Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 września 2007 r.
21:22
Edytuj ten wpis

Śmierć na Air Show (wideo)

0 4 A A

Podczas sobotnich pokazów lotniczych w Radomiu zderzyły się dwa samoloty z zespołu akrobacyjnego „Żelazny”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sobotnie pokazy lotnicze Air Show w Radomiu otworzył przelot czterech Iskier z 1 Ośrodka Szkolenia Lotniczego z Dęblina. Nasi piloci mieli jeszcze wystąpić na zakończenie dnia. Ale pokazy odwołano, bo zdarzyła się tragedia. Samoloty zielonogórskiego zespołu "Żelazny” wykonywały w powietrzu figurę nazywaną rozetą. Miały minąć się w odległości ok. półtora metra od siebie. Leciały z prędkością 300 km/h. I wtedy doszło do nieszczęścia - na oczach kilkunastu tysięcy widzów zderzyły się dwie maszyny Zlin 526 pilotowane przez 24-letniego Piotra Banachowicza i 62-letniego Lecha Marchelewskiego. Jeden z pilotów wyleciał z samolotu. Szczątki zlinów rozleciały się w promieniu kilkuset metrów.
- Zderzenie trwało ułamki sekund, pół minuty spadały szczątki samolotów. Zapadła grobowa cisza - opowiada naoczny świadek katastrofy Krzysztof Papierz, informatyk z Lublina.
W pierwszej chwili nikt nie mógł uwierzyć, że to się naprawdę stało. - Potem spiker zaczął krzyczeć: "Matko Boska, Matko Boska!” - opowiada Papierz. - Zawyły syreny. Wybuchła panika. Ludzie zaczęli biec do barierki, żeby zobaczyć, czy ktoś ocalał. Kobiety płakały, wszyscy byliśmy w szoku. Po jakichś 10 minutach zaczęliśmy się modlić.
Ppłk Jerzy Leń, dowódca zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry z Dęblina mówi: To wszystko wygląda na nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Bardzo dobrze znałem Lecha Marchelewskiego. Był niezwykle życzliwym człowiekiem i bardzo dobrym pilotem.
Robert Kowalik, mistrz Polski w akrobacji samolotowej, po wypadku rozmawiał z wieloma pilotami. - Moim zdaniem zawinił Lech Marchelewski. To nie tylko moja opinia. On znalazł się za wysoko w stosunku do pozycji swoich kolegów. Powinien był w takiej sytuacji odbić mocno w górę. Pozostałych dwóch pilotów, którzy uczestniczyli w "mijance” nie mogło zwracać uwagi na Marchelewskiego, bo w tej konkretnej figurze ich obowiązkiem było patrzeć tylko i wyłącznie na siebie - mówi Robert Kowalik.
Lech Marchelewski, emerytowany pułkownik lotnictwa wojskowego, dyrektor Liceum Lotniczego w Zielonej Górze oraz pilot cywilnej linii pasażerskiej Sky Express, był twórcą zespołu "Żelazny”. Air Show w Radomiu miał być jego pożegnalnym występem w zespole.
W Radomiu i Zielonej Górze ogłoszono trzydniową żałobę. Na oficjalny komunikat nt. przyczyn katastrofy trzeba będzie poczekać co najmniej pół roku. (jp - Radom, mm, mmd)



Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Steq / 3 września 2007 r. o 16:07
to prawa co piszesz. Nie było paniki. Jedynie paniczna cisza na kilka minut. Nie było paniki wśród ludzi bo większość w tym czasie udała się coś zjeść, bo pokazy sportowe odbywały się w przerwie pokazów wojskowych. Obserwowałem to zderzenie przez lornetkę. niestety zapewne na długo pozostanie mi w pamięci ten tragiczny widok.
Avatar
Steq / 3 września 2007 r. o 16:03
I tak na naszych, widzów, oczach zgasło światło dla dwóch pilotów.Niech pamięć o nich trwa w przestworzach.....
Avatar
anna / 3 września 2007 r. o 14:05
cześć ich pamięci[*] [*]
Avatar
Emil / 3 września 2007 r. o 12:43
Ja wiem, że dziennikarze chcą jak najszybciej znaleźć winnego, bo gdy pracę skończy komisja to przeciętnego czytelnika nie będzie obchodzić kto wtedy zawinił, ale redaktorze... proszę nie przesadzać. Czy ktoś potem będzie prostował dywagacje na temat winny jeśli to nie "Marchel" będzie winny?P. Robert Kowalik, jak sam przyznał w innej wypowiedzi, nie widział momentu zderzenia. W tym momencie wsiadał do kabiny Extry gdyż miał prezentować się po Żelaznych. To są jedynie jego podejrzenia i to zapewne złapane przez jakiegoś redaktora na gorąco, może nawet przekręcone, co się zdarza. Nie można na tej podstawie wyrokować wniosków, nawet okraszonych słowem "prawdopodobnie".Po drugie... jaka panika? Nie było żadnej paniki. Jedyna panika jaka była, to "panika komentatora"... czemu się nie dziwię, sam nie wiem co bym powiedział mając mikrofon i wiedząc, że muszę coś mówić. Ludzie po prostu zamarli patrząc na to co się dzieje. Widać było że wielu z nich nie wierzy w to co widzi. Ta "garstka" która podbiegła do barierek nie była bynajmniej spanikowa, raczej chciała widzieć co będzie dalej, jak będzie wyglądać akcja ratunkowa itp. Trudno określić intencje każdego z nich.Proponuję szukanie winnych zostawić PKBWL, a ze swej strony pomóc w tym prosząc wszystkich którzy mają nagrania, zdjęcia z katastrofy o kontakt z organizatorem Airshow w celu przekazania materiałów, które mogą pomóc Komisji dojść do prawdy.
Ja wiem, że dziennikarze chcą jak najszybciej znaleźć winnego, bo gdy pracę skończy komisja to przeciętnego czytelnika nie będzie obchodzić kto wtedy zawinił, ale redaktorze... proszę nie przesadzać. Czy ktoś potem będzie prostował dywagacje na temat winny jeśli to nie "Marchel" będzie winny?P. Robert Kowalik, jak sam przyznał w innej wypowiedzi, nie widział momentu zderzenia. W tym momencie wsiadał do kabiny Extry gdyż miał prezentować się po Żelaznych. To są jedynie jego podejrzenia i to zapewne złapane przez jakiegoś redaktora n... rozwiń
Avatar
Steq / 3 września 2007 r. o 16:07
to prawa co piszesz. Nie było paniki. Jedynie paniczna cisza na kilka minut. Nie było paniki wśród ludzi bo większość w tym czasie udała się coś zjeść, bo pokazy sportowe odbywały się w przerwie pokazów wojskowych. Obserwowałem to zderzenie przez lornetkę. niestety zapewne na długo pozostanie mi w pamięci ten tragiczny widok.
Avatar
Steq / 3 września 2007 r. o 16:03
I tak na naszych, widzów, oczach zgasło światło dla dwóch pilotów.Niech pamięć o nich trwa w przestworzach.....
Avatar
anna / 3 września 2007 r. o 14:05
cześć ich pamięci[*] [*]
Avatar
Emil / 3 września 2007 r. o 12:43
Ja wiem, że dziennikarze chcą jak najszybciej znaleźć winnego, bo gdy pracę skończy komisja to przeciętnego czytelnika nie będzie obchodzić kto wtedy zawinił, ale redaktorze... proszę nie przesadzać. Czy ktoś potem będzie prostował dywagacje na temat winny jeśli to nie "Marchel" będzie winny?P. Robert Kowalik, jak sam przyznał w innej wypowiedzi, nie widział momentu zderzenia. W tym momencie wsiadał do kabiny Extry gdyż miał prezentować się po Żelaznych. To są jedynie jego podejrzenia i to zapewne złapane przez jakiegoś redaktora na gorąco, może nawet przekręcone, co się zdarza. Nie można na tej podstawie wyrokować wniosków, nawet okraszonych słowem "prawdopodobnie".Po drugie... jaka panika? Nie było żadnej paniki. Jedyna panika jaka była, to "panika komentatora"... czemu się nie dziwię, sam nie wiem co bym powiedział mając mikrofon i wiedząc, że muszę coś mówić. Ludzie po prostu zamarli patrząc na to co się dzieje. Widać było że wielu z nich nie wierzy w to co widzi. Ta "garstka" która podbiegła do barierek nie była bynajmniej spanikowa, raczej chciała widzieć co będzie dalej, jak będzie wyglądać akcja ratunkowa itp. Trudno określić intencje każdego z nich.Proponuję szukanie winnych zostawić PKBWL, a ze swej strony pomóc w tym prosząc wszystkich którzy mają nagrania, zdjęcia z katastrofy o kontakt z organizatorem Airshow w celu przekazania materiałów, które mogą pomóc Komisji dojść do prawdy.
Ja wiem, że dziennikarze chcą jak najszybciej znaleźć winnego, bo gdy pracę skończy komisja to przeciętnego czytelnika nie będzie obchodzić kto wtedy zawinił, ale redaktorze... proszę nie przesadzać. Czy ktoś potem będzie prostował dywagacje na temat winny jeśli to nie "Marchel" będzie winny?P. Robert Kowalik, jak sam przyznał w innej wypowiedzi, nie widział momentu zderzenia. W tym momencie wsiadał do kabiny Extry gdyż miał prezentować się po Żelaznych. To są jedynie jego podejrzenia i to zapewne złapane przez jakiegoś redaktora n... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

„Mieszkańcy szukają informacji, martwiąc się o swoich bliskich a otrzymują garść bełkotu sięgający swym poziomem kulturowym żylety na trybunach”. To jeden z komentarzy zamieszczonych na profilu gminy Wólka (powiat lubelski). Dotyczy tego, co oznacza komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia ujęć Łuszczów Pierwszy i Sobianowice. Napisał je sam wójt.

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Od wtorku startuje ostatnia kolejka fazy grupowej. Z tego też względu mecze w każdej z grup będą się już odbywały o tej samej porze. Najpierw dojdzie do rozstrzygnięć w grupie A. O godz. 16 Holandia zmierzy się z Katarem, a Senegal z Ekwadorem.

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Krótka internetowa znajomość 40-latka z osobą podającą się za amerykańską żołnierkę zakończyła się utratą 15 tysięcy złotych.

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej
2 grudnia 2022, 18:00

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej

"Wojownik MDMA" to tytuł najnowszej książki Jasia Kapeli, którą kontrowersyjny autor będzie promował w lubelskiej Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12). Spotkanie zaplanowano na 2 grudnia o godz. 18.

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 złotych to kwota, na której wydanie właściwie każdy może sobie pozwolić. I tylko o tyle prosi Magdalena Tereszczuk z Tomaszowa Lubelskiego, która organizuje akcję „Paczka za dychę”. Chce pomóc jeszcze przed świętami co najmniej dwóm potrzebującym polskim rodzinom.

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Dublet Bruno Fernandesa zapewnił Portugalii wygraną nad Urugwajem i awans do fazy pucharowej. Tym samym ekipa z półwyspu iberyjskiego do ostatniego meczu w grupie może podejść z dużym luzem. Natomiast Urusi, choć całkowitych szans na awans nie stracili znaleźli się w arcytrudnej sytuacji

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci
galeria

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci

Nie działa jedna z architektonicznych atrakcji Centrum Spotkania Kultur. Montaż multimedialnej fasady kosztował ponad 2,7 mln zł. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być wymiana wszystkich sterowników na całej ścianie frontowej budynku

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc na uroczystościach upamiętniających wysiedlenia z Zamojszczyzny w trakcie II wojny światowej. – 79-letniej cioci poradzono, żeby obejrzała wydarzenie na telebimie przed szkołą – słyszymy od pochodzącej ze Skierbieszowa Jadwigi Kusior. – Przecież nie chodziło o to, że tam każdy musiał być, tylko o upamiętnienie tych dni – odpowiada przedstawiciel Związku Kombatantów.

Bo za dużo po nim chodzą. Okno czasu na depatku już za barierkami

Bo za dużo po nim chodzą. Okno czasu na depatku już za barierkami

11 tys. zł zapłacą władze Lublina za montaż barierek wokół tzw. okna czasu, które jest wbudowane w nawierzchnię deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Ma ono zapobiec mętnieniu szyby przykrywającej podziemną wystawę.