Już w ten czwartek będzie można podzielić się swoimi pomysłami na odnowę centrum Opola Lubelskiego. To kolejny etap przygotowań do rewitalizacji tej części miasta.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
W najbliższy czwartek mieszkańcy mogą wziąć udział w spotkaniu dotyczącym wyznaczenia obszaru zdegradowanego i przeznaczonego do rewitalizacji w gminie Opole Lubelskie. Konsultacje społeczne zaczną się o godz. 17 w sali kinowej Opolskiego Centrum Kultury.
– Pod nazwą obszar zdegradowany nie kryje się wysypisko śmieci. Chodzi nam o centrum miasta zamykające się ulicami Stary Rynek, Nowy Rynek, Lubelska, aż do Lipowej – tłumaczy Dariusz Wróbel, burmistrz Opola Lubelskiego. – W tej części miasta w nie najlepszym stanie jest substancja mieszkaniowa i sieci przesyłowe.
Sprawa jednak nie zamyka się tylko na infrastrukturze. – Poruszymy także sprawy związane z otoczeniem, większym bezrobociem, mniejszą liczbą ludzi młodych mieszkających w centrum – dodaje burmistrz. De facto rewitalizacja sprowadza się do naprawy w sensie społecznym, jak i infrastrukturalnym. – Mamy zamiar zainicjować dyskusję na temat programu mieszkaniowego, efektywniejszego wykorzystania mienia komunalnego. Z drugiej strony chcemy zaproponować prywatnym właścicielom nieruchomości ulgi czy zachęty do inwestowania w kamienice. Dziś bardzo często zaniedbane, stojące pusto – wylicza Dariusz Wróbel.
To kolejny etap dyskusji nad centrum Opola. Przypomnijmy, że 6 kwietnia w Opolskim Centrum Kultury odbyło się tzw. wysłuchanie publiczne, czyli zaprezentowanie rekomendacji wypracowanych przez mieszkańców podczas narad obywatelskich. Efektem tych narad było 14 rekomendacji i pomysłów dotyczących uatrakcyjnienia centrum miasta.
Rekomendacje te zaprezentowano podczas wysłuchania publicznego i poddano pod głosowanie mieszkańców. Najwięcej głosów uzyskał pomysł budowy parkingu z elementami zieleni przy ul. Stary Rynek, ograniczenie tranzytu w centrum miasta i uporządkowanie małego targu.
Opole ma bardzo duże szanse, aby rewitalizację przeprowadzić za pieniądze z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. 22 marca 2016 roku ogłoszono ostateczną listę projektów, które otrzymały dofinansowanie w konkursie „Modelowa rewitalizacja miast”.
– Nasz wniosek znalazł się wśród 20 najlepszych projektów w kraju – dodaje burmistrz.
Wiodącym tematem działań projektowych jest ożywienie gospodarcze i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej zdegradowanego obszaru centrum miasta. Projekt nosi nazwę: Opole Lubelskie – do odkrycia, do zasmakowania – kompleksowa rewitalizacja historycznego centrum miasta Opole Lubelskie.
Wartość całego projektu to ponad 1,5 mln zł, z czego 90 proc. stanowi dofinansowanie unijne.
Ta spora kwota posłuży do opracowania dokumentacji technicznej, analiz, przeprowadzenia konsultacji społecznych, doradztwa ekspertów...
Cały program rewitalizacji centrum Opola jest obliczany na ok. 10 milionów złotych. Są duże szanse na pozyskanie tych pieniędzy z unijnych i ministerialnych dotacji.