Według projektu w Puławach Rada Seniorów miałaby się składać z 13 osób. Sześć z nich to przedstawiciele osób starszych (przynajmniej w wieku 60 lat), a reszta pochodziłaby ze środowisk, które działają na rzecz ludzi starszych. Nie udało się jednak ustalić, czy 13-osobowy skład jest wystarczający. Dodatkowo wątpliwości wzbudza sposób wyborów do Rady Seniorów, który miałby być tajny. Dlatego uchwała została zaopiniowana negatywnie.
- Prawdę mówiąc dyskutujemy nad tą uchwałą już chyba od trzech miesięcy. Pojawiło się jednak sporo zastrzeżeń. Dla jednych 13 osób w radzie to za dużo, dla innych za mało. Większość osób chciałoby również, żeby głosowanie odbywało się w sposób jawny. Dlatego na razie odrzuciliśmy projekt, ale jeżeli zostanie poprawiony to być może jeszcze raz zajmiemy się tą sprawą, np. za miesiąc - wyjaśnia Bożena Krygier, wiceprzewodnicząca komisji promocji miasta, kultury i współpracy.
W Kraśniku również jest już projekt uchwały dotyczący rady seniorów. Ma ona liczyć 9 osób i składać się z przedstawicieli osób starszych i działających na rzecz tych osób. Radni mają doradzać i konsultować z burmistrzem jak też inicjować rzeczy związane z tą grupą mieszkańców miasta.
- Powołanie tego organu z pewnością posłuży aktywizacji tej grupy obywateli, zwiększeniu ich zaangażowania w życie społeczne i kształtowaniu postaw obywatelskich, a ponadto umożliwi skuteczniej przedstawiać oczekiwania i potrzeby osób starszych wobec władz lokalnych - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w tej sprawie.
Kadencja Rady Seniorów w Kraśniku ma trwać 4 lata. Radni mają być wybierani w tajnym głosowaniu.