Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 stycznia 2010 r.
9:04
Edytuj ten wpis

Padł ci akumulator na mrozie? Zamów prąd od taksówkarza

Autor: Zdjęcie autora (aha)
0 30 A A

– Więcej ludzi dzwoni do radio-taxi żeby prosić o odpalenie auta niż zamówić kurs – mówi jeden z lubelskich taksówkarzy, który sam ratował kilka zamarzniętych aut.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Opłata za taką usługę to kilkanaście zł. – Odpalenie pojazdu przez kable zapłonowe w nocy oraz w niedziele i święta kosztuje 20 zł, w dni robocze 17 zł – informuje dyspozytor z Halo Taxi w Lublinie.

Za takie "pożyczenie” prądu z dojazdem do klienta płaci się w korporacjach taksówkarskich od 10 do 25 zł.

Jak najbezpieczniej podłączać akumulatory - radzi Dariusz Korba z firmy Usługi Pomocy Drogowej w Lublinie:

* Najpierw należy uruchomić samochód, który będzie dawał prąd.
* Akumulatory łączymy równolegle, czyli plus z plusem, minus z minusem.
* W pierwszej kolejności podłączamy dodatni biegun w sprawnym akumulatorze.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
takhaill659 / 6 marca 2015 o 13:21
0

Najlepiej zawczasu zadbać o rozrusznik, alternator i akumulator. Większość mechaników ma sprzęt do tego celu. Trwa to chwilę, kosztuje grosze, a daje święty spokój na całą zimę.

Avatar
też elektryk / 3 marca 2010 o 16:28
0
elektryk napisał:
Nie chrzań głupot, jeśli rzeczywiście chcesz aby do rozładowanego akumulatora nie płynął prąd, to musiałbyś go odłączyć. Jaka jest różnica przypinania masy do silnika jak i tak masa od silnika biegnie do minusa padniętego akumulatora i jest to niedługi przewód o dużym przekroju.

A widziałeś naładowany akumulator, który nie mógł zakręcić rozrusznikiem? Z tymi masami i przewodami bywa różnie, dlatego warto podpinać się najbliżej jak się da.


A iskrzenie pojawi się prawie zawsze mimo wszystko.

A widziałeś naładowany akumulator, który nie mógł zakręcić rozrusznikiem? Z tymi masami i przewodami bywa różnie, dlatego warto podpinać się najbliżej jak się da.


A iskrzenie pojawi się prawie zawsze mimo wszystko. rozwiń
Avatar
elektryk / 3 marca 2010 o 10:49
0
kwinto napisał:
Panie iPanowie.
Najpierw laczymy kablem plus z plusem obu akumulatorow.Pozniej minus z 1 akumulatora podlaczamy(masujemy:))do silnika 2giego pojazdu.[color="#FF0000"]Sugestie kolegow z forum sa sluszne,poniewaz gdy akumulator jest rzeczywiscie mocno rozladowany to bedziemy mieli problem z uruchomieniem padnietego samochodu.(tak ze lepiej nie laczyc minus-minus)[/color].A pozniej Panowie Fachowcy uruchamiamy dopiero silnik z ktorego wezmiemy prad.Zaleca sie lekkie
podniesienie obrotow silnika i wtedy mozemy uruchamiac samochod potrzebujacy pradu.Przewody odlaczamy najpierw - pozniej +
Wtorna rzecza jest posiadanie dobrych przewodow do popularnych samochodow daj my na to 400A.

Nie chrzań głupot, jeśli rzeczywiście chcesz aby do rozładowanego akumulatora nie płynął prąd, to musiałbyś go odłączyć. Jaka jest różnica przypinania masy do silnika jak i tak masa od silnika biegnie do minusa padniętego akumulatora i jest to niedługi przewód o dużym przekroju.

Nie chrzań głupot, jeśli rzeczywiście chcesz aby do rozładowanego akumulatora nie płynął prąd, to musiałbyś go odłączyć. Jaka jest różnica przypinania masy do silnika jak i tak masa od silnika biegnie do minusa padniętego akumulatora i jest to niedługi przewód o dużym przekroju. rozwiń
Avatar
kwinto / 3 marca 2010 o 10:07
0
Panie iPanowie.
Najpierw laczymy kablem plus z plusem obu akumulatorow.Pozniej minus z 1 akumulatora podlaczamy(masujemy:))do silnika 2giego pojazdu.Sugestie kolegow z forum sa sluszne,poniewaz gdy akumulator jest rzeczywiscie mocno rozladowany to bedziemy mieli problem z uruchomieniem padnietego samochodu.(tak ze lepiej nie laczyc minus-minus).A pozniej Panowie Fachowcy uruchamiamy dopiero silnik z ktorego wezmiemy prad.Zaleca sie lekkie
podniesienie obrotow silnika i wtedy mozemy uruchamiac samochod potrzebujacy pradu.Przewody odlaczamy najpierw - pozniej +
Wtorna rzecza jest posiadanie dobrych przewodow do popularnych samochodow daj my na to 400A.
Panie iPanowie.
Najpierw laczymy kablem plus z plusem obu akumulatorow.Pozniej minus z 1 akumulatora podlaczamy(masujemy:))do silnika 2giego pojazdu.Sugestie kolegow z forum sa sluszne,poniewaz gdy akumulator jest rzeczywiscie mocno rozladowany to bedziemy mieli problem z uruchomieniem padnietego samochodu.(tak ze lepiej nie laczyc minus-minus).A pozniej Panowie Fachowcy uruchamiamy dopiero silnik z ktorego wezmiemy prad.Zaleca sie lekkie
podniesienie obrotow silnika i wtedy mozemy uruchamiac samochod potrzebujacy pradu.Przewody... rozwiń
Avatar
basiek / 10 lutego 2010 o 09:27
0
Jestem kobietą,która musi sobie radzić z padniętym aku...Dziś jadę po nowy...Póki co radziłam sobie przy pomocy znajomych i tak odpalałam mój samochód: MINUS pożyczającego DO MINUSA mojego A POTEM PLUS pożyczającego DO PLUSA mojego auta...siadałam za kierownicą i autko paliło,jełsi słaby był aku sasiada to zapalał silnik i wtedy kręciłam ...i odpalał!!! i nigdy nic nie iskrzyło. Za to z dwa lata temu jak zaczęli mi panowie jacy s pomagać na pewnym festynie to aż dym poszedł...szczęście ze nic się nie stało...Nie wiem dokładnei co schrzanili ale napewno podłaczali którąś kleme do masy silnika!!! Uwazam,zę najpierw powinna być minus a potem plus,żeby nie zaiskrzyło,a nie odwrotnie. Kilka razy robiłąm w wyżej opisany sposób i zawsze było ok,nikomu nic sie nie stało,ani autom ani aku ani elektryce... Pozdrawiam
Jestem kobietą,która musi sobie radzić z padniętym aku...Dziś jadę po nowy...Póki co radziłam sobie przy pomocy znajomych i tak odpalałam mój samochód: MINUS pożyczającego DO MINUSA mojego A POTEM PLUS pożyczającego DO PLUSA mojego auta...siadałam za kierownicą i autko paliło,jełsi słaby był aku sasiada to zapalał silnik i wtedy kręciłam ...i odpalał!!! i nigdy nic nie iskrzyło. Za to z dwa lata temu jak zaczęli mi panowie jacy s pomagać na pewnym festynie to aż dym poszedł...szczęście ze nic się nie stało...Nie wiem dokładnei co... rozwiń
Avatar
Gość / 31 stycznia 2010 o 02:19
0
michal farad napisał:
Czy redakcja mogłaby ustalić i przesłać mi e-mailem na michal_farad@vp.pl personalia tego kto napisał, znaczy sie /praktyk2/ bo chciałbym wytoczyć mu proces o odszkodowanie bo przez ten nieodpowiedzialny wpis straciłem wzrok. A było to tak... No chciałem sie przkonać czy zaiskrzą akumulatory, ten padnięty z tym mocnym i wziołem i podpiołem ich równolegle, ale nie iskrzyło przy spinaniu. No to sobie myśle, że ten słaby jest za mocny i wziołem ten mocny pod bestera az dym zaczął puszczać. No a potem wziołem czym prędzej kable i zacząłem ich spinać i kiedy łapałem kleme tego mocnego... to normalnie pier***nęło i kfas żygnoł mi w pysk . Iskry co prawda nie widziałem, ale i chyba nie zobaczę. Że to podobno wodór był


Nieszczęścia chodzą parami.


Nieszczęścia chodzą parami. rozwiń
Avatar
michal farad / 31 stycznia 2010 o 02:13
0
praktyk2 napisał:
Nie słuchajcie takich naukowych wywodów. Dam wam taki przykład: wśród setki najbogatszych ludzi na świecie nie ma profesora ani docenta z ekonomii. Mało tego. Firma laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii już jakiś czas temu zbankrutowała. Jak sami widzicie te naukowe wywody "o dupę potłuc" Proponuję tym "naukowcom" bardzo wymowne, pouczające doświadczenie z akumulatorami: jednym padniętym, drugim mocnym jak ruski bimber. Weźcie kable i spróbujcie łączyć te akumulatory: plus z plusem i minus z minusem i choćbyście nie wiem jak krzesali krokodylami, to nie zaiskrzą, no nie ma takiej opcji. A teraz weźcie prostownik do ładowania akumulatorów, włączcie go i tymi krokodylami(plus do plusa itd.) drażnijcie klemy tych akumulatorów. Oba będą iskrzyć. Trochę poobcujcie z tymi gratami, a potem do klawiatury i snucia naukowych wywodów.[/quote]

[quote name='x' post='224402' date='27.01.2010, 17:29:49']Oczywiście, że zaiskrzą, wystarczy że jeden z nich będzie miał niższe napięcie. Jeśli będą podobnie naładowane, wtedy nie zaiskrzą. Też mi filozofia...

Czy redakcja mogłaby ustalić i przesłać mi e-mailem na michal_farad@vp.pl personalia tego kto napisał, znaczy sie /praktyk2/ bo chciałbym wytoczyć mu proces o odszkodowanie bo przez ten nieodpowiedzialny wpis straciłem wzrok. A było to tak... No chciałem sie przkonać czy zaiskrzą akumulatory, ten padnięty z tym mocnym i wziołem i podpiołem ich równolegle, ale nie iskrzyło przy spinaniu. No to sobie myśle, że ten słaby jest za mocny i wziołem ten mocny pod bestera az dym zaczął puszczać. No a potem wziołem czym prędzej kable i zacząłem ich spinać i kiedy łapałem kleme tego mocnego... to normalnie pier***nęło i kfas żygnoł mi w pysk . Iskry co prawda nie widziałem, ale i chyba nie zobaczę. Że to podobno wodór był

Czy redakcja mogłaby ustalić i przesłać mi e-mailem na michal_farad@vp.pl personalia tego kto napisał, znaczy sie /praktyk2/ bo chciałbym wytoczyć mu proces o odszkodowanie bo przez ten nieodpowiedzialny wpis straciłem wzrok. A było to tak... No chciałem sie przkonać czy zaiskrzą akumulatory, ten padnięty z tym mocnym i wziołem i podpiołem ich równolegle, ale nie iskrzyło przy spinaniu. No to sobie myśle, że ten słaby jest za mocny i wziołem ten mocny pod bestera az dym zaczął puszczać. No a potem wziołem czym prędzej kab... rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2010 o 10:18
0
RaPi napisał:
Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, jeżeli już musiałem odpalać auto z kabli to zawsze podpinałem je do akumulatora a nie do żadnej masy silnika bo jest po prosu wygodniej. Minusowa klema z akumulatora połączona jest z masą samochodu a co za tym idzie tworzy obwód elektryczny wiec nie ma większej różnicy czy kabel podepniemy do masy silnika do klemy własnie czy do śruby w tylnym kole i tak zamkniemy obwód sprawiając że prąd trafi do akumulatora.

Dodatkowo poleciłbym wszystkim lekturę instrukcji obsługi swojego auta bo producenci niektórych modeli odradzają ten sposób rozruchu auta bo powodowane podczas niego skoki napięcia mogą uszkodzi układy elektroniczne sterowania silnika, potocznie zwane komputerem




W lepszych autach są zabezpieczenia i tego typu rozruch nie ma prawa nic uszkodzić co najwyżej nie uda się odpalić auta w taki sposób.
A lektura instrukcji dla niektórych jest zbyt obszerna.
dzić co najwyżej nie uda się odpalić auta w taki sposób.
A lektura instrukcji dla niektórych jest zbyt obszerna. rozwiń
Avatar
RaPi / 28 stycznia 2010 o 20:12
0
Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, jeżeli już musiałem odpalać auto z kabli to zawsze podpinałem je do akumulatora a nie do żadnej masy silnika bo jest po prosu wygodniej. Minusowa klema z akumulatora połączona jest z masą samochodu a co za tym idzie tworzy obwód elektryczny wiec nie ma większej różnicy czy kabel podepniemy do masy silnika do klemy własnie czy do śruby w tylnym kole i tak zamkniemy obwód sprawiając że prąd trafi do akumulatora.

Dodatkowo poleciłbym wszystkim lekturę instrukcji obsługi swojego auta bo producenci niektórych modeli odradzają ten sposób rozruchu auta bo powodowane podczas niego skoki napięcia mogą uszkodzi układy elektroniczne sterowania silnika, potocznie zwane komputerem
Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, jeżeli już musiałem odpalać auto z kabli to zawsze podpinałem je do akumulatora a nie do żadnej masy silnika bo jest po prosu wygodniej. Minusowa klema z akumulatora połączona jest z masą samochodu a co za tym idzie tworzy obwód elektryczny wiec nie ma większej różnicy czy kabel podepniemy do masy silnika do klemy własnie czy do śruby w tylnym kole i tak zamkniemy obwód sprawiając że prąd trafi do akumulatora.

Dodatkowo poleciłbym wszystkim lekturę instrukcji obsługi swojego auta bo produce... rozwiń
Avatar
ktoś / 28 stycznia 2010 o 14:58
0
Co by nie mówić, to fizyki się nie oszuka. Zawsze istnieje ryzyko wybuchu akumulatora!!! Zależnie od mocy akumulatorów do zaiskrzenia wystarczy różnica kilku miliwoltów. Jeśli połączymy równolegle dwa źródła prądu o różnych parametrach to popłyną prądy wyrównawcze, które przy bardzo małych rezystancjach wewnętrznych akumulatorów będą bardzo duże, innymi słowy słabszy "wyssie" mocniejszego, jeśli to będą dwie prądnice - to jedna będzie źródłem a druga zwykłym silnikiem obciążającym. Instrukcje instrukcjami, ale najlepiej byłoby całkowicie odłączać ten rozładowany akumulator, ale to niewykonalne i dlatego podpina się jak się podpina. Najlepiej zaraz po podłączeniu uruchamiać samochód biorcy (bo można uszkodzić i akumulator dawcy i jego alternator), a po uruchomieniu samochodu zaraz odłączyć przewody, bo alternatory też nie dają prądu o identycznych parametrach i zawsze jeden pracuje jako dodatkowe obciążenie w takim wypadku.
No i jeszcze na zakończenie dodam, że pomiary i użytkowanie akumulatorów to dość spora dziedzina elektrotechniki i nie da się tego sprowadzić do prostych kłótni o sposób podłączania.
Co by nie mówić, to fizyki się nie oszuka. Zawsze istnieje ryzyko wybuchu akumulatora!!! Zależnie od mocy akumulatorów do zaiskrzenia wystarczy różnica kilku miliwoltów. Jeśli połączymy równolegle dwa źródła prądu o różnych parametrach to popłyną prądy wyrównawcze, które przy bardzo małych rezystancjach wewnętrznych akumulatorów będą bardzo duże, innymi słowy słabszy "wyssie" mocniejszego, jeśli to będą dwie prądnice - to jedna będzie źródłem a druga zwykłym silnikiem obciążającym. Instrukcje instrukcjami, ale najlepiej... rozwiń
Avatar
takhaill659 / 6 marca 2015 o 13:21
0

Najlepiej zawczasu zadbać o rozrusznik, alternator i akumulator. Większość mechaników ma sprzęt do tego celu. Trwa to chwilę, kosztuje grosze, a daje święty spokój na całą zimę.

Avatar
też elektryk / 3 marca 2010 o 16:28
0
elektryk napisał:
Nie chrzań głupot, jeśli rzeczywiście chcesz aby do rozładowanego akumulatora nie płynął prąd, to musiałbyś go odłączyć. Jaka jest różnica przypinania masy do silnika jak i tak masa od silnika biegnie do minusa padniętego akumulatora i jest to niedługi przewód o dużym przekroju.

A widziałeś naładowany akumulator, który nie mógł zakręcić rozrusznikiem? Z tymi masami i przewodami bywa różnie, dlatego warto podpinać się najbliżej jak się da.


A iskrzenie pojawi się prawie zawsze mimo wszystko.

A widziałeś naładowany akumulator, który nie mógł zakręcić rozrusznikiem? Z tymi masami i przewodami bywa różnie, dlatego warto podpinać się najbliżej jak się da.


A iskrzenie pojawi się prawie zawsze mimo wszystko. rozwiń
Avatar
elektryk / 3 marca 2010 o 10:49
0
kwinto napisał:
Panie iPanowie.
Najpierw laczymy kablem plus z plusem obu akumulatorow.Pozniej minus z 1 akumulatora podlaczamy(masujemy:))do silnika 2giego pojazdu.[color="#FF0000"]Sugestie kolegow z forum sa sluszne,poniewaz gdy akumulator jest rzeczywiscie mocno rozladowany to bedziemy mieli problem z uruchomieniem padnietego samochodu.(tak ze lepiej nie laczyc minus-minus)[/color].A pozniej Panowie Fachowcy uruchamiamy dopiero silnik z ktorego wezmiemy prad.Zaleca sie lekkie
podniesienie obrotow silnika i wtedy mozemy uruchamiac samochod potrzebujacy pradu.Przewody odlaczamy najpierw - pozniej +
Wtorna rzecza jest posiadanie dobrych przewodow do popularnych samochodow daj my na to 400A.

Nie chrzań głupot, jeśli rzeczywiście chcesz aby do rozładowanego akumulatora nie płynął prąd, to musiałbyś go odłączyć. Jaka jest różnica przypinania masy do silnika jak i tak masa od silnika biegnie do minusa padniętego akumulatora i jest to niedługi przewód o dużym przekroju.

Nie chrzań głupot, jeśli rzeczywiście chcesz aby do rozładowanego akumulatora nie płynął prąd, to musiałbyś go odłączyć. Jaka jest różnica przypinania masy do silnika jak i tak masa od silnika biegnie do minusa padniętego akumulatora i jest to niedługi przewód o dużym przekroju. rozwiń
Avatar
kwinto / 3 marca 2010 o 10:07
0
Panie iPanowie.
Najpierw laczymy kablem plus z plusem obu akumulatorow.Pozniej minus z 1 akumulatora podlaczamy(masujemy:))do silnika 2giego pojazdu.Sugestie kolegow z forum sa sluszne,poniewaz gdy akumulator jest rzeczywiscie mocno rozladowany to bedziemy mieli problem z uruchomieniem padnietego samochodu.(tak ze lepiej nie laczyc minus-minus).A pozniej Panowie Fachowcy uruchamiamy dopiero silnik z ktorego wezmiemy prad.Zaleca sie lekkie
podniesienie obrotow silnika i wtedy mozemy uruchamiac samochod potrzebujacy pradu.Przewody odlaczamy najpierw - pozniej +
Wtorna rzecza jest posiadanie dobrych przewodow do popularnych samochodow daj my na to 400A.
Panie iPanowie.
Najpierw laczymy kablem plus z plusem obu akumulatorow.Pozniej minus z 1 akumulatora podlaczamy(masujemy:))do silnika 2giego pojazdu.Sugestie kolegow z forum sa sluszne,poniewaz gdy akumulator jest rzeczywiscie mocno rozladowany to bedziemy mieli problem z uruchomieniem padnietego samochodu.(tak ze lepiej nie laczyc minus-minus).A pozniej Panowie Fachowcy uruchamiamy dopiero silnik z ktorego wezmiemy prad.Zaleca sie lekkie
podniesienie obrotow silnika i wtedy mozemy uruchamiac samochod potrzebujacy pradu.Przewody... rozwiń
Avatar
basiek / 10 lutego 2010 o 09:27
0
Jestem kobietą,która musi sobie radzić z padniętym aku...Dziś jadę po nowy...Póki co radziłam sobie przy pomocy znajomych i tak odpalałam mój samochód: MINUS pożyczającego DO MINUSA mojego A POTEM PLUS pożyczającego DO PLUSA mojego auta...siadałam za kierownicą i autko paliło,jełsi słaby był aku sasiada to zapalał silnik i wtedy kręciłam ...i odpalał!!! i nigdy nic nie iskrzyło. Za to z dwa lata temu jak zaczęli mi panowie jacy s pomagać na pewnym festynie to aż dym poszedł...szczęście ze nic się nie stało...Nie wiem dokładnei co schrzanili ale napewno podłaczali którąś kleme do masy silnika!!! Uwazam,zę najpierw powinna być minus a potem plus,żeby nie zaiskrzyło,a nie odwrotnie. Kilka razy robiłąm w wyżej opisany sposób i zawsze było ok,nikomu nic sie nie stało,ani autom ani aku ani elektryce... Pozdrawiam
Jestem kobietą,która musi sobie radzić z padniętym aku...Dziś jadę po nowy...Póki co radziłam sobie przy pomocy znajomych i tak odpalałam mój samochód: MINUS pożyczającego DO MINUSA mojego A POTEM PLUS pożyczającego DO PLUSA mojego auta...siadałam za kierownicą i autko paliło,jełsi słaby był aku sasiada to zapalał silnik i wtedy kręciłam ...i odpalał!!! i nigdy nic nie iskrzyło. Za to z dwa lata temu jak zaczęli mi panowie jacy s pomagać na pewnym festynie to aż dym poszedł...szczęście ze nic się nie stało...Nie wiem dokładnei co... rozwiń
Avatar
Gość / 31 stycznia 2010 o 02:19
0
michal farad napisał:
Czy redakcja mogłaby ustalić i przesłać mi e-mailem na michal_farad@vp.pl personalia tego kto napisał, znaczy sie /praktyk2/ bo chciałbym wytoczyć mu proces o odszkodowanie bo przez ten nieodpowiedzialny wpis straciłem wzrok. A było to tak... No chciałem sie przkonać czy zaiskrzą akumulatory, ten padnięty z tym mocnym i wziołem i podpiołem ich równolegle, ale nie iskrzyło przy spinaniu. No to sobie myśle, że ten słaby jest za mocny i wziołem ten mocny pod bestera az dym zaczął puszczać. No a potem wziołem czym prędzej kable i zacząłem ich spinać i kiedy łapałem kleme tego mocnego... to normalnie pier***nęło i kfas żygnoł mi w pysk . Iskry co prawda nie widziałem, ale i chyba nie zobaczę. Że to podobno wodór był


Nieszczęścia chodzą parami.


Nieszczęścia chodzą parami. rozwiń
Avatar
michal farad / 31 stycznia 2010 o 02:13
0
praktyk2 napisał:
Nie słuchajcie takich naukowych wywodów. Dam wam taki przykład: wśród setki najbogatszych ludzi na świecie nie ma profesora ani docenta z ekonomii. Mało tego. Firma laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii już jakiś czas temu zbankrutowała. Jak sami widzicie te naukowe wywody "o dupę potłuc" Proponuję tym "naukowcom" bardzo wymowne, pouczające doświadczenie z akumulatorami: jednym padniętym, drugim mocnym jak ruski bimber. Weźcie kable i spróbujcie łączyć te akumulatory: plus z plusem i minus z minusem i choćbyście nie wiem jak krzesali krokodylami, to nie zaiskrzą, no nie ma takiej opcji. A teraz weźcie prostownik do ładowania akumulatorów, włączcie go i tymi krokodylami(plus do plusa itd.) drażnijcie klemy tych akumulatorów. Oba będą iskrzyć. Trochę poobcujcie z tymi gratami, a potem do klawiatury i snucia naukowych wywodów.[/quote]

[quote name='x' post='224402' date='27.01.2010, 17:29:49']Oczywiście, że zaiskrzą, wystarczy że jeden z nich będzie miał niższe napięcie. Jeśli będą podobnie naładowane, wtedy nie zaiskrzą. Też mi filozofia...

Czy redakcja mogłaby ustalić i przesłać mi e-mailem na michal_farad@vp.pl personalia tego kto napisał, znaczy sie /praktyk2/ bo chciałbym wytoczyć mu proces o odszkodowanie bo przez ten nieodpowiedzialny wpis straciłem wzrok. A było to tak... No chciałem sie przkonać czy zaiskrzą akumulatory, ten padnięty z tym mocnym i wziołem i podpiołem ich równolegle, ale nie iskrzyło przy spinaniu. No to sobie myśle, że ten słaby jest za mocny i wziołem ten mocny pod bestera az dym zaczął puszczać. No a potem wziołem czym prędzej kable i zacząłem ich spinać i kiedy łapałem kleme tego mocnego... to normalnie pier***nęło i kfas żygnoł mi w pysk . Iskry co prawda nie widziałem, ale i chyba nie zobaczę. Że to podobno wodór był

Czy redakcja mogłaby ustalić i przesłać mi e-mailem na michal_farad@vp.pl personalia tego kto napisał, znaczy sie /praktyk2/ bo chciałbym wytoczyć mu proces o odszkodowanie bo przez ten nieodpowiedzialny wpis straciłem wzrok. A było to tak... No chciałem sie przkonać czy zaiskrzą akumulatory, ten padnięty z tym mocnym i wziołem i podpiołem ich równolegle, ale nie iskrzyło przy spinaniu. No to sobie myśle, że ten słaby jest za mocny i wziołem ten mocny pod bestera az dym zaczął puszczać. No a potem wziołem czym prędzej kab... rozwiń
Avatar
Gość / 29 stycznia 2010 o 10:18
0
RaPi napisał:
Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, jeżeli już musiałem odpalać auto z kabli to zawsze podpinałem je do akumulatora a nie do żadnej masy silnika bo jest po prosu wygodniej. Minusowa klema z akumulatora połączona jest z masą samochodu a co za tym idzie tworzy obwód elektryczny wiec nie ma większej różnicy czy kabel podepniemy do masy silnika do klemy własnie czy do śruby w tylnym kole i tak zamkniemy obwód sprawiając że prąd trafi do akumulatora.

Dodatkowo poleciłbym wszystkim lekturę instrukcji obsługi swojego auta bo producenci niektórych modeli odradzają ten sposób rozruchu auta bo powodowane podczas niego skoki napięcia mogą uszkodzi układy elektroniczne sterowania silnika, potocznie zwane komputerem




W lepszych autach są zabezpieczenia i tego typu rozruch nie ma prawa nic uszkodzić co najwyżej nie uda się odpalić auta w taki sposób.
A lektura instrukcji dla niektórych jest zbyt obszerna.
dzić co najwyżej nie uda się odpalić auta w taki sposób.
A lektura instrukcji dla niektórych jest zbyt obszerna. rozwiń
Avatar
RaPi / 28 stycznia 2010 o 20:12
0
Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, jeżeli już musiałem odpalać auto z kabli to zawsze podpinałem je do akumulatora a nie do żadnej masy silnika bo jest po prosu wygodniej. Minusowa klema z akumulatora połączona jest z masą samochodu a co za tym idzie tworzy obwód elektryczny wiec nie ma większej różnicy czy kabel podepniemy do masy silnika do klemy własnie czy do śruby w tylnym kole i tak zamkniemy obwód sprawiając że prąd trafi do akumulatora.

Dodatkowo poleciłbym wszystkim lekturę instrukcji obsługi swojego auta bo producenci niektórych modeli odradzają ten sposób rozruchu auta bo powodowane podczas niego skoki napięcia mogą uszkodzi układy elektroniczne sterowania silnika, potocznie zwane komputerem
Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, jeżeli już musiałem odpalać auto z kabli to zawsze podpinałem je do akumulatora a nie do żadnej masy silnika bo jest po prosu wygodniej. Minusowa klema z akumulatora połączona jest z masą samochodu a co za tym idzie tworzy obwód elektryczny wiec nie ma większej różnicy czy kabel podepniemy do masy silnika do klemy własnie czy do śruby w tylnym kole i tak zamkniemy obwód sprawiając że prąd trafi do akumulatora.

Dodatkowo poleciłbym wszystkim lekturę instrukcji obsługi swojego auta bo produce... rozwiń
Avatar
ktoś / 28 stycznia 2010 o 14:58
0
Co by nie mówić, to fizyki się nie oszuka. Zawsze istnieje ryzyko wybuchu akumulatora!!! Zależnie od mocy akumulatorów do zaiskrzenia wystarczy różnica kilku miliwoltów. Jeśli połączymy równolegle dwa źródła prądu o różnych parametrach to popłyną prądy wyrównawcze, które przy bardzo małych rezystancjach wewnętrznych akumulatorów będą bardzo duże, innymi słowy słabszy "wyssie" mocniejszego, jeśli to będą dwie prądnice - to jedna będzie źródłem a druga zwykłym silnikiem obciążającym. Instrukcje instrukcjami, ale najlepiej byłoby całkowicie odłączać ten rozładowany akumulator, ale to niewykonalne i dlatego podpina się jak się podpina. Najlepiej zaraz po podłączeniu uruchamiać samochód biorcy (bo można uszkodzić i akumulator dawcy i jego alternator), a po uruchomieniu samochodu zaraz odłączyć przewody, bo alternatory też nie dają prądu o identycznych parametrach i zawsze jeden pracuje jako dodatkowe obciążenie w takim wypadku.
No i jeszcze na zakończenie dodam, że pomiary i użytkowanie akumulatorów to dość spora dziedzina elektrotechniki i nie da się tego sprowadzić do prostych kłótni o sposób podłączania.
Co by nie mówić, to fizyki się nie oszuka. Zawsze istnieje ryzyko wybuchu akumulatora!!! Zależnie od mocy akumulatorów do zaiskrzenia wystarczy różnica kilku miliwoltów. Jeśli połączymy równolegle dwa źródła prądu o różnych parametrach to popłyną prądy wyrównawcze, które przy bardzo małych rezystancjach wewnętrznych akumulatorów będą bardzo duże, innymi słowy słabszy "wyssie" mocniejszego, jeśli to będą dwie prądnice - to jedna będzie źródłem a druga zwykłym silnikiem obciążającym. Instrukcje instrukcjami, ale najlepiej... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 5 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 11

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 13 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 12

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!