O podnoszenie jakości życia najbardziej starają się Puławy. Lublin najlepiej walczy o unijne dotacje. Ale na tle kraju nie mamy czym się chwalić.
"O rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców” najbardziej zadbały Puławy (6 miejsce wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich) i Puchaczów (13 miejsce). Dalej są Terespol, Potok Górny, Krasnystaw, Stężyca, Strzyżewice, Wólka oraz Lublin (27 pozycja wśród miast na prawach powiatu). Na podium rankingu znalazły się ośrodki nadmorskie: Kołobrzeg, Stępnica i Gdańsk.
Oceniane było m. in., ile środków unijnych zdobyły samorządy w przeliczeniu na jednego mieszkańca (w Puławach to 1,71 tys. zł), zadłużenie i dochód gminy, ale także wydatki na promocję, wyniki testu szóstoklasistów, liczba nowych firm czy stopa bezrobocia.
Stolica województwa znalazła się na czwartym miejscu wśród miast na prawach powiatu najskuteczniej pozyskujących fundusze unijne. Miasto podpisało 16 umów z unijnym dofinansowaniem (to daje 1114 zł na mieszkańca). Najlepiej w kraju wypadł Konin z Wielkopolski. Lublin zajął też 13 miejsce wśród największych unijnych inwestycji w kraju. Za 520 mln zł zrobi "Zintegrowany system miejskiego transportu publicznego”.
– Fakt, że budujemy lotnisko i drogi, nie zostało uwzględnione w tegorocznym rankingu. Te inwestycje jeszcze trwają. W kolejnych rankingach będziemy wyżej – przekonuje Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta Lublina.
Nieźle wypadła Biała Podlaska. W zestawieniu najbardziej innowacyjnych samorządów zajęła 4 miejsce (wśród miast na prawach powiatu). Oceniano m. in., co mieszkaniec może załatwić przez Internet, punkty z darmowym Internetem, liczbę uczniów w szkole na jeden komputer.
– Staramy się nadążać za rozwojem techniki, cieszymy się, że ktoś to docenił – mówi Andrzej Czapski, prezydent Białej Podlaskiej. Dodaje, że urząd nie skąpi pieniędzy na światłowody. Zaczęła już działać również informacja przestrzenna – przez Internet można dowiedzieć się np. kto jest właścicielem danej działki.
Raz wysoko, raz wcale
Rok temu w zestawieniu gmin wiejskich starających się o unijne dotacje trzecie miejsce zajęła gmina Jeziorzany (pow. lubartowski). Wszystko dzięki licznym inwestycjom, m. in. w kanalizację sanitarną, oczyszczalnię ścieków i boisko wielofunkcyjne. W tegorocznym rankingu Jeziorzany w ogóle nie zostały uwzględnione.