Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

6 lutego 2005 r.
20:25
Edytuj ten wpis

Pomoc pod nowym adresem

0 0 A A

Dzięki unijnym wymaganiom i mniejszemu zapotrzebowaniu
na górników zyskali ludzie starsi, upośledzeni i... naukowcy. W piątek, w Ostrowie Lubelskim otwarto Dom Pomocy Społecznej, a w Lubartowie dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trwały jeszcze uroczystości, związane z otwarciem i poświęceniem Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Lubelskim, gdy piętro wyżej z jednego z pokoi słychać było przebój Anny Jantar „Nie jest tak, że w kilka dni zdobywa się dziewczynę...”. To śpiewał, akompaniując sobie na gitarze, Roman Misiurski, jeden z mieszkańców nowego domu.
Pan Roman pochodzi z Lubartowa. Gdy odsłużył wojsko, ze słynną później solistką zespołu „2+1” Elżbietą Dmoch i Januszem Krukiem występował w zespole Warszawskie Kuranty. A potem. – Z dziurą w płucach i lekami w kieszeni chałturzyłem po całej Polsce. Pokonała mnie wódka. Na parę lat trafiłem do zakładu w Abramowicach. Gdy znalazłem się w jednym z domów pomocy, mniejsza o nazwę, nie mogłem wytrzymać panującej tam atmosfery, krzyków na mnie. Wyskoczyłem przez okno z zamiarem popełnienia samobójstwa. Ale tylko połamałem nogi. Dziś poruszam się z trudem. Ale gitarę mam pod ręką, więcej mi nie trzeba – mówi Misiurski. Teraz, po likwidacji domu w Lubartowie, mieszka w Ostrowie, w jednym z dwuosobowych pokoi (każdy z pełnym węzłem sanitarnym i innymi wygodami).
Takich mieszkańców, jak pan Roman, jest jeszcze 88.
Wraz z nimi,do Ostrowa musieli się przenieść pracownicy. Pielęgniarki, Ewa Meksuła i Danuta Słomka z Kamionki, gdzie mieszkają, do poprzedniego miejsca pracy miały 4 km. Teraz, do Ostrowa, dziesięć razy tyle. – Radzimy sobie już z dojazdem, choć tracimy na drogę godzinę. Trudy te, w pewnym stopniu, rekompensują lepsze warunki, jakie mamy w Ostrowie – mówią.
W domu jest jeszcze 11 wolnych miejsc. Nic nie wskazuje, że będą zajęte. Z godnie z nowymi przepisami, koszty pobytu (tu: 1800 zł) finansuje pensjonariusz bądź jego rodzina. Gdy nie są w stanie – co jest regułą – powinna uczynić to gmina. – Z budżetu państwa, który opłacał do tej pory ten rodzaj pomocy społecznej, do gmin trafiły pieniądze na ten cel. Ale nie określono jednak ich przeznaczenia. Radni wydają więc pieniądze, nie na pomoc schorowanym ludziom, tylko na drogi, szkoły. Domom pomocy grozi to katastrofą finansową – niepokoi się Tadeusz Fituch, dyrektor DPS w Ostrowie.
W piątek odbyła się także druga uroczystość. Opuszczony przez pensjonariuszki dom w Lubartowie stał pusty tylko na czas koniecznego remontu. Rada Powiatu utworzyła tu dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy. – Pomysł okazał się słuszny. Zapotrzebowanie na opiekę i pomoc w przyuczeniu do życia osób z upośledzeniami psychicznymi jest duże. Mamy już 50. podopiecznych dowożonych z całego powiatu, przyjmiemy dalszych – mówi Krzysztof Szabliński dyrektor ŚDS.
Natomiast zespół pałacowo-parkowy w Samoklęskach, gdzie do tej pory mieszkali mężczyźni, postanowiła kupić – za 1,1 mln zł – lubelska Akademia Medyczna. Przeznaczy go na ośrodek badawczo-dydaktyczny, zajmujący się głównie ziołami.

Historia domu w Ostrowie


Wyremontowany za 2,7 mln złotych DPS w Ostrowie Lubelskim, powstał trochę na skutek przypadku. W podobnej placówce w Lubartowie mieszkały kobiety, a w Samoklęskach mężczyźni. Gdy władze powiatu szukały w Unii Europejskiej dla tych domów dotacji, okazało się, że obydwa obiekty nie spełniają unijnych wymogów. A to z europejską pomocą władze wiązały nadzieje na przyszłość. – W tym samym czasie – wspomina Marian Starownik, starosta lubartowski – łamaliśmy sobie głowę, co robić z internatem, który powstał tu w latach 80. dla pół tysiąca uczniów miejscowej szkoły górniczej. Gdy Bogdanka przestała przyjmować ludzi, uczniowie przestali się interesować szkołą. Okazało się, że zamiast trzech skrzydeł internatu, wystarczało im jedno. Pozostałe, zaczęły zamieniać się w ruinę. Wtedy narodził się pomysł urządzenia w jednym ze skrzydeł prawdziwego domu pomocy, do którego trafią ludzie z Lubartowa oraz Samoklęsk. Jesienią ubiegłego roku zakończył się remont i wyposażanie. W kosztach partycypowały władze wojewódzkie: państwowe, samorządowe,
powiatowe i oddział PFRON.

Pozostałe informacje

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium