Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 grudnia 2007 r.
19:54
Edytuj ten wpis

Radni kontra człowiek z kamerą (wideo)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 39 A A

Współpracownik TV Trwam chciał filmować wczorajszą sesję Rady Miasta Bełżyce. Ale Przewodniczący rady wezwał policję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mundurowi nie przyznali mu racji, więc... ogłosił przerwę do czasu wyniesienia kamery.

Sesja bełżyckiej Rady Miasta zaczęła się o godz. 9. Marian Widelski jak zwykle przyszedł z kamerą. Usłyszał, że ma ją wynieść. Odmówił. Wtedy Zbigniew Król, przewodniczący Rady Miasta, wezwał policję. - Powiedział, że na sali obrad znajduje się dziennikarz filmujący sesję, który nie powinien tego robić - mówi Magdalena Jędrejek z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
Przewodniczący podsunął policjantom uchwalony 28 listopada regulamin rady. Dokument mówi jasno, że kamerzyści muszą uzyskać od radnych zgodę na nagrywanie sesji i mogą filmować tylko z wyznaczonego miejsca. - Ale stamtąd widać zaledwie połowę radnych - protestuje Marian Widelski. Przyznaje, że współpracuje z TV Trwam, ale radnych nagrywa do swojego archiwum.
- Każdorazowe filmowanie przez pana musi być wpisane do protokołu i podpisane przez przewodniczącego - stwierdził sierż. Tomasz Dudek z bełżyckiego posterunku po lekturze regulaminu.
Dopiero brat kamerzysty, radny Grzegorz Widelski, uświadomił policjantom, że posiedzenia rady może swobodnie nagrywać kto chce i pokazał konkretne przepisy, m.in. z konstytucji.
- Kiedy dziennikarz powołał się na konstytucję, przewodniczący został pouczony przez funkcjonariusza, że chciał zakazać filmowania bezprawnie - mówi Jędrejek. - Bo nie ma prawa zabronić tego, co jest odgórnie dozwolone.
Gdy policjanci wyszli Król wznowił obrady. I poddał pod głosowanie to, czy kamerzysta może filmować sesję. Wynik? Nie może. - Ogłaszam przerwę do czasu wyniesienia sprzętu, którym posługuje się pan Marian Widelski - oznajmił przewodniczący.
- W czym nam przeszkadza Widelski? Nie siedzi na swoim miejscu, a goście nie mają gdzie usiąść - mówi Król.
• Ale dziś nie ma gości.
- A skąd pan wie, że nie będzie?
Król przekonuje też, że materiały Widelskiego są tendencyjne i wystarczy, że obrady filmuje kamerzysta wynajęty przez magistrat.
Widelski liczy, że wojewoda uchyli regulamin rady. - Ta uchwała jest już przez nas analizowana - informuje Rafał Przech z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Radni wrócili na salę dopiero ok. godz. 16, gdy kamerzysta skapitulował. - Musiałem wyjechać do Lublina - tłumaczy.
To nie pierwsza jego przygoda z radnymi. 29 sierpnia też uchwalili, że ma wynieść sprzęt. Przewodniczący groził nawet siłowym usunięciem Widelskiego, ale do rękoczynów nie doszło.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
papuga / 8 stycznia 2008 r. o 19:44
No to i ja teraz spokojnie pójdę sfilmować sesje w Opolu. A to,ze sesje w Bełzycach sa na stronie urzędu , to dobry przykład dla innych gmin.
Avatar
kinoman / 6 stycznia 2008 r. o 21:31
No,no -dobry filmik.
Avatar
44 / 6 stycznia 2008 r. o 00:50
I tak właśnie powinno się wlewać cuchnące niezystości, do SZAMBA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Podłość niezna granic, a najbardziej w śród osób nimi ubabranych.
To dobrze, że pan tak zaaragował przekazując prawdę. BRAWO PANU WIDELSKIEMU.
Avatar
UB40 / 5 stycznia 2008 r. o 20:36
No, no, zaczyna mi się podobać. Krótko i na temat. Brawo panie Widelski.
Rozumiem JOGI, że moje słowa (cyt. "...Jeśli masz wiedzę o przekrętach, które mają miejsce w obecnej rzeczywistości to śmiało bez obaw powiedz to publicznie".) wyzwoliły w tobie uśpione zdolności ale, żeby zaraz dostawać rozwolnienia mózgu?
No, no, zaczyna mi się podobać. Krótko i na temat. Brawo panie Widelski.
Rozumiem JOGI, że moje słowa (cyt. "...Jeśli masz wiedzę o przekrętach, które mają miejsce w obecnej rzeczywistości to śmiało bez obaw powiedz to publicznie".) wyzwoliły w tobie uśpione zdolności ale, żeby zaraz dostawać rozwolnienia mózgu? rozwiń
Avatar
Grzegorz Widelski / 5 stycznia 2008 r. o 18:04
Do JOGI

Ponieważ sprawa o której piszesz w swoim poście dotyczy bezpośrednio mnie jak również jest pomówieniem z konkretnymi oszczerstwami w stosunku do mojej synowej, zabieram głos. Projektu nie robiła dla Gminy moja synowa tylko firma z Lublina. Ewelina Widelska nie podpisywała również żadnej umowy z gminą w tym zakresie. Całkowity koszt prac zamykał się w kwocie ok. 10 tys. złotych, a moja synowa była jedną z wielu osób wykonujących w tym zespole prace w zakresie swojej specjalizacji na zlecenie firmy. Wszystkie dane dotyczące kosztów tego projektu są do sprawdzenia w Urzędzie. Są jawne.
Z tego wpisu jasno widać, że zbliżają się wybory. Trzeba posłużyć się kłamstwem.
Całe szczęście, że w Internecie nie ma osób anonimowych. W odróżnieniu od paszkwili pisanych przed różnymi wyborami na różne osoby takie informacje może zweryfikować policja korzystając z twojego IP.
A mnie jedna pani z Urzędu Miejskiego wyjawiła kto do mnie strzelał pięć lat temu. I tę informację potwierdził mi jeszcze jeden pan. Także z Urzędu.
Do JOGI

Ponieważ sprawa o której piszesz w swoim poście dotyczy bezpośrednio mnie jak również jest pomówieniem z konkretnymi oszczerstwami w stosunku do mojej synowej, zabieram głos. Projektu nie robiła dla Gminy moja synowa tylko firma z Lublina. Ewelina Widelska nie podpisywała również żadnej umowy z gminą w tym zakresie. Całkowity koszt prac zamykał się w kwocie ok. 10 tys. złotych, a moja synowa była jedną z wielu osób wykonujących w tym zespole prace w zakresie swojej specjalizacji na zlecenie firmy. Wszystkie dane dotycząc... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2008 r. o 09:23
Aloes, a co zrobili Radni przez ostatni rok? Przecież Czuryszkiewicz zrezygnował, bo własnie nie mógł nic zrobic przez ich uchwały 'buble". Jak się chce kogoś krytykować, to zawsze coś się znajdzie. Zacznijmy od siebie...
Napewno w naszycch własnych domach, też wiele rzeczy jest do zrobienia, a nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego od razu. A ze Festiwalu Koni nie było. to szkoda, bo i nawet dni bełżyc niebyło, a pieniądze takie jak na festiwal podobnież poszły na dożynki w Wierzchowiskach.
Avatar
JOGI / 4 stycznia 2008 r. o 23:10
Ostatnio jedna pani z Urzedu miasta wyjawiła mi ze pani Widelska synowa jednego z radnych a wczesniej przewodniczacegorady, robiła dla gminy projekt zagospodarowania zieleni rynku naszego miasta włączajc w to park, jako jedyna specjakistka zaikasowała ok 30 tys zł.
Avatar
aloes / 4 stycznia 2008 r. o 22:54
jakie to były inicjatywy burmistrza Czuryszkiewicza lampy w miescie , przeciez były tylko wyzej, festiwal koni(rozrywka), wody geotermalne(na stydiach uczyli mnie ze wody na lubelszczyznie sa najmniej efektywnym uzyskaniem energi odnawialnej, znacznie lepiej na lubelszczyznie wypada nasłonecznienie, te tematy można realizowac jak zrobione sa te najwazniejsze czyli przeniesienie targowiska które paralizuje miasto,baraki które juz sie sypią i telewizja je filmuje drogi zkanalizowanie miasta o nastepne ulice itp. to co robili to było bawienie sie we władze
Avatar
UB40 / 3 stycznia 2008 r. o 20:39
W wielu kwestiach zgodzę się z tobą ale w kilku sprawach przesadzasz. Np."oni mają związki ze specsłużbami i są nietykalni przez nikogo na prawie każdego mają haka a jeśli brak to plotkami i pomówieniami niszczą lub zniechęcają porządnych kandydatów." Nie przeceniaj tych ludzi. Są to zwyczajne komunistyczne szuje, którym nikt nie próbuje stawić czoła. Ze zwykłego strachu . Tak jak to funkconowało w PRL. Konfident, ormowiec i ubek byli nietykalni. Czuli się bezkarni. A kim oni byli? Zwykłe miernoty, którymi posługiwali się partyjni funkconariusze. Przecież to całe tałatajstwo było u nich na służbie. Jadło im z ręki i było dumne, że dostąpiło nobilitacji w hierachii społecznej. Raz albo dwa razy w roku wypił kieliszek z sekretarzem i dostawał z tego powodu orgazmu. Zwykłe hieny. Często sprzedawali najbliższych, rodzinę, sąsiadów. Tej szumowiny było pełno w komitetach partyjnych różnych szczebli, Wojewódzkich Urzędach Spraw Wewnętrznych i wszelkich oprganizacjach zniewolenia społecznego jak ZSMP, ZSL i innych przybudówkach PZPR. Jeśli masz wiedzę o przekrętach, które mają miejsce w obecnej rzeczywistości to śmiało bez obaw powiedz to publicznie.
W wielu kwestiach zgodzę się z tobą ale w kilku sprawach przesadzasz. Np."oni mają związki ze specsłużbami i są nietykalni przez nikogo na prawie każdego mają haka a jeśli brak to plotkami i pomówieniami niszczą lub zniechęcają porządnych kandydatów." Nie przeceniaj tych ludzi. Są to zwyczajne komunistyczne szuje, którym nikt nie próbuje stawić czoła. Ze zwykłego strachu . Tak jak to funkconowało w PRL. Konfident, ormowiec i ubek byli nietykalni. Czuli się bezkarni. A kim oni byli? Zwykłe miernoty, którymi posługiwali się partyjni... rozwiń
Avatar
przewodniczący małej ojczy / 3 stycznia 2008 r. o 00:10
nowy napisał:
Na logikę to Konstytucja RP stanowi prawo wyższe ponad uchwałę RM. Ośmieszają się włącznie z radcą, ale wstyd.

Tak masz kolego rację ale przed wyborami są kupowane głosy i fałszowane wyniki śmiecie przechodzą do rady a ludzie porządni są eliminowani przez bandy mafijne. Dla nich łamanie prawa to bułka z masłem, oni mają związki ze specsłużbami i są nietykalni przez nikogo na prawie każdego mają haka a jeśli brak to plotkami i pomówieniami niszczą lub zniechęcają porządnych kandydatów. Zasiany ferment odpowiednio podsycany i w odpowiednich środowiskach robi w naszym społeczeństwie swoje. Konstytucję oni mają mocno gdzieś ja to znam z autopsji i mam na to przykłady ale co z tego kiedy organy panstwa powołane do kontroli niedopełniają swoich obowiązków. Wyglada to na zmowę. Takie zmowy nie byłyby możliwe bez czerpania profitów.
Bezkarność i brak lustracji zbiera swoje żniwo. A swoją drogą czytelnicy sprawdźcie sami jak działa Urząd Wojewódzki Urząd Marszałkowski spróbujcie interweniować szybko przyznacie mnie rację. Tylko jest pytanie za jakie pieniądze funkcjonują samorządy i co my z tego mamy. Odpowiedź jest jedna rozpędzić tę hołotę a żyło będzie się nam naprawdę wygodnie i w dostatku. Gdzie jest jakakolwiek odpowiedzialność przestępców i tych co posiadają wiedzę o przestępstwach. Obywatele są karani za drobne często nieświadome naruszenia jakiś tam rozporządzeń niekiedy nawet aresztem a tu za łamanie konstytucyjnych praw przez całe władze(burmistrzowie ,radni,przewodniczący i wice,prawnicy, urzędnicy) co będzie po kościach?.
W tym przypadku nagłośniono medialnie a co w przypadkach o których wiedzą Wojewodowie jakie konsekwencje.
Poczekam i Napiszę jeszcze coś pikantniejszego oraz reakcje władz wojewódzkich na temat władz gminnych i samorządowych opolskich tam jeszcze lepsze lody kręcą.

Tak masz kolego rację ale przed wyborami są kupowane głosy i fałszowane wyniki śmiecie przechodzą do rady a ludzie porządni są eliminowani przez bandy mafijne. Dla nich łamanie prawa to bułka z masłem, oni mają związki ze specsłużbami i są nietykalni przez nikogo na prawie każdego mają haka a jeśli brak to plotkami i pomówieniami niszczą lub zniechęcają porządnych kandydatów. Zasiany ferment odpowiednio podsycany i w odpowiednich środowiskach robi w naszym społeczeństwie swoje. Konstytucję oni mają mocno gdzieś ja to z... rozwiń
Avatar
papuga / 8 stycznia 2008 r. o 19:44
No to i ja teraz spokojnie pójdę sfilmować sesje w Opolu. A to,ze sesje w Bełzycach sa na stronie urzędu , to dobry przykład dla innych gmin.
Avatar
kinoman / 6 stycznia 2008 r. o 21:31
No,no -dobry filmik.
Avatar
44 / 6 stycznia 2008 r. o 00:50
I tak właśnie powinno się wlewać cuchnące niezystości, do SZAMBA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Podłość niezna granic, a najbardziej w śród osób nimi ubabranych.
To dobrze, że pan tak zaaragował przekazując prawdę. BRAWO PANU WIDELSKIEMU.
Avatar
UB40 / 5 stycznia 2008 r. o 20:36
No, no, zaczyna mi się podobać. Krótko i na temat. Brawo panie Widelski.
Rozumiem JOGI, że moje słowa (cyt. "...Jeśli masz wiedzę o przekrętach, które mają miejsce w obecnej rzeczywistości to śmiało bez obaw powiedz to publicznie".) wyzwoliły w tobie uśpione zdolności ale, żeby zaraz dostawać rozwolnienia mózgu?
No, no, zaczyna mi się podobać. Krótko i na temat. Brawo panie Widelski.
Rozumiem JOGI, że moje słowa (cyt. "...Jeśli masz wiedzę o przekrętach, które mają miejsce w obecnej rzeczywistości to śmiało bez obaw powiedz to publicznie".) wyzwoliły w tobie uśpione zdolności ale, żeby zaraz dostawać rozwolnienia mózgu? rozwiń
Avatar
Grzegorz Widelski / 5 stycznia 2008 r. o 18:04
Do JOGI

Ponieważ sprawa o której piszesz w swoim poście dotyczy bezpośrednio mnie jak również jest pomówieniem z konkretnymi oszczerstwami w stosunku do mojej synowej, zabieram głos. Projektu nie robiła dla Gminy moja synowa tylko firma z Lublina. Ewelina Widelska nie podpisywała również żadnej umowy z gminą w tym zakresie. Całkowity koszt prac zamykał się w kwocie ok. 10 tys. złotych, a moja synowa była jedną z wielu osób wykonujących w tym zespole prace w zakresie swojej specjalizacji na zlecenie firmy. Wszystkie dane dotyczące kosztów tego projektu są do sprawdzenia w Urzędzie. Są jawne.
Z tego wpisu jasno widać, że zbliżają się wybory. Trzeba posłużyć się kłamstwem.
Całe szczęście, że w Internecie nie ma osób anonimowych. W odróżnieniu od paszkwili pisanych przed różnymi wyborami na różne osoby takie informacje może zweryfikować policja korzystając z twojego IP.
A mnie jedna pani z Urzędu Miejskiego wyjawiła kto do mnie strzelał pięć lat temu. I tę informację potwierdził mi jeszcze jeden pan. Także z Urzędu.
Do JOGI

Ponieważ sprawa o której piszesz w swoim poście dotyczy bezpośrednio mnie jak również jest pomówieniem z konkretnymi oszczerstwami w stosunku do mojej synowej, zabieram głos. Projektu nie robiła dla Gminy moja synowa tylko firma z Lublina. Ewelina Widelska nie podpisywała również żadnej umowy z gminą w tym zakresie. Całkowity koszt prac zamykał się w kwocie ok. 10 tys. złotych, a moja synowa była jedną z wielu osób wykonujących w tym zespole prace w zakresie swojej specjalizacji na zlecenie firmy. Wszystkie dane dotycząc... rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2008 r. o 09:23
Aloes, a co zrobili Radni przez ostatni rok? Przecież Czuryszkiewicz zrezygnował, bo własnie nie mógł nic zrobic przez ich uchwały 'buble". Jak się chce kogoś krytykować, to zawsze coś się znajdzie. Zacznijmy od siebie...
Napewno w naszycch własnych domach, też wiele rzeczy jest do zrobienia, a nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego od razu. A ze Festiwalu Koni nie było. to szkoda, bo i nawet dni bełżyc niebyło, a pieniądze takie jak na festiwal podobnież poszły na dożynki w Wierzchowiskach.
Avatar
JOGI / 4 stycznia 2008 r. o 23:10
Ostatnio jedna pani z Urzedu miasta wyjawiła mi ze pani Widelska synowa jednego z radnych a wczesniej przewodniczacegorady, robiła dla gminy projekt zagospodarowania zieleni rynku naszego miasta włączajc w to park, jako jedyna specjakistka zaikasowała ok 30 tys zł.
Avatar
aloes / 4 stycznia 2008 r. o 22:54
jakie to były inicjatywy burmistrza Czuryszkiewicza lampy w miescie , przeciez były tylko wyzej, festiwal koni(rozrywka), wody geotermalne(na stydiach uczyli mnie ze wody na lubelszczyznie sa najmniej efektywnym uzyskaniem energi odnawialnej, znacznie lepiej na lubelszczyznie wypada nasłonecznienie, te tematy można realizowac jak zrobione sa te najwazniejsze czyli przeniesienie targowiska które paralizuje miasto,baraki które juz sie sypią i telewizja je filmuje drogi zkanalizowanie miasta o nastepne ulice itp. to co robili to było bawienie sie we władze
Avatar
UB40 / 3 stycznia 2008 r. o 20:39
W wielu kwestiach zgodzę się z tobą ale w kilku sprawach przesadzasz. Np."oni mają związki ze specsłużbami i są nietykalni przez nikogo na prawie każdego mają haka a jeśli brak to plotkami i pomówieniami niszczą lub zniechęcają porządnych kandydatów." Nie przeceniaj tych ludzi. Są to zwyczajne komunistyczne szuje, którym nikt nie próbuje stawić czoła. Ze zwykłego strachu . Tak jak to funkconowało w PRL. Konfident, ormowiec i ubek byli nietykalni. Czuli się bezkarni. A kim oni byli? Zwykłe miernoty, którymi posługiwali się partyjni funkconariusze. Przecież to całe tałatajstwo było u nich na służbie. Jadło im z ręki i było dumne, że dostąpiło nobilitacji w hierachii społecznej. Raz albo dwa razy w roku wypił kieliszek z sekretarzem i dostawał z tego powodu orgazmu. Zwykłe hieny. Często sprzedawali najbliższych, rodzinę, sąsiadów. Tej szumowiny było pełno w komitetach partyjnych różnych szczebli, Wojewódzkich Urzędach Spraw Wewnętrznych i wszelkich oprganizacjach zniewolenia społecznego jak ZSMP, ZSL i innych przybudówkach PZPR. Jeśli masz wiedzę o przekrętach, które mają miejsce w obecnej rzeczywistości to śmiało bez obaw powiedz to publicznie.
W wielu kwestiach zgodzę się z tobą ale w kilku sprawach przesadzasz. Np."oni mają związki ze specsłużbami i są nietykalni przez nikogo na prawie każdego mają haka a jeśli brak to plotkami i pomówieniami niszczą lub zniechęcają porządnych kandydatów." Nie przeceniaj tych ludzi. Są to zwyczajne komunistyczne szuje, którym nikt nie próbuje stawić czoła. Ze zwykłego strachu . Tak jak to funkconowało w PRL. Konfident, ormowiec i ubek byli nietykalni. Czuli się bezkarni. A kim oni byli? Zwykłe miernoty, którymi posługiwali się partyjni... rozwiń
Avatar
przewodniczący małej ojczy / 3 stycznia 2008 r. o 00:10
nowy napisał:
Na logikę to Konstytucja RP stanowi prawo wyższe ponad uchwałę RM. Ośmieszają się włącznie z radcą, ale wstyd.

Tak masz kolego rację ale przed wyborami są kupowane głosy i fałszowane wyniki śmiecie przechodzą do rady a ludzie porządni są eliminowani przez bandy mafijne. Dla nich łamanie prawa to bułka z masłem, oni mają związki ze specsłużbami i są nietykalni przez nikogo na prawie każdego mają haka a jeśli brak to plotkami i pomówieniami niszczą lub zniechęcają porządnych kandydatów. Zasiany ferment odpowiednio podsycany i w odpowiednich środowiskach robi w naszym społeczeństwie swoje. Konstytucję oni mają mocno gdzieś ja to znam z autopsji i mam na to przykłady ale co z tego kiedy organy panstwa powołane do kontroli niedopełniają swoich obowiązków. Wyglada to na zmowę. Takie zmowy nie byłyby możliwe bez czerpania profitów.
Bezkarność i brak lustracji zbiera swoje żniwo. A swoją drogą czytelnicy sprawdźcie sami jak działa Urząd Wojewódzki Urząd Marszałkowski spróbujcie interweniować szybko przyznacie mnie rację. Tylko jest pytanie za jakie pieniądze funkcjonują samorządy i co my z tego mamy. Odpowiedź jest jedna rozpędzić tę hołotę a żyło będzie się nam naprawdę wygodnie i w dostatku. Gdzie jest jakakolwiek odpowiedzialność przestępców i tych co posiadają wiedzę o przestępstwach. Obywatele są karani za drobne często nieświadome naruszenia jakiś tam rozporządzeń niekiedy nawet aresztem a tu za łamanie konstytucyjnych praw przez całe władze(burmistrzowie ,radni,przewodniczący i wice,prawnicy, urzędnicy) co będzie po kościach?.
W tym przypadku nagłośniono medialnie a co w przypadkach o których wiedzą Wojewodowie jakie konsekwencje.
Poczekam i Napiszę jeszcze coś pikantniejszego oraz reakcje władz wojewódzkich na temat władz gminnych i samorządowych opolskich tam jeszcze lepsze lody kręcą.

Tak masz kolego rację ale przed wyborami są kupowane głosy i fałszowane wyniki śmiecie przechodzą do rady a ludzie porządni są eliminowani przez bandy mafijne. Dla nich łamanie prawa to bułka z masłem, oni mają związki ze specsłużbami i są nietykalni przez nikogo na prawie każdego mają haka a jeśli brak to plotkami i pomówieniami niszczą lub zniechęcają porządnych kandydatów. Zasiany ferment odpowiednio podsycany i w odpowiednich środowiskach robi w naszym społeczeństwie swoje. Konstytucję oni mają mocno gdzieś ja to z... rozwiń