Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 września 2011 r.
17:09
Edytuj ten wpis

Podwyżki w przedszkolach: Ile trzeba dopłacić za leżakowanie

0 18 A A
Po wprowadzeniu opłat rodzice dzieci z lubelskiego Przedszkolna nr 10 szybciej wracają po swoje poci
Po wprowadzeniu opłat rodzice dzieci z lubelskiego Przedszkolna nr 10 szybciej wracają po swoje poci

Podwyżki opłat za przedszkola wywołały burzę w całym kraju i stały się jednym z tematów kampanii wyborczej. Problem mają także rodzice za naszego regionu. Muszą płacić o kilkaset zł więcej niż do tej pory albo zostawiają dzieci na krócej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko przez nowelizację ustawy o systemie oświaty przyjętą przez Sejm w 2010 r. Znalazł się w nim zapis, że przedszkole publiczne zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Wysokość opłat za każdą następną godzinę do końca sierpnia ustalić mają samorządy.

Efekt? Rodzice dostali od września słono po kieszeni. W Krakowie każda dodatkowa godzina kosztuje 3,50 zł, w Olsztynie – 3 zł, w Warszawie między godz. 13 a 16 – 3,51 zł. Jeśli dziecko w którymś z tych miast będzie spędzać w przedszkolu 10 godzin dziennie, jego rodzić zapłaci nawet 500 zł miesięcznie. W Biskupcu (woj. warmińsko-mazurskie) od piątku trwa strajk okupacyjny przedszkola przeciwko podwyżce.

W naszym regionie nie jest lepiej. W Lubartowie pierwotnie planowano wprowadzić 2,5 zł za każdą godzinę ponad bezpłatne. Stanęło na 1,94 zł. – Pierwsze 5 godzin jest gratis, za kolejne są minimalne opłaty. Całość miesięcznie wynosi około 130 zł plus wyżywienie – mówi z kolei Stanisław Szajowski z UM w Puławach.

W Biłgoraju za każdą dodatkową godzinę płaci się 2 zł. W Zamościu Rada Miasta ustaliła miesięczną opłatę "za korzystanie przez dziecko ze świadczeń wykraczających poza realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego” – 111 zł. – Mamy jedną z najniższych stawek w regionie – podkreśla Kazimierz Chrzanowski z zamojskiego UM.

Okazuje się, że awantura o podwyżki ominęła Białą Podlaską i Lublin. W Białej zachowano stawki wprowadzone rok temu. – Opłata wynosi 2,08 zł za każdą godzinę pobytu w przedszkolu ponad 5 godz. bezpłatnych – mówi Joanna Marchel z UM w Białej Podlaskiej.

W Lublinie opłaty za dodatkowe godziny radni uchwalili… już trzy lata temu, powołując się na to samo prawo, co potem posłowie. – Nas to całe zamieszanie teraz nie dotyczy – mówi Barbara Czołowska z lubelskiego magistratu.

– Opłata za każdą dodatkową godzinę ponad ustawowe pięć pozostaje na tym samym poziomie od 2009 r. – 0,1 proc. minimalnego wynagrodzenia – wylicza Czołowska. – W ub. roku było to ok. 1,32 zł za godzinę, w tym roku ok. 1,39 zł za godzinę.

– Nie wpłynęło to na frekwencję, tylko na zmiany godzin uczęszczania – mówi Anna Pietrzela, dyr. Przedszkola nr 10 w Lublinie. – Kiedyś rodzice mogli zostawić dziecko od godz. 6 do 17 i nie musieli spieszyć się po pracy. Teraz muszą lepiej organizować sobie czas i zostawiają dzieci na krócej.

Z danych lubelskiego Urzędu Miasta wynika, że rodzice zaledwie 250 z ok. 8 tys. dzieci poprzestają na bezpłatnych pięciu godzinach. – Jeśli ktoś normalnie pracuje, nie da się wyrobić w pięć godzin – mówi Dorota Paśnik, mama dwójki przedszkolaków z Lublina. – Nie ma wyjścia, trzeba płacić.

Problem ze zniżkami

Opłaty dotknęły zwłaszcza rodziny wielodzietne. Od września lubelski UM zniósł zapis o zwolnieniu z czesnego rodziców posiadających trójkę i więcej dzieci (chodzi o opłaty powyżej bezpłatnych

5 godzin). Zniżka obowiązywała przez lata, ale okazało się, że trzeba zmienić uchwałę, w której była zapisana. Miejscy radni w czerwcu się na to nie zgodzili – ich decyzję uchyliła wojewoda, uznając, że przepis o zwolnieniach z opłat jest niezgodny z konstytucją i narusza zasadę równości wobec prawa. Teraz magistrat zastanawia się, co z tym zrobić.

Ratuszowi prawnicy i dyrektorzy wydziałów pracują nad rozwiązaniem, którego wojewoda by nie kwestionowała. W grę wchodzi m.in. wprowadzenie ulg procentowych – opłata pozostaje ta sama, ale np. za drugie dziecko płaciłoby się 50 proc. stawki. Tak jest m.in. w Świdniku, ale wojewoda powiadomiła ostatnio świdnicki urząd, że ma zamiar skierować sprawę do sądu.

Polityka w przedszkolach

• SLD zaskarżył w tym tygodniu do Trybunału Konstytucyjnego ustawę pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za przedszkola publiczne. – Nie może być tak, że dzisiaj rodzic za to, że dziecko jest w przedszkolu dłużej niż do godziny 13, nagle płaci za to pieniądze, to już jest skandal. Po to jest państwowe przedszkole, po to płacimy podatki, aby rodzice na pewnym etapie mogli oddać dziecko do przedszkola – grzmiał Grzegorz Napieralski, lider SLD.

• PiS zapowiedziało wczoraj, że zgłosi projekt noweli ustawy, który przewiduje zapewnienie bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu w czasie nie krótszym niż 10 godzin dziennie. – Będzie trzeba przesunąć posiedzenie Senatu, ale to naprawdę jest możliwe – stwierdził Jarosław Kaczyński, prezes PiS. – To jest sytuacja, której w żadnym wypadku nie można tolerować, to trzeba po prostu bardzo szybko zmienić.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
iza / 24 lutego 2012 o 10:00
0
Ja mieszkam w Zamosciu i faktycznie za przedszkole płaciliśmy 111zl.+wyżywienie ,ale po nowym roku w książeczkach oplat dostalismy podwyzke na 120zł.A w tej chwili uchwalili na 3zł.39gr. Koszmar!!!!
Avatar
ozzy / 11 października 2011 o 22:51
0
ja mieszkam w Tarnogrodzie , małe miasteczko na pewno mniejsze niż Lublin , i pewnie dlatego płacimy za przedszkole dwa razy tyle co w Lublinie czyli jakieś 260 zł to jest nie normalne moim zdaniem podnoszą jak chcą ile chcą
może mi ktoś napisać gdzie mogę się z tą podwyżką zgłosić dzięki
Avatar
Artur / 5 października 2011 o 10:14
0
We Włodawie po 2,50 za nadgodziny
Avatar
katarzyna / 11 września 2011 o 16:20
0
Lublin to miasto a tylko 1.35 za godzinę! W Piaskach 1.94 i ponad 100 letnia kamienica jako lokum przedszkola!
Avatar
mach / 9 września 2011 o 22:18
0
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
dziś cię stac a jutro dopadnie cię problem i już przestanie być stać... potrafisz cofnąć czas aby zdecydować się lub nie na dziecko? łatwo rozdaje się takie "cenne" rady...
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
dziś cię stac a jutro dopadnie cię problem i już przestanie być stać... p... rozwiń
Avatar
Kowalski / 9 września 2011 o 21:04
0
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
Na tej samej zasadzie można zapytać dlaczego ludzie bezdzietni mają płacić na Twoje dzieci w przedszkolu (opłaty nie pokrywają kosztów funkcjonowania) i w szkole (która jest w zasadzie bezpłatna).
Z wielu powodów państwa rozwinięte propagują wielodzietność i to jest taka właśnie (niewielka) forma pomocy.
I co ma do tego komunizm?
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
Na tej samej zasadzie można zapytać dlaczego ludzie bezdzietni mają płacić na Twoje dzieci... rozwiń
Avatar
90 / 9 września 2011 o 19:01
0
bo PSl jest ok.....dla siebie
Chcą się zajmować biznesem.
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110909/LUBLIN/701230472
Swiatowiec Hetman chce parking ale powinien dodać ,że właśnie obok buduje dla siebie siedzibę i gdzieś te samochody muszą stać.Da się niby na kulturę a weźmie dla siebie.
Apel do PSL ,na wsi ziemia leży odłogiem nie ma jej kto uprawiać.Wróćcie z miasta,weźcie się do roboty
Avatar
Gość / 9 września 2011 o 17:58
0
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
Avatar
crx / 9 września 2011 o 17:14
0
Może być jeszcze od Marsjan.To w kategorii "cudów";-)))))))))))))))))))))))))))))))
Avatar
crx / 9 września 2011 o 17:12
0
Zielona wyspa od roślinności czy glonów :-))))))))))))))))))))))))
Avatar
iza / 24 lutego 2012 o 10:00
0
Ja mieszkam w Zamosciu i faktycznie za przedszkole płaciliśmy 111zl.+wyżywienie ,ale po nowym roku w książeczkach oplat dostalismy podwyzke na 120zł.A w tej chwili uchwalili na 3zł.39gr. Koszmar!!!!
Avatar
ozzy / 11 października 2011 o 22:51
0
ja mieszkam w Tarnogrodzie , małe miasteczko na pewno mniejsze niż Lublin , i pewnie dlatego płacimy za przedszkole dwa razy tyle co w Lublinie czyli jakieś 260 zł to jest nie normalne moim zdaniem podnoszą jak chcą ile chcą
może mi ktoś napisać gdzie mogę się z tą podwyżką zgłosić dzięki
Avatar
Artur / 5 października 2011 o 10:14
0
We Włodawie po 2,50 za nadgodziny
Avatar
katarzyna / 11 września 2011 o 16:20
0
Lublin to miasto a tylko 1.35 za godzinę! W Piaskach 1.94 i ponad 100 letnia kamienica jako lokum przedszkola!
Avatar
mach / 9 września 2011 o 22:18
0
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
dziś cię stac a jutro dopadnie cię problem i już przestanie być stać... potrafisz cofnąć czas aby zdecydować się lub nie na dziecko? łatwo rozdaje się takie "cenne" rady...
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
dziś cię stac a jutro dopadnie cię problem i już przestanie być stać... p... rozwiń
Avatar
Kowalski / 9 września 2011 o 21:04
0
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
Na tej samej zasadzie można zapytać dlaczego ludzie bezdzietni mają płacić na Twoje dzieci w przedszkolu (opłaty nie pokrywają kosztów funkcjonowania) i w szkole (która jest w zasadzie bezpłatna).
Z wielu powodów państwa rozwinięte propagują wielodzietność i to jest taka właśnie (niewielka) forma pomocy.
I co ma do tego komunizm?
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
Na tej samej zasadzie można zapytać dlaczego ludzie bezdzietni mają płacić na Twoje dzieci... rozwiń
Avatar
90 / 9 września 2011 o 19:01
0
bo PSl jest ok.....dla siebie
Chcą się zajmować biznesem.
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110909/LUBLIN/701230472
Swiatowiec Hetman chce parking ale powinien dodać ,że właśnie obok buduje dla siebie siedzibę i gdzieś te samochody muszą stać.Da się niby na kulturę a weźmie dla siebie.
Apel do PSL ,na wsi ziemia leży odłogiem nie ma jej kto uprawiać.Wróćcie z miasta,weźcie się do roboty
Avatar
Gość / 9 września 2011 o 17:58
0
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
Avatar
crx / 9 września 2011 o 17:14
0
Może być jeszcze od Marsjan.To w kategorii "cudów";-)))))))))))))))))))))))))))))))
Avatar
crx / 9 września 2011 o 17:12
0
Zielona wyspa od roślinności czy glonów :-))))))))))))))))))))))))
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 24 6

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 4 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 20 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 120 11

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 347 14

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 4 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 20 9

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 16 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!