Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

3 lipca 2019 r.
18:44

Prawnik z Lublina zasypał samorządy mailami. I udało mu się przekonać niektóre gminy

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 18 A A
Prawnik z Lublina chce by każdy miał dostęp do wniosków jakie dostają samorządy i do odpowiedzi na nie
Prawnik z Lublina chce by każdy miał dostęp do wniosków jakie dostają samorządy i do odpowiedzi na nie

Wyryki podejmą starania, Trawniki i Hańsk dają nadzieję. Aleksandrów nie ma zamiaru, Tereszpol mówi „nie”. Prawnik z Lublina chce by każdy miał dostęp do wniosków jakie dostają samorządy i do odpowiedzi na nie. Pokazuje na przykładzie lubelskiego Ratusza, że można to robić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Autor „Petycji w interesie publicznym”, jaka w identycznym brzmieniu dotarła do gmin, miast i miasteczek w naszym województwie wnosił o opublikowanie na stronie Biuletynu Informacji Publicznej prowadzonej w danym urzędzie, wykazu wniosków. Chodziło mu o wnioski o udzielenie informacji publicznej i publikację ich treści wraz z odpowiedziami. Autor petycji precyzował, że ma na myśli wykaz sięgający co najmniej do początku 2014 roku i jego bieżącą aktualizację.

– To było kilka godzin pracy, przygotowanie petycji i wysłanie jej chyba do wszystkich gmin w naszym województwie. Nie liczyłem dokładnie ale to musiało być dobrze ponad sto e-maili – mówi Konrad Cezary Łakomy, radca prawny z lubelskiej kancelarii Casus Noster. – Pokazałem jako dobry przykład prezydenta Lublina, który na stronie BIP wzorowo publikuje treść wniosków, odpowiedzi na nie a wszystko jest na bieżąco aktualizowane. W uzasadnieniu wykazywałem, że taka publikacja przyczynia się do zwiększenia transparentności funkcjonowania danego urzędu i ułatwia dostęp do informacji publicznych niepublikowanych z obowiązku ustawowego na BIP – dodaje radca prawny, który już dostaje odpowiedzi.

– Tutejszy urząd nie prowadzi praktyki zamieszczania takich wniosków oraz odpowiedzi. Jednakże w najbliższym czasie podejmiemy starania do wdrożenia takiej praktyki – planuje Urząd Gminy Wyryki. Urząd Gminy Rudnik też. Dzwola odpowiedziała, że planuje publikację od 2020 roku. Tomaszów Lubelski, który odpisał, że już od 1 lipca będzie publikował wnioski a do końca roku uzupełni z lat poprzednich. Tyszowce też utworzyły na BIP stosowne podkategorie. Starostwo w Łęcznej jest w trakcie opracowania wykazu i poinformowało radcę Łakomego, że jego petycję uznało za zasadną.

– Wpływające wnioski są rozpatrywane zgodnie z Ustawą o dostępie do informacji publicznej i w najbliższym czasie nie planuje się szczególnych rozwiązań informacyjnych w tym zakresie – to prezydent Zamościa. – Przedmiotowa petycja została rozpatrzona negatywnie. Prowadzony przez wójta wykaz wniosków spełnia wszelkie przyjęte standardy transparentności i nie zachodzi konieczność rozbudowywania go o dodatkowe elementy – uważa Urząd Gminy Tereszpol. Gmina Frampol: Nie zamierza publikować w/w wykazu. Podobnie odpisała gmina Aleksandrów. Radzyń Podlaski też nie przychyla się do petycji. Gmina Trawniki informuje, że w przyszłości rozważy proponowana formę udostępniania wniosków. Jednak w chwili obecnej wymagałoby to nakładu pracy i środków. Poza tym dotychczas nikt z mieszkańców nie wnosił petycji w tej sprawie.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że radca z Lublina chce dodać urzędnikom pracy. Ale jak tłumaczy, takie działania ułatwią im udzielanie odpowiedzi na takie same lub podobne do wnioski złożone wcześniej. Po drugie Kowalski, który nosi się zamiarem wysłania do urzędu pisma zrezygnuje jeśli znajdzie w BIP treść podobnego i odpowiedź. Albo się do nich odniesie.

– Nie powinno budzić wątpliwości, że jak najszerszy i najłatwiejszy dostęp do informacji publicznej leży w interesie publicznym – dodaje Konrad Cezary Łakomy, który wysyłał petycje jeszcze z jednego powodu.

– Od czasów gdy studiowałem wiem, że najlepiej zapamiętywało się przykłady zaczerpnięte z życia. Prowadzę zajęcia na III roku aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Lublinie. Korespondencja z gminami będzie świetnym materiałem. Wiele osób które uczę spotka się z takim problemem w pracy – dodaje.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
gr / 3 lipca 2019 r. o 19:11
+16
przydatność inicjatywy 0 (zero)
Avatar
prawnik / 3 lipca 2019 r. o 20:56
+14
Ten Łakomy chyba szuka pracy w gminach. Chłopina może zacznie uprawiać marchewkę bo widać że z pracy prawnika nie idzie wyżyć.
Avatar
FundacjaIzolacji / 3 lipca 2019 r. o 19:27
+13
studentów podnieca pisane listów - ile tam w gminie macie krów wójcie - na które ktoś z gminy Pludry musi bydło podliczyć i odpisać. Ach co za radość akademika gdy taki list spływa... prawo w praktyce... brawo brawo
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 r. o 19:55
+9
Ktoś, kto podaje prezydenta Lublina jako przykład transparentności, sam skazuje się na śmieszność. Lubelski ratusz może służyć co najwyżej za wzór spychologii. Bieżące aktualizowanie reżimowej stronki internetowej może wywrzeć wrażenie co najwyżej na lemingach zahipnotyzowanych technokratycznym pseudo-rozwojem. Jak pokazuje praktyka, w Kozim Grodzie wszelkie wnioski niezgodne z dewelo-linią trafiają do niszczarki, a treści "informacyjne" publikowane przez UM sprawiają wrażenie, że wyszły spod pióra deweloperskich działów marketingowych.
Avatar
$ / 3 lipca 2019 r. o 19:40
+9
Transparentność w Lublinie? To ile na górkach milionów przycięli? Pokażcie przelew.
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 r. o 07:28
+8
I dzięki pomysłowi pana mecenasa, pojawiła się zasadność zatrudnienia kilku znajomych króla. Gratuluję.
Avatar
informatyk z urzędu / 4 lipca 2019 r. o 10:51
+7
Radca chce się stać kolejnym SzulcEfekt (kto kojarzy, ten wie jak on uprzykrza życie). Petycja bzdurna i nic nie wnosząca, jedyne co daje, to dodatkowa praca związana z digitalizacją i anonimizacją, a do tego kolejna masa dokumentacji archiwalnej, której coraz większe stosy zaczynają sprawiać problemy. Dla niewiedzących, jest to kat. A, zatem dość długo poleży i trzeba się z nią obchodzić bardzo dokładnie, a to wymaga czasu i nakładów. Transparentność urzędów jest ważna, ale przed złożeniem zapytania w trybie informacji publicznej powinno się zrobić jakieś badania u psychiatry, bo dla większości pytających ustawa o dostępie do inf. publicznych jest bramą do zajmowania urzędów przygotowywaniem informacji handlowych, a nie ważnych dla życia publicznego. Jeśli chce się sparaliżować urząd, to wystarczy czasem zapytać o skany faktur za kilka lat, skany umów czy coś podobnego i już jest zagwarantowane zrujnowanie pracy urzędnika, który zamiast robić to, co robić powinien będzie robił skany dla idioty, który nawet nie odczyta odpowiedzi.
Radca chce się stać kolejnym SzulcEfekt (kto kojarzy, ten wie jak on uprzykrza życie). Petycja bzdurna i nic nie wnosząca, jedyne co daje, to dodatkowa praca związana z digitalizacją i anonimizacją, a do tego kolejna masa dokumentacji archiwalnej, której coraz większe stosy zaczynają sprawiać problemy. Dla niewiedzących, jest to kat. A, zatem dość długo poleży i trzeba się z nią obchodzić bardzo dokładnie, a to wymaga czasu i nakładów. Transparentność urzędów jest ważna, ale przed złożeniem zapytania w trybie informacji publicznej powinno si... rozwiń
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 r. o 23:11
+7
Czy to ten mecenas, którego pogonili z Urzędu Miasta w Kraśniku?
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 r. o 00:19
+2
Wielgi mecenasik jakich tysiące w Lublinie który tylko chciał się wypromować, dzięki niemu ludzie dlugo czekający na załatwienie swojej sprawy, czekali na jej załatwienie jeszcze dłużej.
Avatar
Gwidon / 3 lipca 2019 r. o 21:42
+2
Takiego obornika, którego szanowny pan redaktor naczelny narobił, nie da się przykryć perfumerią. Nie da się przykryć NICZYM!
Avatar
Gość / 27 września 2019 r. o 10:28
0
Pan mecenasik poza własnym lansem ma miałką efektywność w stosunku do uprawianego przez siebie de facto spamu w postaci masowo wysyłanych petycji o charakterze "gówno burzy", dlatego ustawodawca powinien łączyć z każdym wnioskiem, petycją, wnioskiem  o dostęp do informacji publicznej obowiązek wniesienia chociażby symbolicznej opłaty 20zł aby zapobiec takiemu pieniactwu.
Avatar
Klientka / 5 lipca 2019 r. o 08:48
0
Mecenasik z inicjatywą zawsze o niebo lepszy :)
Avatar
Gość / 5 lipca 2019 r. o 00:19
+2
Wielgi mecenasik jakich tysiące w Lublinie który tylko chciał się wypromować, dzięki niemu ludzie dlugo czekający na załatwienie swojej sprawy, czekali na jej załatwienie jeszcze dłużej.
Avatar
Sołtys / 4 lipca 2019 r. o 14:11
+1
Co to znaczy, że "zasypał"? Wysłał do każdej gminy po jednej petycji, a w którejś gminie informatyk czuje się "zasypany" petycjami? :)))
Avatar
Obywatel nie na medal / 4 lipca 2019 r. o 13:04
+1
Ciekawe czy jak słał te swoje petycje to też się podpisywał jako "Obywatel na medal"?
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 r. o 11:09
-4
To chyba dobry pomysł, żeby "informacja publiczna" była publiczna, a nie ukryta.
Avatar
informatyk z urzędu / 4 lipca 2019 r. o 10:51
+7
Radca chce się stać kolejnym SzulcEfekt (kto kojarzy, ten wie jak on uprzykrza życie). Petycja bzdurna i nic nie wnosząca, jedyne co daje, to dodatkowa praca związana z digitalizacją i anonimizacją, a do tego kolejna masa dokumentacji archiwalnej, której coraz większe stosy zaczynają sprawiać problemy. Dla niewiedzących, jest to kat. A, zatem dość długo poleży i trzeba się z nią obchodzić bardzo dokładnie, a to wymaga czasu i nakładów. Transparentność urzędów jest ważna, ale przed złożeniem zapytania w trybie informacji publicznej powinno się zrobić jakieś badania u psychiatry, bo dla większości pytających ustawa o dostępie do inf. publicznych jest bramą do zajmowania urzędów przygotowywaniem informacji handlowych, a nie ważnych dla życia publicznego. Jeśli chce się sparaliżować urząd, to wystarczy czasem zapytać o skany faktur za kilka lat, skany umów czy coś podobnego i już jest zagwarantowane zrujnowanie pracy urzędnika, który zamiast robić to, co robić powinien będzie robił skany dla idioty, który nawet nie odczyta odpowiedzi.
Radca chce się stać kolejnym SzulcEfekt (kto kojarzy, ten wie jak on uprzykrza życie). Petycja bzdurna i nic nie wnosząca, jedyne co daje, to dodatkowa praca związana z digitalizacją i anonimizacją, a do tego kolejna masa dokumentacji archiwalnej, której coraz większe stosy zaczynają sprawiać problemy. Dla niewiedzących, jest to kat. A, zatem dość długo poleży i trzeba się z nią obchodzić bardzo dokładnie, a to wymaga czasu i nakładów. Transparentność urzędów jest ważna, ale przed złożeniem zapytania w trybie informacji publicznej powinno si... rozwiń
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 r. o 07:53
-4
Komu z komentujących przeszkadza jawnościowa inicjatywa mscenasa i dlaczego?
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 r. o 07:28
+8
I dzięki pomysłowi pana mecenasa, pojawiła się zasadność zatrudnienia kilku znajomych króla. Gratuluję.
Avatar
Gość / 3 lipca 2019 r. o 23:56
-9
I teraz NIK i izba obrachunkowa na kontrolę do tych co mówią nie
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wyniki kontroli CBA w centrum badawczym są dla UMCS druzgocące. Uczelnia odpowiada

Wyniki kontroli CBA w centrum badawczym są dla UMCS druzgocące. Uczelnia odpowiada

Bezużyteczny sprzęt, zbyt mało laboratoriów, niewykorzystywany bardzo drogi rezonans. Centralne Biuro Antykorupcyjne przyjrzało się Ecotech-Complex - flagowej inwestycji UMCS. I złożyło zawiadomienia do prokuratury

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez niemal ćwierć wieku był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana". We wtorek Rada Powiatu w Świdniku, choć niejednogłośnie, podjęła uchwalę ws. powołania Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu.

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza dzieci i młodzież do 18 roku życia do zgłaszania prac na wystawę "Sen niedźwiedzia", która zostanie zrealizowana w formie online. Nabór potrwa do 6 grudnia.

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

Już pół wieku minęło, odkąd z Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka - słynnego polskiego samochodu dostawczego. W sumie powstało niecałe 590 tys. sztuk tego pojazdu

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia
Zdjęcia Czytelników
galeria

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia

Filar słoneczny to słup światła, który - w uproszczeniu - powstaje dzięki kryształkom lodu. Dzisiaj to zjawisko udało się uwiecznić na zdjęciach naszym Czytelnikom. Nie zabrakło także kilku ciekawych ujęć zachodu słońca. Zapraszamy do oglądania galerii takich fotografii

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Gruntowna przebudowa krytej pływalni, rewitalizacja miasta, a także modernizacja ulicznego oświetlenia – takie inwestycje znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Przyszły rok dla mieszkańców będzie też oznaczać podwyżki opłat za śmierci i wzrost stawek podatków

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Piły poszły ruch przy rewitalizacji rynku. Pod topór w większości poszły spróchniałe drzewa, grożące zawaleniem.

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]
film

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]

– Eurowizja Junior to było moje marzenie – mówi Alicja Tracz. 10-latka ze Stojeszyna koło Janowa Lubelskiego w niedzielę będzie reprezentować Polskę. W tym roku konkurs odbędzie się zdalnie

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"
film

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"

Warszawa. Poseł Lech Kołakowski opuścił klub i partię Prawo i Sprawiedliwość i będzie odtąd posłem niezrzeszonym. Jak wyjaśnił, nie mógł zaakceptować ustawy zwanej "piątką dla zwierząt" i jej kolejnych wersji, forsowanych przez kierownictwo partii mimo oporu części polityków Zjednoczonej Prawicy. Zasugerował również, że w tle jego rezygnacji leżał konflikt z centralą na Nowogrodzkiej.

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Dopiero po ostatnim spotkaniu Hetman Żółkiewka awansował na pierwsze miejsce w tabeli zostając tym samym mistrzem jesieni

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Począwszy od wtorku, 24 listopada, powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne w Polsce nie będą publikować na swoich stronach codziennych raportów dotyczących SARS-CoV-2. Informacje ma upubliczniać GIS. Póki co ich nie ma. Najnowszych danych z powiatu świdnickiego nie poznali też dzisiaj radni z tego terenu.

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Kaletnicy, szewcy, zegarmistrze – to tylko niektórzy rzemieślnicy, których epidemia pozbawiła normalnych możliwości funkcjonowania. Pomóc w przetrwaniu mogą im tylko wierni klienci. Ci skrzykują się w internecie

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Domy szeregowe, czyli inaczej segmenty to opcja cenowo porównywalna do trzypokojowego mieszkania. Własny ogródek i większa powierzchnia sprawia, że za rozsądne pieniądze otrzymujemy jednak namiastkę domu

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej
Po naszej publikacji

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej

Od dwóch tygodni w Ciechankach (pow. łęczyński, gmina Puchaczów) ciszy nie przerywa huk ciętych karoserii zużytych samochodów. Po naszych artykułach i emisji reportażu w TVP z miejscowości wyniosła się firma zajmująca się demontażem starych aut na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.