Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

8 września 2011 r.
17:09
Edytuj ten wpis

Podwyżki w przedszkolach: Ile trzeba dopłacić za leżakowanie

0 18 A A
Po wprowadzeniu opłat rodzice dzieci z lubelskiego Przedszkolna nr 10 szybciej wracają po swoje poci
Po wprowadzeniu opłat rodzice dzieci z lubelskiego Przedszkolna nr 10 szybciej wracają po swoje poci

Podwyżki opłat za przedszkola wywołały burzę w całym kraju i stały się jednym z tematów kampanii wyborczej. Problem mają także rodzice za naszego regionu. Muszą płacić o kilkaset zł więcej niż do tej pory albo zostawiają dzieci na krócej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wszystko przez nowelizację ustawy o systemie oświaty przyjętą przez Sejm w 2010 r. Znalazł się w nim zapis, że przedszkole publiczne zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, ale nie krótszym niż pięć godzin dziennie. Wysokość opłat za każdą następną godzinę do końca sierpnia ustalić mają samorządy.

Efekt? Rodzice dostali od września słono po kieszeni. W Krakowie każda dodatkowa godzina kosztuje 3,50 zł, w Olsztynie – 3 zł, w Warszawie między godz. 13 a 16 – 3,51 zł. Jeśli dziecko w którymś z tych miast będzie spędzać w przedszkolu 10 godzin dziennie, jego rodzić zapłaci nawet 500 zł miesięcznie. W Biskupcu (woj. warmińsko-mazurskie) od piątku trwa strajk okupacyjny przedszkola przeciwko podwyżce.

W naszym regionie nie jest lepiej. W Lubartowie pierwotnie planowano wprowadzić 2,5 zł za każdą godzinę ponad bezpłatne. Stanęło na 1,94 zł. – Pierwsze 5 godzin jest gratis, za kolejne są minimalne opłaty. Całość miesięcznie wynosi około 130 zł plus wyżywienie – mówi z kolei Stanisław Szajowski z UM w Puławach.

W Biłgoraju za każdą dodatkową godzinę płaci się 2 zł. W Zamościu Rada Miasta ustaliła miesięczną opłatę "za korzystanie przez dziecko ze świadczeń wykraczających poza realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego” – 111 zł. – Mamy jedną z najniższych stawek w regionie – podkreśla Kazimierz Chrzanowski z zamojskiego UM.

Okazuje się, że awantura o podwyżki ominęła Białą Podlaską i Lublin. W Białej zachowano stawki wprowadzone rok temu. – Opłata wynosi 2,08 zł za każdą godzinę pobytu w przedszkolu ponad 5 godz. bezpłatnych – mówi Joanna Marchel z UM w Białej Podlaskiej.

W Lublinie opłaty za dodatkowe godziny radni uchwalili… już trzy lata temu, powołując się na to samo prawo, co potem posłowie. – Nas to całe zamieszanie teraz nie dotyczy – mówi Barbara Czołowska z lubelskiego magistratu.

– Opłata za każdą dodatkową godzinę ponad ustawowe pięć pozostaje na tym samym poziomie od 2009 r. – 0,1 proc. minimalnego wynagrodzenia – wylicza Czołowska. – W ub. roku było to ok. 1,32 zł za godzinę, w tym roku ok. 1,39 zł za godzinę.

– Nie wpłynęło to na frekwencję, tylko na zmiany godzin uczęszczania – mówi Anna Pietrzela, dyr. Przedszkola nr 10 w Lublinie. – Kiedyś rodzice mogli zostawić dziecko od godz. 6 do 17 i nie musieli spieszyć się po pracy. Teraz muszą lepiej organizować sobie czas i zostawiają dzieci na krócej.

Z danych lubelskiego Urzędu Miasta wynika, że rodzice zaledwie 250 z ok. 8 tys. dzieci poprzestają na bezpłatnych pięciu godzinach. – Jeśli ktoś normalnie pracuje, nie da się wyrobić w pięć godzin – mówi Dorota Paśnik, mama dwójki przedszkolaków z Lublina. – Nie ma wyjścia, trzeba płacić.

Problem ze zniżkami

Opłaty dotknęły zwłaszcza rodziny wielodzietne. Od września lubelski UM zniósł zapis o zwolnieniu z czesnego rodziców posiadających trójkę i więcej dzieci (chodzi o opłaty powyżej bezpłatnych

5 godzin). Zniżka obowiązywała przez lata, ale okazało się, że trzeba zmienić uchwałę, w której była zapisana. Miejscy radni w czerwcu się na to nie zgodzili – ich decyzję uchyliła wojewoda, uznając, że przepis o zwolnieniach z opłat jest niezgodny z konstytucją i narusza zasadę równości wobec prawa. Teraz magistrat zastanawia się, co z tym zrobić.

Ratuszowi prawnicy i dyrektorzy wydziałów pracują nad rozwiązaniem, którego wojewoda by nie kwestionowała. W grę wchodzi m.in. wprowadzenie ulg procentowych – opłata pozostaje ta sama, ale np. za drugie dziecko płaciłoby się 50 proc. stawki. Tak jest m.in. w Świdniku, ale wojewoda powiadomiła ostatnio świdnicki urząd, że ma zamiar skierować sprawę do sądu.

Polityka w przedszkolach

• SLD zaskarżył w tym tygodniu do Trybunału Konstytucyjnego ustawę pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za przedszkola publiczne. – Nie może być tak, że dzisiaj rodzic za to, że dziecko jest w przedszkolu dłużej niż do godziny 13, nagle płaci za to pieniądze, to już jest skandal. Po to jest państwowe przedszkole, po to płacimy podatki, aby rodzice na pewnym etapie mogli oddać dziecko do przedszkola – grzmiał Grzegorz Napieralski, lider SLD.

• PiS zapowiedziało wczoraj, że zgłosi projekt noweli ustawy, który przewiduje zapewnienie bezpłatnego pobytu dziecka w przedszkolu w czasie nie krótszym niż 10 godzin dziennie. – Będzie trzeba przesunąć posiedzenie Senatu, ale to naprawdę jest możliwe – stwierdził Jarosław Kaczyński, prezes PiS. – To jest sytuacja, której w żadnym wypadku nie można tolerować, to trzeba po prostu bardzo szybko zmienić.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
iza / 24 lutego 2012 r. o 10:00
0
Ja mieszkam w Zamosciu i faktycznie za przedszkole płaciliśmy 111zl.+wyżywienie ,ale po nowym roku w książeczkach oplat dostalismy podwyzke na 120zł.A w tej chwili uchwalili na 3zł.39gr. Koszmar!!!!
Avatar
ozzy / 11 października 2011 r. o 22:51
0
ja mieszkam w Tarnogrodzie , małe miasteczko na pewno mniejsze niż Lublin , i pewnie dlatego płacimy za przedszkole dwa razy tyle co w Lublinie czyli jakieś 260 zł to jest nie normalne moim zdaniem podnoszą jak chcą ile chcą
może mi ktoś napisać gdzie mogę się z tą podwyżką zgłosić dzięki
Avatar
Artur / 5 października 2011 r. o 10:14
0
We Włodawie po 2,50 za nadgodziny
Avatar
katarzyna / 11 września 2011 r. o 16:20
0
Lublin to miasto a tylko 1.35 za godzinę! W Piaskach 1.94 i ponad 100 letnia kamienica jako lokum przedszkola!
Avatar
mach / 9 września 2011 r. o 22:18
0
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
dziś cię stac a jutro dopadnie cię problem i już przestanie być stać... potrafisz cofnąć czas aby zdecydować się lub nie na dziecko? łatwo rozdaje się takie "cenne" rady...
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
dziś cię stac a jutro dopadnie cię problem i już przestanie być stać... p... rozwiń
Avatar
Kowalski / 9 września 2011 r. o 21:04
0
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
Na tej samej zasadzie można zapytać dlaczego ludzie bezdzietni mają płacić na Twoje dzieci w przedszkolu (opłaty nie pokrywają kosztów funkcjonowania) i w szkole (która jest w zasadzie bezpłatna).
Z wielu powodów państwa rozwinięte propagują wielodzietność i to jest taka właśnie (niewielka) forma pomocy.
I co ma do tego komunizm?
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
Na tej samej zasadzie można zapytać dlaczego ludzie bezdzietni mają płacić na Twoje dzieci... rozwiń
Avatar
90 / 9 września 2011 r. o 19:01
0
bo PSl jest ok.....dla siebie
Chcą się zajmować biznesem.
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110909/LUBLIN/701230472
Swiatowiec Hetman chce parking ale powinien dodać ,że właśnie obok buduje dla siebie siedzibę i gdzieś te samochody muszą stać.Da się niby na kulturę a weźmie dla siebie.
Apel do PSL ,na wsi ziemia leży odłogiem nie ma jej kto uprawiać.Wróćcie z miasta,weźcie się do roboty
Avatar
Gość / 9 września 2011 r. o 17:58
0
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
Avatar
crx / 9 września 2011 r. o 17:14
0
Może być jeszcze od Marsjan.To w kategorii "cudów";-)))))))))))))))))))))))))))))))
Avatar
crx / 9 września 2011 r. o 17:12
0
Zielona wyspa od roślinności czy glonów :-))))))))))))))))))))))))
Avatar
iza / 24 lutego 2012 r. o 10:00
0
Ja mieszkam w Zamosciu i faktycznie za przedszkole płaciliśmy 111zl.+wyżywienie ,ale po nowym roku w książeczkach oplat dostalismy podwyzke na 120zł.A w tej chwili uchwalili na 3zł.39gr. Koszmar!!!!
Avatar
ozzy / 11 października 2011 r. o 22:51
0
ja mieszkam w Tarnogrodzie , małe miasteczko na pewno mniejsze niż Lublin , i pewnie dlatego płacimy za przedszkole dwa razy tyle co w Lublinie czyli jakieś 260 zł to jest nie normalne moim zdaniem podnoszą jak chcą ile chcą
może mi ktoś napisać gdzie mogę się z tą podwyżką zgłosić dzięki
Avatar
Artur / 5 października 2011 r. o 10:14
0
We Włodawie po 2,50 za nadgodziny
Avatar
katarzyna / 11 września 2011 r. o 16:20
0
Lublin to miasto a tylko 1.35 za godzinę! W Piaskach 1.94 i ponad 100 letnia kamienica jako lokum przedszkola!
Avatar
mach / 9 września 2011 r. o 22:18
0
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
dziś cię stac a jutro dopadnie cię problem i już przestanie być stać... potrafisz cofnąć czas aby zdecydować się lub nie na dziecko? łatwo rozdaje się takie "cenne" rady...
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
dziś cię stac a jutro dopadnie cię problem i już przestanie być stać... p... rozwiń
Avatar
Kowalski / 9 września 2011 r. o 21:04
0
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
Na tej samej zasadzie można zapytać dlaczego ludzie bezdzietni mają płacić na Twoje dzieci w przedszkolu (opłaty nie pokrywają kosztów funkcjonowania) i w szkole (która jest w zasadzie bezpłatna).
Z wielu powodów państwa rozwinięte propagują wielodzietność i to jest taka właśnie (niewielka) forma pomocy.
I co ma do tego komunizm?
[quote name='Gość' timestamp='1315583931' post='530164']
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
[/quote]
Na tej samej zasadzie można zapytać dlaczego ludzie bezdzietni mają płacić na Twoje dzieci... rozwiń
Avatar
90 / 9 września 2011 r. o 19:01
0
bo PSl jest ok.....dla siebie
Chcą się zajmować biznesem.
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110909/LUBLIN/701230472
Swiatowiec Hetman chce parking ale powinien dodać ,że właśnie obok buduje dla siebie siedzibę i gdzieś te samochody muszą stać.Da się niby na kulturę a weźmie dla siebie.
Apel do PSL ,na wsi ziemia leży odłogiem nie ma jej kto uprawiać.Wróćcie z miasta,weźcie się do roboty
Avatar
Gość / 9 września 2011 r. o 17:58
0
w Lubartowie też wprowadzono 50 % zniżkę na drugie dziecko i 100 % na każde kolejne. Przecież od pomocy jest mops, dlaczego mam płacić za czyjeś dzieci,a jak mam dwoje w odstępie czasowym to nie mam żadnej ulgi. Skończył się komunizm, teraz każdy dba o siebie. Nie stać to się nie decyduje na dzieci, także jednakowe winny być opłaty dla wszystkich
Avatar
crx / 9 września 2011 r. o 17:14
0
Może być jeszcze od Marsjan.To w kategorii "cudów";-)))))))))))))))))))))))))))))))
Avatar
crx / 9 września 2011 r. o 17:12
0
Zielona wyspa od roślinności czy glonów :-))))))))))))))))))))))))