Korowód dożynkowy, konkurs wieńców, występy grup muzycznych z Konopnicy oraz z Węgier i Niemiec oraz mocne uderzenie zespołów Lady Pank i Goya
Powiatowe Święto Plonów rozpocznie tradycyjny barwny przemarsz korowodu dożynkowego. W trakcie ceremonii będą niesione robione specjalnie na tę okazje wieńce, a starosta i starościna dożynek zaniosą chleb upieczony z ostatnich zbiorów. Potem starostowie przekażą bochen chleba gospodarzom i rozpocznie się tradycyjna msza święta dziękczynna za ostatnie zbiory.
- Jednym z charakterystycznych elementów mszy dożynkowej jest złożenie na ołtarzu darów, będących wyrazem wdzięczności za bieżące zbiory, czyli wieńców, pieczywa, owoców - tłumaczy Mirosław Żydek, wójt Konopnicy. Potem poświęcony bochen chleba zostanie rozdzielony pomiędzy uczestników uroczystości.
Druga część dożynek ma charakter pikniku ludowego, połączonego z szeregiem imprez towarzyszących i konkursów. Każdy znajdzie coś dla siebie. Coroczną tradycją jest konkurs wieńców dożynkowych (w kategorii wieńców współczesnych i wieńców tradycyjnych).
Prowadzony będzie również konkurs o tytuł Powiatowej Piekarni Roku (wprowadzony od 2004 roku). Cieszy się on ogromną popularnością. Wystawa sprzętu rolniczego, płodów rolnych, pokazy lotnicze, różnego rodzaju kiermasze - to tylko część atrakcji, jakie zobaczymy w trakcie trwania dożynek. Będą również stoiska prezentujące gminy, instytucje i firmy z terenu powiatu lubelskiego.
Nie zabraknie także stoisk z małą gastronomią, a najmłodsi będą mogli pobawić się na "wesołym miasteczku” z karuzelami, dmuchanym zamkiem, strzelnicą, gabinetem śmiechu i innymi atrakcjami.
Równocześnie na scenie odbędą się występy zespołów młodzieżowych z Konopnicy, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, Zespołu Regionalnego z Węgier oraz Niemiec. Po południu zaśpiewa również grupa Teksasy. Gwiazdą wieczoru będzie Goya i Lady Pank.
•Relacja z dożynek w poniedziałkowym wydaniu