowskich to powiedzą jaki jest bałagan!
Avatar
Wiwat Brawo !! Dobra Zmiano!! / 2 grudnia 2019 r. o 19:32
W Departamentach syf i rozpieducha. Dyrektorzy bez kompetencji, ludzie zastraszani i poniżani. Takiego bajzlu nie było w urzędzie chyba nigdy.
Avatar
Propaganda marszałka! / 2 grudnia 2019 r. o 19:51
Sukcesów brak, to jedna wielka propaganda pisu! Kazali kierownikom z każdego oddziału żeby przygotowali największy sukces w ich oddziale, ludzie mieli problemy co napisać bo nie wiedzieli co, bo nie ma żadnych sukcesów! tak wyglada propaganda! Ludzi traktują jak śmieci, poniżają ich, ta ich pogarda, wywyższanie się, dyrektorzy dosłownie zero merytoryczne, są tylko funkcjonariuszami politycznymi! Zatrudniają tylko swoich, zatrudnili już około 100 osób od roku, od kiedy rządzą! Tak działa urząd, tak urząd przyspiesza i rozwija się, tylko Wojewidztwo się cofa!
Avatar
Masakra te rządy ! / 2 grudnia 2019 r. o 20:55
Takiego chamstwa, cwaniactwa, buractwa wśród dyr nigdy nie było! To są ludzie polityczni z łapanki, bez żadnej merytoryki, pracownicy uczą ich roboty! Zenada nic więcej!
Avatar
Mimi / 3 grudnia 2019 r. o 00:25
Bardzo słaby zarząd, wyjątkowo słabe decyzje, totalna pustka intelektualna, zwykle chamstwo i prostactwo + karuzela kadrowa
Avatar
KJ / 2 grudnia 2019 r. o 22:06
Na najwyższe stopnie władzy dostali się ludzie którzy są zwykłymi chamami i kłamcami -KJ
Avatar
Mulawa / 2 grudnia 2019 r. o 21:01
Niewątpliwym sukcesem stawiarka jest .... wstrzymanie dalszego łysienia (na głowie).
Avatar
kulson / 3 grudnia 2019 r. o 07:43
Tyle że wszystkie te remonty dróg wojewódzkich to jeszcze decyzje poprzedniej ekipy...
 Dlaczego marszałek kłamie droga Bychawa -Kębłów została wyremontowana za poprzedniej ekipy
Avatar
gość / 3 grudnia 2019 r. o 07:17
Czyli województwo w ruinie
Avatar
tellchar1 / 2 grudnia 2019 r. o 22:33
Tyle że wszystkie te remonty dróg wojewódzkich to jeszcze decyzje poprzedniej ekipy...
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 10:06
Ja popieram pis i zarzad!
Avatar
Gość / 3 grudnia 2019 r. o 09:56
Sytuacja w UMWL jest dramatyczna, bardzo słabe kadry z nielicznymi wyjątkami ktore i tak nie wiedzą co robic bo nikt nie wskazał kierunku. Bieżąca administracja leży: szpitale,lawp,rolnictwo!
Avatar
złootemałe / 3 grudnia 2019 r. o 09:07
sondowany?????????? problemy gastrologiczne czy co???/
Avatar
8.18ha / 3 grudnia 2019 r. o 08:18
jak nima kto chwalic to chwalmy sie sami;; wielka lipaaaaaaaaa, jestesmy jednym z najbiedniejszych regionów w kraju i w europie, bujac to las nie nas
Avatar
pytam / 3 grudnia 2019 r. o 08:12
W kierunku Biłgoraja jest droga 835. Dlaczego Pan marszałek ogłosił nowy konkurs na OZE jak z poprzedniego była jeszcze lista rezerwowa. Tu jest niegospodarność.
Avatar
Tak. tak / 3 grudnia 2019 r. o 08:02
Czemu ludzie /pupile/ z poprzedniej ekipy tkwią w drogownictwie, czy pisowcy mają pomroczność?Lęk
Avatar
kulson / 3 grudnia 2019 r. o 07:43
Tyle że wszystkie te remonty dróg wojewódzkich to jeszcze decyzje poprzedniej ekipy...
 Dlaczego marszałek kłamie droga Bychawa -Kębłów została wyremontowana za poprzedniej ekipy
Avatar
Gan / 3 grudnia 2019 r. o 07:40
Nie zatrudniają jeszcze nieudolnych pracowników od męża dyrektor csk. On ma wszędzie swoich
Avatar
Aa / 3 grudnia 2019 r. o 07:36
Tak ogłaszają konkursy pod siebie ,np. Muzeum w Kozłówce
Avatar
od kuchni / 3 grudnia 2019 r. o 07:35
Inwestycje drogowe to praca ludzi a nie zarządu i to ludzi za poprzedniej kadencji (na pewno nie PiS). redukcja etatów phiii.... Panie Marszałku proszę udostępnić listę ile "urzędników" Pan przyjął do pracy. Po co tak kłamać.
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy park rozrywki w Lubelskiem. Wyspy Przygód (na razie) na próbę
Złota Setka 2021

Nowy park rozrywki w Lubelskiem. Wyspy Przygód (na razie) na próbę

W czerwcu oficjalnie otwarty zostanie nowy park rozrywki na Lubelszczyźnie. Już teraz zaprasza on jednak żądne nowych doznań maluchy i nastolatki. Długoterminowa inwestycja ma potencjał by stać się też edukacyjną perełką regionu, do której ciągnąć będą szkolne wycieczki.

Azoty Puławy kontra RK Nexe Nasice, czyli muszą być lepsi we wszystkim

Azoty Puławy kontra RK Nexe Nasice, czyli muszą być lepsi we wszystkim

W pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacji Ligi Europejskiej Azoty Puławy zmierzą się u siebie z RK Nexe Nasice. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.45

Lublin. Utrudnienia na os. Poręba. Z Turkusowej naokoło

Lublin. Utrudnienia na os. Poręba. Z Turkusowej naokoło

Nieco wcześniej niż zwykle powinni wyjść dzisiaj do pracy mieszkańcy ul. Turkusowej, którym trudniej będzie wyjechać z osiedla z powodu prac przy kanalizacji burzowej.

Domek Grecki w Puławach czekają zmiany. Wiadomo, co się tam znajdzie

Domek Grecki w Puławach czekają zmiany. Wiadomo, co się tam znajdzie

Od kwietnia przyszłego roku główną siedzibą Biblioteki Miejskiej w Puławach będzie nowy gmach przy Wojska Polskiego. Domek Grecki przy Głębokiej po tej przeprowadzce ma służyć puławskim seniorom oraz pracowni dokumentującej dzieje miasta.

Charytatywnie na dwóch kółkach w Tomaszowie Lubelskim

Charytatywnie na dwóch kółkach w Tomaszowie Lubelskim

Pogoda nie zawiodła, uczestnicy tym bardziej. Podczas niedzielnego Miejskiego Święta Roweru w Tomaszowie Lubelskim była świetna zabawa, a przy okazji zebrano 3,5 tys. zł na rehabilitację 29-letniego Łukasza z Jezierni.

Biurowiec w wąwozie? Ratusz bliżej decyzji

Biurowiec w wąwozie? Ratusz bliżej decyzji

Czy zielona dolina niedaleko Starego Gaju stanie się placem budowy biurowca? Urząd Miasta znowu daje sobie dodatkowy czas na podjęcie takiej decyzji. Zamierza ją wydać najpóźniej za niecały miesiąc.

Wystawa "Ginące Zawody" w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach
30 września 2022, 17:00

Wystawa "Ginące Zawody" w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach

Galeria Piwnica w Puławach (Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Sieroszewskiego 4) zaprasza na wystawę fotografii Michała Landowskiego "Ginące Zawody". Otwarcie ekspozycji nastąpi 30 września o godz. 17.

Arkadiusz Onyszko stracił mandat radnego, ale pozostanie we władzach powiatu

Arkadiusz Onyszko stracił mandat radnego, ale pozostanie we władzach powiatu

Wygaszenie mandatu Arkadiuszowi Onyszce przez wojewodę lubelskiego nie kończy jego przygody z lokalną polityką. Były reprezentant Polski nadal będzie zasiadał w zarządzie powiatu, obok swojego partyjnego promotora – łęczyńskiego starosty. Tyle tylko, że nie będzie brać pieniędzy.

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Uczestniczki 5. edycji The Voice Kids – Lena Tylus i Julka Bieniek a także reprezentantka Polski na Eurowizji Junior Ala Tracz wystąpią jutro w Lublinie, podczas Studniówki Szlachetnej Paczki.

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?
Złota Setka

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?

Rozmowa z Julią Farbotką, założycielką sklepu i pracowni z ekskluzywnymi ręcznie szytymi torebkami ze Świdnika.

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż
z kraju
film

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż

Wodzisław Śląski, Rybnik, Katowice (woj. śląskie). 15- i 17-latek z Wodzisławia Śląskiego zostali ugodzeni nożem. Nastolatkowie zostali przetransportowani do szpitali. Jak informuje policja, prawdopodobnym sprawcą jest 12-latek. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane, a sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej
30 września 2022, 17:00

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej

W piątek, 30 września o godz. 17 w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem.

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Najpierw demonstracja przed siedzibą premiera, później wyłączanie latarń. Takie działania zapowiadają samorządowcy ze stowarzyszenia Tak dla Polski, jeśli nie dogadają się z rządem. A chodzi o duże pieniądze.

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski
dużo zdjęć
galeria

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski

Dwanaście punktów straty z pierwszego meczu udało się odrobić żużlowcom Motoru Lublin w rewanżowym spotkaniu finałowym PGE Ekstraligi. Lublinianie sięgnęli po złoto Drużynowych Mistrzostw Polski po raz pierwszy w historii.

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?
zdjęcia
galeria

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?

Dawny Syndykat Rolniczy w Hrubieszowie jest już po remoncie. – Mogę śmiało powiedzieć, że to obecnie najpiękniejszy budynek w naszym mieście – mówi burmistrz Marta Majewska i zdradza, kiedy przy ul. 3 Maja nastąpi oficjalne otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!