Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

19 listopada 2013 r.
20:56
Edytuj ten wpis

Unijne miliony na kościelne zabytki

0 14 A A
Renowację przeszedł m.in. klasztor oo. Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie (Wojciech Nieśpiałow
Renowację przeszedł m.in. klasztor oo. Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie (Wojciech Nieśpiałow

Parafie w naszym województwie wiedzą, jak korzystać z unijnych dotacji. Na remonty obiektów sakralnych wydały już ponad 100 mln zł. Lepsi są tylko duchowni z Podkarpacia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W ciągu ostatnich pięciu lat Kościół katolicki i związki wyznaniowe w naszym województwie realizowali unijne projekty za 105 074 157,03 zł. Większość tej sumy to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że pod względem wykorzystania unijnych funduszy wyprzedzają nas jedynie kościoły na Podkarpaciu (ponad 141 mln zł).

W ten sposób sfinansowano m.in. remont 12 obiektów sakralnych, w tym 10 kościołów na Powiślu, m.in. dwa w Kazimierzu Dolnym, Piotrawinie, Gołębiu, Baranowie i Józefowie nad Wisłą. – Projekt opiewał na 30 mln zł, z czego środki własne to 6 mln zł – mówi ks. Tadeusz Pajurek, były ekonom archidiecezji lubelskiej.

Renowację przeszedł też klasztor oo. Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie (na zdjęciu). Odnowiono m.in. kaplicę Tyszkiewiczów i kaplicę Krzyża św. Gruntowny remont przeszło północne skrzydło klasztoru, gdzie powstało m.in. muzeum i skarbiec. – Gdyby nie środki unijne, to na pewno nie udałoby nam się tych prac wykonać – podkreśla ojciec Grzegorz Kluz, przeor klasztoru.

Wszystkie prace kosztowały 9,3 mln złotych, z RPO zakonnicy dostali ponad 5 mln zł. Teraz dominikanie starają się o wsparcie od Norwegów. – Chcielibyśmy odrestaurować wnętrze bazyliki. Jeśli otrzymamy dotację, prace rozpoczniemy w przyszłym roku – dodaje przeor lubelskich dominikanów.

Wsparcie w ramach RPO dostały również dwie prawosławne parafie z Lublina (6 mln na remont cmentarza) i Chełma (2,4 mln na zabytkową cerkiew).

Po unijne dotacje sięgają również małe, wiejskie parafie. Najczęściej korzystają z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Parafia w Bystrzycy Starej wybudowała parking, dostała też dotację na muzeum regionalne. Z kolei parafia w Dysie otrzyma pieniądze na renowację dwóch obrazów w kościele – mówi Jolanta Rymarz z Lokalnej Grupy Działania "Kraina wokół Lublina”.

Inne inwestycje realizowane z RPO

• renowacja pobrygidkowskiego zespołu klasztornego – dotacja 9,9 mln zł
• renowacja północnego skrzydła dawnego kolegium jezuickiego w Lublinie i rewitalizacja kompleksu kurii metropolitalnej – dotacja 2,3 mln zł
• renowacja kościoła Salezjanów w Lublinie – dotacja 2,2 mln zł

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
DAWID / 18 stycznia 2014 o 22:44
0

tylko kretyn pozwala na dotacje ,nie tam gdzie trzeba,wiec pieniądze unijne zostaną przekazane tylko potrzebującym dzieciom ludziom starszym rencistom bezrobotnym i tym na emeryturze.korporacja watykańska niech sama zamyka kościoły i sprzedaje na aukcji swoje budynki by mieć co jeść.

Avatar
DAWID / 18 stycznia 2014 o 22:41
0

CYTUJE:Ludzie nie powinni mieć dalej ze swoich domów niż 500 metrów, dlatego kościołów powinno być więcej. CO ZA KRETYN TO NAPISAŁ ???A KTO POMOZE DZIECIOM I LUDZIOM STARSZYM WATYKAN?KSIEŻA ?BÓG?KOŚCIÓŁ?JUZ NIE BUDUJE SIE NOWYCH KOSCIOŁÓW I NIE REMONTUJE BO KORPORACJA WATYKAŃSKA SIE SYPIE.NIECH SAMI ZAMYKAJĄ KOŚCIOŁY.

Avatar
Gość / 18 stycznia 2014 o 22:38
0

A DLACZEGO KOŚCIÓŁ SIE SYPIE?BO BÓG IGNORUJE LUDZI I LUDZIE STRACILI ZAUFANIE DO KORPORACJI WATYKAŃSKIEJ

Avatar
DAWID ARCHANIOŁ / 18 stycznia 2014 o 22:35
0

WSTRZYMANO DOTACJE NA KOŚCIOŁY,ZE WZGLEDU NA POMOC DOMOM DZIECKA ,DOMOM OPIEKI I BEZROBOTNYM I RENCISTOM,NIE NALEZY DOTOWAĆ KOSCIELNEJ KORPORACJI,WATYKAN UTRZYMUJE SWOJE POSIADŁOŚCI SAM,KORPORACJA WATYKAŃSKA JEST ODPOWIEDZIALNA ZA BUDYNKI KOŚCIELNE WIEC NIECH SAMI UTRZYMUJĄ TE RUINY!PIENIADZE UNIJNE SĄ POTRZEBNE DZIECIOM LUDZIOM STARSZYM I TYM BEZ PRACY I RENCISTOM I EMERYTOM.ZASŁUŻYLI NA GODZIWE ŻYCIE,DZIECI NIE SĄ WINNE SWEJ SYTUACJI,URODZIŁY SIE TAM POPROSTU GDZIE NIE TRZEBA,WIEC TRZEBA IM TO WYNAGRODZIĆ,RUINY KOŚCIELNE NIECH UTRZYMUJE SAMA KORPORACJA WATYKAŃSKA I JEJ SŁUŻBA .

WSTRZYMANO DOTACJE NA KOŚCIOŁY,ZE WZGLEDU NA POMOC DOMOM DZIECKA ,DOMOM OPIEKI I BEZROBOTNYM I RENCISTOM,NIE NALEZY DOTOWAĆ KOSCIELNEJ KORPORACJI,WATYKAN UTRZYMUJE SWOJE POSIADŁOŚCI SAM,KORPORACJA WATYKAŃSKA JEST ODPOWIEDZIALNA ZA BUDYNKI KOŚCIELNE WIEC NIECH SAMI UTRZYMUJĄ TE RUINY!PIENIADZE UNIJNE SĄ POTRZEBNE DZIECIOM LUDZIOM STARSZYM I TYM BEZ PRACY I RENCISTOM I EMERYTOM.ZASŁUŻYLI NA GODZIWE ŻYCIE,DZIECI NIE SĄ WINNE SWEJ SYTUACJI,URODZIŁY SIE TAM POPROSTU GDZIE NIE TRZEBA,WIEC TRZEBA IM TO WYNAGRODZIĆ,RUINY KOŚCIELNE NIECH UTRZYMUJE... rozwiń

Avatar
Gość / 25 listopada 2013 o 11:15
0

Ciężko coś powiedzieć na ten temat.

Pytanko. Znalazłem na tym forum przed chwilą stronkę dzięki której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu.
Nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa ale wydaje sie fajne.

Sprawdzaliście? http://tnij.us/lokaliz

Avatar
Kazimierz / 24 listopada 2013 o 21:02
0

KOŚCIÓŁ POSIADA PONAD 170 tys. ha. ZIEMI ,DLATEGO KSIĘŻA SAMI POWINNI REMONTOWAĆ KOŚCIOŁY i ZABYTKI KOŚCIELNE. Im JEDNAK ZAWSZE BYŁO i JEST MAŁO.

Avatar
Duży Wacek / 22 listopada 2013 o 10:44
0

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Zgadnij w jakim ja jestem a niespodzianka murowana !!!!  masz to bez gumy !!!

Avatar
PRAWDZIWY PATRIOTA / 22 listopada 2013 o 10:23
0

jak by nie patrzeć to różne pożogi ominęły kościoły ,nasze dziedzictwo kulturowe i religijne,dbajmy o wszystko co stanowi naszą "sól ziemi" jeszcze trzeba nakazać NOWOBOGACKIM co od ANR za parę groszy wykupili,parki,pałace dwory a to obecnie ulega dalszym dewastacjom,tak u nas jest po wojnie niszczyć to co pańskie obecnie niszczyć to co postkomunistyczne,nawet taki jeden nic nie wybudował dla Polski a strasznie ma w oczach Pałac Kultury,niech pierwsze coś wybuduje pózniej burzy PANIE MINISTRZE.

Avatar
Gość / 22 listopada 2013 o 10:21
0

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Avatar
sara / 22 listopada 2013 o 08:56
0

W mojej parafii też proboszcz wystarał się o dotację, ale kościół jak nowy! Od dziesięcioleci był nie remontowany!

Wszystko zależy, czy proboszcz chce tylko nabić własną kabzę i nic nie robić, czy też najpierw martwi się o parafię i kościół.

Tylko, że jak sobie dobrze radzi z remontami, to go zaraz biskup zabiera do innej parafii, żeby budował lub remontował, a na gotowe przysyła jakiegoś niedołęgę.

Avatar
DAWID / 18 stycznia 2014 o 22:44
0

tylko kretyn pozwala na dotacje ,nie tam gdzie trzeba,wiec pieniądze unijne zostaną przekazane tylko potrzebującym dzieciom ludziom starszym rencistom bezrobotnym i tym na emeryturze.korporacja watykańska niech sama zamyka kościoły i sprzedaje na aukcji swoje budynki by mieć co jeść.

Avatar
DAWID / 18 stycznia 2014 o 22:41
0

CYTUJE:Ludzie nie powinni mieć dalej ze swoich domów niż 500 metrów, dlatego kościołów powinno być więcej. CO ZA KRETYN TO NAPISAŁ ???A KTO POMOZE DZIECIOM I LUDZIOM STARSZYM WATYKAN?KSIEŻA ?BÓG?KOŚCIÓŁ?JUZ NIE BUDUJE SIE NOWYCH KOSCIOŁÓW I NIE REMONTUJE BO KORPORACJA WATYKAŃSKA SIE SYPIE.NIECH SAMI ZAMYKAJĄ KOŚCIOŁY.

Avatar
Gość / 18 stycznia 2014 o 22:38
0

A DLACZEGO KOŚCIÓŁ SIE SYPIE?BO BÓG IGNORUJE LUDZI I LUDZIE STRACILI ZAUFANIE DO KORPORACJI WATYKAŃSKIEJ

Avatar
DAWID ARCHANIOŁ / 18 stycznia 2014 o 22:35
0

WSTRZYMANO DOTACJE NA KOŚCIOŁY,ZE WZGLEDU NA POMOC DOMOM DZIECKA ,DOMOM OPIEKI I BEZROBOTNYM I RENCISTOM,NIE NALEZY DOTOWAĆ KOSCIELNEJ KORPORACJI,WATYKAN UTRZYMUJE SWOJE POSIADŁOŚCI SAM,KORPORACJA WATYKAŃSKA JEST ODPOWIEDZIALNA ZA BUDYNKI KOŚCIELNE WIEC NIECH SAMI UTRZYMUJĄ TE RUINY!PIENIADZE UNIJNE SĄ POTRZEBNE DZIECIOM LUDZIOM STARSZYM I TYM BEZ PRACY I RENCISTOM I EMERYTOM.ZASŁUŻYLI NA GODZIWE ŻYCIE,DZIECI NIE SĄ WINNE SWEJ SYTUACJI,URODZIŁY SIE TAM POPROSTU GDZIE NIE TRZEBA,WIEC TRZEBA IM TO WYNAGRODZIĆ,RUINY KOŚCIELNE NIECH UTRZYMUJE SAMA KORPORACJA WATYKAŃSKA I JEJ SŁUŻBA .

WSTRZYMANO DOTACJE NA KOŚCIOŁY,ZE WZGLEDU NA POMOC DOMOM DZIECKA ,DOMOM OPIEKI I BEZROBOTNYM I RENCISTOM,NIE NALEZY DOTOWAĆ KOSCIELNEJ KORPORACJI,WATYKAN UTRZYMUJE SWOJE POSIADŁOŚCI SAM,KORPORACJA WATYKAŃSKA JEST ODPOWIEDZIALNA ZA BUDYNKI KOŚCIELNE WIEC NIECH SAMI UTRZYMUJĄ TE RUINY!PIENIADZE UNIJNE SĄ POTRZEBNE DZIECIOM LUDZIOM STARSZYM I TYM BEZ PRACY I RENCISTOM I EMERYTOM.ZASŁUŻYLI NA GODZIWE ŻYCIE,DZIECI NIE SĄ WINNE SWEJ SYTUACJI,URODZIŁY SIE TAM POPROSTU GDZIE NIE TRZEBA,WIEC TRZEBA IM TO WYNAGRODZIĆ,RUINY KOŚCIELNE NIECH UTRZYMUJE... rozwiń

Avatar
Gość / 25 listopada 2013 o 11:15
0

Ciężko coś powiedzieć na ten temat.

Pytanko. Znalazłem na tym forum przed chwilą stronkę dzięki której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu.
Nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa ale wydaje sie fajne.

Sprawdzaliście? http://tnij.us/lokaliz

Avatar
Kazimierz / 24 listopada 2013 o 21:02
0

KOŚCIÓŁ POSIADA PONAD 170 tys. ha. ZIEMI ,DLATEGO KSIĘŻA SAMI POWINNI REMONTOWAĆ KOŚCIOŁY i ZABYTKI KOŚCIELNE. Im JEDNAK ZAWSZE BYŁO i JEST MAŁO.

Avatar
Duży Wacek / 22 listopada 2013 o 10:44
0

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Zgadnij w jakim ja jestem a niespodzianka murowana !!!!  masz to bez gumy !!!

Avatar
PRAWDZIWY PATRIOTA / 22 listopada 2013 o 10:23
0

jak by nie patrzeć to różne pożogi ominęły kościoły ,nasze dziedzictwo kulturowe i religijne,dbajmy o wszystko co stanowi naszą "sól ziemi" jeszcze trzeba nakazać NOWOBOGACKIM co od ANR za parę groszy wykupili,parki,pałace dwory a to obecnie ulega dalszym dewastacjom,tak u nas jest po wojnie niszczyć to co pańskie obecnie niszczyć to co postkomunistyczne,nawet taki jeden nic nie wybudował dla Polski a strasznie ma w oczach Pałac Kultury,niech pierwsze coś wybuduje pózniej burzy PANIE MINISTRZE.

Avatar
Gość / 22 listopada 2013 o 10:21
0

Ja już sama nie wiem.....

Znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://lokaliz.pl
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zajebiste :D

Avatar
sara / 22 listopada 2013 o 08:56
0

W mojej parafii też proboszcz wystarał się o dotację, ale kościół jak nowy! Od dziesięcioleci był nie remontowany!

Wszystko zależy, czy proboszcz chce tylko nabić własną kabzę i nic nie robić, czy też najpierw martwi się o parafię i kościół.

Tylko, że jak sobie dobrze radzi z remontami, to go zaraz biskup zabiera do innej parafii, żeby budował lub remontował, a na gotowe przysyła jakiegoś niedołęgę.