Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

6 lutego 2005 r.
20:25
Edytuj ten wpis

Pomoc pod nowym adresem

0 0 A A

Dzięki unijnym wymaganiom i mniejszemu zapotrzebowaniu
na górników zyskali ludzie starsi, upośledzeni i... naukowcy. W piątek, w Ostrowie Lubelskim otwarto Dom Pomocy Społecznej, a w Lubartowie dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trwały jeszcze uroczystości, związane z otwarciem i poświęceniem Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim, gdy piętro wyżej z jednego z pokoi słychać było przebój Anny Jantar „Nie jest tak, że w kilka dni zdobywa się dziewczynę...”. To śpiewał, akompaniując sobie na gitarze, Roman Misiurski, jeden z mieszkańców nowego domu.
Pan Roman pochodzi z Lubartowa. Gdy odsłużył wojsko, ze słynną później solistką zespołu „2+1” Elżbietą Dmoch i Januszem Krukiem występował w zespole Warszawskie Kuranty. A potem. – Z dziurą w płucach i lekami w kieszeni chałturzyłem po całej Polsce. Pokonała mnie wódka. Na parę lat trafiłem do zakładu w Abramowicach. Gdy znalazłem się w jednym z domów pomocy, mniejsza o nazwę, nie mogłem wytrzymać panującej tam atmosfery, krzyków na mnie. Wyskoczyłem przez okno z zamiarem popełnienia samobójstwa. Ale tylko połamałem nogi. Dziś poruszam się z trudem. Ale gitarę mam pod ręką, więcej mi nie trzeba – mówi Misiurski. Teraz, po likwidacji domu w Lubartowie, mieszka w Ostrowie, w jednym z dwuosobowych pokoi (każdy z pełnym węzłem sanitarnym i innymi wygodami).
Takich mieszkańców, jak pan Roman, jest jeszcze 88.
Wraz z nimi,do Ostrowa musieli się przenieść pracownicy. Pielęgniarki, Ewa Meksuła i Danuta Słomka z Kamionki, gdzie mieszkają, do poprzedniego miejsca pracy miały 4 km. Teraz, do Ostrowa, dziesięć razy tyle. – Radzimy sobie już z dojazdem, choć tracimy na drogę godzinę. Trudy te, w pewnym stopniu, rekompensują lepsze warunki, jakie mamy w Ostrowie – mówią.
W domu jest jeszcze 11 wolnych miejsc. Nic nie wskazuje, że będą zajęte. Z godnie z nowymi przepisami, koszty pobytu (tu: 1800 zł) finansuje pensjonariusz bądź jego rodzina. Gdy nie są w stanie – co jest regułą – powinna uczynić to gmina. – Z budżetu państwa, który opłacał do tej pory ten rodzaj pomocy społecznej, do gmin trafiły pieniądze na ten cel. Ale nie określono jednak ich przeznaczenia. Radni wydają więc pieniądze, nie na pomoc schorowanym ludziom, tylko na drogi, szkoły. Domom pomocy grozi to katastrofą finansową – niepokoi się Tadeusz Fituch, dyrektor DPS w Ostrowie.
W piątek odbyła się także druga uroczystość. Opuszczony przez pensjonariuszki dom w Lubartowie stał pusty tylko na czas koniecznego remontu. Rada Powiatu utworzyła tu dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy. – Pomysł okazał się słuszny. Zapotrzebowanie na opiekę i pomoc w przyuczeniu do życia osób z upośledzeniami psychicznymi jest duże. Mamy już 50. podopiecznych dowożonych z całego powiatu, przyjmiemy dalszych – mówi Krzysztof Szabliński dyrektor ŚDS.
Natomiast zespół pałacowo-parkowy w Samoklęskach, gdzie do tej pory mieszkali mężczyźni, postanowiła kupić – za 1,1 mln zł – lubelska Akademia Medyczna. Przeznaczy go na ośrodek badawczo-dydaktyczny, zajmujący się głównie ziołami.

Historia domu w Ostrowie


Wyremontowany za 2,7 mln złotych DPS w Ostrowie Lubelskim, powstał trochę na skutek przypadku. W podobnej placówce w Lubartowie mieszkały kobiety, a w Samoklęskach mężczyźni. Gdy władze powiatu szukały w Unii Europejskiej dla tych domów dotacji, okazało się, że obydwa obiekty nie spełniają unijnych wymogów. A to z europejską pomocą władze wiązały nadzieje na przyszłość. – W tym samym czasie – wspomina Marian Starownik, starosta lubartowski – łamaliśmy sobie głowę, co robić z internatem, który powstał tu w latach 80. dla pół tysiąca uczniów miejscowej szkoły górniczej. Gdy Bogdanka przestała przyjmować ludzi, uczniowie przestali się interesować szkołą. Okazało się, że zamiast trzech skrzydeł internatu, wystarczało im jedno. Pozostałe, zaczęły zamieniać się w ruinę. Wtedy narodził się pomysł urządzenia w jednym ze skrzydeł prawdziwego domu pomocy, do którego trafią ludzie z Lubartowa oraz Samoklęsk. Jesienią ubiegłego roku zakończył się remont i wyposażanie. W kosztach partycypowały władze wojewódzkie: państwowe, samorządowe,
powiatowe i oddział PFRON.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium