Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

21 maja 2010 r.
19:19
Edytuj ten wpis

Powódź na Lubelszczyźnie: Gmina Wilków pod wodą, ewakuacja ludzi - relacja, wideo

0 898 A A

Pękają wały ochronne wzdłuż Wisły. Woda zalała okolice Wilkowa. Może być jeszcze gorzej, bo umocnienia są coraz bardziej nasiąknięte wodą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Piątek 21 maja

0:53 - Działania strażaków i innych służb skoncentrowane są teraz głównie na walce z żywiołem w Zastowie Polanowskim, gdzie dzisiaj przerwał wał - informują dyżurni Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Bardzo trudna sytuacja jest także w Kępie Gosteckiej (pow. opolski) i w Parchatce (gm. Kazimierz Dolny). Wciąż trwa tam walka o utrzymanie umocnień.

0:23 Wisła w Puławach opadła w ciągu kilku ostatnich godzin o 12 cm. Teraz jest na poziomie 727 cm. Z kolei w Annopolu stan rzeki od kilku godzin nie zmienia się i jest na poziomie 725 cm.

0:16 Rodziny dotknięte powodzią dostaną od lubelskiego urzędu wojewódzkiego zasiłki na żywność oraz na rzeczy pierwszej potrzeby: leki, odzież, czy sprzęt domowy. Pieniądze będą wypłacać gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej.

0:11 Zalany Świeciechów w gminie Annopol - ZDJĘCIA od Internautki

0:09 Tak po południu wyglądała miejscowość Dobre w powiecie opolskim - ZDJĘCIA Internautki Katarzyny

23:15 Dramat w Kępie Gosteckiej. Mimo nocy na miejscu pracuje kilkuset strażaków i ochotników. Wszyscy walczą o utrzymanie wału.

- Powiem szczerze pracuje w straży od wielu lat, ale takiej wody tu nie widziałem - mówi z wału na Kępie Gosteckiej - Ireneusz Kotowski rzecznik opolskich strażaków. Aż boję się myśleć gdyby tutaj wał został przerwany. Co najmniej dwie gminy znalazłyby się pod wodą.

Nieoficjalnie mówi się, że gdyby do tego doszło woda może dojść nawet do Opola Lubelskiego.

22:43 Są ewakuowani mieszkańcy z około 10 wsi w gminie Wilków.

- Szykujemy materace i łóżka. rzeczy te na miejsce zawiozą dwa samochody - informuje Ryszard Starko rzecznik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Powodzianie są przewożeni do szkół.

21:22Mieszkańcy Parchatki nie blokują już wjazdu ciężarówek pod wał przeciwpowodziowy. Protestujący nie chcieli zgodzić się na budowę dwóch wałów prostopadłych do rzeki. Uważali, że gdyby przerwane zostały inne wały to woda zaleje ich domy i gospodarstwa.

21:17 W Kępie Gosteckiej trwa walka z czasem. Wał przesiąka.

- Nie możemy dopuścić, żeby tu stało się to samo co w Zastowie Polanowskim - mówi Ireneusz Kotowski rzecznik opolskich strażaków. Wał w Kępie Gosteckiej jest jak galareta. Musimy co uszczelnić.

20:10 Z powodu przerwania wału w Zastowie Polanowskim zagrożonych może być nawet kilkanaście wsi.

19:30 Zastów Polanowski: Po mieszkańców oczekujących na pomoc, wypływa kolejna łódź. Ewakuowani skarżą się, że władze gminy im nie pomagają.

– Nie mamy tu nawet wody, zwyczajnie chce nam się pić. Nikt o nas nie myśli – żali się Maria Sanecka, mieszkanka zalanej miejscowości. -Wczoraj kazali nam umacniać wały, mówili, że na pewno wytrzymają napór wody. Nikt nie myślał o ewakuacji. Nikt się nie przygotował. Wszystko zostało pod wodą – płacze.


Zdjęcia: Ewa Pajuro, montaż: Agnieszka Antoń


18:26 Wojewoda lubelska Genowefa Tokarska zwróciła się do ministra obrony narodowej Bogdana Klicha o zapewnienie dla potrzeb gminy Wilków transporterów PTS, 50 żołnierzy oraz śmigłowca do monitorowania terenu. W akcji ratowniczej wykorzystany zostanie również śmigłowiec z wyciągarką Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Do akcji zostanie włączonych 9 łodzi - 5 z województwa mazowieckiego, 4 zapewni Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Jednostki ze sprzętem ratowniczym będą pilotowane przez policję.

W gminie Wilków ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców został wyłączony prąd.

18:24 W Zastowie Polanowski kolejnych 6 osób czeka na pomoc.

18:11 Zastów Polanowski jest zalany. Cześć mieszkańców, która nie chciała opuścić domów będzie ewakuowana łodziami. - Ludzie siedzą na poddaszach i na dachach. Wiemy na pewno o dwóch starszych osobach, które czekają na pomoc - mówi Maciej Chodoła, mieszkaniec Zastowa Polanowskiego, który bierze udział w akcji.


Powódź na Lubelszczyźnie – relacja od rana
Dziś po południu pękł wał w Zastowie Polanowskim (gmina Wilków). – Wyrwa ma ok. 150 metrów długości. Nie ma żadnej możliwości jej uszczelnienia – relacjonuje z Zastowa Ireneusz Kotowski z opolskiej straży pożarnej.

Zarządzono ewakuację kilkuset osób. Tych, których nie można było wywieźć samochodami, trzeba było transportować łodziami. – Wracamy, bo dwójka starszych ludzi czeka jeszcze w domu – mówi na gorąco Maciej Chodoło, jeden z mieszkańców pracujących przy ewakuacji Zastowa.

– Jest sześć kolejnych, czekają na dachu – dodaje chwilę potem Sebastian Dudek, strażak ochotnik z Karczmisk. – Już po nich płyniemy.

Wojewoda lubelska Genowefa Tokarska zwróciła się do ministra obrony narodowej o zapewnienie dla potrzeb gminy Wilków transporterów PTS, 50 żołnierzy oraz śmigłowca do monitorowania terenu. W akcji ratowniczej wykorzystany jest również śmigłowiec z wyciągarką Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Pomóc ma także 5 łodzi z województwa mazowieckiego i 4 łodzie NOSG.

Woda wylewająca się z Wisły w Zastowie może zalać kilka innych miejscowości. – Napór wody jest bardzo duży. Zagrożony jest nawet Wilków – mówi Ryszard Starko z lubelskiej straży pożarnej Ryszard Starko.

– Wały to w tym momencie problem numer 1 w regionie – podkreśla Starko. – Od góry są zabezpieczone. Mogą za to pojawić się kłopoty z ich pękaniem i przesiąkaniem wody.
Efekt? Dziś przez cały dzień trwała walka z wodą w okolicach Annopola. W Popowie w czwartek wieczorem pękł wał. Woda zalała trzy wsie. Ewakuowano 300 mieszkańców Popowa, a także okolicznych Bliskowic i Świeciechowa. Tym, którzy zostali domach, wczoraj strażacy dowozili wodę pitną i jedzenie.

– Wszędzie indziej bym się tego spodziewał, ale nie tam – mówi Stanisław Jakimiuk, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. Zaznacza, że boi się o umocnienia w innych miejscowościach. – Najgorsza jest teraz ta woda, którą nasiąknięte są wały – podkreśla Jakimiuk.

– Zwykle jest tak, że fala przechodzi i rzeka szybko opada. Tym razem poziomy są nadal duże i ciągle się wahają. Czegoś takiego nie widziałem – dodaje Jakimiuk.

– Wszędzie rozkładamy wzdłuż wałów folię i worki z piaskiem. Wały są nasiąknięte jak gąbki – mówi Starko. – Pamiętajmy o ogromnym naporze wody i fali, która płynie od kilku dni i będzie jeszcze płynąć. Wszystko może się zdarzyć – zaznacza Krzysztof Morawski ze straży pożarnej w Puławach.

Puławscy strażacy pracowali dziś m.in. przy wale w Parchatce. Ten jednak coraz bardziej przesiąka. Już dziś woda zalewała okoliczne pola. Większa wyrwa może doprowadzić do zalania całej miejscowości i przedarcia się wody do Puław.
Burmistrz Kazimierza Dolnego zarządził ewakuację Parchatki. – Mimo to do piątkowego popołudnia na opuszczenie domów zdecydowało się jedynie kilka osób – mówi burmistrz Grzegorz Dunia

– Wywieźliśmy wszystko co się dało: meble, zwierzęta. Ale my zostaliśmy – mówi Anna Borowska, właścicielka domu położonego w Parchatce najbliżej Wisły. Żołnierze zabezpieczali dziś jej gospodarstwo workami.

Po południu zapadła decyzja o budowie w Parchatce dwóch wałów prostopadłych do rzeki. Mają powstać od strony Kazimierza Dolnego. Tak, żeby na wypadek przerwania wałów, woda nie zalała Puław.

Burmistrz Kazimierza zaapelował do turystów, żeby w najbliższych dniach nie wybierali się do miasteczka. Chodzi o to, by nie utrudniać pracy ratownikom.

Komentarze 898

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 maja 2010 o 09:18
0
An48 napisał:
Dojazd do majdan przez Głodno. Na Majdanach wjazd na wały i po wałach dojazd do Kępy Choteckie



w sobotę przejechaliśmy od Opola przez Niedźwiadę, Zagłobę, Majdany, trochę przelewa się przez asfalt ale da się przejechać osobowym, nie ma potrzeby jechania po wale
Avatar
An48 / 29 maja 2010 o 23:08
0
Dojazd do majdan przez Głodno. Na Majdanach wjazd na wały i po wałach dojazd do Kępy Choteckie
Avatar
An48 / 29 maja 2010 o 23:05
0
ryba napisał:
a na kepe chotecką można jakoś dojechać nie ryzykując utopienia samochodu??
Avatar
/luk\ / 29 maja 2010 o 22:21
0
niewiem jak na kąty ale przez Zaglobe da sie dojechac osobowym na Brzozową dzis tam bylem wydaje mi sie ze na Majdany tez mozna
pozdrawiam
Avatar
/luk\ / 29 maja 2010 o 22:17
0
Stretford napisał:
Czy ktoś z forumowiczów orientuje się może dlaczego nie działa przepompownia wody w Zastowie Karczmiskim? Czy to na skutek zalania, braku prądu (agregaty nie mogłyby jej rozpędzić), czy może ludzkiego niedopatrzenia? Myślę, że uruchomienie przepompowni i zrzut wody z zalanych terenów nie tylko Zastowa Karczmiskiego ale i Wilkowa, znacznie przyśpieszyłby osuszanie terenów.


bo ponoc nie ma paliwa do pomp tak mowia okoliczni mieszkancy
Avatar
~gosc~ / 29 maja 2010 o 21:29
0
Uwaga !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ubrania i inne rzeczy można zawieżć do miejscowosci POGÓRZ ,bo tam też są ludzie z powodzi ,ewakuowani są z Zastowa Polanoskiego i Karczmiskiego i napewno przyjmą kazda odziez i srodki czystosci ,a o tej miejscowosci prawie sie nie mowi i pewnie dojeżdża tam duzo mniej rzeczy niz do Rogowa ,Opola czy Karczmisk


z gory serdecznie dziekuje
Avatar
Stretford / 29 maja 2010 o 20:21
0
Czy ktoś z forumowiczów orientuje się może dlaczego nie działa przepompownia wody w Zastowie Karczmiskim? Czy to na skutek zalania, braku prądu (agregaty nie mogłyby jej rozpędzić), czy może ludzkiego niedopatrzenia? Myślę, że uruchomienie przepompowni i zrzut wody z zalanych terenów nie tylko Zastowa Karczmiskiego ale i Wilkowa, znacznie przyśpieszyłby osuszanie terenów.
Avatar
Gość / 28 maja 2010 o 08:37
0
emilia napisał:
Na Machów można dojechać do starego wału, tam gdzie jest krzyż. Niedlugo bedzie mozna dojechac i dalej. Trakotrami juz jezdza, samochodem jeszcze chyba nikt nie ryzykowal. Koło kaplicy jest juz sucho. Woda ciagle spada.


dzieki serdeczne, 3m sie cieplo
Avatar
ryba / 27 maja 2010 o 20:17
0
a na kepe chotecką można jakoś dojechać nie ryzykując utopienia samochodu??
Avatar
emilia / 27 maja 2010 o 15:18
0
Na Machów można dojechać do starego wału, tam gdzie jest krzyż. Niedlugo bedzie mozna dojechac i dalej. Trakotrami juz jezdza, samochodem jeszcze chyba nikt nie ryzykowal. Koło kaplicy jest juz sucho. Woda ciagle spada.
Avatar
Gość / 31 maja 2010 o 09:18
0
An48 napisał:
Dojazd do majdan przez Głodno. Na Majdanach wjazd na wały i po wałach dojazd do Kępy Choteckie



w sobotę przejechaliśmy od Opola przez Niedźwiadę, Zagłobę, Majdany, trochę przelewa się przez asfalt ale da się przejechać osobowym, nie ma potrzeby jechania po wale
Avatar
An48 / 29 maja 2010 o 23:08
0
Dojazd do majdan przez Głodno. Na Majdanach wjazd na wały i po wałach dojazd do Kępy Choteckie
Avatar
An48 / 29 maja 2010 o 23:05
0
ryba napisał:
a na kepe chotecką można jakoś dojechać nie ryzykując utopienia samochodu??
Avatar
/luk\ / 29 maja 2010 o 22:21
0
niewiem jak na kąty ale przez Zaglobe da sie dojechac osobowym na Brzozową dzis tam bylem wydaje mi sie ze na Majdany tez mozna
pozdrawiam
Avatar
/luk\ / 29 maja 2010 o 22:17
0
Stretford napisał:
Czy ktoś z forumowiczów orientuje się może dlaczego nie działa przepompownia wody w Zastowie Karczmiskim? Czy to na skutek zalania, braku prądu (agregaty nie mogłyby jej rozpędzić), czy może ludzkiego niedopatrzenia? Myślę, że uruchomienie przepompowni i zrzut wody z zalanych terenów nie tylko Zastowa Karczmiskiego ale i Wilkowa, znacznie przyśpieszyłby osuszanie terenów.


bo ponoc nie ma paliwa do pomp tak mowia okoliczni mieszkancy
Avatar
~gosc~ / 29 maja 2010 o 21:29
0
Uwaga !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ubrania i inne rzeczy można zawieżć do miejscowosci POGÓRZ ,bo tam też są ludzie z powodzi ,ewakuowani są z Zastowa Polanoskiego i Karczmiskiego i napewno przyjmą kazda odziez i srodki czystosci ,a o tej miejscowosci prawie sie nie mowi i pewnie dojeżdża tam duzo mniej rzeczy niz do Rogowa ,Opola czy Karczmisk


z gory serdecznie dziekuje
Avatar
Stretford / 29 maja 2010 o 20:21
0
Czy ktoś z forumowiczów orientuje się może dlaczego nie działa przepompownia wody w Zastowie Karczmiskim? Czy to na skutek zalania, braku prądu (agregaty nie mogłyby jej rozpędzić), czy może ludzkiego niedopatrzenia? Myślę, że uruchomienie przepompowni i zrzut wody z zalanych terenów nie tylko Zastowa Karczmiskiego ale i Wilkowa, znacznie przyśpieszyłby osuszanie terenów.
Avatar
Gość / 28 maja 2010 o 08:37
0
emilia napisał:
Na Machów można dojechać do starego wału, tam gdzie jest krzyż. Niedlugo bedzie mozna dojechac i dalej. Trakotrami juz jezdza, samochodem jeszcze chyba nikt nie ryzykowal. Koło kaplicy jest juz sucho. Woda ciagle spada.


dzieki serdeczne, 3m sie cieplo
Avatar
ryba / 27 maja 2010 o 20:17
0
a na kepe chotecką można jakoś dojechać nie ryzykując utopienia samochodu??
Avatar
emilia / 27 maja 2010 o 15:18
0
Na Machów można dojechać do starego wału, tam gdzie jest krzyż. Niedlugo bedzie mozna dojechac i dalej. Trakotrami juz jezdza, samochodem jeszcze chyba nikt nie ryzykowal. Koło kaplicy jest juz sucho. Woda ciagle spada.
Zobacz wszystkie komentarze 898

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 0

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 1 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 3

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 4 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie

Praca w Europie. Najlepiej zarabiają Duńczycy i Belgowie 0 0

Średnie wynagrodzenie za godzinę pracy w Unii Europejskiej wyniosło w 2017 roku 23,1 euro, natomiast w strefie euro 26,9 euro. Najwyższą stawkę otrzymali pracownicy w Luksemburgu, Danii i Belgii, a najniższą - w Bułgarii i Rumunii. W Polsce średnia stawka godzinowa to 6,3 euro – podaje Europejski Urząd Statystyczny.

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open

W weekend w Zamościu odbędzie się turniej Plaża Open 3 0

Siatkówka plażowa W weekend w Zamościu odbędzie się Plaża Open, największy w naszym kraju turniej w tej dyscyplinie

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce: Powstaną dwie nowe hale pod konkretnych najemców 1 0

Budowa dwóch hal oraz instalacja systemu kontroli wjazdów i wyjazdów samochodów z giełdy. Na Lubelskim Rynku Hurtowym szykują się nowe inwestycje.

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było

Kapsuła życia będzie służyć pacjentom z woj. lubelskiego. Takiego sprzętu jeszcze u nas nie było 18 0

Daje możliwość całkowitej izolacji chorego od otoczenia. Ma też własne zasilanie, dzięki czemu transport pacjenta zakażonego np. wirusem Ebola do specjalistycznego szpitala będzie łatwiejszy. Od czwartek Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe na nowy sprzęt. To kapsuła życia.

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski

W piątek w Lublinie ruszają 94 PZLA Mistrzostwa Polski 1 0

Od piątku w naszym mieście kibice będą mieli okazję obserwować zmagania najlepszych lekkoatletów w kraju. Na stadionie przy al. Piłsudskiego do rywalizacji przystąpi ponad 400 zawodników

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt
21 lipca 2018, 17:00

Wernisaż wystawy "Tam gdzie teraz 2018" w Galerii Labirynt 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 21 lipca o godz. 17 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) odbędzie się wernisaż wystawy Tam gdzie teraz 2018.

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina
galeria

Nowe perony i krótsza podróż. Po wakacjach otworzą przebudowywaną linię z Lublina 20 3

Bez opóźnień powinna się zakończyć przebudowa linii kolejowej między Lublinem a Kraśnikiem. Na szlaku budowane są nowe perony: wygodniejsze dla pasażerów i dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po wakacjach robotnicy przeniosą się na odcinek między Kraśnikiem a Zaklikowem.

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej

W Lubliniance ze składem mogło być gorzej 1 1

Trener Lublinianki Dariusz Bodak buduje w lecie nowy zespół. Cieszy się jednak, że w klubie zostało kilku zawodników ze „starej” gwardii

Zwolnili pracownika, a teraz brakuje im ludzi. Zaskakujące słowa kierownika

Zwolnili pracownika, a teraz brakuje im ludzi. Zaskakujące słowa kierownika 4 5

Miało być ogłoszenie wyroku w głośnej sprawie Grzegorza Cybulskiego, ale sąd niespodziewanie wezwał ponownie na świadka Franciszka Afaltowskiego, kierownika działu eksploatacji w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. Zwolniony pracownik walczy o przywrócenie do pracy w miejskiej spółce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!